Історичні події три подорожі або муромця. «Ільїни три поїздки

Тема уроку: ПОЕТИЧНИЙ ТЕКСТ БИЛИНЫ «ІЛЬЇНИ ТРИ ПОЇЗДОЧКИ». КАЗКОВИЙ ХАРАКТЕР КВИЛИНИ.

Цілі: ознайомити з поетичним текстом билини «Ільїни три поїздочки»; узагальнити та збагатити знання про билини; вчити правильно читати їх, розуміти історичний текст; працювати над змістом билини; навчати промовистого читання, знаходити аналогії з реальними історичними подіями; розвивати пам'ять, мовлення, мислення, уяву.

Заплановані результати:

предметні: використання різних видів читання (вивчаюче (смислове), вибіркове, пошукове), вміння усвідомлено сприймати та оцінювати зміст та специфіку різних текстів, брати участь у їх обговоренні, давати та обґрунтовувати моральну оцінку вчинків героїв;

метапредметні: Р – формулювання навчальної задачі уроку, виходячи з аналізу матеріалу підручника у спільній діяльності, розуміння її, планування разом з учителем діяльності з вивчення теми уроку, оцінювання своєї роботи на уроці, П – аналіз поетичного тексту, виділення в ньому основної думки, К – відповіді на запитання підручника на основі художнього твору;

особистісні: формування почуття гордості за батьківщину, її історію, народ.

Обладнання: роздрукований текст балади О.С. Пушкіна «Пісня про віщого Олега», репродукція картини В.М. Васнєцова «Витязь на роздоріжжі».

Хід уроку

    Організаційний момент

    Перевірка домашнього завдання

    Які уривки з твору А. С. Пушкіна «Пісня про віщого Олега» ви вивчили?

(Виразне читання напам'ять.)

    Актуалізація знань. Повідомлення теми та постановка цілей уроку

    Продовжіть пропозицію і дізнаєтеся, про що йтиметься на нашому уроці.

Пісні про героїчні подвиги богатирів у народі називали...(Булинами, або старовинами).

    Мабуть, це булини. Які билини ви вже читали та знаєте? («Добриня Микитович», «Добриня та змій», «Ілля Муромець та Соловей-розбійник».)

    Назвіть імена богатирів, які ви знаєте. (Добриня Микитович, Альоша Попович, Ілля Муромець.)

    Прочитайте назву билини на с. 12 підручника, розгляньте ілюстрації до тексту на с.13-15, припустіть, що це твір.

    Робота на тему уроку

(читання билини «Ільїни три поїздочки» вчителем на с.12-16 підручника.)

    Слідкуйте за моїм читанням, наголошуйте на незрозумілих словах і виразах.

    Розкажіть про свої враження. Які почуття ви відчували, слухаючи билину?

    Які слова та вирази вам були незрозумілі?

    Фізкультхвилинка

    Продовження роботи на тему уроку

Билинний вірш, закінчення слів, властиві народній пісенній поезії, довжина рядків підказують неквапливий, дещо уповільнений темп читання, урочистий, плавний і водночас спокійний оповідний тон, що відповідає героїчному змісту билини, що розповідає про події давно минулих століть.

(Читання билини «Ільїни три поїздочки» учнями.)

    Розгляньте уважно репродукцію знаменитої картини В.М. Васнєцова «Витязь на роздоріжжі». Розкажіть, що ви бачите.

(Вчитель може зробити повідомлення по картині В.М. Васнєцова. Див. матеріал до уроку.)

    Рефлексія

    Підбиття підсумків уроку

    Отже, підіб'ємо підсумок того, що ми вже знаємо про билина * Що таке билина? (Билина - російська народна етична пісня - оповідь про богатирів.)

    Хто такі богатирі? Як можна охарактеризувати російських богатирів? (Богатир - воїн, захисник своєї Батьківщини, наділений почуттям власної гідності і вирізняється надзвичайною силою, мужністю та завзятістю.)

    Які відмінні риси билини? (Билинний зачин, по вторі, образність мови - гіперболи, епітети, наспівність ритм, відсутність рими, подробиця розповіді.)

    Домашнє завдання

    Підготувати промовисте читання билини «Три поїздки Іллі Муромця» на с.17-19 підручник, знайти пояснення незнайомих слів. Виконайте ілюстрації.

Матеріал для вчителя

Опис картини В.М. Васнєцова «Витязь на роздоріжжі»

Картина «Витязь на роздоріжжі» була написана В.М. Васнєцова no д впливом російської народної казки «Ілля Муромець та розбійники». Перші етюди до цього сюжету датуються початком 1870-х мм.

Перший варіант твору був закінчений у 1877 р., і через рік автор представив його на загальний огляд VI пересувної виставці; У 1882 м. побачив світ остаточний варіант, який призначався як подарунок для Сави Івановича Мамонтова - підприємця та мецената.

У центрі композиції знаходиться фігура самого богатиря – Іллі Муромця. Спочатку В.М. Васнєцов задумував розвернути фігуру воїна до глядача, але в остаточному варіанті витязь показаний зі спини збоку, так що обличчя не видно.

Ілля Муромець сидить на потужному бойовому білому коні та озброєний списом, булавою, щитом та цибулею з сагайдаком, повним стріл. Вся його постать монументальна, вона виражає втому, а й рішучість.

На його задумливість вказує трохи схилена голова, нахилена вниз спис. Автор хоче показати єдність помислів воїна та його бравого коня: поза коня повторює позуІллі Муромця вона також схиляє голову, при цьому впевнено стоячи на міцнихноги.

Перед персонажем розташований похмурий камінь із написом «Як пряму їхати - живуне бути - немає шляху ні перехожому, ні проїжджому, ні пролітному», текст повністю повторює билинний. Слова, що йдуть за цією фразою, і так відомі будь-якому жителю Росії, автором у процесі переробки були заховані і частково стерті.

Загальний настрій картини підкреслює похмуре заднє тло. Болотиста місцевість, непривітна худа рослинність, розкидані по окрузі каміння похмурих сірих, зелених і бурих тонів, а також кістки, що лежать на землі, і літаючий над полем ворон роблять зрозумілим, що нелегко славному воїну на чужині. Він перебуває перед відповідальним вибором, і важко йому прийняти правильне рішення.




В. Васнєцов. Богатирі, полотно, олія,295,3x446 см Державна Третьяковська галерея, Москва 3


Про картину В. М. Васнєцова «Богатирі» Широко, роздольно простяглося поле. Безкрайнє, непереборне. Гуде вільний вітер у ковиловому степу. Високо в літньому полуденному небі повільно і гордо пливуть струги хмар. Орли стережуть кургани. Поривчастий вихор підхопив, розвіяв гриви могутніх коней, приніс гіркий запах полину. Блискнув око шаленого Бурушкі, коханого коня Іллі Муромця. Суворий богатир. Виготовлено спис. Зодягнена тяжка правиця. Дивиться далеко-далеко в далечінь. Насторожені його друзі - Добриня Микитович, Альоша Попович. Грізна сила у цьому мовчазному очікуванні. Безсонна дружина. Жодна, навіть крилата тварюка не прорветься. Над цією картиною Васнєцов працював багато років. Він болісно шукав людей, з яких можна було написати билинних богатирів. Прототипом Іллі Муромця став селянин Іван Петров, який узимку підробляє у Москві візником. В особі Добрині Микитовича присутні риси самого Васнєцова, його батька та дядька. Альошу Поповича митець писав із юного сина Сави Мамонтова. У російській билинні традиції існує безліч богатирів. Але Васнєцов вибрав саме цих трьох. Напевно тому, що вони вдало доповнюють один одного. Потужний, суворий Ілля Муромець, шляхетний Добриня та кмітливий, спритний Альоша Попович усі разом становлять образ доброї сили захисниці російських рубежів. Картина ця настільки добре відома, що, де б не зайшла розмова про билинні витязі, кожен згадує саме цих трьох, що стоять на заставі в полі, що пронизує вітрами. Здається, що саме вони найпопулярніші та найулюбленіші герої російського народу на всі часи. 4







БИЛИНА – фольклорна епічна пісня, жанр, притаманний російської традиції. Основою сюжету билини є героїчне подія, чи примітний епізод російської історії (звідси народна назва билини – «старина», «старинушка», що передбачає, що дію, про яку йдеться, мало місце у минулому). Термін «билина» в науковий вжиток було запроваджено у 40-х роках 19 ст.






Походження слова «богатир» Звідки походить саме слово «богатир»? Є думка, що вона запозичена з тюркських мов, де є у різних формах – багхатур, багадур, батур, батир, батор. Вчені (Щепкін, Буслаєв) прямо виводили «богатир» з «Бог» через посередництво «багатий»


Вчені класифікують богатирів – на старших та – молодших. До старших богатирів відносяться Святогір, Вольга Святославич, Самсон, Сухан, Полкан, Коливан Іванович, Дон Іванович, Дунай Іванович та ін. Данило Ловченін та ін.






ПАМ'ЯТНИК ІЛЛІ МУРОМЦЮ В МІСТІ МУРОМІ В образі давньоруського богатира втілилися народні поняття про високі моральні якості, якими мав мати справжній герой. Одна з найголовніших якостей Іллі Муромця – це почуття справедливості та свідомість свого обов'язку стояти за правду. Він готовий йти на пряме зіткнення з князем, з боярами, коли бачить, що ті чинять неправду. Він герой загальнонародний, загальноросійський. «Я йду служити за віру християнську І за землю російську, Та й за стольні Київ-град, За вдів, за сиріт, за бідних людей».








Словникова робота Облатинувати-Запідвалювати-Не простофільтесь-Башлики-Воронові-Амбари-перетворювати на католицьку віру. замикати у підвал. не піддавайтеся на обман. теплий головний убір поверх шапки. Суконний капюшон із довгими кінцями. чорні. сараї для зберігання врожаю, запасів, товарів. 19


20 Дружно встали -раз, два, три. Ми тепер - богатирі. Ми долоню до очей приставимо, Ноги міцні розставимо. Повертаючись праворуч Оглянемося велично. І ліворуч треба теж подивитись з-під долонь. І праворуч, і ще Через ліве плече. Буквою Л розставимо ноги, Точно в танці-руки в боки. Нахилилися вліво, вправо, Виходить на славу!




У давнину оповідачі підігравали собі на гуслях, пізніше булини виконувались речитативом. Для билин характерний особливий чисто-тонічний билинний вірш. Хоча оповідач використовував при виконанні булин лише кілька мелодій, вони збагачували спів різноманітністю інтонацій, а також змінювали тембр голосу. Віктор Михайлович Васнєцов «Гусляри»


В. Васнєцов. Ілля Муромець. (Фрагмент картини «Богатирі») Іван Петров, селянин Володимирської губернії Етюд для постаті Іллі Муромця у картині "Богатирі" 1883р., полотно, олія, Державна Третьяковська галерея, Москва. Ільїни три поїздочки 23
Сюжет про камінь на роздоріжжі доріг зустрічається в багатьох казках і билинах. Камінь вказує мандрівникові, яка доля чекає на кожному з розбіжних шляхів. Васнєцов, обравши для картини такий сюжет, постарався зробити його максимально правдоподібним. Він хотів переконати глядачів, що все розказане в билинах відбувалося насправді, щоправда, у минулому. Художник був добре знайомий з археологічними дослідженнями свого часу, тому точно відтворив образ витязя билинних часів. Пейзаж також показаний з великою історичною точністю дикий степ, усіяний валунами, які притягнув сюди останній льодовик. На одному з каменів дивовижні напівстерті літери. Чия рука їх вибила? В які часи це сталося? Що за сила починає керувати долями мандрівників, щойно вони прочитають письмена, які обіцяють смерть, чи одруження, чи втрату коня? Витязь самотній у безкрайньому степу, і нема кому підказати йому, яку з доріг вибрати. Під каменем лежать два черепи, людський та кінський. Це єдина підказка. Якщо занадто довго вибирати, можна скласти голову прямо тут, так і не ступивши на жодну з доріг. 25




Домашнє завдання: з вир. чт., розділ. на частини, знайти послів., поговор., загадки про богатирів (ж.) 27

Три поїздки Іллі Муромця – російська народна билина, яку люблять і дорослі, і діти. У ній описано, як Ілля Муромець подорожує різними дорогами. Одного разу він бачить камінь Алатир на роздоріжжі. На ньому зазначено, яка доля чекає на мандрівника, якщо він піде прямо, праворуч чи ліворуч. Що дізнався Ілля, коли випробував подорожі всіма дорогами? Прочитайте чи прослухайте разом із дітьми у самій билині. Вона вчить справедливості, безстрашності, співчуття, служіння людям та своїй Батьківщині.

Їздив Ілля чистим полем, захищав Русь від ворогів з молодих років до старості. Гарний був у старого добрий кінь, його маленький Бурушка-Косматушка. Хвіст у Бурушкі трьох сажнів, грива до колін, а шерсть трьох п'ядей. Він броду не шукав, перевозу не чекав, одним стрибком він річки перескакував. Він старого Іллю Муромця сотні разів від смерті рятував.

Не туман із моря піднімається, не білі сніги в полі біліються, їде Ілля Муромець російським степом. Забілілася його головушка, його кучерява бородінка, затуманився його ясний погляд.

Ах ти, старість, ти, стара стара! Застала ти Іллю у чистому полі, налетіла чорним вороном! Ах ти, молодість, молодість молодецька! Вилетіла ти від мене ясним соколом!

Під'їжджає Ілля до трьох доріжок, на перехресті камінь лежить, а на тому камені написано: «Хто вправо поїде – тому вбитим бути, хто вліво поїде – тому багатим бути, а хто прямо поїде – тому одруженим бути».

Задумався Ілля Муромець:

На що мені, старому, багатство? Немає в мене ні дружини, ні діточок, нікому кольорове плаття носити, ні кому витрачати скарбницю. Поїхати мені хіба, де одруженому бути? Та на що мені, старому, одружитися? Молоду взяти мені не годиться, а стару взяти, то на печі лежати та кисіль сьорбати. Ця старість не для Іллі Муромця. Поїду-но я тією доріжкою, де вбитому бути. Вмру в чистому полі, як славний богатир!

І поїхав він дорогою, де вбитому бути.

Тільки-но він від'їхав три версти, напали на нього сорок розбійників. Хочуть його з коня стягнути, хочуть його пограбувати, убити до смерті. А Ілля головою хитає, примовляє:

Гей ви, розбійнички, вам убити мене нема за що і пограбувати в мене нічого. Тільки й маю куню шубка в п'ятсот рублів, соболину шапку в три сотні, та вуздечку в п'ятсот рублів, та сідло черкаське в дві тисячі. Ну, ще попона семи шовків, шита золотом та великими перлами. І між вухами у Бурушки камінь самоцвіт. Він восени як сонце горить, за три версти від нього світло. Та ще, мабуть, є кінь Бурушка – то йому в усьому світі ціни немає. Через таку дещицю варто старому голову рубати?!

Розсердився отаман розбійників:

Це він з нас глузує! Ах ти, старий чорт, сивий вовк! Дуже багато ти говориш! Гей, дітлахи, рубайте йому голову!

Зіскочив Ілля з Бурушки-Косматушки, вихопив шапку з сивої голови та й став шапкою помахувати: де махне – там стане вулиця, відмахнеться – провулок.

За один помах десять розбійників лежать, за другий - і двадцяти на світі немає!

Молився отаман розбійників:

Не побий нас усіх, старий богатир! Ти бери з нас золота, срібла, сукню кольорову, табуни коней, тільки нас живими залиш!

Усміхнувся Ілля Муромець:

Якби я брав з усіх золоту скарбницю, у мене були б погреби повні. Якби я брав кольорову сукню, за мною були б гори високі. Якби я брав добрих коней, за мною гнали б табуни великі.

Розбійники кажуть:

Одне червоне сонце на білому світі – один на Русі такий богатир Ілля Муромець! Ти йди до нас, богатир, товариші, будеш у нас отаманом!

Ой, братики розбійники, не піду я до вас у товариші, та й ви розходьтеся по своїх місцях, по своїх домівках, до жінок, до діток, буде вам біля доріг стояти, проливати кров невинну!

Повернув коня і поскакав геть Ілля. Він повернувся до білого каменю, стер старий напис, новий написав: "Їздив у праву доріжку - убитий не був!"

Ну, поїду тепер, де одруженому бути!

Як проїхав Ілля три версти, виїхав на лісову галявину. Там стоять терема золотоверхі, широко розкриті ворота срібні, на воротах півні співають. В'їхав Ілля на широке подвір'я, вибігли до нього на зустріч дванадцять дівчат, серед них королівна-красуня.

Ласкаво просимо, російський богатир, зайди в мій високий терем, випий солодкого вина, з'їж хліба-солі, смаженої лебеді!

Взяла його королівна за руку, повела до терему, посадила за дубовий стіл. Принесли Іллі меду солодкого, вина заморського, смажених лебедушок, калачів круп'янистих... Напоїла-нагодувала богатиря, почала його вмовляти:

Ти втомився з дороги, втомився, лягай відпочинь на ліжко тесове, на перину пухову.

Повела королівна Іллю в спальну горілку, а Ілля йде і думає:

Недарма вона зі мною ласкава: що королевич - не простий козак, старий дідусь. Мабуть, щось у неї задумано.

Бачить Ілля, що біля стіни стоїть ліжко точене-золочене, квітами розписане, здогадався, що ліжко з хитрістю.

Схопив Ілля королівну і кинув на ліжко до тесової стіни. Повернулося ліжко, і відкрився кам'яний льох, - туди і впала королівна.

Розсердився Ілля:

Гей ви, слуги безіменні, несіть мені ключі від льоху, а то зрубаю вам голови!

Ох, дідусю невідомий, ми ключів і в очі не бачили, а ходи до льоху покажемо тобі.

Повели вони Іллю в підземелля глибокі; знайшов Ілля двері льоху: вони пісками були засипані, дубами товстими завалені. Ілля піски руками розкопав, дуби ногами розштовхав, відчинив двері льоху. А там сидить сорок королів-королевичів, сорок царів-царевичів та сорок російських богатирів.

Ось навіщо королівна зазивала до своїх теремів золотоверхі!

Говорить Ілля королям та богатирям:

Ви йдете, королі, своїми землями, а ви, богатирі, своїми місцями і згадуйте Іллю Муромця. Якби не я, склали б ви голови в глибокому льоху.

Витяг Ілля за коси на біле світло королівну і зрубав їй лукаву голову.

А потім повернувся Ілля до білого каменю, стер старий напис, написав новий: «Прямо їздив – одруженим не бував».

Ну, поїду тепер до доріжки, де багатому бути. Тільки-но від'їхав він три версти, побачив великий камінь у триста пудів. А на тому камені написано: «Кому камінь під силу згорнути, тому багатому бути».

Натужився Ілля, уперся ногами, по коліна в землю пішов, піддав могутнім плечем - звернув з місця камінь.

Відкрився під каменем глибокий льох - багатства незліченні: і срібло, і золото, і великі перли, і яхонти!

Навантажив Ілля Бурушку дорогою скарбницею і повіз її до Київ-граду. Там збудував три церкви кам'яні, щоб було десь від ворогів рятуватися, від вогню відсидітися. Решту срібла-золота, перли роздали він вдовам, сиротам, не залишив собі ні півшечки.

Потім сів на Бурушку, поїхав до білого каменю, стер напис старий, написав напис новий: «Вліво їздив – багатий не бував».

Тут Іллі навіки слава і честь пішла, а наша була до кінця дійшла.

Тема: Буліна. "Ільїни три поїздочки".
Цілі уроку:
Ознайомити із змістом билини “Ільїни три поїздочки” та правилами виконання билини;
Удосконалювати навички слухання та виразного, усвідомленого, грамотного читання: вчити усвідомленню читаного через створення образів та встановлення асоціацій із змістом вивчених творів. Ознайомити з героїчною особистістю, символом російської могутності, її захисником, уродженцем землі Нижегородської – Іллею Муромцем, його незвичайним дитинством.
Розвивати образне мислення, пізнавальний інтерес до історії рідного краю на основі емоційного сприйняття прочитаного, формувати культуру вираження почуттів, розвивати уяву та уявлення про особливості устрою селянського життя в умовах патріархальної Росії, довільну увагу до народного слова.
Виховувати інтерес до рідної мелодійної та виразної мови, героїчної історії нашої малої батьківщини, почуття гордості за славних та відважних її синів; бажання продовжувати традиції та ментальність предків щодо відстоювання незалежності Батьківщини.
сприяти формуванню універсальних навчальних дій;
Сприяти використанню Інтернет-ресурсів;
Обладнання:
підручник Л.Ф. Кліманової "Літературне читання" 1 частина, 4 клас;
репродукція картини В.М. Васнєцова "Богатирі";
збірки із билинами;
картки для самооцінки;
Історична карта "Давня Русь".

Хід уроку:
1. Організаційний момент: мотивація до навчальної діяльності.
(Організаційно-регулятивні: вольова саморегуляція
Особистісні: дії смислоутворення)

На екрані – гусляр. Чути гуслі.

Здрастуйте, люди добрі. Сядьте на місця та послухайте. Зібралися ми з вами на розмову добру і доладну. Щоб був у нас мир та згода. А ще хочу побажати вам, щоб ви брали участь у розмові і все уважно слухали. Все, що почуєте, може стати вам у пригоді.

2. Перевірка домашнього завдання (Комунікативні: участь в обговоренні. Пізнавальні: вміння структурувати знання; моделювати)
У: Вам було задано домашнє завдання, промовисте читання тексту літопису «І згадав Олег коня свого» і намалювати малюнок до тексту літопису.
Зараз один із вас виходить до дошки, показує малюнок, а решта знаходять і зачитують уривок з літопису, відповідний даному малюнку.
У: Складемо синквейн:
Олег.
Відважний, мужній.
Править, бореться, перемагає.
Достойний бути прикладом для наслідування.
Воїн.

3. Підготовка до сприйняття. (Пізнавальні: пошук інформації, смислове читання.)
У: Прочитайте приказку.
(Приказка написана на дошці.)
Славна земля богатирями росіянами.
- Визначте, яке головне слово. (Богатирі).
- Про що йтиметься сьогодні на уроці? (Про богатирів)
- Правильно.
-Послухайте вірш:
Широко ти, Русь, на обличчі Землі
У красі царственої розгорнулася
Чи в тебе немає богатирських сил,
Старини святої, гучних подвигів?
Вже є за що, Русь могутня,
Покохати тебе, назвати матір'ю,
Стати за честь твою проти недруга,
За тебе потребує скласти голову!

Яке почуття викликав цей вірш?
- Про яку Русь йдеться у вірші?
- За всіх часів російські люди любили свою Батьківщину. В ім'я любові до рідного боку готові були стати на її захист. У віршах, піснях, билинах прославляли улюблену Батьківщину.

У: А що таке билина?
(Билина - російська народна епічна пісня - оповідь про богатирів.)
У: Хто такі богатирі?
(Богатирі – воїни, захисники своєї Батьківщини, наділені почуттям власної гідності та відмінні надзвичайною силою мужністю та завзятістю.)
(Репродукція картини В.М.Васнєцова "Богатирі")
У: Демонстрація картини Васнєцова «Три богатирі» під звуки гуслів.
Кого ви бачите на картині?
(Добриня Микитович, Альоша Попович, Ілля Муромець)
- Як звати богатиря у центрі картини?
Виберіть два однокореневі слова з даних:
(Слови дано на картках на дошці)

Муромець похмурий Мурманськ Муром замурований

Який зв'язок може бути між Іллею Муромцем та містом Муромом?
- Справді, Ілля Муромець родом з-під Мурома, а отже він - наш на всі часи уславлений народом земляк.
Щоб переконатися в цьому, подивіться на карту Нижегородсько-Суздальського князівства XIII-XV століть
(на карті позначені прапорцями Нижній Новгород, Суздаль, Муром).
Ось яких синів народжувала нижегородська земля!
І, як ви здогадуєтеся, сьогодні ми читатимемо про Іллю Муромця... Розшифруйте слова:

Ы Л
Б н
А й

Які билини ви знаєте?
У: Про які відмінні риси билини ви знаєте?
(Билинний зачин, повтори, образність мови - гіперболи, епітети, наспівність, ритм, певний зміст - оповідь про героїчні справи богатирів; неспішність, докладність, подробиця розповіді.)

У: Які якості має людина, щоб її назвали богатирем? (Безстрашно боротися з ворогами, бути сильним, мудрим, захищати та любити рідну землю).

4. Вивчення нового матеріалу. (Регулятивні: цілепокладання, як постановка навчальної задачі; планування, прогнозування. Комунікативні: співпраця; вміння висловлювати свої думки.)
1) Знайомство з темою та постановка цілей
У: Сьогодні ми познайомимося з билиною "Ільїни три поїздочки".
У: Скажіть, які цілі ми поставимо на даному уроці?
(Дізнатися про кого і про що розповідає ця билина.
Які три битви мали богатир. Кого захищав богатир.)
У: Послухайте билину.
(Прослуховування аудіозапису: Билини «Ільїни три поїздочки».)
У: Сподобалася билина? Як виконувалася билина? (плавно, наспів)
Про кого розповідає билина?
Який уривок вам здався найцікавішим? Чому?
2) Словникова робота
У: Чи всі слова і вирази були вам зрозумілі?
Як ви знаєте значення цих слів?
(Словарна робота – слова на екрані)(Регулятивні: співвіднесення з прогнозуванням
Пізнавальні: пошук та виділення необхідної інформації; застосування методів інформаційного пошуку; смислове читання залежно від мети; побудова логічного ланцюга міркувань; аналіз, синтез, висування гіпотез.)
КРЕМНЕВЕНЬКІ – з кременю;
БУЛАТНА БРОНЯ – сталева та візерункова, старовинна візерункова азіатська сталь;
СІ – це;
ПАЛИЦЯ – важка палиця з важким кінцем;
ЯХОНТИ – старовинна назва сапфіру та деяких інших дорогоцінних каменів;
ВЕРТЛЮГИ – шарнірна ланка для з'єднання двох частин механізму, що дозволяє одній з них обертатися незалежно одна від одної;
САЖЕНЬ – 2,134 метри (3 аршини)
Монах - член релігійної громади, що дав обітницю вести аскетичний спосіб життя;
ВІТЯЗЬ – у Стародавній Русі: відважний воїн;
АМБАР - сарай для зберігання врожаю, запасів, товару;
ЦІЛЮВАЧКИ – посадова особа, яка займається збором податей та деякими судово-поліцейськими справами;
ОБЛАТИНЮВАТИ – звертати до католицької віри;
ЗАСТАВА БОГАТИРСЬКА - 1) військовий підрозділ, що несе охорону; 2) місце в'їзду до міста;
Кошторис – тут: незліченне, не лічене багатство;
ЗАПОДВАЛЮВАТИ - замикати в підвал;
МОВИ ЕЛЕЙНІ - ялин - оливкова олія, що вживається в церковній службі. У переносному сенсі: щось лагідне, заспокійливе;
ДЕЗДОВИНУ РОЗНЕС – таємний, затишний притулок;
ПО ОРДАМ – орда – держава чи військо татар чи початковому варіанті – намет хана;
НЕ ПРОСТОФІЛЬНІСТЬ - не піддавайтеся на обман.
У: Чи підтвердилися ваші припущення?
(порівняння, зіставлення)

ФІЗМИНУТКА
Дружно встали – раз, два, три.
Ми тепер богатирі.
Ми долоню до очей приставимо,
Ноги міцні розставимо,
Повертаючись праворуч
Оглянемося велично.
І наліво треба теж
Подивитись з-під долонь.
І праворуч, і ще
Через ліве плече.
Літерою Л розставимо ноги
Точно в танці – руки в боки.
Нахилилися вліво, вправо,
Виходить на славу!

3) Читання тексту.
У: Чи висока висота піднебесна,
Глибока глибина океан - моря,
Швидкі – світлі річки росіяни.
А й сильні, могутні,
Богатирі на славетній Русі.
- То про кого йдеться у билині?
(Про богатиря Іллю Муромця.)
У: Згадайте, ще раз походження та значення слова «богатир».
Значення слова «богатир» найкраще надасть словник. Перед вами лежать листи. Знайдіть у них статтю зі словника.
(Діти читають статтю)

Богатир - 1.Герой російських билин, що здійснює подвиги в ім'я Батьківщини.
2. (переносне) Людина безмірної сили, стійкості, відваги. Незвичайна людина.

Скільки значень цього слова? Що ми можемо про нього сказати? (воно багатозначне)
- Спробуйте підібрати слова, близькі за змістом.
Силач, воїн, захисник, витязь

Вважалося, що богатирі – могутні витязі, наділені богом незвичайним розумом, кмітливістю.
Відкрийте підручник. Прочитаємо билину ще раз.
(Читання билини учнями)
4) Бесіда за змістом билини з вибірковим читанием.(Пізнавальні: вміння будувати висловлювання; смислове читання; логічні; встановлення причинно– слідчих зв'язків.)
У: Навіщо зібралися славно-російські богатирі?
– Куди дісталося їхати Іллі Муромцю?
– Скільки написів було на камені?
- Яку дорогу вибрав богатир? Про що це каже?
(Ілля Муромець вибрав пряму дорогу. Це говорить про те, що він сміливий, мужній, досягає своєї мети, йде тільки вперед, не боячись труднощів.)
У: У билині показаний ворог, із чим він порівнюється?
- Чому в описі ворогів використовуються зменшувально-пестливі суфікси - -еньк-, -онько-, -ічек-, -ечек-?
(Щоб показати богатирську силу та міць Іллі Муромця.)
У: Що намагався зробити ворог із Іллею Муромцем?
(Звернути у свою віру, взяти в полон…)
У: Як ви зрозуміли, хто перебував у полоні? (Російський народ.)
У: Що намагалися зробити з Іллею? Як це робили?
(Ворог закликав Іллю Муромця до зради. Обіцяли йому багатства, шану і повагу, і вельможне служіння.)
У: Що чекало на нього у разі відмови?
(Пригрозили йому силою, але Ілля не злякався цього, а прийняв бій.)
Яке значення трьох поїздок Іллі Муромця для російської держави?
- Як останні три рядки допомагають зрозуміти характер героя?
– Чому Ілля Муромець повертався до каменю та робив на ньому новий запис?
– Як ставився Ілля Муромець до пророцтв?
- Чому билина називається «Три поїздочки»?
-Який момент у билині вам здався найбільш захоплюючий?
- Яка історична подія знайшла відображення у билині? (Хрещення Русі, спроби іноземних загарбників звернути російський народ у католицьку віру).

5. Закріплення вивченого матеріалу. (Пізнавальні: моделювання. Регулятивні: контроль)
а. Виразне читання билини «луною» і хором за вчителем, повторюючи інтонацію.
б. Характеристика героя.
Вибіркове читання.
- Як описаний Ілля Муромець у сутичці з розбійниками? Знайдіть гіперболи.
- Навіщо потрібен цей прийом? Які його риси підкреслені за допомогою гіперболу?
Узагальнення образу Іллі.
- Виберіть ті слова, які стосуються Іллі.
(Хоробрий, боягузливий, скромний, ввічливий, добрий, лагідний, відважний, мужній, сильний, сміливий, жадібний, щедрий, грубий, справедливий).

Робота з інтерактивною дошкою:
Встанови відповідність:
(3 поїздки – 3 бої (з ким?) – з'єднати у пари

6. Підсумок уроку. Рефлексія навчальної діяльності. (Особистісні: морально-етичне оцінювання засвоюваного змісту.)
Чому Ілля Муромець випробувати всі три дороги?
- Чим закінчилася поїздка богатиря?
- Використовуючи опорні слова: сміливий, мужній, боягузливий, мудрий, розумний, боягузливий, мудрий, дурний, справедливий, хитрий, сильний, жорстокий, добрий, жадібний, здатний до співчуття, охарактеризуйте Іллю Муромця (робота в парах). із сусідом.

Складання синквейну:
Богатир
Сильний, мудрий
Їхав, боровся, переміг
Славна богатирями земля російська
Герой

У: Домашнє завдання: (Пізнавальні: рефлексія способів та умов дії; контроль та оцінка процесу та результатів діяльності; Особистісні: самооцінка на основі критерію успішності; адекватне розуміння причин успіху/ неуспіху в навчальній діяльності.)

1) Перечитати билину "Ільїни три поїздочки" і відповісти на запитання.
2) Використовуючи додаткову літературу та Інтернет-ресурси підготувати повідомлення про одного з російських богатирів.
Учні отримують від вчителя картки:
1. Література
1. Ухов П.Д. Буліни. - М., 1987;
2. Шевченка Ф.П. У світі билин. - М., 1987;
2. Інтернет-ресурси
1. http://wikipedia.org/wiki/ua
2. http://litheroy.blogspot.com/
3. http://www/youryoga.org/article/dictionary/slav-ar-veda2htm
4. http://www.oprichnina.chat.ru/opr
5. http://www.rusinst.ru/articlctext.asp

У: Ви добре попрацювали на уроці і заслуговуєте на оцінку. Оцініть свою роботу. Продемонструйте свої оцінки.

(Самооцінка на картках)
Я чудово попрацював! - О (зелений)
Я Впевнений - МОЖУ КРАЩЕ! – О (жовтий)
Я ПОСТАРАЮСЯ! – О (червоний)
Дякую за урок!

здив Ілля чистим полем, захищав Русь від ворогів з молодих років до старості. Гарний був у старого добрий кінь, його маленький Бурушка-Косматушка. Хвіст у Бурушкі трьох сажнів, грива до колін, а шерсть трьох п'ядей. Він броду не шукав, перевозу не чекав, одним стрибком він річки перескакував. Він старого Іллю Муромця сотні разів від смерті рятував.

Не туман із моря піднімається, не білі сніги в полі біліються, їде Ілля Муромець російським степом. Забілілася його головушка, його кучерява бородінка, затуманився його ясний погляд.

Ах ти, старість, ти, стара стара! Застала ти Іллю у чистому полі, налетіла чорним вороном! Ах ти, молодість, молодість молодецька! Вилетіла ти від мене ясним соколом!

Під'їжджає Ілля до трьох доріжок, на перехресті камінь лежить, а на тому камені написано: «Хто вправо поїде – тому вбитим бути, хто вліво поїде – тому багатим бути, а хто прямо поїде – тому одруженим бути».

Задумався Ілля Муромець:

На що мені, старому, багатство? Немає в мене ні дружини, ні діточок, нікому кольорове плаття носити, ні кому витрачати скарбницю. Поїхати мені хіба, де одруженому бути? Та на що мені, старому, одружитися? Молоду взяти мені не годиться, а стару взяти, то на печі лежати та кисіль сьорбати. Ця старість не для Іллі Муромця. Поїду-но я тією доріжкою, де вбитому бути. Вмру в чистому полі, як славний богатир!

І поїхав він дорогою, де вбитому бути.

Тільки-но він від'їхав три версти, напали на нього сорок розбійників. Хочуть його з коня стягнути, хочуть його пограбувати, убити до смерті. А Ілля головою хитає, примовляє:

Гей ви, розбійнички, вам убити мене нема за що і пограбувати в мене нічого. Тільки й маю куню шубка в п'ятсот рублів, соболину шапку в три сотні, та вуздечку в п'ятсот рублів, та сідло черкаське в дві тисячі. Ну, ще попона семи шовків, шита золотом та великими перлами. І між вухами у Бурушки камінь самоцвіт. Він восени як сонце горить, за три версти від нього світло. Та ще, мабуть, є кінь Бурушка – то йому в усьому світі ціни немає. Через таку дещицю варто старому голову рубати?!

Розсердився отаман розбійників:

Це він з нас глузує! Ах ти, старий чорт, сивий вовк! Дуже багато ти говориш! Гей, дітлахи, рубайте йому голову!

Зіскочив Ілля з Бурушки-Косматушки, вихопив шапку з сивої голови та й став шапкою помахувати: де махне – там стане вулиця, відмахнеться – провулок.

За один помах десять розбійників лежать, за другий - і двадцяти на світі немає!

Молився отаман розбійників:

Не побий нас усіх, старий богатир! Ти бери з нас золота, срібла, сукню кольорову, табуни коней, тільки нас живими залиш!

Усміхнувся Ілля Муромець:

Якби я брав з усіх золоту скарбницю, у мене були б погреби повні. Якби я брав кольорову сукню, за мною були б гори високі. Якби я брав добрих коней, за мною гнали б табуни великі.

Розбійники кажуть:

Одне червоне сонце на білому світі – один на Русі такий богатир Ілля Муромець! Ти йди до нас, богатир, товариші, будеш у нас отаманом!

Ой, братики розбійники, не піду я до вас у товариші, та й ви розходьтеся по своїх місцях, по своїх домівках, до жінок, до діток, буде вам біля доріг стояти, проливати кров невинну!

Повернув коня і поскакав геть Ілля. Він повернувся до білого каменю, стер старий напис, новий написав: "Їздив у праву доріжку - убитий не був!"

Ну, поїду тепер, де одруженому бути!

Як проїхав Ілля три версти, виїхав на лісову галявину. Там стоять терема золотоверхі, широко розкриті ворота срібні, на воротах півні співають. В'їхав Ілля на широке подвір'я, вибігли до нього на зустріч дванадцять дівчат, серед них королівна-красуня.

Ласкаво просимо, російський богатир, зайди в мій високий терем, випий солодкого вина, з'їж хліба-солі, смаженої лебеді!

Взяла його королівна за руку, повела до терему, посадила за дубовий стіл. Принесли Іллі меду солодкого, вина заморського, смажених лебедушок, калачів круп'янистих... Напоїла-нагодувала богатиря, почала його вмовляти:

Ти втомився з дороги, втомився, лягай відпочинь на ліжко тесове, на перину пухову.

Повела королівна Іллю в спальну горілку, а Ілля йде і думає:

Недарма вона зі мною ласкава: що королевич - не простий козак, старий дідусь. Мабуть, щось у неї задумано.

Бачить Ілля, що біля стіни стоїть ліжко точене-золочене, квітами розписане, здогадався, що ліжко з хитрістю.

Схопив Ілля королівну і кинув на ліжко до тесової стіни. Повернулося ліжко, і відкрився кам'яний льох, - туди і впала королівна.

Розсердився Ілля:

Гей ви, слуги безіменні, несіть мені ключі від льоху, а то зрубаю вам голови!

Ох, дідусю невідомий, ми ключів і в очі не бачили, а ходи до льоху покажемо тобі.

Повели вони Іллю в підземелля глибокі; знайшов Ілля двері льоху: вони пісками були засипані, дубами товстими завалені. Ілля піски руками розкопав, дуби ногами розштовхав, відчинив двері льоху. А там сидить сорок королів-королевичів, сорок царів-царевичів та сорок російських богатирів.

Ось навіщо королівна зазивала до своїх теремів золотоверхі!

Говорить Ілля королям та богатирям:

Ви йдете, королі, своїми землями, а ви, богатирі, своїми місцями і згадуйте Іллю Муромця. Якби не я, склали б ви голови в глибокому льоху.

Витяг Ілля за коси на біле світло королівну і зрубав їй лукаву голову.

А потім повернувся Ілля до білого каменю, стер старий напис, написав новий: «Прямо їздив – одруженим не бував».

Ну, поїду тепер до доріжки, де багатому бути. Тільки-но від'їхав він три версти, побачив великий камінь у триста пудів. А на тому камені написано: «Кому камінь під силу згорнути, тому багатому бути».

Натужився Ілля, уперся ногами, по коліна в землю пішов, піддав могутнім плечем - звернув з місця камінь.

Відкрився під каменем глибокий льох - багатства незліченні: і срібло, і золото, і великі перли, і яхонти!

Навантажив Ілля Бурушку дорогою скарбницею і повіз її до Київ-граду. Там збудував три церкви кам'яні, щоб було десь від ворогів рятуватися, від вогню відсидітися. Решту срібла-золота, перли роздали він вдовам, сиротам, не залишив собі ні півшечки.

Потім сів на Бурушку, поїхав до білого каменю, стер напис старий, написав напис новий: «Вліво їздив – багатий не бував».

Тут Іллі навіки слава і честь пішла, а наша була до кінця дійшла.