Я зрозумів …. Знайомство з оповіданням

М.М.Пришвін «Хлопці та каченята»

Цілі: 1) дати уявлення про те, що в описі обстановки, вчинків та роздумів героїв виражається авторське ставленнядо героїв; 2) формувати вміння бачити авторську оцінку героя в описі обстановки, вчинків та роздумів героїв; 3) розвивати уявлення про те, в чому полягає дбайливе, дбайливе ставлення людини до навколишнього світу. Хід уроку1 Підготовка до сприйняття - Сьогодні ми зустрінемося з письменником Михайлом Михайловичем Пришвіним – природознавцем, фотографом. М.М.Пришвін прожив довгу та цікаве життя. Він багато бачив, спостерігав природу. Усе це з надзвичайною повнотою позначилося на невеликих і великих розповідях М.М.Пришвина. Подивіться його портрет. Що ви можете про нього сказати? (У М.М.Пришвіна добрий і дуже уважний погляд, хочеться підійти та поговорити з ним). - Головна тематворів М.М.Пришвіна – світ природи, прекрасний, чарівний, гармонійний, що живе своїм життям. І у цей світ приходить людина. Часом своїми вчинками він завдає великої шкоди світові природи. Ось про це розповів М.М.Пришвін в оповіданні «Хлопці та каченята». 2 Первинне сприйняття Початок розповіді читає учень, кульмінацію – вчитель, зі слів «Вони начебто…» - учень, кінцівку – вчитель. 3 З'ясування первинного сприйняття та постановка навчального завдання- З яким настроєм вислухали розповідь? - Отже, у світ природи прийшла людина. Перечитаємо розповідь ще раз і подумаємо над тим, чи правильно вона поводиться. 4 Вибіркове читання та аналіз тексту 1) – Прочитайте 1 абзац та знайдіть відповідь на запитання: 1 ряд – коли? Відбувалися навесні 2 ряди – де? події у болотному лісі 3 ряд – з ким? розповіді з маленькою качечкою - Чому качечці довелося так далеко звити гніздо від озера? (Озеро далеко розливалося та міцне місце для гнізда…). - Вода спала, і качечка вирушає зі своїми каченятами в озеро, на волю. 2) Один учень читає 2 абзац, інші шукають слова, за допомогою яких автор показує, як поводилася качечка - мати під час переходу («Мати йшла позаду, щоб не випускати каченят ні на хвилину з виду»). – Чому качечка – мати поводилася так? (це як мати людини, адже подорож була дуже небезпечною). – Хто ж становить небезпеку для качки у цій подорожі? («око людини, лисиці та яструба»). – Зверніть увагу на порядок слів. Чи не помітили ви чогось незвичайного у цьому порядку? (На першому місці стоїть людина). – Людина, як не дивно, представляє для качки найбільшу небезпеку. І справді те, чого найбільше боялася качечка-мати і сталося. Каченят з качечкою побачили хлопці. Поміркуйте, як поведуться діти? (Думки дітей). 3) Учень читає 3 абзаци. Інші працюють за варіантами. 1 варіант-знаходять слова, які демонструють події хлопців; 2 варіант-знаходять слова, які показують дії качки. 1 ст. 2 ст. Закидали шапками, мати бігала за ними з розкритим ловили каченят, збиралися дзьобом і перелітала в різні закидати шапками мати сторони. - Як ці дії характеризують хлопців? (Бездушні, злі, змусили страждати качечку). – А як ці дії характеризують уточку-мати? (дбайлива, як справжня мати). – А тепер давайте пофантазуємо. Припустіть, що могло статися далі з качкою та каченятами? - Але чому цього не сталося? («Але тут підійшов я»). – Хто такий я? (Автор, М.М.Пришвін) – Давайте подивимося на ставлення автора до дій хлопців. Я зараз прочитаю уривок, а ви знайдіть слова, які допоможуть побачити це ставлення. («Строго запитав, сказав я дуже сердито, наказав я хлопцям»). – Автор обурений діями хлопців, у його словах чується осуд. Розкажіть, як вчинили хлопці після розмови з автором. – Знайдіть пропозицію «Вони начебто…». Чому автор бере це слово «ніби»? (1-злякалися, 2-одумалися). – Найголовніше, що не сталася трагедія. Мати та діти залишилися живими, «…сім'я продовжила свою подорож до озера». І автор від цього відчуває радість. («Радісно зняв шапку і, помахавши нею, крикнув:»! Щасливий шлях, каченята!»). Він хоче, щоб це почуття радості зазнали і хлопці, і тому автор звертається до них: -Що ви смієтеся, дурні, - сказав я хлопцям. - Думаєте, так легко потрапити каченят на озеро? Знімайте швидко всі шапки і кричіть «До побачення». 5 Узагальнення. Підсумки уроку - Чи правильно поводилися хлопці? Як вони мали вчинити відразу? - Над чим змусив вас задуматися розповідь М.Пришвіна «Хлопці та каченята»? 6 Домашнє завдання - Підготувати промовисте читання кульмінаційної частини.

ГОУ ЗОШ №294
Розробка уроку

з літературного читання

у 2 класі

Вчитель: Клюєва І.А.


Тема:М. Пришвін «Хлопці та каченята»

Тема уроку: «М.Прішвін. Хлопці та каченята.»
Ціль:Вчити аналізувати твір, формувати навички читання, вміння виразно читати, розвивати мовлення, мислення, прищеплювати любов до тварин, навколишнього світу.

Обладнання: презентація, комп'ютер, інтерактивна дошка, аудіозапис.

Хід уроку

I. Орг. момент

Діти, відгадайте загадку.

Не дерево, а з листочками,

Не сорочка, а пошита.

Не рослина, а з корінцем

Чи не людина, а з розумом. (Книга)

Правильно. Скажіть, хлопці, а навіщо людині книги?

Книга справді наш кращий друг, т.к. знайомить нас із навколишнім світом, вчить і виховує в нас добро, повагу, любов до природи та багато іншого.

II.Перевірка домашнього завдання.

1.А тепер давайте звернемося до нашої книги, до рідної мови та перевіримо як ви підготували д/з.

Яку тему ми почали вивчати з вами?

Кого називають нашими меншими братами?

2.Виразне читаннявіршів.

Хто знає історію, коли тварини виховували не своїх дитинчат?

III.Вивчення нового матеріалу

1. Вступне слово.

Сьогодні ми продовжуємо знайомство з творами про братів наших менших, і читатимемо розповідь М. Пришвіна. М. Пришвін був одним із співаків природи, який заповідав дітям любити її, пізнавати її таємниці, не прагнучи щось у ній ламати і переробляти. Ось уже кілька десятків років немає письменника з нами, але його книжки продовжують своє життя. Книги Михайла Михайловича Пришвіна читаються не поспішаючи. У своїх творах автор відкриває щось дуже важливе, близьке кожній людині. Нас самих він робить добрішими, мудрішими, розумнішими і великодушнішими.

Прочитайте назву оповідання. Хто бачив маленьких каченят? Де?

Качки бувають як домашні, а й дикі. Про одну з диких качечок - чирку-свистунку і написав свою розповідь М. Пришвін. (Розгляд картинки)

2. Словникова робота.

Під час читання цього твору трапляться «хитрі слова». Давайте прочитаємо та пояснимо значення цих слів.

ХОЛМ - невеликий горбок.
ВЕРСТА – російська міра довжини.
ЧИРОК-СВИСТУНОК – качечка.
МІЦНЕ МІСЦЕ – безпечне місце.
КУЗНЯ – там працює коваль.
ПАРОВЕ ПОЛЕ - поле, що відпочило.
ВОДА СПАЛА – поменшало води.

РОЗЛИВАЛОСЯ ЗАШИРЮВАЛИ ПЕРЕЛІТУВАЛА

ВЕЛИЧЕМ ДІЙСНО ЗВИТАЛИСЯ

ПРОДОВЖУВАЛА ПОДОРОЖ ЗАПИЛЕНІ

РАДІСНО
3. Читання оповідання вчителем.

Коли і за кого ви хвилювалися та раділи? А коли сердилися та кого засуджували?

5. Повторне читання дітьми.

6.Робота над змістом.

Чому качка вирішила перевести своїх каченят із болотного лісу?

Яким був цей шлях?

Як Пришвін по-іншому називає качечку?

Кого качечка вважала небезпечним для своїх дітей?

Як вона оберігала пташенят, прочитайте.

Якою вона була матір'ю?

Як поводилася качечка, коли ловили її каченят, прочитайте?

Вам її шкода?

Для чого це робили хлопці?

Чи змогли вони пояснити свій вчинок?

Який наказ їм дав дорослий?

Як вони його виконали?

Що робили б ви, опинившись поряд?

Що можна сказати про хлопців?

Чи можна сказати, що насправді хлопці були жорстокими? (вони навіть зраділи наказом оповідача повернути каченят)

Чи викликають співчуття дійові особи оповідання? Хто саме? А хто ж ні? Чому?
IV.Підведення підсумків уроку.

Підсумкова бесіда вчителя із класом.

Чому автор назвав розповідь «Хлопці та каченята»? (Автор робить хлопців та каченят головними дійовими особами оповідання, підкреслюючи, що ми живемо всі разом, поруч, і як сказав М. Сладков, нас пов'язує з меншими братами спільне – життя)

Що головне в оповіданні? Чому навчив М. Пришвін хлопців і нас усіх своєю розповіддю? )

Зараз ми з вами прослухаємо дитячу пісеньку Шаїнського "Не дражніть собак".


(Прослуховування твору.)

- Як ви вважаєте, чому я запропонувала саме цей твір вам прослухати?
(Відповіді дітей)

V. Домашнє завдання.На вибір: переказ тексту або переказ тексту від імені хлопчиків.

Урок літературного читання на тему: М. Пришвін "Хлопці та каченята"
2 клас, УМК « початкова школа 21 століття»
Автор: Набіулліна І. М., вчитель початкових класів
Мета: організувати діяльність учнів щодо ознайомлення з творчістю
М.М.Пришвіна; емоційно-естетичного сприйняття твору; висловлювати за
читанні своє ставлення до прочитаного, створити умови для формування УУД:
особистісних: мотивація вчення, моральне
оцінювання (оцінювання
засвоюваного змісту, виходячи з соціальних та особистісних цінностей,
що забезпечують особистісний моральний вибір), виховання любові до природи,
дбайливого ставлення до неї;
пізнавальних: формулювання пізнавальної мети, пошук та виділення
інформації, моделювання, аналіз з метою виділення ознак, вибір підстав та
критеріїв для порівняння, класифікації об'єктів, встановлення причинно
слідчих зв'язків, висування гіпотез та їх обґрунтування,
комунікативних: оцінка дій партнера, вміння з достатньою повнотою та
точністю висловлювати свої думки, цілепокладання, планування, прогнозування,
контроль, корекція, оцінка.
Хід уроку
1. Оргмомент.
Починаємо урок літературного читання. Сьогодні на уроці ми вивчатимемо новий
матеріал, познайомимося з новим літературним твором.
Китайське прислів'якаже:
«Я чую – я забуваю,
Я бачу – я запам'ятовую,
Я роблю – я розумію»
Ми слухатимемо, запам'ятовуватимемо, розумітимемо і розмірковуватимемо. Адже читання без роздумів
- Порожня розвага. Давайте постараємося, щоб урок пройшов цікаво та
пізнавально.
Нагадую вам про правила співпраці
1. Осмислювати завдання
2. Вислуховувати думки кожного
3. Обстоювати, доводити свою точку зору
4. Не перебивати один одного
5. Дотримуватися правила піднятої руки
2. Актуалізація знань

Ми продовжуємо подорожувати сторінками нашого підручника.
Як називається розділ, який зараз пізнаємо? («Весна, весна червона…»)
Як називають весну поети та письменники?
(Весна червона. Весна – художник. Весна – ранок року.)
Весна це чудова пора року, час пробудження природи, час надій.
Про весну написано багато віршів, пісень, казок, оповідань, прислів'їв, приказок, загадок.
1) Перевірка домашнього завдання
(Творче завдання з попереднього уроку)
А які ви підібрали прислів'я, приказки та загадки про це чудове
пори року?
Як у народі говорять про весну? (приказки)
Які прислів'я про весну ви знаєте?
Які загадки про весну ви знаєте?
2) Антиципація
Робота зі стор. 130 132 підручника
Робота із заголовком, ілюстрацією до твору.
– Прочитайте назву. Розгляньте ілюстрацію. Чи можна за ними визначити, хто
будуть герої нашої розповіді?
Чому автор назвав розповідь «Хлопці та каченята»? (Відповіді учнів. Варіанти
відповідей)
 У розповіді йдеться про хлопців та каченят
 Хлопці та каченята маленькі, їм потрібно підрости.
 Йдеться про взаємини людини та тварин.
 Хлопці вчинили неправильно по відношенню до каченят.
 Хлопці зрозуміли, що маленьких не можна ображати, про них треба дбати.
Робота з опорними фразами
Давайте подивимося на фрази записані на аркушах та на екрані та спробуємо
припустити, як розвиватимуться події у творі? (Відповіді дітей)
1 частина – качка – чирок, озеро
було їх ловити?
3 частина – хлопці зраділи, мати кинулася рятувати, сім'я продовжила своє
подорож, «До побачення, каченята!»
Постановка мети та завдань
Вчитель.
А як перевірити всі наші припущення, про які ми з вами говорили?

Учні.
Давайте поставимо собі завдання?

2. Проаналізувати текст.

Робота з текстом до читання
Словникова робота
У тексті вам зустрічається незнайомі слова. Спробуємо пояснити їхнє значення.
(слайди)
 Пагорб – невеликий горбок.
 Чироксвистунок – птах сімейства качиних. Мешкають ці птахи на невеликих
водоймища.
 Верста – старовинна російська міра довжини. Трохи більше ніж 1км.
 Парове поле – поле, яке відпочиває від посівів.
 Вода спала – з настанням літа рівень води у водоймі зменшився.
 Кузня – приміщення, де працюють ковалі.
3. Первинне сприйняття твору.
Робота з текстом під час читання (1 частина читають учні)
Читання з коментуванням (з зупинками), озаглавлення частини.
1 зупинка. Ось тут їх побачили хлопці.
Чому качечка влаштувала своє гніздо далеко від озера?
(Навесні це озеро далеко розливало, і міцне місце для гнізда можна було знайти
тільки версти за три на кости, у болотяному лісі)
Скільки треба було йти до озера?
3 версти
Трохи більше ніж 3 кілометри.
Це багато чи мало для людей?
А для маленької качки?
Чому уточкамати йшла позаду каченят?
Які були небезпеки на шляху качок? (лисиці, яструби, люди)
Доведіть рядками із твору.
Як можна назвати першу частину? Заголовіть.
1 частина. Шлях до озера.
2 частина. Зустріч із хлопцями.
3 частина. До побачення, каченята!

Як далі розвиватимуться події?
Робота з текстом (2 частина читає вчитель)
2 зупинка. - Що ви робитимете з каченятами? - Запитав я строго у хлопці ... (Від
чийого імені йдеоповідання?)
Як стали поводитися хлопчики, побачивши каченят?
Доведіть рядками із твору.
(Ось тут їх побачили хлопці та закидали шапками)
Навіщо хлопці це робили?
Просто так, для гри.
Як поводилася качечка, коли ловили її каченята? (була схвильована)
Доведіть рядками із твору.
А яке почуття пережили каченята? Хто їх міг захистити?
Як ви думаєте, якби каченята могли розмовляти, що б вони кричали?
А яке слово ви кричите, коли боїтеся?
А ваша мати переживає за вас?
Як вона поводиться при цьому?
Як у розповіді найчастіше називають качечку?
Мама
А яка вона мати?
Мати.
Дбайлива.
Вам її шкода?
Кластер «Качечка» в парах
Для матері немає нікого дорожче і ближче за своїх дітей. Немає нічого сильнішого за материнську
кохання. Дуже часто мати цінної власного життя, власного благополуччя
рятує дітей від загибелі. Це однаково можна віднести як до людей, так і до
тварин. Ви ще маленькі і вам важко уявити той щемливий біль і той
страх, який зазнала уточкамати. Але ви можете уявити, як поведеться
мамо, коли вам загрожує небезпека або вас хтось ображає.
Читання уривка за ролями.
Вчитель:
Хто завадив хлопчикам?
Чи змогли вони пояснити свій вчинок?
Який наказ дав їм дорослий?
Доведіть рядками із твору.
Назвіть слова, які показують строгість автора.

Що можна сказати про хлопців? (дурні, нетямущі, безтурботні, боягузливі)
Якими словами охарактеризуємо автора? (Суворий, небайдужий, добрий)
Робота із заповнення таблиці
Розповідь про письменника (портрет письменника)
М. М. Пришвіна за роки свого життя він був мисливцем, агрономом, учителем. Він
збирався зайнятися наукою, але став письменником. М. Пришвін написав багато книг для
дітей та дорослих. Він багато розповідав про тварин та природу.
Ця людина, подорожуючи лісами, степами з дорожньою сумкою та мисливським
рушницею, спостерігав за природою. Милувався її красою. Це був не просто
спостережлива людина, а людина небайдужа до чужої проблеми, біди.
Так от людина завжди намагалася допомогти не тільки людям, а й взагалі природі.
Робота з текстом (3 частину читають учні) (до слів п'ять штук)
Відповіді на запитання після читання, озаглавлення частини.
Що зробить уточкамати, коли побачить, що її дітей відпустили?
над кластером)
Усі слова характеризують її, як турботливу матір материнська турбота.
3 зупинка. Хлопці з мене засміялися.
Як Пришвін попрощався з каченятами?
Що він зробив у своїй?
Доведіть рядками із твору.
Що означає цей жест: зняти перед кимось капелюх?
Знак поваги.
Як хлопчаки на це прореагували?
Запропонуйте, як вчинить М.М. Пришвін далі?
Читання остаточно.
Що можна сказати про хлопців?
Як їх назвав оповідач? (дурні)
Чи можна сказати, що хлопці були жорстокими?
Тому автор і назвав їх ласкаво, розуміючи, що вони це зробили ненавмисно,
за дурістю.
Чи можна сказати, що хлопці усвідомили свій вчинок?
Що побажали люди точці?
(До побачення, качечки!)
Чи можна назвати 3 частина цими словами?

Робота із планом.
1.
Шлях до озера.
2. Зустріч із хлопцями.
3. До побачення, каченята!
4. Робота з текстом після прочитання.
Підбір прислів'їв до твору.
– Прочитайте прислів'я, знайдіть із них, які підходять до оповідання
М.М.Пришвіна.
Вмів помилитися - умій і видужати.
Добрий приклад кращий за сто слів.
Хто скоро допоміг, той двічі допоміг
- До кого з дійових осібоповідання підходить ці прислів'я?
– Чому?
Рефлексія.
Які завдання ви ставили перед собою?
1. Познайомитись із твором.
2. Проаналізувати текст.
3. Зрозуміти, що хотів донести до нас автор.
Чому навчив М. Пришвін хлопців і нас своїм оповіданням?
Не робити бездумних вчинків. Любити природу, берегти її, чуйно та дбайливо
ставитися до братів наших менших, знати їхнє життя і виховувати у собі готовність
захищати тварин та надавати їх допомогу.
5. Перевірка сприйняття та розуміння
Зараз ми перевіримо, як уважно ви читали та як зрозуміли цей твір
Робота за картками тесту
Питання
п/н
1. Твори «Хлопці та каченята» це казка
2.
Головними героями були діти та сім'я качки
3. Під час зустрічі з каченятами хлопці пропустили їх уперед
4. Качечка намагалася врятувати каченят, бігаючи за хлопчиками та каченятами
5. Пришвін розмовляв з хлопцями ласкаво
6.
Діти змогли пояснити свій вчинок
Відповідь +/

7. Качечка кинула своїх каченят
8.
Оповідання вчить нас не ображати беззахисних, не проходити повз
біди
Самоперевірка та оцінювання.
6. Підсумок уроку
Ось уже кілька десятків років, як немає з нами М.М. Пришвін. Але для нас із вами
він залишив послання:
Мої молодці друзі!
Ми господарі нашої природи і вона для нас комора сонця з великими скарбами
життя. Мало того, щоб ці скарби зберегти, їх треба відкривати і показувати.
Для риби потрібна чиста вода– охоронятимемо наші водойми. У лісах, степах, горах
різні цінні тварини. Охоронятимемо наші ліси, степи, гори.
Рибі – вода, птахові – повітря, звірам – ліс, степ, гори. А людині потрібна батьківщина. І
охороняти природу – отже, охороняти батьківщину.
7. Домашнє завдання.
1) Підготувати переказ за планом від імені дітей.
2) Підготувати переказ за планом від імені людини, яка спостерігала цей
випадок із боку.
3) Виконати ілюстрацію до однієї частини оповідання та підготуватися розповісти по
ілюстрації. План допоможе відновити зміст оповідання.
4) Написати синквейн зі словами: хлопці, качка, природа...
ДОДАТОК.
Маршрутний лист.
Робота з опорними фразами
Як розвиватимуться події у творі?
1 частина – качка – чирок, озеро
2 частина – хлопці, закидали шапками, найбільше хвилювання, « Навіщо вам треба
було їх ловити?

ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ У ПОЧАТКОВІЙ ШКОЛІ

КОНСПЕКТ УРОКУ

Вчитель: О.М. Савінова

  • Клас: 2

    УМК:«Школа Росії» Навчальний предмет:літературне читання Автори підручника, навчальних посібників, зошитів:
Кліманова, Л. Ф., Горецький, Ст Р., Голованова, М. Ст. Літературне читання: підручник для 2 класу у 2-х год. Кліманова Л.Ф., Горецький В.Г. Робочий зошит о 2-й год
  • Тема урока: М.М. Пришвін «Хлопці та каченята»

    Цілі уроку відповідно до ФГОС НГО: створити умови для розвитку вміння переказувати текст за планом та опорним словам; вивчати аналізувати твір; виховувати дбайливе ставлення до природи, тварин.
Заплановані результати навчання:

Предметні: вміння виразно читати твір; вміння ділити твір на частини та озаглавлювати їх, складати картинний план.

Особистісні: вміння оцінювати свої емоційні реакції на красу навколишнього світу; моральна свідомість та почуття співпереживання; доброзичливе ставлення до навколишнього світу.

Метапредметні:

Пізнавальні:вміння аналізувати засоби виразності прочитаного твору, самостійно користуватися словниками, довідниками, енциклопедіями.

Регулятивні:вміння планувати свої дії відповідно до поставленого завдання та умов її реалізації, самостійно оцінювати виконані дії та вносити корективи з урахуванням характеру зроблених помилок.

Комунікативні:вміння будувати монологічне висловлювання на задану тему, адекватно використати відповідну лексику у процесі творення продовження прочитаного твору.

  • Тип уроку: урок вивчення та первинного закріплення нового

матеріалу.

  • Обладнання уроку відповідно до ФГОС НГО:комп'ютер та проектор, мультимедійна презентація, портрет письменника, «маршрутний лист» уроку (різнорівлені картки), тлумачний словник І.С. Ожегова,виставка творів М.М. Пришвіна, картинка «качка з каченятами»

    Хід уроку
1.Організація позитивної мотивації діяльності учнів під час уроку.
    Вітання:
Вигадано кимось

Просто та мудро

При зустрічі вітатись: - Доброго ранку!

Доброго ранку сонцю і птахам,

Доброго ранку усміхнені обличчя.

І кожен стає

Добрим, довірливим.

Доброго ранку триває до вечора.

У листопаді відзначається всесвітній «День доброти» Адже доброта – це сонце, яке зігріває душу людини. Але всі ваші, навіть найвищі думки та почуття будуть порожніми, якщо не втіляться у добрі справи. Мало мріяти про добро, треба творити його. Які добрі вчинки робите ви?

2. Мовленнєва розминка: Ми вимовлятимемо Ми розмовлятимемо Правильно і виразно, Щоб усім було зрозуміло.

Ши-ши-ши, ши-ши-ши,

Щось шепочуть очерети.

Ше-ше-ше, ше-ше-ше,

Це качка у очереті.

Ша-ша-ша, ша-ша-ша,

Виходь із очерету.

Ше-ше-ше, ше-ше-ше,

Нема вже качки в очереті.

Ши-ши-ши, ши-ши-ши.

Що ж шепочуть очерети?

А ще

Думати, розмірковувати,

на питання відповідати,

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

    Виразне читання вірша Валентина Берестова «Котяче цуценя». Обговорення малюнків та оповідань.

ІІІ. Актуалізація отриманих раніше знань та вмінь.

- Ми продовжуємо подорожувати сторінками підручника.
    Гра «Відповідність»
-Працюємо в парах (картки) (Вказати відповідність уривка та автора твору)-Хто автор даних уривків із віршів? З'єднай лінією Плаче кицьку в коридорі. У неї велике горе: Злі людибідній кицьку Не дають вкрасти сосискиА.Шибаєв Жила - був собака,Вона була велика,І був у того собакиВеличезний рудий хвістІ.Пивоваров Бідолашній мамі не під силу Мити кудлатого балкона. На величезні боки Не вистачає мовиБ.Заходер Лоша – з кожним днемПідростав і став конем.Бик, могутній велетень,В.Берестов У дитинстві був телям. IV.

Сьогодні ми познайомимося з твором автора, який став письменником, насамперед спробувавши себе у кількох професіях. Ця людина, подорожуючи недослідженими північними лісами, азіатськими степами з дорожньою сумкою і мисливською рушницею, спостерігала за природою. Милувався її красою. Це була не просто спостережлива людина, а людина небайдужа до чужої проблеми, біди.

Яку людину можна назвати небайдужою?

Так от і ця людина завжди намагалася допомогти не тільки людям, а й взагалі природі. Навіть, коли йшов по зимовому лісі, він не міг пройти байдуже повз берези, що схилилися під вагою снігу. Він брав ціпок і збивав сніг, звільняючи берізки. Його небайдужість виявлялося у всіх його справах та вчинках. У розповіді, з яким ми познайомимося сьогодні, ви самі зрозумієте, що то був за людина..

- Отже, до кого ми сьогодні вирушаємо у гості?(Читання дітьми імені, по батькові, прізвища письменника)- Давайте поставимо собі завдання, щоб ви хотіли дізнатися, побувавши в гостях у письменника? (на дошці - слова-помічники: дізнатися, познайомитися, визначити)* Дізнатися про життя та творчість письменника* Познайомитись з новим твором* Визначити тему твору, який вивчатимемо на уроці

    Ось як про М.М. Пришвін сказав К.Г.Паустовський.

« Якби природа могла відчувати подяку до людини за те, що вона проникла в її життя і оспівала її, то, перш за все, ця подяка випала б на частку Михайла Пришвіна» -Отже, тема нашого уроку: творчість Михайла Михайловича Пришвіна.
    Виставка книг.
- М.М. Пришвін написав багато книг і для дорослих, і для дітей. Ось невелика виставка його творів. Їх можна взяти в нашій шкільній бібліотеціі прочитати або обмінятися один з одним.
    Біографія письменника
- Ви краще зрозумієте творчість письменника, прочитавши уривки з його біографії.Робота в групах (На читання – 1 хвилина, читають подумки)Текст для 1 групи:Пришвін народився у маєтку Хрущова Єлецького повіту Орловської губернії (тепер Орловська область), провів тут своє дитинство. Серед величезного саду з топольною, ясеновою, березовою, ялиновою та липовою алеями стояв старовинний дерев'яний будинок. Це було справжнє дворянське гніздо. Жилося в сім'ї важко – мати залишилася вдовою із 5 дітьми. Сім'я була змушена виїхати до Німеччини. Там він закінчив університет, став агрономом. Він мав намір займатися наукою, але до 30 років вирішив стати письменником. - Що дізналися про життя М.М.Прішвіна?Текст для 2 групиДуже часто у творах Пришвіна читачі зустрічаються із собаками. Усі собаки, про яких розповідає письменник, були «особисто відомі» авторові – належали йому самому чи його друзям. Він дуже любив цих тварин і навіть трохи заздрив їхньому «нюхальному апарату»: «От якби мені такий апарат, от побіг би я на вітерець квітучою червоною вирубкою і ловив би і ловив цікаві мені запахи» - Яких тварин особливо любив автор, і чому заздрив Прішвін?Текст для 3 групиНевтомний мандрівник, він виходив і об'їздив багато місць нашої величезної країни, чудово знав її північ, далекий Схід, Середню Азію, Сибір. З настанням ранньої весниписьменник вирушав у ліси, на річки та озера. Він уважно спостерігав за всім, що відбувалося навколо нього, і не лише спостерігав, а й досліджував. Михайло Михайлович з дитинства любив полювання, але його полювання було особливим: не за птахом чи звіром, а за відкриттями.Ось як він згадував про це. «Моє полювання було і тоді, і тепер – у знахідках. Потрібно було знайти в природі таке, чого я ще не бачив, і, можливо, ніхто ще у своєму житті цього не зустрічався». Де побував Прішвін М.? Чим любив займатися Прішвін? VI. Первинне засвоєння нових знань.-Сьогодні ми прочитаємо один із творів цього автора.

Прочитайте назву оповідання.

– “Хлопці та каченята”

Як ви вважаєте, хто головні герої цього твору?

Хто бачив маленьких каченят?

Де?

Качки бувають як домашні, а й дикі. Про одну з диких качечок – чирку-свистунку і написав свою розповідь М.Пришвін.

VII. Первинна перевірка розуміння

Зараз приготуйте олівець. Диктор читатиме цю розповідь, а ви відзначатимете незрозумілі слова. (Аудіододаток до підручника)(Діти стежать за підручником та відзначають незрозумілі слова)

Сподобалося оповідання?

Яка це розповідь: розважальна, пізнавальна чи повчальна? Чому ви так вважаєте? Чому він учить?

Словникова робота:

Під час читання цього твору трапляться “хитрі слова”. Давайте прочитаємо та пояснимо значення цих слів. (Самостійна роботазі словником)
    Верста - Стародавня російська міра довжини. Трохи більше ніж 1 км. Парове поле - Поле, що відпочиває від посівів. Вівсяне поле - Полі, засіяне вівсом. Вода спала - З настанням літа рівень води у водоймі зменшився. Кузня - Приміщення, де працюють ковалі.
(Слова читаємо хором, звертаючи увагу на наголос) VIII.Фізкультхвилинка "Танець маленьких каченят"

IX. Первинне закріплення вивченого матеріалу

Аналіз та вибіркове читання твору.

Чому качечка влаштувала своє гніздо далеко від озера?

– Чому качка вирішила перевести своїх каченят із болотного лісу?
На волю.
Що означає для каченят свобода?
- Чи довго роздумувала качечка, перш ніж перевести своїх каченят?
– Доведіть рядками із твору.
– Скільки треба було йти до озера?
3 версти.
Скільки це кілометрів?
Трохи більше ніж 3 кілометри.
Це багато чи мало для людини?
- А для маленької качки?
- Прочитайте, як йшла мати-качечка з каченятами.
- Чому качечка-мати йшла позаду каченят?
- Які вороги були біля качок?
– Доведіть рядками із твору.
- Хто страшніший?
– Чому?
- Як стали поводитися хлопчаки, побачивши каченят?
– Доведіть рядками із твору.
– Навіщо хлопці це робили?
Просто так, для гри.
Як поводилася качечка, коли ловили її каченят?
– Доведіть рядками із твору.
- Чи могла качка кричати?
– Доведіть рядками із твору.
– Її німота, беззахисність, розпач – усе у цих рухах.
- А яке почуття пережили каченята?
- Як ви думаєте, якби каченята могли розмовляти, що б вони кричали?
- А яке слово ви кричите, коли боїтеся?
Мати!
А ваша мати переживає за вас?
- Як вона поводиться при цьому?
– Як у розповіді найчастіше називають качечку?
Матір.
А яка вона мати?
Дбайлива.
– Вам її шкода?

Висновок:Для матері немає нікого дорожче і ближче за своїх дітей. Немає нічого сильнішого материнської любові. Найчастіше мати ціною власного життя, власного благополуччя рятує дітей від загибелі. Це однаково можна віднести як до людей, так і до тварин. Ви ще маленькі і вам важко уявити собі той щемливий біль і той жах, які зазнала качечка-мати. Але ви можете уявити, як поведеться ваша мама, коли вам загрожує небезпека або вас хтось ображає. X. Узагальнення - Ми побували у гостях у письменника.– Згадаймо, які завдання ставили для нашої подорожі?
    Біографія Пришвіна.Твір. Тема та жанр твору
- Чи досягли ми їх виконання?XI. Підсумок уроку-З творчістю якого письменника ми познайомилися?-Як називається твір? -Чому автор назвав розповідь «Хлопці та каченята»?- Навіщо нас закликає?XII. Інформація про домашньому завданні, інструктаж щодо його виконання

Переказ тексту

-переказ від імені письменника - переказ від імені хлопчиків

XIII.Рефлексія

- Оцініть свої дії на уроці за допомогою «хмарок» та «сонечок».-Кому сьогодні було не комфортно на уроці підніміть, будь ласка, картку із зображенням хмарки.-Хто почував себе добре на уроці, підніміть, будь ласка, картку ззображенням сонечка.

У кого настрій змінювався на уроці, підніміть, будь ласка, картки з

зображенням сонечка та хмарки.