Пізня осінь креслення підготовчої групи. Конспект заняття з малювання у підготовчій групі компенсуючої спрямованості «Пізня осінь

Державна казенна установа Самарської області«Чапаївський соціально-реабілітаційний центр для неповнолітніх» відділення Пестрівка

КОНСПЕКТ

Заняття з художньо-естетичного виховання за допомогою нетрадиційних технікмалювання на тему: « Пізня осінь»

Вихователь:

Лелюх Є.Г.

Ціль:Виховувати інтерес до мистецтва образотворчої діяльностівміння бачити красу природи.

Завдання:

    Познайомити дітей із картиною Іссака Ілліча Левітана « золота осінь» .

    Закріплювати вміння малювати різними нетрадиційними техніками (малювання по сирому, видування, примокування губкою, розміщувати зображення по всьому листу).

    Розвивати творчість, уяву, вміння орієнтуватися на аркуші паперу.

Застосовувані технології: ЦОР, здоров'язберігаючі.

Матеріал та обладнання:

Картина І. Левітана "Золота осінь" , листи тонованого паперу, гуаш, палітра, трубочки для видування, серветки, губка паралонна.

Хід заняття:

I. Організаційний момент.

Подивіться у віконце. Яка зараз пора року? (осінь). Чому?

Які ознаки осені ви знаєте?

Та зараз осінь. Листочки майже всі опали. Я сьогодні йшла в дитячий садок, Листочки приємно шарудили під ногами. Мені захотілося підняти листочок і принести його сюди. Цей листочок виявився не звичайним, а загадковим.

II. Контроль вихідного рівня знань.

Послухайте загадку:

Все похмуріше обличчя природи:
Почорніли городи
Оголяються ліси,
Мовкнуть пташині голоси,

Ведмедик у сплячку завалився
Що за місяць до нас прийшов?

(листопад)

Правильно, це третій місяць осені. Які ще знаєте осінні місяці?

III. Навчальний етап.

Подивіться на дошку, що ви бачите тут? Це репродукції картин. На якій із цих картин зображено осінь? Ця картина Іссака Ілліча Левітана, яка називається "Золота осінь" . Що ви на ній бачите? (Природа). Адже тут є й інші картини.

Ісак Ілліч Левітан, котрий намалював цю картину, дуже любив малювати природу. Він був знаменитим художником.

Втомилися? Давайте трохи відпочинемо.

Фізмінутка.

Уявіть собі, що ми знаходимося в осінньому лісі та йдемо по доріжках. Ось ми зупинилися і:

Руки підняли та похитали
Це дерева у лісі.
Руки зігнули,
Щітки струснули

Вітер збиває росу
У бік руки,
Плавно помахаємо
Це птахи на південь летять.

Як вони сядуть, теж покажемо
Крила склали назад.

Діти, уявіть, що ви всі художники. Якщо ми художники, що ми робитимемо? (малювати)Як? Чим ми можемо малювати?

Що допоможе нам? (Наша помічниця – трубочка)Що можна намалювати за її допомогою? (дерева). Як? (це техніка - видування).

Починаємо малювати.

IV. Самостійна робота.

Індивідуальна допомога тим, у кого не зовсім виходить.

V. Контролює досягнутий рівень знань.

Подивіться на свої картини, що у вас вийшло? А який у вас вийшов настрій картини? Воно дуже сумне, правда? Чому? (дерева стоять без своїх ошатних золотих суконь). З чого сукні дерев? (листочки)У цьому нам допоможе наша чарівна губка. Як? (техніка - малювання губкою)

VI. Підсумок.

Що ми сьогодні малювали? Як? (техніки)А давайте зробимо зі всіх ваших картин величезний ліс. Несіть сюди всі ваші роботи. Який вийшов гарний, чарівний, ошатний, осінній ліс. Усі дерева у цьому лісі дуже гарні. А вам подобається осінній ліс? (так)І мені дуже подобається! Ось які ви добрі художники!

МЕТА : Розвивати художньо-творчі здібності дітей

ЗАВДАННЯ :

познайомити з новимнетрадиційним методом малювання – друк листям ;

спонукати дітей передавати особливостіосінніх дерев домагаючись виразності за допомогою кольору;

продовжувати роботу зі збагачення словникового запасуактивізувати в мовленні дітей прикметники, закріпити поняття«пейзаж» ;

удосконалювати дрібну моторикурук;

виховувати вміння знаходити нестандартні рішення творчих завдань;

виховувати емоційну чуйність на красуосені .

УСТАТКУВАННЯ : аркуш білого паперу формат А4, гуаш, акварель,2.пензлик : товста №5, банка з водою, серветки, листя дерев(дуб, ясен, осика та ін.) ,білий папір у всіх дітей для проби. Запис музики П. І. Чайковського« Осінь » із циклу"Пори року" ; репродукція картин І. Левітана«Золота осінь » , І. Грабаря«Горобина» , І. Остроухова«Золота осінь » та ін. ; вірш З. Федоровської« Осінь » .

ПОПЕРЕДНЯ РОБОТА : - Спостереження за деревами на прогулянці; - знайомство знетрадиційними художньо-графічними технікамималювання , Розгляд зразків; - бесіда про прикметиосені; попередньо заштрихували лист (зробили тло всього малюнка) .

Хід:

Вихователь : -Хлопці у всі пори року наша природа прекрасна, але є одна пора року, яка дарує нам особливу красу. У цей час природа спалахує в останній разрізнокольоровими фарбами, щоб заснути до весни глибоким сном.

Хлопці, як називається ця пора року?

Діти : Осінь .

А яка буваєосінь ?

Діти : -Рання, золота, пізня

- осінь різна , то яскрава ошатна, то сумна і сіра, проосені багато сказано , про неї писали поети у своїх віршах,малювали художники картини .

Як називаються картини про природу?

Діти : -Пейзаж.(Показую слайди з картинами)

Діти, а вам подобається подорожувати?

Так!

Ось сьогодні ми вирушимо з вами у чарівний ліс ЦариціОсені . Давайте закриємо очі і перенесемося туди.(діти заплющують очі, звучить музика)

Вихователь-Осінь : Несу я врожаї,

Поля знову засіваю,

Птахів на південь відправляю,

Дерева роздягаю,

Але не торкаюся ялинок,сосен . Хто я -…

Діти : - Осінь

Вихователь :

А зараз хлопці я вам прочитаю вірш:«Відлітає літо» :

Вранці ми подвір'я йдемо

Листя сиплеться дощем,

Під ногами шелестять

І летять, летять, летять. ,.

Пролітають павутинки

З павучками в серединці,

І високо від землі

Пролетіли журавлі.

Все летить!

Це повинно бути

Відлітає наше літо!

Вихователь-:

Який чудовий вірш. А давайте з вами трохи пограємося, уявімо, що миосінні листочки !

Фізкультхвилинка. Листочки

Ми листочкиосінні ,

На гілках ми сидимо. Дунув вітер – полетіли.(Руки в сторони.)

Ми летіли, ми летіли

І на землю тихо сіли.(Присіли.)

Вітер знову набіг

І листочки все підняв.(Плавне похитування руками вгорі над головою.)

Закружляли, полетіли

І на землю знову сіли.(Діти сідають по місцях.)

Вихователь:

Ви знаєте, я вмію розфарбовувати листя в різні кольори!

Хочете навчу вас?

Діти : -Так!

А щоб розпочати нашу роботу нам знадобляться альбомні листи, ви їх ужепідготували , Затонували!

Давайте подивимося на листочки, скажіть з яких дерев це листя?

Діти : З дуба, дубовий, з клена, кленовий.

Вихователь : -Хлопці, давайте здивуємо нашуосінь , і намалюємо для неї чудові краєвиди! Але для початку згадаємо, якінетрадиційні методи малювання ми вже знаємо ? Діти : - Ми вміємомалювати пальчиком , долонькою, друкувати поролоном, м'ятим папером, мокрому папері, друк листя.

Вихователь : -Щобнамалювати наші осінні пейзажі , ми використовуємо сьогодні спосібмалювання – друк листям .

Вихователь :

Якщо уважно подивитися на листочок, то в кожному з них можна побачити маленьке дерево, сам листок схожий на крону дерева, в середині листочка проходить прожилка, від якої в сторони відходять тонші прожилки - це гілочки. У нижній частині аркуша черешок, він нагадує стовбур дерева. Зараз я покажу, як друкувати листя. Для цьоготреба : 1) Взяти будь-який лист, покрити його фарбою(жовтої, червоної, помаранчевої, коричневої) . Можна покрити одну половину листа одним цвітом, а другу іншим. Наносити фарбу ми товстим пензлем, не залишаючи порожніх місць. 2) Забарвленою стороною листочок потрібно покласти на альбомний листок, живцем вниз і щільно притиснути його до паперу серветкою. 3) Потім обережно взяти лист за черешок і зняти його з поверхні аркуша паперу.

4) Взяти наступний листочок, пофарбувати його в інший колір і надрукувати поряд з першим.

5) І так все листя.

Вихователь : - А зараз ви намалюйте свої дерева.

Але для цього потрібно розім'яти наші пальчики.

Пальчикова гімнастика :

«Вітер, вітер, вітерець»

Вітер лісом гуляв, Дитина виконує долоньками плавні

Вітер листочки вважав : хвилеподібні рухи.

Ось – дубовий, Дитина загинає по одному пальчику.

Ось – кленовий, Дитина піднімає руки нагору, а потім плавно

Ось – горобиновий, різьблений, опускає долоні на стіл чи коліна.

Ось – з берізки, золотий.

Ось – останній лист з осинки

Вітер кинув на стежку

Діти сідають за столи та малюють, звучить легка, тиха, музика. Вихователь проводить індивідуальну роботу.Вихователь : - Наші краєвиди майже готові. Діти закінчують роботи, вихователь надає допомогу тим, хто не може.

Вихователь:

А які ви молодці хлопці, які красиві малюнкиу вас вийшли. Зробимо виставку ваших картин, коли до мене прийдуть інші діти, вони побачать ваші чудові малюнки!

АНАЛІЗ РОБОТ :

Вихователь: - Як ви думаєте, у кого вийшла сама яскрава картина? У кого найгустіший ліс? У кого самі високі дерева? А якийнетрадиційний спосіб малювання ви використовували ?

ПІДСУМОК ЗАНЯТТЯ. Вихователь:

Ви всі такі молодці, ви все старалися, за це я вам приготувала подарунки, моїосінні яблучка , пригощайтеся!( Осінь роздає яблука )

Конспект НОД для дітей 6-7 років «Осіння горобина. Пленер»


Тема:"Осіння горобина" гуашшю.
Вікова група: діти 6-7 років
Кількість дітей: підгрупа (7-8 осіб).
Ціль:Розвиток естетичного сприйняття на пленері.
Освітні завдання:
Продовжувати знайомити дітей із жанром образотворчого мистецтвакраєвид.
Розвиваючі завдання:
Розвивати почуття композиції, візуально-просторове сприйняття.
Розвивати колірну чутливість, уяву.
Розвивати художній смак(уміння передавати красу пейзажу, через поєднання різних фарб у малюнку), вміння помічати і відбивати у малюнку красу осінніх дерев.
Виховні завдання:
Виховувати емоційну чуйність на пейзажну діяльність.
Виховувати вміння бачити та відчувати красу навколишньої природи.
Види діяльності: ігрова, комунікативна, пізнавально-дослідна.
Матеріал: мольберти, гуаш, кисті №2, №4, щітка щетина, баночки з водою, папір тонований А4, листя дерев.
Методи та прийоми:
Наочний метод (розгляд дерев);
практичний метод (д/гра, творча діяльність, динамічна пауза «Горобка», прослуховування П. І. Чайковського «Осіння пісня»);
словесний метод (розмова, відгадування загадки).
Обладнання: ІКТ.
Попередня робота:
1. Спостереження на прогулянках за змінами у природі.
2. Розгляд картин І. І. Левітана.
3. Розучування віршів, слухання музики, співи пісень про осінь.
4. Внесення до ІЗО – куточок пейзажів, зразків нетрадиційного малюванняОсіннє дерево.
5. Малювання осінніх дерев та кущів.
Словникова робота: пленер, художник, пише, краєвид.

Хід діяльності

1 етап
Організаційний
Діти виходять на вулицю. Вихователь задає позитивний емоційний настрій:
Придумано кимось просто та мудро
При зустрічі вітатись: « Доброго ранку

Доброго ранку! – сонцю та птахам.
- Доброго ранку! - Усміхненим особам.
І кожен стає добрим, довірливим.
Нехай доброго ранку триває до вечора.
- Що ви відчуваєте, коли вам з усмішкою кажуть: «Доброго ранку!»?
(з'являється посмішка, стає гарним настрій)
- Що ще може підняти настрій?
(гарна погода, нова іграшка, весела музика, що-небудь смачне).
А нам піднімає настрій сонечко. Давайте з вами пройдемо на веранду.
Діти виходять на веранду, посипану осіннім листям.
Загадка
- Хлопці, послухайте загадку.
Падіння з гілки золоті монети. Що це? ( осіннє листя.
Д/ гра «З якого дерева лист?».
Вихователь звертає увагу на забарвлення листя:
- Чому дерева так змінилися? (осінь настала).
-Молодці хлопці. Ви все правильно сказали. Осінь має власний характер. Щодня змінюється її настрій: вона хвилюється, пеститься, хмуриться, плаче, неохоче прощається з теплим літом. Але водночас осінь дуже гарний часроку. І нам іноді дуже хочеться сфотографувати цю красу. Як це можна зробити? А зробити це можна за допомогою малюнків та картин. Художників, які пишуть картини про природу, називають художниками-пейзажистами, а їхні картини - пейзажами. Художники – це спостережливі люди. Вони відображають у своїх картинах усі капризи природи.
Дихальна гімнастика:
- Діти, відчуваєте якийсь запах? Зверніть увагу на подих свіжого вітерця. Давайте сядемо навпочіпки, вдихнемо в себе якнайбільше повітря і відчуємо себе деревами-велетнями (повільно піднятися на шкарпетки, притримати повітря протягом 2-3 секунд). Тепер також повільно видихнемо – стали маленькими кущиками (присісти). (Повторити 2-3 рази).
2 етап
Робота над темою

Запрошення підійти до дерев (горобини) на ділянці.
- Немов дівчина молода, стоїть горобина у своєму осінньому одязі; накинула на плечі хустку різнокольорову, та вдягла яскраво-червоні намисто з ягід.
Давайте розглянемо горобину.
Яким кольором стовбур та гілки? (зелені, жовті)
Які кольори ягоди? (червоні)
Як ягоди розташовані? (близько один від одного, гронами)
- Сьогодні, хлопці, ми з вами будемо художниками і малюватимемо осінню горобину. Кожен художник, як написати картину фарбами, повинен ясно уявити, як вона виглядатиме, де і що буде розташовано, тобто. продумати композицію картини. Горобина у нас одна? (Дві-три).
Правильно. Ближнє дерево більше, а ті, що трохи подалі, на задньому плані, менше.
Запитання: які фарби ми будемо використовувати?
Фізхвилинка:
«На пагорбі стоїть горобина (потягнутися, руки нагору)
Тримає прямо, як спинку.
Їй не просто жити на світі (обертання тулуба вправо-вліво),
Вітер кружляє, кружляє вітер.
Але горобина тільки гнеться (нахили убік).
Вільний вітер грізно дме (махають руками, зображуючи вітер)
На горобину молоду.
3 етап
Творча діяльність
Пояснення:При зображенні дерева потрібно спочатку побачити загальний силует дерева, вивчити його конструкцію. Будь-яке дерево, як будь-яка рослина взагалі, має свою власну форму, відмінну від іншого.
- Давайте згадаємо правила малювання сухим пензлем.
- Чого не можна робити, коли малюємо у техніці «суха кисть»?
- Як ми тримаємо пензель похило чи вертикально?
- Хто нам покаже, як малювати сухим пензлем?
Пальчикова гімнастика:
- Давайте сядемо до мольбертів, зігріємо наші ручки. Подуйте теплим повітрям на свої долоні. (Вправа на дихання: діти дмуть цілеспрямованим теплим повітряним струменем.
- А тепер кожен пальчик розітрімо, малювати зараз почнемо.
Педагог залучає дітей до образотворчої діяльності,
Надає допомогу, включає дітей у самостійну діяльність; надає час для творчої діяльності; спостерігає дітей під час виконання завдання.
Підсумок:
– Вам було цікаво? Чи вам було важко? У чому полягали проблеми? Хлопці, як би ви назвали свою картину? Молодці, хлопці, у вас вийшли красиві пейзажі. Вам хотілося б зайти у свою картину та погуляти там? Дякую вам хлопці. Мені також було цікаво з вами. А бажаєте, ми з ваших робіт ми зробимо виставку?
А зараз, кому необхідно, закінчує свою роботу (творчу), кому цікаво, можете переглянути роботи хлопців.
Запланований результат:
Вміння висловлювати свої думки.
Вияв інтересу.
Набуття певних знань.
Виявляють творчу активність у процесі образотворчої діяльності.
Вміння підбирати необхідну колірну гамудля роботи.
Вміння оцінювати результат своєї. діяльності.
Вміння висловлювати почуття.
Вміння робити висновки.
Практична частина
Діти роботи.


Погода нас підвела, цілий день йшов дощ, тож довелося розмішатися на веранді.


Виставка малюнків.

Вікторія Сахарова
Конспект заняття з малювання в підготовчій групі"Пізня осінь"

Завдання:

викликати у дітей інтерес до пізньої осені, Розвивати здатність емоційно відволікатися на настрій смутку, смутку, передане у віршах. Викликати бажання висловити цей стан за допомогою кольору у пейзажному малюнку; вчити працювати з палітрою, складати кольорову гаму, отримувати сірі глухі, неяскраві тони. Закріпити навички зображення дерев та кущів без листя.

Розвиваюче середовище:

серія картин " Осінь", альбомні листи, гуаш, палітра, кисті різних розмірів, вода, серветки.

Попередня робота:

бесіда про пізньої осені, її ознаках, розгляд картин, заучування віршів, спостереження на прогулянках.

Хід заняття.

Діти, послухайте вірш А. Плещеєва і подумайте, про яку осінньої порикаже автор:

Нудна картина!

Хмари без кінця.

Дощ так і ллється,

Калюжі біля ганку.

Чахла горобина

Мокне під вікном,

Дивиться село

Сіренькою плямою.

Чи радісно вам від цієї картини, намальованої поетом?

Ось яка різна буває осінь! То яскрава, ошатна, то тиха, сумна, сіренька. Сьогодні ми будемо малювати таку осінь. які фарби вам для цього знадобляться – теплі, яскраві чи холодні, сірі?

Подивіться на картину із зображенням пізньої осені. якого кольору небо? - А дерева які?

Зараз я розповім, як отримати ці не яскраві фарби. У вас на столах лежать палітри, на таких палітрах художники складають фарби. І ви це робитимете. Щоб отримати сіру фарбу, треба до білої додати трохи чорної фарби. Якщо ви будете малювати хмарито візьміть синю фарбу і додайте до неї трохи чорної і білої фарби, розмішайте їх на палітрі. Колір трави пізньої осенітеж втратив яскравість – він бурий. Візьміть зелену фарбуі додайте до неї трохи жовтої та коричневої – вийде бурий колір.

Отже, спочатку потрібно скласти потрібну фарбуна палітрі, а потім малювати нею на аркуші. Подумайте про свою картину та приступайте до роботи.

Після закінчення малюванняроботи виставляються перегляду.