Один день з життя обломову малюнок. Підготовка школярів до дослідницької діяльності через організацію особистісно-орієнтованого підходу під час уроків літератури

У першій частині роману Гончарова «» ми знайомимося з головним героєм твору. Обломов був найяскравішим представником дворянства середини 19 століття. Письменник показує нам свого головного героя, як людину, яка не має сенсу життя. Обломов був дуже лінивим, яке основним заняттям було лежання на дивані. Своє життя Ілля Ілліч проводить у мріях, уявляючи собі великою людиною, яку всі люблять і шанують. Рідше він мріє про спокійне життя з люблячою дружиною та дітьми. Одного дня Обловом, розмірковуючи про своє існування, запитав: «Чому я такий?». Але не знайшовши відповіді на поставлене запитання, Ілля Ілліч поринає у солодкий сон. Йому сниться рідна Обломівка.

Сон Обломова можна поділити на три частини. У першій частині бачимо головного героя маленьким хлопчиком років семи. Маленький Іллюша був дуже живою, допитливою і рухливою дитиною. Ріс хлопчик оточений турботою та наглядом няньок, які не давали йому самостійно ступити і кроку. Іллюша був дуже спостережливим хлопчиком, він помічав кожну дрібницю. Саме ця спостережливість за розміреним та неквапливим життям визначила характер головного героя. Потрібно сказати, що такий порядок життя був до вподоби Обломову, але таке життя було сповнене недоліків. Одноманітність і нудьга не можуть бути прикладом для наслідування.

Одним із найважливіших занять сім'ї Обломова був прийом їжі. Їжа для них стала невід'ємним ритуалом, що повторюється день у день. Готували їжу, як правило, кріпаки, а підбором продуктів займалися батьки Іллюші.

Гончаров із іронією показує нам батьків хлопчика. Вони теж не були ні чим зайняті, жили за рахунок своїх кріпаків і раділи кожному прожитому дню.

Після обіду весь маєток Обломових занурювався в сон, і тоді у маленького Іллюші з'являлася можливість бути самостійним.

Друга частина сну переносить нас одного з зимових вечорів, коли няня Обломова розповідала йому казки. Іллюша дуже любив слухати розповіді няні. Розмірене життя в Обломівці, здавалося йому продовження казки. Згодом казка змішалася з життям вже дорослого Іллі Ілліча, який так і залишився дитиною, яка не вміє жити реальним життям.

Третя частина сну Обломова показує нам Іллю вже хлопчиком-підлітком. На той момент йому було тринадцять чи чотирнадцять років. Недалеко від Обломівки було село Верхліво. Там він навчався в одного німця на прізвище Штольц. Разом з Іллею займався син Штольца Андрій, який пізніше стане найкращим другом Обломова. Можливо, Штольц би й навчив Ілюшу чомусь, виховав у ньому сильну особистість, але Верхльово було частиною Обломівки, і там теж панувало повільне та розмірене життя. Безтурботні картини навколишнього побуту давали хибне уявлення про справжнє життя. Все це зрештою і показало Іллюші, як «правильно» треба жити.

Крім того, привертає увагу ставлення автора до подій, що відбуваються. З одного боку він негативно ставиться до устрою життя сім'ї Обломова, він засуджує поведінку батьків Іллюші, які не дозволяли хлопчику бути самостійним. Іллюша навчався тільки заради атестата, а не знань.

З іншого боку, Гончаров теж виріс у такій родині. Він з трепетом описує дитинство головного героя, адже воно нагадувало йому своє дитинство. Але Гончаров зумів «вирватися» з такого «сонного» життя, він виховав у собі сильні риси характеру і став справжньою людиною. А маленький і допитливий Іллюша став заручником навколишнього середовища, за якого розвиватися в іншому напрямку було неможливо.

Розділи: Загальнопедагогічні технології

Цілі уроку.

Освітня:

  1. Ознайомитись з 1-7 розділами першої частини роману І.А.Гончарова «Обломов».
  2. Продовжувати освоювати культуру роботи з текстом художнього твору (розуміти та інтерпретувати текст, виділяти основні думки прочитаного).
  3. Розширювати можливості опори на особистий досвід (співвідносити особистісний сенс зі своїми почуттями, досвідом, цінностями).
  4. Формувати вміння та навички роботи з текстом.
  5. Формувати вміння та навички ведення діалогу та монологу.

Розвиваюча:

  1. Розвивати критичне мислення.
  2. Вміти робити висновки та висновки.
  3. Розвивати комунікативні навички.
  4. Розвивати монологічну мову.
  5. Розвивати навички роботи зі словом.

Виховна:

  1. Виховувати любов до російської класичної літератури.
  2. Вміти слухати, розуміти прочитане.
  3. Шукати проблему та знаходити рішення для її подолання.
  4. Виховувати повагу до думки інших людей.

Хід уроку

Урок супроводжується комп'ютерною презентацією (Додаток 1).

Організація початку уроку

У 1879 році російський класик, автор трьох знаменитих романів «Звичайна історія», «Обломів», «Обрив» Іван Олександрович Гончаров пише статтю «Краще пізно, ніж ніколи», в якій підбиває підсумки своєї творчої діяльності, піддаючи критичному, докладному аналізу все три свої романи. Як ви вважаєте, навіщо автор зважився на такий крок?

Звернути увагу на дошку.

РОЗУМІННЯ:

Мета уроку

Ціль формулюють учні:

Навчитися розуміти думки та судження письменника і вчитися самим висловлювати власні думки та судження так, щоб бути зрозумілими іншими людьми.

Вчитель, узагальнюючи висловлювання учнів, називає мету уроку:

Вчитися розуміти думки і судження Гончарова, тобто. відкривати секрети мистецької манери письменника.

Актуалізація знань

Ви прочитали 1 частину роману І. А. Гончарова «Обломов». Чи зустрічалися ви раніше у літературі з таким героєм? Що поєднує його з іншими літературними героями і чим він відрізняється від них?

Вчитель пропонує учням зіставити героїв літературних творів, наголосити на тих словах, які характеризують цих героїв і зіставити їх. Робота з роздавальним матеріалом.

Чацький

Печорин

Чичиков

Обломів

Дорога
будинок
Доброта
Лінь
М'якість
Бездуховність
Аморальність
Рішучість
Служба
Спокій
Ціль
Енергія

Дорога
будинок
Доброта
Лінь
М'якість
Бездуховність
Аморальність
Рішучість
Служба
Спокій
Ціль
Енергія

Дорога
будинок
Доброта
Лінь
М'якість
Бездуховність
Аморальність
Рішучість
Служба
Спокій
Ціль
Енергія

Дорога
будинок
Доброта
Лінь
М'якість
Бездуховність
Аморальність
Рішучість
Служба
Спокій
Ціль
Енергія

Робимо висновок, що є спільні риси у характерах героїв, але є й відмінності. З чим це пов'язано?

Як сказав Гончаров у статті «Краще пізно, ніж ніколи»: «Справа не у винаході нових типів, - так, корінних загальнолюдських типів небагато, - а в тому, як у кого вони висловилися, як зв'язалися з навколишнім життям і як остання них відбилася».

Роз'яснення та засвоєння нового матеріалу

"Покроковий" аналіз тексту.

Подивимося, як зумів «висловити» свого героя І.А. Гончарів. Працюємо у парах. Час роботи – 3 хвилини. Учні працюють із опорною таблицею № 2.

Текст опорного конспекту

Очікувані відповіді

З чого починає свою розповідь Гончаров?

З характеристики героя, іменем якого названо роман.

Знайдіть у характеристиці героя ключові слова, що визначають його особливості.

Письменник дає нам чітко і ясно зрозуміти, яка це людина: апатична безтурботна, зніжена, лінива, але при цьому м'яка і добра.

У прямому чи переносному значенні вживає Гончаров ключові слова характеристиці героя. Чому це так важливо для Гончарова?

Ключові слова характеристиці героя вжито у своєму прямому значенні. При цьому автор уникає будь-якої двозначності. Гончаров відразу висловлює своє ставлення до героя: спокійне, без обговорення та закидів, ближче до симпатії.

Адже саме такого сприйняття і домагається Гончаров. Подивіться ще раз на епіграф нашого уроку (Я завжди маю один образ…). У статті «Краще пізно, ніж ніколи» він пише: «Мені, наприклад, насамперед у вічі впадав лінивий образ Обломова…» (цитату виведено).

Перш ніж працювати з текстом, зверніть увагу на опорний лист №3. Дано три описи житла героїв літературних творів. Як ви вважаєте, до якого з героїв, яких ми сьогодні згадали на початку уроку, вони ставляться. Чим відрізняються ці описи? Що зближує їх? Свою відповідь обґрунтуйте.

1 опис:«Спокій був відомого роду, бо готель був теж відомого роду, тобто саме такий, як бувають готелі в губернських містах, де за два рублі на добу проїжджають отримують покійну кімнату з тарганами, що виглядають, як чорнослив, з усіх кутів… Внесено його пожитки: перш за все валіза з білої шкіри, дещо пошматована, що показувала, що була не вперше в дорозі. Слідом за валізою було внесено невелику скриньку червоного дерева з штучними викладками з карельської берези, шевські колодки та загорнуту в синій папір смажену курку».

(Зразкова відповідь: по-перше, є вказівка ​​на губернське місто, валіза «дещо потягана», характерна деталь, що визначає Чичикова – скринька. Манера Гоголя – неквапливо, докладно дається опис готелю; серйозно, без тіні посмішки повідомляються такі деталі: «покійна кімната з тарганами". Життєво прості, а тому особливо комічні порівняння: "таргани, що виглядають, "як чорнослив", з усіх кутів". Читаєш і відразу згадуєш слова Пушкіна про те, як сумна Росія. Опис ведеться автором.)

2 опис:«Я ввійшов у хату: дві лави і стіл, та величезну скриню біля печі складали всі її меблі. На стіні жодного образу – поганий знак! У розбите скло вривався морський вітер. Я витяг з валізи восковий недогар і, засвітивши його, став розкладати речі, поставив у кут шашку і рушницю, пістолети поклав на стіл, розстелив бурку на лаві, козак свою на інший ... ».

(Оповідь ведеться від імені героя. Перед нами «фатера», в якій «нечисто» - немає жодного образу, морський вітер і деталі, що характеризують військову людину: шашка, рушниця, пістолети, бурка, козак, що супроводжує головного героя.)

3 опис:«Кімната… з першого погляду здавалася чудово прибраною. Там стояло бюро червоного дерева, два дивани, оббиті шовковою матерією, гарні ширми з вишитими небувалими в природі птахами та плодами. Були там шовкові завіси, килими, кілька картин, порцеляна і безліч красивих дрібниць. Але... задок дивана осівся вниз, наклеєне дерево місцями відстало. Такий самий характер носили у собі картини, і вази, і дрібниці».

(Опис квартири Обломова: по-перше, це будинок, де людина живе досить тривалий час. Він почувається тут комфортно. Деталі підтверджують образ Обломова: апатичний, зніжений, лінивий.)

Зверніть увагу, як Гончаров «веде» нас своїм чином, як «примушує» нас прийняти свого героя таким, яким він його спочатку задумав. Починаючи з головного – з характеристики свого героя, він потім чітко окреслює просторові межі довкола нього. Відповівши питанням «Хто?», він відповідає далі питанням «Де?». Спробуйте зрозуміти логіку письменницької думки. Як ви вважаєте, відповідь на яке питання ми знайдемо далі? - "Коли?".

Зверніть увагу на додатковий аркуш №4. З одного боку вам запропоновано розпорядок дня звичайної людини, а з іншого - незаповнений розпорядок дня Обломова. Заповніть його.

Розпорядок дня звичайної людини

Розпорядок дня Обломова

РАНОК: Пробудження, умивання, сніданок, збори на роботу.

Вранці: Прокинувся годині о 8, хотів встати, вмитися, напившись чаю, подумати, але продовжував лежати, лежачи попив чаю і продовжував лежати.

ДЕНЬ: Аактивна трудова та громадська діяльність.

ДЕНЬ: Продовжував лежати, щоправда, кілька разів намагався вставати, але потім знову лягав.

ВЕЧІР: Організація дозвілля, спілкування з друзями, рідними.

ВЕЧІР: Він відчував мирну радість, що він з дев'яти до трьох, з восьми до дев'яти може пробути у себе на дивані. Серйозне читання втомлювало його. Мислителям не вдалося розворушити в ньому спрагу до умоглядних істин.

Подумайте, навіщо письменник вводить тимчасові образи у своє оповідання? Що додається з їхньою появою до наших уявлень про героя? Чи змінюється наша думка? (Ні, не змінюється, тільки більше дізнаємося про той образ, який стояв один перед очима автора.)

Сьогодні ми говоримо про секрети художньої майстерності Гончарова та вчимося у письменника ясному та чіткому викладу власних думок та суджень.

Вироблення вмінь та навичок

Аналіз епізоду "Візитери Обломова".

У статті «Краще пізно, ніж ніколи» Гончаров пише: «Коли робота йде в голові, особи не дають спокою, чіпляються, позують у сценах, я чую уривки їхніх розмов – і мені часто здавалося, вибач, боже, що я це не вигадую, а що все це носиться в повітрі біля мене і мені треба тільки дивитись і вдумуватись». Давайте ж і ми «дивитимемося і вдумуватимемося».

Пропоную вдивитися в особи візитерів, використовуючи прийом РАФТ (учням було запропоновано підготувати один з епізодів). Додаток 2).

З якою метою Гончаров запроваджує епізод «Візитери Обломова», яку інформацію про Обломова несе цей епізод?

(Герой гранично звужує просторові кордони, зводячи їх до одного - дивану, він навіть не підпускає до себе візитерів, відмовляючись від рукостискання - епізод повторюється від одного візитера до іншого, час свідомо «розтягується» за рахунок того, що різні епізоди написані по одній оповідальній схемою: опис візитера, визначення його життя в житті Обломова, діалог з Обломовим, роздум Обломова про предмет розмови.)

Закріплення засвоєного

Отже, який секрет художньої майстерності Гончарова, на що ми будемо звертати увагу при подальшому читанні роману, щоб краще зрозуміти думки письменника?

Після висловлювання учнів, вчитель узагальнює, записує особливості художньої манери письменника:

  1. Послідовність.
  2. Опорні точки в оповіданні.
  3. Проведення героя через схожі ситуації.
  4. Неухильне дотримання художника своєю манерою у зображенні героя, часу та простору.

Адже не випадково у статті «Краще пізно, ніж ніколи» Гончаров пише: «У мене завжди є один образ… він і веде мене вперед». Ми підемо слідом за автором.

Список літератури

  1. І.В. Ніколаєва, М.О. Кондратова Сучасне прочитання та інтерпретація художніх творів у процесі організації дослідницької діяльності учнів / І.В. Ніколаєва, М.О. Кондратова // Російська література у світовому культурному та освітньому просторі. Матеріали конгресу. Санкт-Петербург, 15-17 жовтня 2008 Російська література в контексті світової культури. Місце та роль російської літератури у світовому освітньому просторі/За редакцією П.Є. Бухаркіна, Н.О. Рогожин, Є.Є. Юркова.-У двох томах.-Т.1.Ч.2.-СПб.: МИРС, 2008.
  2. Кондратова М.О., Ніколаєва І.В. Дослідницька діяльність учнів як формування комунікативної компетенції / Кондратова М.О., Ніколаєва І.В. // Інтеграційні технології у викладанні російської словесності: Матеріали Всеросійської науково-практичної конференції 17-18 квітня 2008 / Науковий редактор Н.Ю. Русова, укладач та технічний редактор Д.М. Шевцова. - Нижній Новгород: Вид-во НДПУ, 2008.
  3. Ніколаєва І.В. Взаємодія психолога та педагога як умова забезпечення психологічної безпеки освітнього середовища / Ніколаєва І.В. // Право на дитинство: профілактика насильства над дітьми/Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції/Нижній Новгород, Росія Жовтень, 9-11, 2007.
  4. Ніколаєва І.В. Взаємодія педагога-психолога та вчителя в особистісно-орієнтованій школі як умова створення безпечного освітнього середовища / Ніколаєва І.В. // «Психологія освіти: підготовка кадрів та психологічна освіта» (Москва, 13-15 грудня 2007 р.): Матеріали 4 Національної науково-практичної конференції. - М.: Загальноросійська громадська організація "Федерація психологів освіти Росії", 2007.
  5. Р.В. Овчарова. Психологічна фасилітація роботи шкільного вчителя: навчальний посібник. - М: Вид-во «НВФ «Амалтея», 2007.
  6. Якиманська І.С. Особистісно-орієнтована освіта у сучасній школі. М., 1996.

Твір Гончарова «Обломів» було написано в 1858 році, в епоху соціальних реформ та інтенсивних змін у російському суспільстві. Особливу гостроту у період отримали питання збереження чи повного викорінення міщанських засад, традиційних для більшості російського дворянства і землевласників. Одним із представників цього соціального класу у творі виступає Ілля Ілліч Обломов – лінивий, апатичний та мрійливий герой, який боїться переступити через свої прагнення до «обломівщини» та ілюзії заради повноцінного майбутнього. Саме «обломівщина» стає причиною одноманітного, напівсонного життя героя. Трагізм цього явища Гончаров відбив, насамперед, у першій частині роману, що описує один день із життя Обломова.

Ранок Обломова

На початку твору автор зображує перед читачем звичайний день Обломова – прокинувшись, Ілля Ілліч тільки думає, що настав час встати з ліжка, проте не поспішає займатися невідкладними справами. Лежачи на своєму широкому дивані в улюбленому халаті в кімнаті, яка служила йому і спальнею, і вітальнею, і їдальнею, і кабінетом, Ілля Ілліч сумує, його долає прикрість і туга. Випивши чаю, він уже опустив ногу до туфель, щоб підвестися, але вчасно передумав і вирішив покликати на допомогу Захара.

У ранковій суперечці між слугою і паном про неприбрану кімнату і майбутній переїзд розкриваються характери персонажів – вони обидва «обломові». Захар, як слуга, все ж таки щось робить, але робить це неохоче - через силу і тільки за наказом, тоді як Обломову ліньки навіть вирішувати щось самому. Ілля Ілліч усіляко намагається перекласти справи на слугу (а далі і на своїх знайомих), аби самому продовжувати лежати на дивані і лише обмірковувати, як і що він міг би зробити.

Відвідувачі Обломова

Одноманітний день Іллі Обломова не змінює своєї розміреної течії навіть із приходом численних відвідувачів. Перші три гості – Волков, Судьбінський та Пєнкін – просто знайомі Обломова. Вони приходять, щоб розповісти про свої успіхи та запросити Іллю Ілліча поїхати з ними на прогулянку або кудись у гості. З цими персонажами читач зустрічається тільки в першому розділі, вони виступають епізодичними образами, яких сам Обломов сприймає як тих, що проходять повз і незначних - він навіть лінується встати в ліжку, щоб зустріти тих, хто прийшов, так і залишаючись на одному місці. Волкова, Судьбинського та Пєнкіна по праву можна назвати представниками нового покоління людей – активних, цілеспрямованих, товариських. Вони в чомусь схожі на Штольца і по-своєму намагаються витягнути Іллю Ілліча з «обломівщини», проте вони не цікаві герою, тому він з ними спілкується скоріше з ввічливості, щоб ті швидше пішли.

Зовсім іншими персонажами виступають Алексєєв та Тарантьєв. Вони цікаві Обломову, оскільки розважають його – Алексєєв як тихий, непомітний слухач, а Тарантьєв як активний початок, який, тим не менш, не заважає Обломову залишатися у своєму мрійливо-апатичному стані. Саме лояльне ставлення Алексєєва та Тарантьєва до «обломівщини» робить їх «приємними» Іллі Іллічу людьми (навіть попри те, що персонажі всіляко наживаються на Обломові).

Однак і заради них Обломов не встає з ліжка, так само прикриваючись ковдрою і пояснюючи це тим, що відвідувачі прийшли з холоду. Ілля Ілліч ніби намагається всіма способами відгородитися від навколишнього, більш активного світу, де люди ходять у гості та їздять на прогулянки. Його ліжко і старий халат стають якимось «притулком», залишивши яке він може втратити свій напівсонний стан, всеосяжний лінощі і безволі.

Єдиною людиною, яка змусила його нарешті встати о п'ятій годині з ліжка, був Штольц, який саме приїхав до Обломова в гості. Активній волі Андрія Івановича виявився підвладний не тільки Захар, який швидко виконав усе, що від нього вимагалося, а й сам Обломов, який неохоче, але підкорився волі Штольця. Примітно, що якби до Іллі Ілліча не приїхав друг дитинства, Обломов за весь день так і не встав би з ліжка, відмахуючись від відвідувачів, яких він сприймав як щось другорядне і маловажне у своєму житті.

Сон Обломова

Суспільство і реальне життя сприймаються Обломовим немов через призму сну, ніби справжня реальність відбувалася зовсім в іншій площині – у снах та мріях про рідний маєток героя – Обломівку. Не дивно, що найяскравішим моментом за весь день життя героя стає саме сон про Обломівку, про дитинство та сім'ю героя. Ілля Ілліч почувається щасливим, сповненим сил і енергії, коли повертається туди, проте не розуміє, що це лише ілюзії, ніяк не пов'язані з реальністю. Обломовка є для героя такою ж прекрасною та недосяжною казкою, як міфи та перекази, які в дитинстві йому розповідала няня.

Для Іллі Ілліча його ліжко і халат, який знаходить у творі особливу символічну, «казкову» функцію предмета «обломовщини», стають осередком того, ірреального світу сну та мрій, з якими герой не хоче розлучатися. І поки Штольц у буквальному значенні не змушує Обломова переодягтися і встати з ліжка, Ілля Ілліч всіляко тримається за свій ілюзорний світ - навіть обставлена, на перший погляд, зі смаком квартира героя своєю неприбраністю нагадує Обломівку зі старими, старими речами і часом, що зупинився. Суперечка ж Іллі Ілліча з Захаром, що в кімнаті треба забратися, призначена просто для підтримки розмови – адже будь-яка активність, будь-яка зміна порядків та необхідність дії могла б зруйнувати «обломовщину» душі героя, його ілюзорний світ – і Захар це розуміє.

Висновок

Зобразивши в романі «Обломів» один день із життя головного героя Іллі Ілліча, Гончаров розкрив трагізм не скільки соціальної, скільки душевної «обломовки», коли людина всіляко намагається втекти і сховатися від реального світу, тримаючись всіма силами за власні мрії, мрії і невиразні спогади. . Для Обломова плани та мрії не перетиналися з реальним світом, залишаючись у коморах його свідомості, де герой проживав «повне життя». Ілля Ілліч не хоче відмовлятися від «обломівщини», яка давно руйнує його душу і занурює у напівсонне апатичне існування – він продовжує мріяти про нездійсненне, перестаючи розвиватися.

Вже на початку твору стає зрозуміло, що деструкція особистості героя надто сильна, тому навіть високе почуття чи потрясіння не змогли б змінити Обломова, остаточно витягнувши з болота обломовщини. У своєму романі Гончаров зобразив непогану, добру, але зайву людину, яка не розуміє цінностей нового суспільства, що живе старими, архаїчними підвалинами із свідомо трагічною долею. Ілля Ілліч Обломов – персонаж, що нагадує сучасним читачам про необхідність постійного розвитку, інтенсивної роботи над собою та своїм життям.

Детальний опис дня Обломова та аналіз усіх його складових стануть у нагоді учням 10 класів при підготовці матеріалів для твору на тему «Один день із життя Обломова Іллі Ілліча».

Тест з твору

У першій частині твору Гончарова “Обломів” представлено експозицію роману та візит гостей головного героя. Ілля Ілліч Обломов: “Це був чоловік років тридцяти двох-трьох від народження, середнього зросту, приємної зовнішності, з темно-сірими очима, але з відсутністю будь-якої певної ідеї, будь-якої зосередженості в рисах обличчя”. Мешкає він у Санкт-Петербурзі на Гороховій вулиці. Головне в інтер'єрі його квартири – це розкіш і занедбаність одночасно: “Кімната з першого погляду здавалася чудово прибраною. Там стояло бюро червоного дерева, два дивани, гарні ширми. Були там шовкові завіси, килими, кілька картин, бронза, порцеляна та безліч красивих дрібниць. Але досвідчене око людини з чистим смаком одним поглядом прочитало б бажання абияк дотриматися видимості неминучих пристойностей, аби лише відійти від них. Задок біля дивана осів униз. По стінах, біля картин, ліпилося павутиння, килими були в плямах… на столі рідкісного ранку не стояла неприбрана від вчорашньої вечері тарілка з сільничкою і з обгризеною кісточкою та не валялися хлібні крихти”. Весь свій час Обломов проводить в одній кімнаті, лежачи на ліжку.

Також Іллі Іллічу важко забратися у своїй кімнаті і він усе звалює на слугу Захара, котрий є копією свого господаря. Захар: “Старий чоловік, у сірому сюртуку, з проріхою під пахвою, звідки стирчав клаптик сорочки, у сірому ж жилеті, з мідними гудзиками, з голим, як коліно, черепом і з неосяжно широкими та густими русявими з сивою бакенбардами, з яких кожній стало б на три бороди”. Захар не любив виконувати накази Обломова, але поважав їх: “… примхах, куди він хоч і бурчав, але поважав внутрішньо, як прояв панської волі. Без цих примх він якось не відчував над собою пана”. Однією з найважливіших художніх деталей, безперечно, є халат Обломова. У ньому головний герой почував себе захищено: "Халат м'який, гнучкий, не відчуваєш його на собі". Обломов любить свободу: "... завжди вдома ходив без краватки, тому що любив простір та привілля". Починаючи з другого розділу першої частини, починається низка гостей Обломова, кожен з яких не може підняти його з ліжка. Першим був Волков: “Увійшов юнак років двадцяти п'яти, блискучий здоров'ям, з щоками, що сміються, губами і очима. Заздрість брала дивитись на нього.

"Він був причесаний і одягнений бездоганно, засліплював свіжістю обличчя, білизни, рукавичок і фрака”. Вся їхня розмова звелася до монологу гостя про закоханості, про призначені зустрічі у Савінових, Маклашиних, Тюменєвих, Муссінських, В'язникових. на устриці", але не на свої гроші. Наш головний герой після відходу світського персонажа дає йому оцінку - "людини немає", він "розсипається" на десять місць щодня.

Потім Обломова відвідує Судьбинський: "Це був пан у темно-зеленому фраку з гербовими гудзиками, гладко поголений, з темними, бакенбардами, що рівно облямовували його обличчя, з обтяженим, але покійно-свідомим виразом в очах, з сильно потертим обличчям" . Судьбинський – колишній товариш по службі Обломова. Думки його – про службу, про вигідне для подальшої кар'єри весілля. «…По вуха увяз!» – думає про нього Обломов.

Наступним до Обломову прийшов Пенкін: “Обломов філософствував і помітив, що біля ліжка його стояв дуже худорлявий, чорненький пан, зарослий весь бакенбардами, вусами і еспаньолкою. Він був одягнений з навмисною недбалістю”. Він письменник та літератор. Поверхневий, недалекий марат паперу. Він, людина недалека, навіть не намагається побачити у своїх образах «божу іскорку», живу людину, зображуючи події у чорно-білих тонах. Пєнкін пропонує Обломову поїхати до Єкатерингофу, допомогти написати статтю про гуляння.

Потім до головного героя приходить Алексєєв: “Увійшла людина невизначених років, з невизначеною фізіономією, у такий час, коли важко буває вгадати літа; не гарний і не дурний, не високий і не низький на зріст, не блондин і не брюне. Природа не дала йому жодної різкої, помітної риси, ні поганої, ні доброї. Його багато хто називав Іваном Івановичем, інші – Іваном Васильовичем, треті – Іваном Михайловичем”. Алексєєв, людина невиразний, «сірий», не впевнений у собі, позбавлений власних думок. Алексєєв запрошує обідати до Овчиніна.

На завершення гостьового потоку до Іллі Ілліча заходить Міхей Андрійович Тарантьєв: “Увійшла людина років сорока, що належить до великої породи, висока, об'ємна в плечах і в усьому тулубі, з великими рисами обличчя, з великою головою, з міцною, коротенькою шиєю, з великими навикайте очима, товстогубий. Побіжний погляд на цю людину народжував ідею про щось грубе і неохайне. Видно було, що він не ганявся за витонченістю костюма. Не завжди його вдавалося бачити чисто обритим”. Це людина така ж непрактична, як і Обломов. Але, на відміну від першого, який досконало засвоїв мистецтво словесного шахрайства. Він вміє захопити ідеєю, підкреслити простоту та привабливість її виконання, підвести «жертву» до її здійснення. Але далі – Міхей Андрійович ретирується. Тільки його й бачили. Його цікавить сільський маєток головного героя, він намагається залучити Обломова у свої плани, щоби той «потрапив у його мережу». Тарантьєв переконує його приїхати до села, змінити старосту, він обіцяє йому теплу зустріч у своєї куми – Агафії Пшеніцин. Однак і заради них Обломов не встає з ліжка, так само прикриваючись ковдрою і пояснюючи це тим, що відвідувачі прийшли з холоду. Ілля Ілліч ніби намагається всіма способами відгородитися від навколишнього, більш активного світу, де люди ходять у гості та їздять на прогулянки. Його ліжко і старий халат стають якимось «притулком», залишивши яке він може втратити свій напівсонний стан, всеосяжний лінощі і безволі.

Єдиною людиною, яка змусила його нарешті встати о п'ятій годині з ліжка, був Штольц, який саме приїхав до Обломова в гості. Активній волі Андрія Івановича виявився підвладний не тільки Захар, який швидко виконав усе, що від нього вимагалося, а й сам Обломов, який неохоче, але підкорився волі Штольця. Примітно, що якби до Іллі Ілліча не приїхав друг дитинства, Обломов за весь день так і не встав би з ліжка, відмахуючись від відвідувачів, яких він сприймав як щось другорядне і маловажне у своєму житті.

«Гончарів роман Обломов» - Особливості композиції. Герой помер, «ніби зупинився годинник, який забув завести». Волків. Патріархальний. «Штольц не вселяє мені жодної довіри. Дорослість. Алексєєв? Порівняйте Іллюшу у 7 років та у 14: які зміни відбулися в герої та чому? Агафія Матвіївна. Критика про ільїнську Ольга.

«Обломів Гончарова» – Кімната (інтер'єр). З історії створення нар. Фрегат «Паллада» (1858) (нариси про навколосвітню подорож). Обрив (1868). І.А.Гончаров. А. В. Дружинін, ліберальний критик. Обломів у системі авторських міркувань. План аналізу епізоду. Проста історія (1844 – 1846). Іван Олександрович Гончаров (1812 – 1891).

"Роман Обломов" - Захар - О.Попов; Обломов – О.Табаков. Трилогія Івана Олександровича Гончарова: С.М.Шор. Кадр із фільму «Кілька днів із життя І.І.Обломова». Кадр з фільму. Ілл. Режисер Н.С.Міхалков. 1980. Ю.Гершкович 1982. Роман І. А. Гончарова «Обломов» Ілл. У вітальні перед вечерею.

«Обломів у романі Гончарова» - На обличчі ні сну, ні втоми, ні нудьги». Штольц. Один день із життя Обломова. Задум роману «Обломів» виник І.А.Гончарова наприкінці 40-х XIX століття. Обломів. У 1849 році була написана перша частина роману. Обломів на дивані. Найбільші зміни відбуваються із Ольгою після зустрічі з Обломовим.

«Роман Гончарова Обломов» - Дружинін О.В. 1859 «Обломів». Пише літературно критичні статті, автобіографічні твори. Секретний комітет із селянських справ. 1859 1868 1869 1869 1872 1878 1879 1889. Вчиться на словесному відділенні Московського університету. Домашнє завдання. Публікація роману «Звичайна історія» у журналі «Сучасник» (задуманий 1844 року).

«Обломов» - А. П. Чехов: «Штольц не вселяє мені жодної довіри. І. А. Гончаров "Обломів". М. Ю. Лермонтов. Сімейне щастя Обломова. Заповніть таблицю цитатами із роману. Прочитайте 1 розділ і дайте відповідь на запитання: Портрет як засіб створення образу. Матеріали для уроків. Андрій Штольц (частина2, глави 1 – 5). Ольга Іллінська.

Всього у темі 8 презентацій