Ільїна три поїздки поетичний варіант читати повністю. II

Тема: Буліна. "Ільїни три поїздочки".
Цілі уроку:
Ознайомити із змістом билини “Ільїни три поїздочки” та правилами виконання билини;
Удосконалювати навички слухання та виразного, усвідомленого, грамотного читання: вчити усвідомленню читаного через створення образів та встановлення асоціацій із змістом вивчених творів. Познайомити з героїчною особистістю, Символом російської могутності, її захисником, уродженцем землі Нижегородської - Іллею Муромцем, його незвичайним дитинством.
Розвивати образне мислення, пізнавальний інтерес до історії рідного краюна основі емоційного сприйняття прочитаного, формувати культуру вираження почуттів, розвивати уяву та уявлення про особливості устрою селянського життяв умовах патріархальної Росії, довільна увага до народному слову.
Виховувати інтерес до рідної мелодійної та виразної мови, героїчної історії нашої малої батьківщини, почуття гордості за славних та відважних її синів; бажання продовжувати традиції та ментальність предків щодо відстоювання незалежності Батьківщини.
Сприяти формуванню універсальних навчальних дій;
Сприяти використанню Інтернет-ресурсів;
Обладнання:
підручник Л.Ф. Кліманової “ Літературне читання” 1 частина, 4 клас;
репродукція картини В.М. Васнєцова "Богатирі";
збірки із билинами;
картки для самооцінки;
Історична карта "Давня Русь".

Хід уроку:
1. Організаційний момент: мотивація до навчальної діяльності.
(Організаційно-регулятивні: вольова саморегуляція
Особистісні: дії смислоутворення)

На екрані – гусляр. Чути гуслі.

Здрастуйте, люди добрі. Сядьте на місця та послухайте. Зібралися ми з вами на розмову добру і доладну. Щоб був у нас мир та згода. А ще хочу побажати вам, щоб ви брали участь у розмові і все уважно слухали. Все, що почуєте, може стати вам у пригоді.

2. Перевірка домашнього завдання(Комунікативні: участь в обговоренні. Пізнавальні: вміння структурувати знання; моделювати)
У: Вам було задано домашнє завдання, промовисте читання тексту літопису «І згадав Олег коня свого» і намалювати малюнок до тексту літопису.
Зараз один із вас виходить до дошки, показує малюнок, а решта знаходять і зачитують уривок з літопису, відповідний даному малюнку.
У: Складемо синквейн:
Олег.
Відважний, мужній.
Править, бореться, перемагає.
Достойний бути прикладом для наслідування.
Воїн.

3. Підготовка до сприйняття. (Пізнавальні: пошук інформації, смислове читання.)
У: Прочитайте приказку.
(Приказка написана на дошці.)
Славна земля богатирями росіянами.
- Визначте, яке головне слово. (Богатирі).
- Про що йтиметься сьогодні на уроці? (Про богатирів)
- Правильно.
-Послухайте вірш:
Широко ти, Русь, на обличчі Землі
У красі царственої розгорнулася
Чи в тебе немає богатирських сил,
Старини святої, гучних подвигів?
Вже є за що, Русь могутня,
Покохати тебе, назвати матір'ю,
Стати за честь твою проти недруга,
За тебе потребує скласти голову!

Яке почуття викликав цей вірш?
- Про яку Русь йдеться у вірші?
- За всіх часів російські люди любили свою Батьківщину. В ім'я любові до рідного боку готові були стати на її захист. У віршах, піснях, билинах прославляли улюблену Батьківщину.

У: А що таке билина?
(Билина - російська народна епічна пісня - оповідь про богатирів.)
У: Хто такі богатирі?
(Богатирі – воїни, захисники своєї Батьківщини, наділені почуттям власної гідності та відмінні надзвичайною силою мужністю та завзятістю.)
(Репродукція картини В.М.Васнєцова "Богатирі")
У: Демонстрація картини Васнєцова «Три богатирі» під звуки гуслів.
Кого ви бачите на картині?
(Добриня Микитович, Альоша Попович, Ілля Муромець)
- Як звати богатиря у центрі картини?
Виберіть два однокореневі слова з даних:
(Слови дано на картках на дошці)

Муромець похмурий Мурманськ Муром замурований

Який зв'язок може бути між Іллею Муромцем та містом Муромом?
- Справді, Ілля Муромець родом з-під Мурома, а отже він - наш на всі часи уславлений народом земляк.
Щоб переконатися в цьому, подивіться на карту Нижегородсько-Суздальського князівства XIII-XV століть
(на карті позначені прапорцями Нижній Новгород, Суздаль, Муром).
Ось яких синів народжувала нижегородська земля!
І, як ви здогадуєтеся, сьогодні ми читатимемо про Іллю Муромця... Розшифруйте слова:

Ы Л
Б н
А й

Які билини ви знаєте?
У: Про які відмінні риси билини ви знаєте?
(Билинний зачин, повтори, образність мови - гіперболи, епітети, наспівність, ритм, певний зміст - оповідь про героїчні справи богатирів; неспішність, докладність, подробиця розповіді.)

У: Які якості має людина, щоб її назвали богатирем? (Безстрашно боротися з ворогами, бути сильним, мудрим, захищати та любити рідну землю).

4. Вивчення нового матеріалу. (Регулятивні: цілепокладання, як постановка навчального завдання; планування, прогнозування. Комунікативні: співпраця; вміння висловлювати свої думки.)
1) Знайомство з темою та постановка цілей
У: Сьогодні ми познайомимося з билиною "Ільїни три поїздочки".
У: Скажіть які цілі ми поставимо на даному уроці?
(Дізнатися про кого і про що розповідає ця билина.
Які три битви мали богатир. Кого захищав богатир.)
У: Послухайте билину.
(Прослуховування аудіозапису: Билини «Ільїни три поїздочки».)
У: Сподобалася билина? Як виконувалася билина? (плавно, наспів)
Про кого розповідає билина?
Який уривок вам здався найцікавішим? Чому?
2) Словникова робота
У: Чи всі слова і вирази були вам зрозумілі?
Як ви знаєте значення цих слів?
(Словарна робота – слова на екрані)(Регулятивні: співвіднесення з прогнозуванням
Пізнавальні: пошук та виділення необхідної інформації; застосування методів інформаційного пошуку; смислове читання залежно від мети; побудова логічного ланцюга міркувань; аналіз, синтез, висування гіпотез.)
КРЕМНЕВЕНЬКІ – з кременю;
БУЛАТНА БРОНЯ – сталева та візерункова, старовинна візерункова азіатська сталь;
СІ – це;
ПАЛИЦЯ – важка палиця з важким кінцем;
ЯХОНТИ – старовинна назвасапфіра та деяких інших дорогоцінного каміння;
ВЕРТЛЮГИ – шарнірна ланка для з'єднання двох частин механізму, що дозволяє одній з них обертатися незалежно одна від одної;
САЖЕНЬ – 2,134 метри (3 аршини)
Монах - член релігійної громади, що дав обітницю вести аскетичний спосіб життя;
ВІТЯЗЬ – у Стародавню Русь: відважний воїн;
АМБАР - сарай для зберігання врожаю, запасів, товару;
ЦІЛЮВАЧКИ – посадова особа, яка займається збором податей та деякими судово-поліцейськими справами;
ОБЛАТИНЮВАТИ – звертати до католицької віри;
ЗАСТАВА БОГАТИРСЬКА - 1) військовий підрозділ, що несе охорону; 2) місце в'їзду до міста;
Кошторис – тут: незліченне, не лічене багатство;
ЗАПОДВАЛЮВАТИ - замикати в підвал;
МОВИ ЕЛЕЙНІ - ялин - оливкова олія, що вживається в церковній службі. У переносному значенні: щось ласкаве, заспокійливе;
ДЕЗДОВИНУ РОЗНЕС – таємний, затишний притулок;
ПО ОРДАМ – орда – держава чи військо татар чи початковому варіанті – намет хана;
НЕ ПРОСТОФІЛЬНІСТЬ - не піддавайтеся на обман.
У: Чи підтвердилися ваші припущення?
(порівняння, зіставлення)

ФІЗМИНУТКА
Дружно встали – раз, два, три.
Ми тепер богатирі.
Ми долоню до очей приставимо,
Ноги міцні розставимо,
Повертаючись праворуч
Оглянемося велично.
І наліво треба теж
Подивитись з-під долонь.
І праворуч, і ще
Через ліве плече.
Літерою Л розставимо ноги
Точно в танці – руки в боки.
Нахилилися вліво, вправо,
Виходить на славу!

3) Читання тексту.
У: Чи висока висота піднебесна,
Глибока глибина океан - моря,
Швидкі – світлі річки росіяни.
А й сильні, могутні,
Богатирі на славетній Русі.
- То про кого йдеться у билині?
(Про богатиря Іллю Муромця.)
У: Згадайте, ще раз походження та значення слова «богатир».
Значення слова «богатир» найкраще надасть словник. Перед вами лежать листи. Знайдіть у них статтю зі словника.
(Діти читають статтю)

Богатир - 1.Герой російських билин, що здійснює подвиги в ім'я Батьківщини.
2. (переносне) Людина безмірної сили, стійкості, відваги. Незвичайна людина.

Скільки значень цього слова? Що ми можемо про нього сказати? (воно багатозначне)
- Спробуйте підібрати слова, близькі за змістом.
Силач, воїн, захисник, витязь

Вважалося, що богатирі – могутні витязі, наділені богом незвичайним розумом, кмітливістю.
Відкрийте підручник. Прочитаємо билину ще раз.
(Читання билини учнями)
4) Бесіда за змістом билини з вибірковим читанием.(Пізнавальні: вміння будувати висловлювання; смислове читання; логічні; встановлення причинно– слідчих зв'язків.)
У: Навіщо зібралися славно-російські богатирі?
– Куди дісталося їхати Іллі Муромцю?
– Скільки написів було на камені?
- Яку дорогу вибрав богатир? Про що це каже?
(Ілля Муромець вибрав пряму дорогу. Це говорить про те, що він сміливий, мужній, досягає своєї мети, йде тільки вперед, не боячись труднощів.)
У: У билині показаний ворог, із чим він порівнюється?
- Чому в описі ворогів використовуються зменшувально-пестливі суфікси - -еньк-, -онько-, -ічек-, -ечек-?
(Щоб показати богатирську силута міць Іллі Муромця.)
У: Що намагався зробити ворог із Іллею Муромцем?
(Звернути у свою віру, взяти в полон…)
У: Як ви зрозуміли, хто перебував у полоні? (Російський народ.)
У: Що намагалися зробити з Іллею? Як це робили?
(Ворог закликав Іллю Муромця до зради. Обіцяли йому багатства, шану і повагу, і вельможне служіння.)
У: Що чекало на нього у разі відмови?
(Пригрозили йому силою, але Ілля не злякався цього, а прийняв бій.)
Яке значення трьох поїздок Іллі Муромця для російської держави?
- Як останні три рядки допомагають зрозуміти характер героя?
– Чому Ілля Муромець повертався до каменю та робив на ньому новий запис?
– Як ставився Ілля Муромець до пророцтв?
- Чому билина називається «Три поїздочки»?
-Який момент у билині вам здався найбільш захоплюючий?
- Яка історична подія знайшла відображення у билині? (Хрещення Русі, спроби іноземних загарбників звернути російський народ у католицьку віру).

5. Закріплення вивченого матеріалу. (Пізнавальні: моделювання. Регулятивні: контроль)
а. Виразне читання билини «луною» і хором за вчителем, повторюючи інтонацію.
б. Характеристика героя.
Вибіркове читання.
- Як описаний Ілля Муромець у сутичці з розбійниками? Знайдіть гіперболи.
- Навіщо потрібен цей прийом? Які його риси підкреслені за допомогою гіперболу?
Узагальнення образу Іллі.
- Виберіть ті слова, які стосуються Іллі.
(Хоробрий, боягузливий, скромний, ввічливий, добрий, лагідний, відважний, мужній, сильний, сміливий, жадібний, щедрий, грубий, справедливий).

Робота з інтерактивною дошкою:
Встанови відповідність:
(3 поїздки – 3 бої (з ким?) – з'єднати у пари

6. Підсумок уроку. Рефлексія навчальної діяльності. (Особистісні: морально-етичне оцінювання засвоюваного змісту.)
Чому Ілля Муромець випробувати всі три дороги?
- Чим закінчилася поїздка богатиря?
- Використовуючи опорні слова: сміливий, мужній, боягузливий, мудрий, розумний, боягузливий, мудрий, дурний, справедливий, хитрий, сильний, жорстокий, добрий, жадібний, здатний до співчуття, охарактеризуйте Іллю Муромця (робота в парах). Обміняйтесь думками, обговоріть із сусідом.

Складання синквейну:
Богатир
Сильний, мудрий
Їхав, боровся, переміг
Славна богатирями земля російська
Герой

У: Домашнє завдання: (Пізнавальні: рефлексія способів та умов дії; контроль та оцінка процесу та результатів діяльності; Особистісні: самооцінка на основі критерію успішності; адекватне розуміння причин успіху/ неуспіху в навчальній діяльності.)

1) Перечитати билину "Ільїни три поїздочки" і відповісти на запитання.
2) Використовуючи додаткову літературу та Інтернет-ресурси підготувати повідомлення про одного з російських богатирів.
Учні отримують від вчителя картки:
1. Література
1. Ухов П.Д. Буліни. - М., 1987;
2. Шевченка Ф.П. У світі билин. - М., 1987;
2. Інтернет-ресурси
1. http://wikipedia.org/wiki/ua
2. http://litheroy.blogspot.com/
3. http://www/youryoga.org/article/dictionary/slav-ar-veda2htm
4. http://www.oprichnina.chat.ru/opr
5. http://www.rusinst.ru/articlctext.asp

У: Ви добре попрацювали на уроці і заслуговуєте на оцінку. Оцініть свою роботу. Продемонструйте свої оцінки.

(Самооцінка на картках)
Я чудово попрацював! - О (зелений)
Я Впевнений - МОЖУ КРАЩЕ! – О (жовтий)
Я ПОСТАРАЮСЯ! – О (червоний)
Дякую за урок!

Їздив Ілля чистим полем, захищав Русь від ворогів з молодих років до старості.

Гарний був у старого добрий кінь, його Бурушка-Косматушка. Хвіст у Бурушки три саджанці, грива до колін, а шерсть трьох п'ядей. Він броду не шукав, перевозу не чекав, одним стрибком він річки перескакував. Він старого Іллю Муромця сотні разів від смерті рятував.

Не туман із моря піднімається, не білі сніги в полі біліються, їде Ілля Муромець російським степом. Забілілася його головушка, його кучерява бородінка, затуманився його ясний погляд:

Ах ти, старість, ти, стара стара! Застала ти Іллю у чистому полі, налетіла чорним вороном! Ах ти, молодість, молодість молодецька! Полетіла
ти від мене ясним соколом!

Під'їжджає Ілля до трьох доріжок, на перехресті камінь лежить, а на тому камені написано: "Хто вправо поїде - тому вбитим бути, хто вліво поїде - тому багатим стати, а хто прямо поїде тому одруженим бути".

Задумався Ілля Муромець:

На що мені, старому, багатство? Немає в мене ні дружини, ні діточок, нікому кольорове плаття носити, нікому скарбницю витрачати. Поїхати мені хіба, де одруженому бути? Та на що мені, старому, одружитися? Молоду взяти мені не годиться, а стару взяти, то на печі лежати та кисіль сьорбати. Ця старість не для Іллі Муромця. Поїду-но я тією доріжкою, де вбитому бути. Вмру в чистому полі, як славний богатир!

І поїхав він дорогою, де вбитому бути.

Тільки-но він від'їхав три версти, напали на нього сорок розбійників. Хочуть його з коня стягнути, хочуть його пограбувати, убити до смерті. А Ілля головою хитає, примовляє:

Гей ви, розбійницький, вам вбивати мене нема за що і пограбувати в мене нічого.

Тільки й маю куню шубка в п'ятсот рублів, соболину шапку в три сотні, та вуздечку в п'ятсот рублів, та сідло черкаське в дві тисячі. Ну, ще попона семи шовків, шита золотом та великими перлами. І між вухами у Бурушки камінь-самоцвіт. Він восени як сонце горить, за три версти від нього світло. Та ще, мабуть, є кінь Бурушка – то йому в усьому світі ціни немає.

Через таку дрібницю варто старому голову рубати?!

Розсердився отаман розбійників:

Це він з нас глузує! Ах ти, старий чорт, сивий вовк! Багато ти розмовляєш! Гей, дітлахи, рубайте йому голову!

Зіскочив Ілля з Бурушки-Косматушки, вихопив шапку з сивої голови, та й став шапкою помахувати: де махне – там стане вулиця, відмахнеться – провулок.

За один помах десять розбійників лежать, за другий – і двадцяти на світі немає!

Молився отаман розбійників:

Не побий нас усіх, старий богатир! Ти бери з нас золото, срібло, сукню кольорову, табуни коней, тільки нас живими залиш!

Усміхнувся Ілля Муромець:

Якби я брав з усіх золоту скарбницю, у мене були б погреби повні. Якби я брав кольорову сукню, за мною були б гори високі. Якби я брав добрих коней, за мною гнали б табуни великі.

Розбійники кажуть:

Одне червоне сонце на білому світі – один на Русі такий богатир Ілля Муромець!

Ти йди до нас, богатир, товариші, будеш у нас отаманом!

Ой, братики-розбійники, не піду я до вас у товариші, та й ви розходьтеся по своїх місцях, по своїх домівках, до дружин, до діток, буде вам біля доріг стояти, проливати кров невинну.

Повернув коня і поскакав геть Ілля.

Він повернувся до білого каменю, стер старий напис, Нову написав: "Їздив у праву доріжку - вбитий не був!"

Ну, поїду тепер, де одруженому бути!

Як проїхав Ілля три версти, виїхав на лісову галявину. Там стоять терема золотоверхі, широко розкриті срібні ворота, на воротах півні співають.

В'їхав Ілля на широке подвір'я, вибігли до нього назустріч дванадцять дівчат, серед них королівна-красуня.

Ласкаво просимо, російський богатир, зайди в мій високий терем, випий солодкого вина, з'їж хліба-солі, смаженої лебеді!

Взяла його королівна за руку, повела до терему, посадила за дубовий стіл. Принесли Іллі меду солодкого, вина заморського, смажених лебедушок, калач крупічастих... Напоїла-нагодувала богатиря, почала його вмовляти:

Ти втомився з дороги, втомився, лягай, відпочинь на ліжко тесове, на перину пухову.

Повела королівна Іллю в спальну горілку, а Ілля йдеі думає: "Недарма вона зі мною лагідна: що королевичне простий козак, старий дідусь! Видно, щось у неї задумано".

Бачить Ілля, що біля стіни стоїть ліжко точене позолочене, квітами розписане, здогадався, що ліжко з хитрістю.

Схопив Ілля королівну і кинув на ліжко до тесової стіни. Повернулося ліжко, і відкрився кам'яний льох, - туди і впала королівна.

Розсердився Ілля:

Гей ви, слуги безіменні, несіть мені ключі від льоху, а то зрубаю вам голови!

Ох, дідусю невідомий, ми ключів і в очі не бачили, ходи до льоху покажемо тобі.

Повели вони Іллю в підземелля глибокі; знайшов Ілля двері льоху; вони пісками були засипані, дубами товстими завалені. Ілля піски руками розкопав, дуби ногами розштовхав, відчинив двері льоху. А там сидять сорок королів-королевичів, сорок царів-царевичів та сорок російських богатирів.

Ось навіщо королівна зазивала до своїх теремів золотоверхі!

Говорить Ілля королям та богатирям:

Ви йдете, королі, своїми землями, а ви, богатирі, своїми місцями і згадуйте Іллю Муромця. Якби не я, склали б ви голови в глибокому льоху.

Витяг Ілля за коси на білий світкоролевичну і зрубав їй лукаву голову.

А потім повернувся Ілля до білого каменю, стер старий напис, написав новий: "Прямо їздив - одруженим не бував".

Ну, поїду тепер до доріжки, де багатому бути.

Тільки-но від'їхав він три версти, побачив великий камінь у триста пудів. А на тому камені написано: "Кому камінь під силу згорнути, тому багатому бути".

Відкрився під каменем глибокий льох - багатства незліченні: і срібло, і золото, і великі перли, і яхонти!

Навантажив Ілля Бурушку дорогою скарбницею та повіз її до Києва-граду. Там збудував три церкви кам'яні, щоб було де від ворогів рятуватися, від вогню відсидітися.

Решту срібла-золота, перли роздали він вдовам, сиротам, не залишив собі ні півшечки.

Потім сів на Бурушку, поїхав до білого каменю, стер напис старий, написав напис новий: "Вліво їздив - багатий не бував".

Тут Іллі навіки слава і честь пішла, а наша була до кінця дійшла.

Попередній перегляд:

Щоб користуватися попереднім переглядом презентацій, створіть собі обліковий запис ( обліковий запис) Google і увійдіть до нього: https://accounts.google.com


Підписи до слайдів:

ТЕМА: Буліна-жанр усного народної творчості. «Ільїни три поїздочки» 1

Ілля Муромець Альоша Попович Розгадайте імена та скажіть, що їх поєднує? Добриня Микитович Бодніяр Кінічті Шалеа Почівоп Іяль Румоцем 2

В. Васнєцов. Богатирі 1881-1898, полотно, олія, 295,3x446 см Державна Третьяковська галерея, Москва 3

Про картину В. М. Васнєцова «Богатирі» Широко, роздольно простяглося поле. Безкрайнє, непереборне. Гуде вільний вітер у ковиловому степу. Високо в літньому полуденному небі повільно і гордо пливуть струги хмар. Орли стережуть кургани. Поривчастий вихор підхопив, розвіяв гриви могутніх коней, приніс гіркий запах полину. Блискнув око шаленого Бурушкі, коханого коня Іллі Муромця. Суворий богатир. Виготовлено спис. Зодягнена тяжка правиця. Дивиться далеко-далеко в далечінь. Насторожені його друзі - Добриня Микитович, Альоша Попович. Грізна сила у цьому мовчазному очікуванні. Безсонна дружина. Жодна, навіть крилата тварюка не прорветься. Над цією картиною Васнєцов працював багато років. Він болісно шукав людей, з яких можна було написати билинних богатирів. Прототипом Іллі Муромця став селянин Іван Петров, який узимку підробляє у Москві візником. В особі Добрині Микитовича присутні риси самого Васнєцова, його батька та дядька. Альошу Поповича митець писав із юного сина Сави Мамонтова. У російській билинні традиції існує безліч богатирів. Але Васнєцов вибрав саме цих трьох. Напевно тому, що вони вдало доповнюють один одного. Потужний, суворий Ілля Муромець, шляхетний Добриня та кмітливий, спритний Альоша Попович усі разом складають образ доброї сили- захисниці російських рубежів. Картина ця настільки добре відома, що, де б не зайшла розмова про билинні витязі, кожен згадує саме цих трьох, що стоять на заставі в полі, що пронизує вітрами. Здається, що саме вони найпопулярніші та найулюбленіші герої російського народу на всі часи. 4

У світі російських билин

«Билина - розповідь про те, що було, що трапилося, розповідь невигадана і правдива» В.І. Далечінь

«Російський народ створив величезну літературу: мудрі прислів'яі хитрі загадки, веселі пісні, урочисті билини – говорилися нараспев, під дзвін струн – про славні подвиги богатирів, захисників землі...» Л.Н. Толстой

БИЛИНА – фольклорна епічна пісня, жанр, притаманний російської традиції. Основою сюжету билини є героїчна подія, або примітний епізод російської історії (звідси народна назвабилини – «старина», «старинушка», що передбачає, що дія, про яку йдеться, мала місце у минулому). Термін «билина» в науковий вжиток було запроваджено у 40-х роках 19 ст.

У давнину складав народ билини. Їх виконували народні оповідачі під акомпанемент старовинного струнного інструменту, який називається гуслі.

В. М. Васнєцов. «Боян»

Походження слова «богатир» Звідки походить саме слово «богатир»? Є думка, що вона запозичена з тюркських мов, де є в різних формах- Багхатур, багадур, батур, батир, батор. Вчені (Щепкін, Буслаєв) прямо виводили «богатир» з «Бог» через посередництво «багатий»

Вчені класифікують богатирів на старших та молодших. До старших богатирів відносяться Святогір, Вольга Святославич, Самсон, Сухан, Полкан, Коливан Іванович, Дон Іванович, Дунай Іванович та ін. Данило Ловченін та ін.

Образи богатирів - народний зразок мужності, справедливості, патріотизму і сили (недарма один з перших російських літаків, що мав виняткову на той час вантажопідйомність, був названий творцями «Ілля Муромець»).

"Ілля Муромець". Реконструкція за методом Герасимова

ПАМ'ЯТНИК ІЛЛІ МУРОМЦЮ В МІСТІ МУРОМІ В образі давньоруського богатиря втілилися народні поняття про високі моральних якостях, Якими повинен був мати справжній герой. Одна з найголовніших якостей Іллі Муромця – це почуття справедливості та свідомість свого обов'язку – стояти за правду. Він готовий йти на пряме зіткнення з князем, з боярами, коли бачить, що ті чинять неправду. Він – герой загальнонародний, загальноросійський. «Я йду служити за віру християнську І за землю російську, Та й за стольні Київ-град, За вдів, за сиріт, за бідних людей».

Лікування Іллі Муромця; Ілля Муромець та Соловей Розбійник; Ілля Муромець та розбійники; Ілля Муромець на Соколі-кораблі; Ілля Муромець та Святогір; Ілля Муромець та Сокільник; Ілля Муромець та Калін-цар; Ілля Муромець та Ідолище; Ілля Муромець та син.

билина «Ільїни три поїздочки» 17

Словникова робота Кремневенькі - Булатна броня - Оздоблення - Кошторис - Палиця - Сажень - з кремнію. сталева та візерункова. прикраса, зовнішнє оздоблення. незліченне, незлічене багатство. важка палиця з потовщеним кінцем. 2,134 метра (3аршина) 18

Словникова робота Облатинувати - Запідвалювати - Не простофильтесь - Башлики - Воронові - Амбари - звертати в католицьку віру. замикати у підвал. не піддавайтеся на обман. теплий головний убір поверх шапки. Суконний капюшон із довгими кінцями. чорні. сараї для зберігання врожаю, запасів, товарів. 19

20 Дружно встали -раз, два, три. Ми тепер - богатирі. Ми долоню до очей приставимо, Ноги міцні розставимо. Повертаючись праворуч Оглянемося велично. І ліворуч треба теж подивитись з-під долонь. І праворуч, і ще Через ліве плече. Літерою Л розставимо ноги, Точно в танці-рукиу боки. Нахилилися вліво, вправо, Виходить на славу!

Розмова 21 -Чим схожа булана на казку? Чим відрізняється? -Чи схожа булана на вірш? Чим? -Чи можна назвати вчинки Іллі Муромця подвигами? Чому так думаєте?

У давнину оповідачі підігравали собі на гуслях, пізніше булини виконувались речитативом. Для билин характерний особливий чисто-тонічний билинний вірш. Хоча оповідач використовував при виконанні булин лише кілька мелодій, вони збагачували спів різноманітністю інтонацій, а також змінювали тембр голосу. Віктор Михайлович Васнєцов «Гусляри»

В. Васнєцов. Ілля Муромець. (Фрагмент картини «Богатирі») Іван Петров, селянин Володимирської губернії Етюд для постаті Іллі Муромця у картині "Богатирі" 1883р., полотно, олія, Державна Третьяковська галерея, Москва. Ільїни три поїздочки 23

В. Васнєцов. Витязь на роздоріжжі Полотно, олія. 1882 р. Москва, Росія. Державна Третьяківська галерея 24

Сюжет про камінь на роздоріжжі доріг зустрічається в багатьох казках і билинах. Камінь вказує мандрівникові, яка доля чекає на кожному з розбіжних шляхів. Васнєцов, обравши для картини такий сюжет, постарався зробити його максимально правдоподібним. Він хотів переконати глядачів, що все розказане в билинах відбувалося насправді, щоправда, у минулому. Художник був добре знайомий з археологічними дослідженнямисвого часу, тому точно відтворив образ витязя билинних часів. Пейзаж також показаний з великою історичною точністю - дикий степ, усіяний валунами, які притягнув сюди останній льодовик. На одному з каменів дивовижні напівстерті літери. Чия рука їх вибила? В які часи це сталося? Що за сила починає керувати долями мандрівників, щойно вони прочитають письмена, які обіцяють смерть, чи одруження, чи втрату коня? Витязь самотній у безкрайньому степу, і нема кому підказати йому, яку з доріг вибрати. Під каменем лежать два черепи, людський та кінський. Це – єдина підказка. Якщо занадто довго вибирати, можна скласти голову прямо тут, так і не ступивши на жодну з доріг. 25

Підсумок уроку. Рефлексія 26 Назвіть відмінні рисибилин. відсутність рими н співавність ритмічність розповідь про подвиги гіперболи-перебільшенняповтори …


Чистим полем, широким роздолом їхав старий козак Ілля Муромець і наїхав на роздоріжжя трьох доріг. На роздоріжжі горюч-камінь лежить, а на камені напис написаний: «Якщо прямо їхати – вбиту бути, праворуч їхати – одруженому бути, а ліворуч їхати – багатому стати». Прочитав Ілля напис і задумався:
- Мені, старому, у бою смерть не писана. Дай поїду, де вбито бути.
Чи довго, чи коротко їхав він, вискочили на дорогу злодії-розбійники. Три сотні татей [Тать – розбійник, грабіжник.] – подорожників. Горланять, шалига розмахують:
- Вб'ємо старого та пограбуємо!
– Дурні люди, каже Іллі Муромець, – не вбивши ведмедя, шкуру діліть!
І напустив на них свого коня вірного. Сам списом колов і мечем розбив, і не залишилося в живих жодного душогуба-розбійника.
Вернувся на роздоріжжя і стер напис: «Якщо прямо їхати-вбиту бути». Постояв біля каменя і повернув коня праворуч:
- Нема чого мені, старому, одружитись, а поїду, подивлюся, як люди одружуються.
Їхав годину чи дві і наїхав на палати білокам'яні.
Вибігала назустріч червона дівчина-душа. Брала Іллю Муромця за руки, провела до столової кімнати. Годувала-поїла богатирі, сповіщала:
- Після хліба-солі йди опочивши тримати [Допочив тримати - опочивати, спати, відпочивати.]. У дорозі, мабуть, вбоявся! - Провела в особливий спокій, вказала на пухову перину.
А Ілля, він кмітливий, спритний був, помітив недобре. Кинув дівчину-красу на перину, а ліжко повернулося, перекинулося, і провалилася господиня в підземелля глибоке.
Вибіг Ілля Муромець із палат у двір, розшукав підземелля те глибоке, двері виламав і випустив на біле світло сорок бранців, наречених невдалих, а господиню червону дівчину у в'язницю підземну замкнув міцно-міцно.
Після того приїхав на роздоріжжя та інший напис стер. І новий напис написав на камені: «Дві доріжки очищені старим козаком Іллею Муромцем».
- У третій бік не поїду я. Навіщо мені, старому, самотньому, бути багатим? Нехай комусь молодому багатство дістанеться.
Повернув коня старий козак Ілля Муромець і поїхав до столового Київ-града нести службу ратну, битися з ворогами, стояти за Русь Велику та за російський парід!
На тому розповідь про славного, могутнього богатира Іллю Муромця і закінчилася.

Переказав: Нечаєв А.В.

Цілі:ознайомити з прозовим варіантом тексту билини; узагальнити та збагатити знання дітей про билини; вчити розуміти історичний текст, знаходити аналогії з реальними історичними подіями; працювати над змістом билини; навчати виразному читанню, складання розповіді про Іллю Муромця; розвивати пам'ять, мовлення, мислення, уяву.

Заплановані результати: предметні: використання різних видівчитання (вивчаюче (смислове), вибіркове, пошукове), вміння усвідомлено сприймати та оцінювати зміст та специфіку різних текстів, брати участь у їх обговоренні, давати та обґрунтовувати моральну оцінку вчинків героїв; метапредметні:

- Формулювання навчальної задачі уроку виходячи з аналізу матеріалу підручника в спільної діяльності, розуміння її, планування разом із учителем діяльності з вивчення теми уроку, оцінювання своєї роботи на уроці,

- аналіз тексту, виділення в ньому головної думки,

- відповіді на запитання підручника на основі художнього твору; особистісні: виховання почуття гордості за свою Батьківщину, її історію, народ, формування гуманістичних та демократичних ціннісних орієнтацій.

Устаткування: виставка книг на тему уроку, текст билини «Три поїздки Іллі Муромця» у переказі І.В. Карнаухової.

Хід уроку

I. Організаційний момент

ІІ. Мовленнєва розминка

- Прочитайте самостійно.

Як у славному було місті у Києві,

Як у лагідного князя у Володимира,

Ще були-жили тут бояри кособрухі,

Наказали на Іллю вони на Муромця,

Якими він словами похваляється:

«Я ж князя Володимира повиживу,

Сам я сяду у Києві на його місце,

Сам я буду в Києві та князем княжити!»

— Прочитайте дзижчання (ще: повільно, з прискоренням, виразно).

ІІІ. Актуалізація знань

1. Постановка навчальної задачі

— Як ви вважаєте, що ми з вами зараз читали? (Це зачин билини «Ілля Муромець та Ідолище».)

— Що ви дізналися з цього тексту? Як ви його зрозуміли?

- Прочитайте тему уроку. Визначте його завдання.

— Що ви знаєте про це? (Відповіді дітей.)

На сході, біля кордонів Китаю, серед кочових монгольських племен з'явилася людина, яку звали Чингісхан. Силою, жорсткістю, хитрістю і підступністю він підкорив своїй владі степові племена і створив із них найкращу у світі армію завойовників. Підкоривши багато країн і народів, 1237 р. армія, очолювана онуком Чингісхана ханом Батиєм, підійшла до кордонів російських земель. Батий хотів виконати заповіт Чингісхана — досягти Атлантичного океану та підкорити Європу. Кожне з російських князівств намагалося відбитися від ворогів самотужки, але одна за одною гинули богатирські дружини. Згоряли міста, що героїчно захищалися. І завойовники йшли далі й далі Руської землі.

— Що вам відомо про Золоту Орду?

(Учитель узагальнює та доповнює відповіді дітей.)

На східних кордонах російських земель Батий створив свою сильну державу. Золоту Орду. Після завоювань, що супроводжувалися жахливими руйнуваннями та людськими жертвами, головною метоюзолотоординських правителів було пограбування поневоленого населення. Це досягалося шляхом жорстоких поборів. Багато міст на завойованих територіях, розорені монголами, перебували в занепаді або зовсім зникли.

На чолі держави стояли хани з дому Батия. В особливо важливих випадках політичного життяскликалися курултаї - з'їзди військово-феодальної знаті на чолі з членами правлячої династії. Державними справамикерував бекляре-бек (князь над князями), окремими галузями – везири. У міста та підпорядковані їм області надсилалися дари, головним обов'язком яких був збір податків та податків. Часто поруч із дару гам і призначалися воєначальники - баскаки. Державний устрій мав напіввоєнний характер, оскільки військові та адміністративні посади, як правило, не поділялися. Найважливіші посади займали члени правлячої династії, царевичі («оглани»), які володіли уділами в Золотій Орді і очолювали війська.

Хани Золотої Орди були задоволені своїми володіннями. У їхній державі почалося будівництво багатих та гарних міст. Відновилася жвава торгівля. Припинилися війни між численними кочовими племенами.

2. Перевірка домашнього завдання

— Які ілюстрації до билини ви підготували? Подайте їх класу. Прочитайте виразно уривки з билини, що відповідають ілюстраціям.

IV. Фізкультхвилинка

V. Робота на тему уроку

Читання та аналіз прозового варіанту билини

— Сьогодні ми познайомимося із прозовим варіантом билини. Але спочатку поясніть значення старовинних слів.

Саджань - старовинна російська міра довжини, трохи більше 2 м (відстань між кінцями пальців розведених у сторони рук).

Пядь — старовинна російська міра довжини, рівна відстаніміж розсунутими великим та вказівним пальцями.

Полушечка - найдрібніша мідна монетаноміналом чверть копійки.

(Вчитель читає текст билини «Три поїздки Іллі Муромця» у переказі Ірини Карнаухової.)

— Коли відбувалися описані у билині події?

— Які особливості на той час?

— Про що розповідається у билині? Чи допоможе відповісти на це запитання її назва? (У билині розповідається про те, як Ілля Муромець боровся з ворогом. За назвою можна зрозуміти, що в Іллі було три битви.)

— Чому Ілля Муромець захотів випробувати всі три дороги?

— Чим закінчилися подорожі богатиря?

- Які написи він зробив?

(Повторне читання тексту билини в підручнику учнями, що добре читають.)

- Прочитайте вирази.

Добрий молодець, чисте поле, славний Київ-град, кінь богатирський, дружина хоробрий.

- Як їх називають? (Стійкі епітети.)

- Прочитайте визначення слова епітет на с. 38 підручники. Наведіть приклади.

— Знайдіть у тексті билини, як описуються герої та предмети. Запишіть на с. 14 творчого зошита є прикладами стійких епітетів, які часто зустрічаються в билині.

— Знайдіть схожість та відмінності поетичного та прозового варіантів билини.

VI. Рефлексія

— Виберіть будь-який початок пропозиції та продовжіть її.

Сьогодні на уроці я дізнався...

На цьому уроці я б похвалив себе за...

Після уроку мені захотілося...

Сьогодні я зумів...

VII. Підбиття підсумків уроку

— Складемо синквейн про Іллю Муромця.

Наприклад:

Хоробрий, сильний.

Захищає, рятує, розмірковує.

Справедливий захисник нашої Батьківщини.

Богатир.