Музичний портрет приклади музичних творів. Музичні портрети

    Клас Тема чверті Ми можемо побачити музику.

Тема уроку Портрет у музиці та образотворчому мистецтві. (з використанням здоров'язберігаючих технологій)

1. Вхід та вихід під пісню «Я хочу побачити музику» Г. Струве.

2.Музичне привітання.

3.. «Пісеньки про картини» Г. Гладкова (3 куплети).

4. «Пісня Варлаама» М. П. Мусоргський з опери «Борис Годунов».

5. Бесіда за картиною «Протодиякон» І. Рєпін.

6. Фізкультхвилинка.

7.«Пісня про маленький трубач» С. Нікітіна.

Мета уроку: поглиблення уявлень учнів про образотворчі властивості музики за допомогою порівняльного аналізутворів – «Пісня Варлаама» М. П. Мусоргського та картини «Протодиякон» І. Рєпіна

Освітні:

    Розвивати внутрішній слух та внутрішній зір як основу розвитку творчої уяви;

    Дати поняття «музичний портрет» з прикладу «Пісні Варлаама»;

    Навчити зіставляти твори музики та образотворчого мистецтва (як різні видимистецтва - по-своєму і незалежно один від одного втілили один і той же життєвий зміст;

    Розуміти значення кольорової гами, відтінків;

Дати уявлення про спільноту «Могутня купка».

Виховні:

Розвиваючі:

Обладнання: мультимедійний проектор та екран, комп'ютер, диски, презентація, виставка дитячих малюнків, фортепіано.

Технології: критичного мислення, інтерактивного навчання, ікт.

У ході уроку учні набувають знання про жанр музичного портрета, вміння аналізувати твори музики та живопису, навички порівняння творів музичного та образотворчого мистецтва, дослідницької діяльності, роботи із сучасними електронними засобами навчання. Для того щоб робота на уроці йшла педагогічно правильно і той же час корисно для здоров'я необхідно дотримуватись умов:

– Приміщення перед початком уроку має бути добре провітрене. Під час співу учні глибоко дихають на повні груди, тому повітря має бути чисте, і тоді в цей час дійсно розвиватимуться легені, і не буде отруєння запиленим повітрям.

– Зважаючи на те, що спів є корисною природною гімнастикою, необхідно отримати з нього найбільшу користь для дітей.

– Усі учні повинні перебувати у полі зору вчителя, так щоб він міг постійно спостерігати за дитячою увагою, інтересом, стомлюваністю, поставою під час співу, виконання творчих завдань.

Хід уроку.

Епіграф уроку: “Яка подібна музика з людиною! У неї людське обличчя у моменти, коли її раптом побачиш на власні очі” А. Сууман.

    Організація початку уроку. Психологічний настрійдітей на урок.

Здрастуйте хлопці. Перш ніж почати урок, подивіться один на одного, подумайте про

чим-небудь хорошому, посміхніться один одному.

Музичне привітання.

Вчитель: Продзвенів для вас дзвінок, нам час почати урок! (Проводиться рефлексія настрою)

Вчитель: Здрастуйте хлопці! Я рада вас бачити гарними та здоровими.

Учні: Здрастуйте!

Як ваш настрій?

Учні: Як завжди.

Вчитель: Настав час нам займатися.

Учні: Так, так, так.

Вчитель: Ви намагатиметеся?

Учні:Як завжди.

    Ппідготовка до основного етапу уроку.

Перед тим як перейти до нової теми нашого уроку, згадаймо тему 3 чверті. « Чи можемо ми побачити музику?)

Наші уроки поєднує живопис та музика. Музичною мовою живописати – значить звуками будити наше серце ті чи інші спогади, а в нашому розумі ті чи інші образи. (О. Бальзак).

На яких прикладах ми вже простежили зв'язок музики та образотворчого мистецтва? Музика та образотворче мистецтво дуже тісно пов'язані між собою. Не дарма художник І. Рєпін говорив: "Без музики я не мислю життя"

(Показ портрета)

А що є основою створення творів мистецтва? (Життя)

Пояснення нової теми. Давайте, хлопці ми послухаємо уривок із пісні і ви зрозумієте, про що сьогодні ми з вами говоритимемо.

Звучить 3 куплети «Пісні про картини» Г. Гладкова.

Трішки історії.

Понад сто років тому, у другій половині XIX століття, у російському мистецтві з'явилися дві чудові співдружності передових художників та музикантів.

П'ять талановитих молодих композиторів, котрі палко любили російську музику та російський народ, об'єдналися у творчу спілку, щоб разом боротися за збереження народної творчості, за створення національної російської музики у традиції, закладеної Михайлом Івановичем Глінкою, який у своїх творах розповідав про життя простого народуі розвивав російську національну музикуспираючись на фольклор.

Спілку цих композиторів назвали «Могутньою купкою». У співдружність входили: талановитий двадцятирічний музикант Мілій Олексійович Балакірєв, молодий військовий інженер Цезар Антонович Кюї, вісімнадцятирічний гвардійський офіцер Модест Петрович Мусоргський, учений-хімік Олександр Порфирьевич Бородін і ще молодий моряк Микола Андрійович Римський-Корсаков. Усіх їх поєднувала пристрасна любов до музики. Назву «Могутня купка» дав відомий російський мистецтвознавець Володимир Васильович Стасов. «Скільки поезії, почуття, таланту у маленької, але вже могутньої купки російських музикантів...»

На чолі гуртка став Мілій Олексійович Балакірєв. Михайло Іванович Глінка вважав його своїм наступником у російській музиці.

З усіх композиторів « Могутньої купки» найбільш самобутнім талантом мав Модест Петрович Мусоргський, який виявляв особливо велику цікавість до народного життяі до російської людини. Йому тоді було 18 років.

Він нещодавно закінчив школу гвардійських прапорщиків у Петербурзі і деякий час служив у Преображенському гвардійському полку. Але незабаром зрозумів, що головним заняттям у його житті буде музика та залишає службу. Він створив безліч національно яскравих музичних образів, у яких розкривається неповторність російського характеру. Ці образи живуть у його творах. Вся сила таланту розкрилася в опері «Борис Годунов» трагедією Пушкіна. Це справжній шедевр оперної музики. У пушкінській трагедії композитора залучила можливість відтворити опері пробудження сили народу. Яке виливається у відкрите невдоволення, а насамкінець у стихійне повстання.

Розповідь супроводжується презентацією.

Про такі образи – музичні портрети – ми й поговоримо сьогодні. Як ви вважаєте, може музика намалювати портрет?

Звучить «Пісеньки про картини» Г. Гладкова (3 куплети).

А допоможе нам розібратися музика М. П. Мусоргського.

Музичний портрет-Це опис характеру героя засобами музики. У ньому нерозривно взаємопов'язані виразність та образотворча сила інтонацій музичної мови. Музичний портрет – особливий. Адже це портрет внутрішнього світу людини (його почуттів, думок, настроїв, характеру), який важко побачити очима, але можна відчути.

Слухання «Пісня Варлаама» з опери «Борис Годунов» М. П. Мусоргського (відео).

Мета: розглянути. як музика може втілити зовнішній виглядлюдини, її характер та характер.

До нас до кабінету зараз увійде герой музичного твору. Ми не знаємо, як він виглядає. Але музика нам допоможе намалювати його портрет. Прислухатися до музичної мови героя так, щоб уявити і його зовнішній вигляд, та її характер.

Перед слуханням ви отримаєте завдання, на яке потім дасте аргументовану відповідь.

Перша група (1ряд) . Вам дано епітети. Давайте їх прочитаємо: молодецький, могутній, добрий, ніжний, світлий, залихватський, буйний, яскравий, спокійний, сильний. Ваше завдання – прослухавши номер, спробувати визначити характер Варлаама та його пісні за допомогою цих епітетів. Можете додати свої, якщо у вас виникли інші враження.

Друга група (2 ряд).

Слухаючи музику, спробуйте порівняти колірну гамуз музичним характером, побачити колірну палітруяка виникла у вас в уяві від прослуховуваного епізоду. - Перед слуханням ви отримаєте завдання, на яке потім дасте аргументовану відповідь.

Друга група.Ми знаємо, що фарби та звуки дружать один з одним, допомагаючи в роботі. Вони, як чарівники, можуть створити будь-який настрій, будь-яку картинку. Потрібно лише розкрити секрет цього чаклунства.

Слухаючи музику, спробуйте зіставити колірну гаму з музичним характером, побачити колірну палітру, яка виникла у вас уяві від епізоду, що прослуховується.

Якими музичними фарбамикомпозитор написав цей музичний портрет? Як манера виконання видає характер героя?

(Низький голосспівака, його густий бас, постійно гучне звучання пісні, грізні, звіроподібні інтонації в голосі, дикий вигук Варлаама (Гей!) з радісною інтонацією в голосі, який співає про загибель людей.). Його душа – душа розбійника.

(Розухастий, чи не танцювальний характер оркестрового вступу, швидкий темп, використання різних регістрів в оркестрі, які постійно кидаються вгору – вниз.)

Якими словами можна охарактеризувати головну інтонацію мелодії?

Діти (вибирають на дошці відповідні слова (молодецька, потужна, могутня, добра, ніжна, світла, лиха, буйна, густа, яскрава)).

Варлаам – ченець, який живе вільно, розгульним життям.

Розповідь про відвідування М. П. Мусоргським виставки. На якій він побачив «Протодякона» Рєпіна. «Бачив «Протодякона», створеного нашим славетним Іллеєм Рєпіним. Та це ж ціла вогнедишна гора! А очі Варлааміща так і дивляться за глядачем. Що за страшний розмах кисті, яка благодатна ширя!»

Що допомогло композитору та художнику створити такі схожі образи?

Це портрет характеру героя, у ньому нерозривно злиті виразна та образотворча сила інтонацій музичної мови. Коли ця картина з'явилася на виставці передвижників, відомий музичний критикВ.Стасов побачив у персонажі цієї картини один із найсправжніших, глибоко національних російських типів. "Варлааміще" з пушкінського "Бориса Годунова" - так визначив він яскраву фігуру, зображену на портреті. Так само Мусоргський, побачивши «протодякона», вигукнув: «Так це ж мій Варлааміще! Це ж ціла вогнедишна гора!”

У портреті “Протодякона” І.Є.Рєпін обезсмертив образ диякона Івана Уланова, зі свого рідного села Чугуєве, про який написав: “…нічого духовного – весь він тіло і кров, лупа, зів і рев…”. На картині зображений величезний чернець, що розгульно живе, любить поїсти і випити. Центр картини – гігантське пузо, сильна рукастискає палицю, червоний ніс. Впадає у вічі злий погляд байдужого до іншим людям людини. Його душа – душа розбійника.

Але, коли Рєпін писав свою картину, він не мав на увазі образ Варлаама і навпаки.

Просто різні види мистецтва відобразили образ ченця по-різному – композитор створив пісню, а художник написав портрет.

У музиці, на відміну від живопису, на перший план виходить зображення характеру та настрою героя, а зовнішність можна уявити через уяву та фантазію. У мальовничому портреті все навпаки. Отже, музичний портрет – це портрет характеру героя.

Перегляд відеофрагменту з опери Борис Годунов.

Чи справді музика та образотворче мистецтво так тісно взаємопов'язані один з одним?

- Чи має музика образотворчістю?

Ось ми проаналізували «Пісню Ваарлама», знайшли навіть портрет, дуже схожий на Ваарлама. Давайте ми ще раз послухаємо цей твір. А ви вдома намалюєте свого ченця.

А зараз ви своїм виконанням намалюєте портрет героя цієї пісні. (Награю мелодію «Пісні про маленького трубача» Нікітіна.

Завдання: формування правильного дихання, сприяння нормальному розвитку голосу, охорона голосу від хвороб.

Вправа «Долоньки» та «Нанос».

Виконання «Пісні про маленького трубача» Крилови та Нікітіна.

Обов'язково пов'язати з 70-річчям Перемоги та провести бесіду «Діти війни».

Чи міг такий чоловік як Варлаам здійснити подвиг який здійснив маленький трубач?

Кожна людина, в силу своєї уяви та фантазії, може уявити собі візуальні образи. Якщо твір програмний, то й зорові образи збігатимуться в головному, але при цьому відрізнятимуться в деталях. Цей вислів виражає сутність жанру музичного портрета.

Підбиття підсумку уроку. Оцінка діяльності учнів. Виставлення в щоденник оцінок.

Дз: намалювати «свого Варлаама».

Я всім дякую за чудовий урок.

Вихід із класу під пісню Г. Струве «Я хочу побачити музику».

Опис презентації з окремих слайдів:

1 слайд

Опис слайду:

2 слайд

Опис слайду:

Мрія. У чарівній сіни Мені милу яви, Мій світло, мій добрий геній, Предмет моєї любові ... А.С. Пушкін Любіть живопис, поети! Лише їй, єдиній, дано Душі мінливої ​​прикмети Переносити на полотно. М. Заболоцький. Як ви думаєте, про який жанр образотворчого мистецтва сьогодні йтиметься? Яке ще мистецтво може намалювати портрет?

3 слайд

Опис слайду:

4 слайд

Опис слайду:

Від фарб шумно і світло Я музику сюди ввів би, Картини повітря обступили Щоб вони заговорили… С.Тюрін

5 слайд

Опис слайду:

Поезії та музиці співзвучні полотна російських художників рубежу XVII – XIX століть. Атмосфера портретів переносить нас у світ Росії Пушкінської доби. Вважається, що портрет – найбезперечніше досягнення нашої національної школи, Саме завдяки йому російська живопис досягла рівня європейської. XVIII століття Росії називають століттям портрета. У жанрі портрета писали кращі російські художники: Ф. Рокотов, Д. Левицький, О. Кіпренський, К. Брюллов, І. Рєпін, М. Врубель та ін. жіночі портретитакож чисті та прозорі, як музика та вірші романсів. Розумні та благородні особитих, кому присвячували свої поетичні та музичні посвяти, сфотографували художники.

6 слайд

Опис слайду:

Завдяки «портретним гармоніям» російського художника Федора Степановича Рокотова утворився особливий емоційний словник для вираження вражень глядача: «напів мерехтіння, напівгоріння фарб», «хиткість, легкість», «загадковість і таємничість», «вібрація світла і кольору», «поетична , «Затаєність душевних проявів» і т.п. Крім технічних мальовничих нововведень, художник відкриває нові можливості камерного, інтимного портрета у виразі душевного світу людини як головного критерію її гідності. Нерідко вважають, що Рокотов наділяв моделі своєю власною одухотвореністю. Ф.С. Рокотів (1735-1808)

7 слайд

Опис слайду:

Ф.С.Рокотов Портрет Струйської Прозорий, начебто зітканий з повітря та світла портрет Струйської – най відома роботапензля Федора Степановича Рокотова.

8 слайд

Опис слайду:

Особливе місце у творчості художника Ф.С. Рокотова займає портрет А. Струйський (1772). Саме прекрасні очі героїні портрета стали джерелом натхнення для створення відомого віршаМиколи Заболоцького: Ти пам'ятаєш, як із пітьми колишнього, Щойно закутана в атлас, З портрета Рокотова знову Дивилася Струйська на нас? Її очі – як два тумани, Напівусмішка, напівплач, Її очі – як два обмани, Покритих імлою невдач. З'єднання двох загадок, Напіввосторг, напівпереляк, Божевільної ніжності припадок. Передбачення смертних мук. Коли потемки наступають І наближається гроза, З дна душі моєї мерехтять Її прекрасні очі.

9 слайд

Опис слайду:

Цей вірш є яскравим прикладомпоетизації образу засобами живопису Повітряна, прозора манера письма створює відчуття легкості тканин та бездонності фону. За допомогою світла Рокотов майстерно виділяє обличчя і водночас поєднує всю композицію портрета в єдине ціле. Невипадково цей портрет часто називають «російською Джокондою». Багато дослідників творчості Рокотова відзначають, що погляд Струйської на портреті ніби спрямований усередину, молода жінка задумалася про щось важливе для неї, дуже значуще. Саме цей погляд одухотворює все обличчя Олександри Петрівни, робить його особливо прекрасним, відбиває багатий духовний світцієї жінки, її глибокий розум.

10 слайд

Опис слайду:

Розгляньте жіночі портрети російських художників, сучасників А.С. Пушкіна та М.І.Глінки. - Які риси своїх героїнь прагнули наголосити художники? - Який із жіночих образів, зафіксованих у портретах російських художників, на вашу думку, найбільш співзвучний романсу М. І.Глінки? А вальсу?

11 слайд

Опис слайду:

12 слайд

Опис слайду:

13 слайд

Опис слайду:

14 слайд

Опис слайду:

На цьому портреті зображена Марія Іванівна Лопухіна, графського родуТолстих. Ця гарна молода жінка через рік після весілля померла від сухот. Художник використав принцип натюрморту – оточення допомагає розкрити образ. Боровиковський показує не суспільний станЛопухіна, а особисті риси її характеру: живий розум, іронічність, ніжність, свідомість своєї жіночої привабливості. Гармонійне злиття людини з природою притаманно живопису кінця XVIII в. Лопухіна зображена на тлі пейзажу, він перегукується з виглядом молодої жінки: її трохи схилена фігура повторює форму схилених колосків, берези відбиваються в сукні, блакитні волошки перегукуються з шовковим поясом, а ніжно-лілова шаль - з бутонами, що поникли, троянд. Через сто років російський поет Я. Полонський написав про цей портрет: Вона давно пройшла, і немає вже тих очей І тієї усмішки немає, що мовчки виражали Страждання – тінь кохання, і думки – тінь печалі, Але красу її Боровиковський врятував. Так частина душі її від нас не відлетіла, І буде цей погляд і ця краса тіла До неї байдуже потомство приваблювати, Уча його любити, страждати, прощати, мовчати.

Виявляється, людина може звучати. У нотах, музичні фрази, мелодії розкривають його характер, зображують «обличчя». Відомо, що портрет, написаний художником, здатний передавати сутність людини, залишаючи якусь таємницю. Кожна частина обличчя, кожен вигин тіла на полотні воскресає нас як особистість, зберігаючи щось потаємне.

Музика, як і будь-який інший вид мистецтва, втілює в життя щось прекрасне. Вона передає настрій, заряджаючи людину позитивом. Дуже часто ми шукаємо себе в рядках пісень, намагаємось вловити будь-яку нотку та зіставити її зі своєю особистістю.

А уявіть ці два найбільших видівмистецтва разом - живопис та музика! Портрет людини в музиці. Цікаво?

Музичний портрет – це…

Насамперед це мистецтво, яке розкриває Вашу душу, музично передає емоції та характер людини. Це Ваше, особисте, неповторне, як і сама людина. За допомогою музичного портрета, ви розглядаєте себе з різних сторінрозкриваючи все більш глибокі грані вашого внутрішнього світу. Мелодія, списана фактично з вашого «я», сприяє покращенню духовного стану — із цим не посперечатися! Адже слухаючи певну музику, Ви відчуваєте емоції. А якщо це музика вашої душі? Чи доводилося її розглядати з боку? Це незабутнє враження - реальність набуває інших обрисів: любов, краса, безмежність…

Як складають музичний портрет?

Ви ніколи не замислювалися, що таке умиротворення? Іноді, в деякі моменти, ти відчуваєш душевний спокій. Тебе нічого не хвилює, ти ходиш нескінченними стежками, там, глибоко всередині. Коли губляться думки, і ти поринаєш у щось більше, що неможливо описати. Це щось піднімається глибоко зсередини, з самих таємних кімнатсерця.

Яка кількість людей здатна прочитати незвіданий світ?
Музичний портрет може створити лише геній, геній душі. Він може не тільки прочитати, а й відтворити це у музику, відчути, зрозуміти Ваше мислення, свідомість, відкрити волю. Відтворити музику, яка грає всередині вас.

Вся повнота мистецтва створення музичного портрета живе в унікальному середовищі інтуїтивного світу. Щоб створити його, композитору потрібен особистий контакт із людиною чи особиста фотографія чи відеозапис. Коли зібрано всю інформацію про людину, музикант записує портрет у студії, забезпечуючи мелодії якісне звучання. У практиці також бувало таке, що композитор записує музичний портрет у присутність людини, яку пише. Але в будь-якому разі, з особистою зустріччю чи без неї, якість не зміниться. Це в будь-якому випадку буде те, що називається – музичне зображення внутрішнього світу.

Бажаєте почути, як звучить музичний портрет?

Музичний портрет має два види створення:

1) Імпровізація (експромт) - це відтворення почуттів автора відразу в запис

2) Прописана п'єса – складна, розроблена до дрібниць композиція в нотах. Подібну композицію згодом можна аранжувати. Ця мелодія має вигляд твору, над яким потрібно працювати певний час.

Музичний портрет історична спадщината ексклюзивний подарунок

Сучасну людину дуже важко здивувати, чи не так? Уявіть, що Ви отримуєте у подарунок самого себе – свій внутрішній світ, давно знайомі та рідні Вам почуття та переживання?.. Тільки наділені мовою музики. Це не тільки актуально та нове для нашого світу, це здається неймовірним та неймовірним!

Замовляючи музичний портрет, Ви можете зробити подарунок коханій людині. Адже автор може написати музичний портрет особисто Ваш або, наприклад, висловити Ваші почуття до коханої людини - зобразити її такою, якою Ви її бачите! Музикант може написати портрет про кохання, про дружбу тощо. У музичному портреті можна реалізувати всю багатогранність особистості!

Дізнатися про послугу та замовити музичний портрет можна

Урок №8 Музичний портрет

Цікаво зіставити особливості відтворення образу людини у літературі, образотворчому мистецтві, музиці.

У музиці не може бути схожості з конкретною особою, але водночас не випадково говориться, що «в інтонації захована людина». Так як музика мистецтво тимчасове (вона розгортається, розвивається в часі), їй, як і ліричної поезії, підвладне втілення емоційних станів, переживань людини з усіма їх змінами.

Слово «портрет» стосовно музичного мистецтва, особливо інструментальної непрограмної музики, - метафора. Водночас звукопис, а також синтез музики зі словом, сценічною дією та позамузичними асоціаціями розширюють її можливості. Висловлюючи почуття, настрої людини, втілюючи різні його стану, характер руху, музика може викликати зорові аналогії, дозволяють уявити, що з людина маємо.

РЕРІХ. Ескіз декорації опери «Князь Ігор»

Персонаж, ліричний герой, оповідач, оповідач - ці поняття важливі не тільки в літературному творі, а й у музичному. Вони необхідні для розуміння змісту програмної музикимузики для театру - оперної, балетної, а також інструментально-симфонічної.

Інтонація персонажа яскравіше відтворює зовнішні прикмети, прояви людини у житті: вік, стать, темперамент, характер, неповторну манеру говорити, рухатися, національні особливості. Все це втілюється в музиці, і ми ніби бачимо людину.

Музика може допомогти зустрітися з людьми іншої доби. Інструментальні твористворюють образи різних персонажів. Ф. Гайдн зізнавався, що завжди писав музику, маючи на увазі характерні типи людини. «Моцартівські теми подібні до виразної особи… Можна написати цілу книгу про жіночих образахв інструментальної музикиМоцарта» (В. Медушевський).

ГОЛОВІН. Ескіз декорації опери «Борис Годунов»

Художньо-мистецьке завдання

Послухайте фрагменти із творів різних композиторів: В.-А. Моцарта та С. Прокоф'єва, А. Бородіна та Б. Тищенко, Ж. Бізе та Р. Щедріна, А. Шнітке та В. Кікти. Портрети яких людей ви побачили в музиці? Які засоби виразності дають можливість надати особливості характерів героїв і персонажів?

Зробіть ескізні замальовки портретів персонажів улюблених вам музичних творівдайте їм словесну характеристику.

Творчі роботи:

Воронцова Анастасія

Послухавши В.А.Моцарта Симфонія №6", мені представився образ дівчини ніжної, доброї і ласкавої. Але раптом, вона чимось стурбована і переживає, але ось дізнається щось сумне і сумне.

Спокій у занепокоєнні

Десь на краю цього життя

На душі моїй буде світліше...

І застогнуть заснули думки...

Їдь, їдь швидше...

Прориваюсь крізь серця віконце,

Де душа моя нині літає...

Знаходжу спокій у занепокоєнні...

Значить, знову душа воскресає...

Після кожного написаного рядка

Я тебе одного згадую...

Після фрази - три вічні точки.

І як свічка тихенько згоряю...

Ледве чути вже життя биття...

Тільки от не зрозумію чому...

І смертельно будь-який рух...

Я його без залишку прийму...

Лорченко Сергій

Прослухавши твір Прокоф'єва "Танець лицарів" мені представилася, суха галявина у вечірній час, де стоїть самотнє старе засохле дерево, а неподалік великий камінь. І ось на цій галявині зустрічаються два лицарі, вони спопеляють один одного злими поглядами, і ось вони дістають свої мечі з ножів і починається довгий і смертельний бій. І лицар поранив свого супротивника прямо в плече, він повільно впаде на землю, але поранений лицар знаходить сили і відважно ставши він зробив смертельний удар у серце. Поранений у плече лицар повернувся додому до своїх дітей та дружини.

Воронцова Катерина

Послухавши В.А.Моцорта Серенаду №13, мені представився образ стриманої та рішучої людини, яка виявляє якусь симпатію до іншої людини, але намагається цього не показувати. Про це почуття написано вірш:

Любов до тебе на дні душі приховую,

Але все одно її не приховаєш, -

У всьому прозирає,

І люди помічають,

І навіть запитують: "Ти про що сумуєш?"

Канеморі Тайра

Уляна Ломакіна

У Симфонії №40 В.А.МоцартаНапівжирне зображення"я «побачила» портрет дитини, яка ніколи не сидить на місці. Він скаче, веселиться, стрибає, бігає, пустує. Прослухавши твір С.С. Прокоф'єва «Вальс», я побачила портрет людини теж дуже задерикуватої людини. Його захоплює ця мелодія, він танцює.

З усіх портретів я вибрала б портрет дитини. На цьому портреті («Симфонія №40 В.А.Моцарт») я бачу маленьку дівчинку, 5-7 років, яка грає. З її обличчя не сходить посмішка, вона дуже життєрадісна та щира. Її очі ніби наповнюють навколишній сірий світ веселощами, очі ніби звуть нас пограти з нею, забути і повернутися на секунду в дитинство.

Олена Новосьолова

Послухавши, твір Моцарта "Плач з любові", мені представився образ закоханої пари, які у сварці, але дуже люблять один одного. Звісно ж, як вони лаються: дівчина плаче, хлопець, трохи стримуючи сльози, намагається пояснити їй всю ситуацію. Але вона його ніби не чує. І ось вони вирішують розлучитися. Вони тяжко переживають це розставання. Але коли почуття начебто пройшли і думки про нього або про неї перестали постійно блукати в голові, вони намагаються знайти заміну, але розуміють що такої чи такого більше на світі немає. В надії, що він чи вона пробачать один одного, знову розмовляють та миряться! Надалі так і хочеться уявити їх щасливими та з кількома діточками!

Розлучитися можна і люблячи,

Біль розсмокчеться потроху,

Але тільки, обдуривши себе,

Ми обдурити не зможемо Бога.

Це рядки з пісні Талькова "Моє Кохання".

Даня Вершиніна

Прослухавши твір Моцарта "Турецький марш"я побачила парад, великий яскравий натовп людей, з барабанами, трубками, ріжками та іншими музичними інструментами. Мені представився один молодий солдат, що стоїть наприкінці ладу, запинається, позитивний до моторошного, веселий, намагається грати на інструменті. І представився інший, зовсім протилежний людині, що сидить на трибунах, дідусь, дідусь років вісімдесяти, сидить і в нього течуть сльози, він дивиться на молодого солдата і бачить себе .... бачить себе в молодості .... Мені представився звичайний парад, звичайний парад для нашого часу, для того юнака, але дуже гіркий і зворушливий для того хворого ветерана, який захищав нашу Батьківщину.

Аня Івашина

Прослухавши композицію В.А.Моцарта "Allegro"я представила якийсь веселий придворний бал, там танцюють безліч знатних людей, вони веселяться, розмовляють і їдять. Я побачила" молодого хлопця, якому сподобалася дівчина Він не наважувався підійти. Але, наважившись і набравшись впевненості, він підійшов до неї і просив її руки. І тут.. цей момент.. вона згодна. Усі їх вітають, усі раді за них.

Коли я послухала композицію С.Прокоф'єва "Балет Ромео та Джульєтта. Танець лицарів"мені представилася місцевість, де відбувається цей танець у виконанні лицарів. Спочатку було якесь напруження, та був усе " спало " . Стало спокійніше.

З цих двох портретів я вибрала б про лицарів. Ця граційна гра скрипки та чудова гра органу. Сумісні тут дивно! Як я вже писала, там відбувається танець лицарів. Чисте поле. Два лицарі перед боєм пускаються в танець. Починаючи грубо та напружено, але продовжуючи повільно та спокійно. Їхня грація, їхня манера виконання. Мені дуже сподобалося!

Данило Калачов

Я прослухав твір Прокоф'єва "Танець лицарів"мені здалося невиразне воєнний часу середні віки, колони лицарів у кованих важких обладунках з мечами та списами, рухаються у бій із чужинцями. Коні тягнуть у себе величезні знаряддя. Дух воєнного стану видається завдяки важким музичним інструментамКабіна: барабани, труба. Напруженість ситуації дозволяє зрозуміти тривожну гру скрипки. У середині твору важка музика змінюється спокійною ліричною мелодією в цей момент мені представилися жінки, люди похилого віку і діти, які з тривогою і любов'ю проводжають своїх героїв на війну.

Альошина Катя

Прослухавши музику В.А. Моцарта "Реквієм по мрії", мені представилася ситуація: коли ти йдеш до своєї заповітної мрії, долаєш усі труднощі на своєму шляху, але раптом… все руйнується, твоя мрія так і не здійснилася, здається це кінець, адже це була твоя мета життя. Але рано чи пізно кожна мрія або здійснюється чи не справджується, але ми не повинні засмучуватися, якщо в тебе щось не виходить. Адже коли мрія збулася, ти шукаєш нову мрію, і робиш усе для її виконання, хоч можна навіть нічого не роблячи, мрія може раптом здійснитися, адже у всіх різні мрії.

Малків Фелікс

Я прослухав музику Родіона Щедріна до балету «Анна Кареніна» (останній акт). Мені здається жінка, яка у розпачі кидається, роблячи вибір між життям і смертю, з якою миттєво закінчаться її душевні страждання, її ганьба та осуд у суспільстві. В Ганні Кареніної назріває якесь важливе рішення, і це підкреслює оркестр, в якому назріває справжня катастрофа. Сила музики наростає, створюючи гнітюче почуття, віщуючи щось жахливе. Я уявляю жінку, доведену до краю і відчайдушно назустріч смерті, ще мить, і вона зробить цей незворотний крок. У музиці чудово передано наближення поїзда і, відповідно, неминуче наближення трагічної розв'язки. І вона відбувається: останні звуки (скрегіт поїзда, що віддаляється) дають зрозуміти, що життя Анни Кареніної обірвалося.

Велике враження справила на мене музика Альфреда Шнітке "Політ", написана до фільму "Казка мандрівок".Я представив людину, що ширяє над землею, вільної, закоханої, яка бажає досягти своєї світлої і чистої мрії. Він ніби махає нам і запрошує за собою, стверджуючи своїм прикладом, що кожна людина може полетіти, якщо захоче, кожен, у кому є доброта, надія, щирість, людинолюбство та співчуття, одним словом, у кому є душа! Пронизлива (звучання скрипок) і хвилююча (дзвони) музика А.Шнітке, наче магічна паличка, веде за собою у світ, де панує добро, і втілюються наші таємні бажання.

Сафронова Наталя

Слухаючи ораторію "Нагасакі" А.Г. Шнітці перед моїм поглядом проходять жахливі наслідки війни, втрати, які сповнювали серця невимовним сумом втрати близької і дорогої людини.

Для цієї композиції. На мій погляд, якнайкраще підходять вірші В.С.Висоцького «Братські могили»:

на братських могилахне ставлять хрестів,

І вдови на них не плачуть,

До них хтось приносить букети квітів,

І Вічний вогонь запалюють.

Тут раніше вставала земля дибки,

А нині – гранітні плити.

Тут немає жодної персональної долі -

Усі долі в єдину злиті.

А в Вічному вогнівидно танк, що спалахнув,

Гарячі російські хати,

Смоленськ, що горить, і рейхстаг, що горить,

Запалене серце солдата.

У братських могил немає заплаканих вдів

Сюди ходять люди міцніші.

На братських могилах не ставлять хрестів,

Але хіба від цього легше?

І зізнатися, я плачу, читаючи ці рядки, слухаючи цю ораторію.

Публікації розділу Музика

Музичні портрети

Зінаїда Волконська, Єлизавета Гілельс, Ганна Єсипова та Наталія Сац – справжні зірки минулих століть. Імена цих жінок були відомі далеко за межами Росії, на їх виступи і постановки чекали любителі музики по всьому світу. «Культура.РФ» розповідає про творчому шляхучотирьох видатних виконавиць.

Зінаїда Волконська (1789–1862)

Орест Кіпренський. Портрет Зінаїди Волконський. 1830. Державний Ермітаж

Після смерті свого педагога Сергій Прокоф'єв писав: «Я виявився її останнім учнем-переможцем із тієї колосальної фаланги лауреатів, яких вона готувала на своїй фабриці».

Наталія Сац (1903-1993)

Наталія Сац. Світлина: teatr-sats.ru

Наталію змалку оточували люди творчості. Друзям сім'ї та частими гостями московського будинку були Сергій Рахманінов, Костянтин Станіславський, Євген Вахтангов та інші діячі мистецтва. А її театральний дебют відбувся, коли дівчинці ледве виповнилося рік.

1921 року 17-річна Наталія Сац заснувала Московський театр для дітей (сучасний РАМТ), художнім керівникомякого залишалася протягом 16 років. Один із найавторитетніших вітчизняних театральних критиків Павло Марков згадував про Сац як про «Дівчині, майже дівчинці, яка стрімко та енергійно увійшла до складного ладу московської театрального життяі назавжди зберегла відповідальне розуміння свого життєвого та творчого визнання» . Вона прагнула створити такий театр, який став би для дітей різного віку порталом у світлий та казковий світ, місцем нічим не обмеженої фантазії – і їй це вдалося.

Культовий німецький диригент Отто Клемперер, переглянувши режисерські роботи. дитячому театрі, запросив її до Берліна і запропонував поставити оперу Джузеппе Верді «Фальстаф» у «Кролль-опере». Для Сац ця постановка виявилася справжнім проривом: вона стала першою у світі жінкою-режисером опер – і без перебільшення всесвітньо відомим театральним діячем. Успішними стали й інші закордонні оперні постановки: «Кільце нібелунга» Ріхарда Вагнера та «Весілля Фігаро» Вольфганга Амадея Моцарта в аргентинському «Театро Колон». Газети Буенос-Айреса писали: «Російська художниця-режисер створила нову епохуу мистецтві опери. Спектакль [«Весілля Фігаро»] глибоко психологічний, як це буває тільки в драмі, і цим новий і привабливий для глядача».

Після повернення до СРСР 1937 року Наталія Сац була заарештована як дружина «зрадника Батьківщини». Її чоловіка – наркома внутрішньої торгівлі Ізраїлю Вейцера – звинуватили у контрреволюційній діяльності. У ГУЛАГу Сац провела п'ять років, а після звільнення поїхала до Алма-Ати, оскільки не мала права повернутися до Москви. У Казахстані вона відкрила перший Алма-Атинський театр. юного глядача, де працювала протягом 13 років

1965 року Наталія Сац, вже повернувшись до столиці, заснувала перший у світі Дитячий музичний театр. Вона ставила не лише дитячі спектаклі, а й «дорослі» опери Моцарта, Пуччіні, а до симфонічних абонементів включала «серйозну» музичну класику.

У Останніми рокамижиття Наталія Сац викладала у ГІТІСі, заснувала благодійний фонд сприяння розвитку мистецтва для дітей та написала безліч книг та посібників з питань музичного виховання.

Єлизавета Гілельс (1919–2008)

Єлизавета Гілельс та Леонід Коган. Світлина: alefmagazine.com

Єлизавета Гілельс, молодша сестрапіаніста Еміля Гілельса, народилася в Одесі Сім'я всесвітньо відомих виконавцівбула аж ніяк не музичною: отець Григорій служив бухгалтером на цукровій фабриці, а мати Естер вела домашнє господарство.

Ліза Гілельс вперше взяла в руки скрипку у шість років, а азам музичного мистецтваїї навчав відомий одеський педагог Петро Столярський. Ще підлітком Гілельс заявила про себе як про вундеркінда: 1935 року юна скрипалька здобула другу премію на Всесоюзному конкурсі музикантів-виконавців. А 1937 року, коли їй було 17, Єлизавета у складі делегації радянських скрипалів викликала фурор на Конкурсі імені Ежена Ізаї у Брюсселі. Першу премію конкурсу присудили Давиду Ойстраху, другу – виконавцю з Австрії, а Гілельс та її колеги розділили місця з третього до шостого. Ця тріумфальна перемога прославила Єлизавету Гілельс і в Радянському Союзі, і за його межами.

Коли радянські музиканти поверталися з Бельгії, їх зустрічала урочиста процесія, учасником якої був талановитий, але в ті роки ще невідомий скрипаль Леонід Коган. Свій букет він вручив саме Єлизаветі Гілельс, талантом якої завжди захоплювався: так відбулося знайомство майбутнього подружжя. Щоправда, парою вони стали не одразу. Гілельс нещодавно стала зіркою, активно виступала та гастролювала, до того ж була старшою. Але якось вона почула виступ невідомого скрипаля по радіо. Віртуозна гравразила її, і коли диктор оголосив ім'я виконавця - а ним був Леонід Коган, - вже Гілельс стала його великою прихильницею.

Музиканти одружилися 1949 року. Гілельс та Коган довгі роки грали у дуеті, виконували твори для двох скрипок Йоганна Себастьяна Баха, Антоніо Вівальді, Ежена Ізаї. Поступово Єлизавета відмовилася від сольної кар'єри: у 1952 році у пари народився син - Павло Коган, він став відомим скрипалемі диригентом, а ще через два роки з'явилася дочка Ніна, обдарована піаністка і талановитий педагог.

З 1966 року Єлизавета Гілельс почала викладати в Московській консерваторії. Її учнями були скрипалі Ілля Калер, Олександр Різдвяний, Ілля Груберт та інші талановиті музиканти. Після смерті Леоніда Когана у 1982 році Гілельс займалася систематизацією його спадщини: підготовкою до друку книг та випуском записів.