Predškolci o danu slavenske pismenosti i kulture. Scenarij zabave za djecu pripremne skupine, posvećen danu slavenskog pisma

Cilj: upoznati djecu s tvorcima slavenske abecede Ćirilom i Metodom i poviješću njezina stvaranja; naučiti djecu uspoređivati, opisivati, donositi zaključke. Razvijte interes za povijest. Upoznati raznolikost jezika i nacionalnosti. Obogatiti govor djece novim pojmovima abecede, abecede. Razviti pamćenje, pažnju, sposobnost izražavanja svojih misli.

Materijali: karta svijeta, fotografija spomenika Ćirilu i Metodu, dijapozitivi s prikazom latiničnog slova, staroslavenske abecede i moderne abecede.

Napredak lekcije:

Pokažite djeci slajdove koji prikazuju neka od slova.

Što misliš da je to?

Dječji odgovori. Ako je djeci teško odgovoriti, ponudite im točan odgovor.

Ovo su pisma. Zašto su slova potrebna?

Dječji odgovori.

Zbog postojanja slova, možemo međusobno komunicirati na daljinu - napisati pismo, naučiti nešto novo - novine, ili nešto zanimljivo - knjigu, kada je nemoguće koristiti telefon i internet.

Kako su nastala pisma? Znaš? Tko je izmislio ABC?

Abeceda su slova poredana određeni red.

Slušati povijest abecede.

Prije mnogo vremena, u državi zvanoj Fenicija, na Sredozemnom moru (za prikaz na karti), ljudi su živjeli. Bili su poznati pomorci, plovili su morima na svojim brodovima i prodavali raznu robu. Imali su svoju abecedu, pa su znali pisati i čitati.

Feničko pismo svidjelo se i nekim drugim narodima (Grcima, Talijanima) te su i oni počeli koristiti ovaj alfabet, donekle promijenivši neka slova i njihova imena, ali zadržavši redoslijed slova. Zbog toga su se mnogi i mnogi narodi upoznali s abecedom ili abecedom. Ali to nije bila ruska abeceda - bila je to "latinica".

Ali i drugi ljudi koji nisu znali latinicu trebali su abecedu. Tvoja abeceda. Ovo je abeceda koju su sastavili braća Ćiril i Metod. Živjeli su u državi Bugarskoj (karta).

Ćirila i Metoda bili su vrlo obrazovani ljudi, za svoje vrijeme. Ćiril je sastavio slavensku abecedu, a zajedno sa svojim bratom počeli su prevoditi crkvene knjige sa stranih (drugih) jezika i učiti Slavene čitanju i pisanju.

Kasnije starocrkvenoslavenski jezik prodire u Kijevska Rus. Staroslavenska pisma, koja se koriste za pisanje knjiga, koja su se sačuvala do danas, nazivaju se GLAGOLJICA ili ĆIRILICA.

Ćirilica, kako se koristi u ruskom jeziku, postupno se usavršavala. Prikaži slajdove sa slovima.

Razvijala se ruska nacija, razvijala se ruska kultura, a postalo je potrebno pojednostaviti natpis (ispisivanje) slova ćirilice. I ubrzo je stvoren ruski građanski font, koji sada svi znamo.

Tek ranije je bilo više slova - to su slova "psi", "xi", "omega", "Izhitsa", "zemlja", "kao", "yus mali" (slajdovi). Zatim su ta slova uklonjena iz abecede, smatralo se da nisu potrebna. Ali drugi su dodali; "Y", "Yo". Koliko vas zna koliko slova ima ruska abeceda?

Dječji odgovori.

- Sada u ruskom jeziku postoje 33 slova, od kojih 10 označava samoglasnike, 21 suglasnik i 2 slova ne označavaju posebne zvukove - to su "Y" i "b", što oni rade?

Dječji odgovori.

Zahvaljujući tvorcima slavenskog pisma, Ćirilu i Metodu, slavenski su se narodi opismenili, naučili čitati i pisati. I sada na današnji dan, 24. svibnja, obilježavamo „Dan Slavensko pismo».

Mislite li da je teško pisati takva pisma? Želite li pokušati pisati Staroslavenska slova?

Djeca određuju koje od slova žele napisati i napišu.




Bilješka.

Nastavnik provodi tjelesni odgoj u trenutku kada smatra da je to potrebno.

"Odmor

Slavenska pismenost i kultura"

pripremna grupa za školu

Braćo Slaveni, plemenitog roda. Sastavili su abecedu, preveli svete i crkvene knjige s grčkog na slavenski, uveli bogoslužje među Slavenima u materinji jezik: zbog toga pretrpio mnogo progona od rimokatolika. Sveti Ćiril umire 869. godine u Rimu, a sv. Metoda 885. godine u rangu moravskog nadbiskupa.

Praznik slavenske pismenosti i kulture

Za djecu od šest do sedam godina

Čuje se veselo zvonce (zapis grama). Djeca grupa koje se pripremaju za školu s cvijećem i granama mirnim zmijskim korakom hodaju po dvorani, zaustavljaju se okrenuti prema gostima, mašu granama i cvijećem. (raspršena formacija)

U dvoranu ulaze odgojiteljice u starim ruskim nošnjama. stati iza djece.

1. učiteljica.

U širokoj Rusiji, naša majka

Širi se zvonjava.

Sada braća sveti Ćiril i Metod

Oni su slavljeni zbog svojih hrpa.

2. učiteljica.

Sjećaju se Ćirila i Metoda,

Braćo slavnih ravnoapostolnih,

U Bjelorusiji, Makedoniji.

U Poljskoj, Češkoj i Slovačkoj.

3. učiteljica.

Hvalite mudru braću u Bugarskoj,

U Ukrajini, Hrvatskoj, Srbiji.

4. učiteljica.

Svi narodi koji pišu ćirilicom.

Što se od davnina naziva slavenskim.

Veličaju podvig prvih učitelja.

Kršćanski prosvjetitelji.

Djeca izvode vježbu s cvijećem i granama uz glazbu

W. Mozart (Predškolski odgoj. - 1995. - br. 4. - str. 116).

Ponovno zvoni. Izlaze djeca starija grupa s granama i cvijećem.

1. učiteljica.

Svjetlokos i sivook.

Sav svijetla lica i slavna srca,

Drevljani, Rusi, livade.

Reci tko si ti? djeca. Mi smo Slaveni!

2. učiteljica.

Svatko je fin sa svojim člankom.

Sve različite i sve slične.

Sada se zovete Rusi.

Od davnina, tko si ti?

djeca. Slaveni smo.

3. učiteljica.

Častimo bijele breze.

Volimo naše besplatne pjesme,

Zovemo Ljubu. Olga, Anya.

Nada vjera...

djeca. Slaveni smo.

Ponovno se oglasi zvono. Djeca stavljaju cvijeće u vaze ispred slike svetih Ćirila i Metoda i stoje sa svojim učiteljima u širokom polukrugu na središnji zid dvorana. Djevojke s granama raspoređene su u četiri kruga po četiri osobe i kleknu na jedno koljeno, okrenute jedna drugoj leđima.

Zvuči melodija pjesme „Rusija je moja domovina" V. Muradeli. Djevojčice izvode vježbu s granama. Ostala djeca pjevaju, lagano se njišući u ritmu glazbe. Na kraju vježbe djevojčice stavite grane u vaze, sva djeca sjednu

1. učitelj (s velikim svitkom u rukama). Goy, vi ste naši slavni gosti, mila, draga djeco, pričat ću vam o svetoj Rusiji, o dalekim vremenima, vama nepoznatim. Živio tada dobri drugovi. bojanje djevojaka crvene djevojke. I imali su dobre majke, bradate mudre očeve. Znale su orati i kositi, krojiti kule, tkati platna i izvezivati ​​na njima šare. Ovdje naši preci nisu poznavali slova, nisu znali čitati knjige i pisati slova. A u Rusiji su se pojavila dva prosvjetitelja, mudra braća Ćiril i Metod. Dugo su slušali ruski govor, a onda su ga počeli zapisivati. I smislili su početna slova i od njih sastavili abecedu.

Otvara svitak i pokazuje ga svoj djeci. Zvuči ulomak zbora "Slava" M. Glinke iz opere "Ivan Susanin".

1. učiteljica. Kako se zove ova abeceda, djeco? djeca. ćirilica!

1. učiteljica. I zašto je tako nazvana? (po imenu Ćirila, jednog od njegovih tvoraca) Pogledajte malo bolje ova ćirilična slova! Podsjećaju li vas na poznata slova? (Djeca nazivaju slova koja znaju.)

1. učiteljica. Svako slovo u drevnom Slavenska azbuka bio poseban. Imala je ime. Čujte kako zvuči stara abeceda! (Čita pojedina slova). Nazivi slova trebali su podsjećati ljude na takve riječi koje se ne smiju zaboraviti: "dobro", "živjeti", "zemlja", "ljudi", "komore". Neka sada ova stara slova ožive uz pomoć naše velike čarobne abecede.

Dvoje djece uzimaju listove ćiriličnih slova i skrivaju se iza knjige. Zvuči fragment zbora "Slava" M. Glinke. NA

dalje ova glazba prati pojavu svakog slova. Istrčava dijete držeći ispred sebe list s nacrtanim slovom.

1. dijete.

Pozdrav djeco! Pogodi koje sam pismo? (Odgovaraju djeca) Tako je, zovem se "az"! Navedi riječi koje počinju sa ja. (Djeca odgovaraju)

2. dijete (istrči iz knjige).

Sada pogodite kako se zovem? (Djeca odgovaraju) Tako je. Zovem se Buki. Sjetite se koliko dobrih, ukusnih riječi počinje mojim pismom! Imenuj ih! (Djeca zovu)

1. i 2. dijete Djeco, navedite nas redom!

djeca. Az, bukve.

Odgojiteljica. Ispostavilo se riječ "abeceda". Vi, draga slova, imate veliku čast stajati na početku naše abecede. Ljudi kažu ovako: prvo az i bukve, pa onda nauka. Sa poznavanjem osnova počinje put svakog od vas u svijet znanja! I još jedno pismo žuri k nama (Dijete istrčava iz knjige.) Predstavite se, molim vas.

3. dijete.

Pozdrav Djeco. Moje ime je slovo "olovo". Sve znam, sve znam!

Odgojiteljica.

Pa poslušajte onda moju zagonetku Topi se snijeg

Livada je oživjela.

Dolazi Leo.

Kada se to događa?

Proljetna beba!

Odgojiteljica. Poslušajmo pjesmu "Evo nam proljeće" u izvedbi solista našeg vrtića!

Djeca izlaze. Nastavnik im daje marake koje sviraju kad zvuči uvod, gubici i zaključak (Prilog 2).

Odgojiteljica. Nastavimo upoznavanje sa slavenskom abecedom. (Izlazi još jedno dijete)

4. dijete.

Pozdrav djeco! Ja sam buksa "glagol".

Odgojiteljica. Kako lijepo ime imaš! I što to znači? Kako si
mislite dečki? (Dječji odgovori mogu varirati, npr. mogu
nazovite i "glagolski" omiljeni kolačići, i "glagol" - dio govora)
Glagol to znači "govoriti". Ali prije nego što progovorim,

dobro...razmisli o tome. Narod kaže: “Ti kažeš, ne okrećeš se, a za riječ bi skupo dao, ali je nećeš otkupiti.” Evo ti, dragi (glagol), trebaš poslušati zagonetku, razmisliti i dati točan odgovor.

Div na sinjem moru

Plutanje bez žurbe

ogromna životinja

S imenom ... kit sjemenjak!

Izvodi se pjesma R. Paulsa "Kashalotik" (Predškolski odgoj. - 1994 Ns 12 S. 107) na kraju koje djeca slobodno plešu, netko u paru, netko jedno po jedno, osim one djece koja se igraju. na

marake.

Odgojiteljica. (gle, još jedno pismo žuri prema nama.

5. dijete. Dobar dan, djeco! Moje ime je slovo "dobro".

Odgojiteljica. Što imaš dobro ime! Ali ljubaznost jest najbolja karakteristika karakter osobe.

Dijete.

Ne bojte se liječnika, djeco,

Slobodno idite doktoru.

Izvodi se pjesma "Kako su postupali s poskokom" (glazba M. Matveev, jeo E. Ruzhantsev.).

Četvero djece:

poskok - dječak povezanog obraza, guslač-skakavac u

u zelenom fraku i dva liječnika u bijelim kapama – uprizoriti pjesmu. Ostala djeca oponašaju sviranje violine i pjevaju uz drugi dio refrena.

Odgojiteljica. Stiže nam novi gost iz Azbuke!

6. dijete

Pozdrav djeco, ja sam slovo "ljudi"!

Ljudi dobro živite.

Donesite dobrotu i ljubav.

Žaba – i to ona

Bez ljubavi nećeš odrasti!

Djeca starije skupine pjevaju žablju pjesmu i uprizoruju je (po izboru glazbenog voditelja).

Djeca starije skupine izlaze iz dvorane.

Odgojiteljica. Upoznajte, stiže vam novo pismo.

7. dijete. Pozdrav djeco, moje ime je "misli". Odgojiteljica. Kako nam je mudro pismo stiglo!

1. dijete.

Mudri ljudi odavno znaju:

Gdje su pametne misli tijesne,

Bez ljubomore, bez dosade

Majstori svih zanata

Šivati, kuhati i crtati.

Čisto pjevati i plesati!

Odgojiteljica. Također volimo plesati i pozivamo sve dečke da plešu "Sudarushku" (Glazba i pokret. Sastavili S. Bekin i drugi - A /. 1983.). Odgojiteljica.

Ima piskavih slova

Čuju se zvižduća slova

A samo jedan od njih -

Gromoglasno pismo.

8. dijete Zdravo, djeco, ja sam slovo "rtsy". Nije ni čudo što sam ponosan na sebe, jer ja sam početak riječi "Rus".

Odgajatelji i djeca vode okrugli ples pod ruskim jezikom narodna pjesma"Na

jao viburnum“, igra u narodna igra po izboru djece (pogledajte zbirku igara "Jedan. dva, tri. četiri, pet, mi ćemo se s tobom igrati"). Odgojiteljica.

Rusija je bogata talentima,

Rusija je jaka talentima.

Ako djevojke pjevaju Dakle, ona će živjeti.

Djevojke-solistice pjevaju rusku narodnu pjesmu "Oj, rano sam ustala". Dječaci igraju gubiti na žlice, zvečke.

Odgojiteljica. Hvala vam, slova, što ste nas naučili ljepoti, dobroti, mudrosti. Hvala svetoj braći Ćirilu i Metodiju što su nam podarili slavensko pismo. 44 sestrinska slova gledaju vas iz ovog drevnog svitka i pozivaju vas na daljnje upoznavanje. Ali to će biti sljedeći put. A sada, ćirilica, upoznajte modernu rusku abecedu.

Dvoje djece nosi plakat sa slikom abecede.

1. dijete

Od slova do slova - bit će riječ,

Riječ po riječ - govor je spreman.

I milozvučna, i vitka.

Ona zvuči poput glazbe.

2. dijete.

Slavimo ova slova!

Neka dođu djeci

I biti slavan

Naše slavensko pismo!

Sva djeca stoje raštrkani i pjevaju pjesmu “Alphabet” (glazba R. Pauls, el. I. Reznik Predškolski odgoj. - 1994. - br. 3. str. 92).


Scenarij

„Dan slavenske pismenosti i kulture“

Svaki narod ima pravo biti ponosan na svoj jezik. Ruski jezik je najbogatiji, lijep jezik među onima koji postoje na zemlji i treba se njime ponositi, čuvati ga kao jedinstven kulturni i duhovni fenomen.

Stoga, danas apel na izvore duhovnosti, moralni preporod društva, pažljiv i pažljiv stav ruskom jeziku, očuvanje i unapređenje njegove najbogatije baštine, očuvanje stoljetnih tradicija utemeljenih na jačanju domoljublja, građanstva, odgovornosti za sudbinu zemlje i mala domovina od velike su važnosti i važnosti. Zabrinutost za ponovno rođenje nacionalne kulture na temelju moralni ideali i vrijednosti, razvoj stoljetnih narodne tradicije najvažniji su zadaci društva.

Dan slavenske pismenosti i kulture prilika je da svoj um okrenemo prošlosti, da spoznamo duhovnu vrijednost i stvarni kulturni značaj podviga solunskih prosvjetitelja.

24. svibnja obilježava se Dan slavenske književnosti i kulture. Crkva

slavi kao Dan sjećanja na svete ravnoapostolne Ćirila i Metoda, prosvjetitelje Slavena.

1. voditelj : Započnimo naš odmor posvećena danu Slavenska pismenost i kultura.

Svake godine, 24. svibnja, slavi se u slavenskim zemljama. Na današnji dan prisjećamo se tvoraca slavenskog pisma – velikih prosvjetitelja Ćirila i Metoda.

2. domaćin : bilo je vrijeme kada Slaveni nisu imali pisani jezik. Nisu znali slova. Pisali su slova, ali ne slovima, nego crtežima. Svaki predmet koji su imali nešto je značio, simbolizirao.

1. voditelj : i, konačno, naučili su ne prikazivati ​​predmete, već prenijeti njihova imena znakovima. Postoje reference da su stari Slaveni koristili pisanje čvorova, "crte i rezove", a ne runsko pismo ...

2. voditelj: Prije Ćirila i Metoda većina naroda u ono doba nije znala čitati sveta Biblija na materinjem jeziku – služilo se na latinski. Tada Slaveni nisu imali svoj pisani jezik.

1. domaćin: Ćiril i Metod stvorili su prvi slavenski alfabet na temelju grčkog pisma.

2. domaćin : Poslušajte riječi himne "Ćirilo i Metodije", koju je napisao Stoyan Mikhailovsky u Bugarskoj, gdje su braća prosvjetitelji vrlo voljena i poštovana:

1 čitatelj

Ustanite ljudi, udahnite duboko,

Požurite prema svitanju.

A ABC, koji vam je predstavljen,

Napiši buduću sudbinu.

Nada, vjera grije duše.

Naš put je trnovit - put naprijed!

Samo da narod ne gine,

Gdje živi duh domovine.

2 čitač

Prolazak pod suncem prosvjetljenja

Iz daleke slavne davnine,

Sada smo, braćo Slaveni,

Vjerni prvim učiteljima!

Slavnim apostolima

Sveta ljubav je duboka.

Slučajevi Metodija i Ćirila

Slaveni će živjeti stoljećima!

Učitelj, nastavnik, profesor:

Po širokoj Rusiji - naša majka
Širi se zvonjava.
Sada braća sveti Ćiril i Metod
Oni su slavljeni svojim radom.


Sjećaju se Ćirila i Metoda,
Braćo slavna, ravnoapostolna,
U Bjelorusiji, Makedoniji,
U Poljskoj, Češkoj i Slovačkoj.
Hvalite mudru braću u Bugarskoj,
U Ukrajini, Hrvatskoj, Srbiji!

Svi narodi koji pišu ćirilicom,
Što se zovu od davnina slavenski,
Slavite podvig prvih učitelja,

U stara vremena, naši daleki preci započinjali su svoj dan apelom na sile prirode, na sunce. Recimo starinski pozdrav:

Iz dubokog bunara (ruke Oh)

Sunce polako izlazi . (ruke podignute iznad glave)

Njegovo će svjetlo izliti na nas (ruke ispružene ispred sebe, dlanovi prema gore)

Njegov snop će nam se nasmiješiti (ruke paralelne prema dolje)

Počet će novi dan (široko spuštene ruke)

I danas smo se okupili iz različitih škola kako bismo se upoznali, naučili više o kreatorima pisma. Hajdemo se prvo upoznati.

(posjetnice tima)

Učitelj, nastavnik, profesor: Imao si domaća zadaća: Nacrtaj slovo. Svaki tim predstavlja svoja slova. (svaki po 5 slova)

Igra "Nacrtaj poslovicu" : Timovi ilustriraju poslovice dok drugi pogađaju.

POSLOVICE:

Aukcija riječi: svaki tim dobiva riječ "PISANJE". Timovi sastavljaju riječi.

Kviz

Prije početka kviza, dečki, pripremili smo za vas malo putovanje kroz povijest. (Slide story)

1. Tko je stvorio slavensko pismo?(Ćirilo i Metodije)

2. Koja se godina smatra godinom nastanka slavenske pismenosti i knjižarstva?(863)

3. Zašto se Ćirila i Metoda naziva "solunskom braćom"?(Rodno mjesto braće prosvjetitelja grad Solun u Makedoniji)

4.Koje je ime u svijetu prije redovnički zavjeti nosio Cyril?(Konstantin)

5. Tko je bio stariji brat: Ćiril ili Metod?(Metodije)

6. Tko je od braće bio knjižničar, a tko ratnik?(Ćiril je knjižničar, Metod je vojskovođa, kao i njegov otac)

7. Kako su Ćirila zvali zbog svoje pameti i marljivosti?(Filozof)

8. Koji je grad u Rusiji postao središtem slavenskog knjigotiskarstva i mjestom osnivanja Ćirilometodskog društva?(Kijev)

9. Kojim su pismom napisani prvi slavenski pisani spomenici?(glagoljica)

10. Koji je jezik najstariji književni jezik?(slavenski)

11. Imenuj djela Drevna Rusija napisano na staroruskom.("Priča o prošlim godinama", "Ruska istina" - zbornik zakona, "Priča o Igorovom pohodu", "Učenje Vladimira Monomaha" itd.)

12. U čijoj je vladavini slavensko pismo zamijenjeno "građanskim".

(Ukazom Petra Velikog)

13. Koliko je slova bilo u ćirilici prije Petra Velikog?(43 slova)

14. Koliko je slova imala moderna abeceda nakon revolucije?(33 slova)

15. Tko je bio prvi tiskar u Rusiji?(Ivan Fedorov)

16. Kada je izašla njegova prva knjiga i kako se zvala?(u 16. st. "Apostol")

17. Koje je pismo starije: ćirilica ili glagoljica?(glagoljica)

18. Koja su slova izmišljena u 18. stoljeću za glasove koji nisu postojali u staroslavenskom jeziku?(nju)

19. Koji je grčki car poslao prosvjetitelje Ćirila i Metoda u Moravsku?(Mihovil -III)

20. Navedite ime velikog ruskog znanstvenika koji je stvorio "teoriju 3 smirenja"(Lomonosov)

21. Kojoj skupini jezika pripadaju slavenski jezici?(indoeuropski)

22. Na koje pismo seže ćirilica?(Grčkom zakonu pismo)

23. Kakva tri velike skupine podijeljeni moderni slavenski jezici?(istočnoslavenski, zapadnoslavenski, južnoslavenski)

24. Kako su se zvali crkveni rukopisi “pisani ruskim slovima” koje je Konstantin vidio u Korsunu (Krim)?(Gospel, Psaltir)

25. Imenuj prvi datum pisani spomenik staroruski jezik(Ostromirovo evanđelje)

26. Kada su nastala tri samostalna jezika: ruski, ukrajinski, bjeloruski?(U 13.-16. st.) Dalje - pogledajte dok. filmovi o slavi prosvjetitelja

Prilikom zbrajanja svaki tim pokazuje svoj broj.

Blagdanski scenarij

"Putovanje u zemlju slova"

posvećena Danu slavenske pismenosti i kulture .

Ciljevi: upoznati djecu s blagdanom slavenske pismenosti, sa svetim Ćirilom i Metodom. Proširite dječje razumijevanje kulturna baština naši ljudi. Razvijati kreativnost, maštu, pažnju, pamćenje. Promicati razvoj interesa, ljubavi prema knjizi.

Tijek praznika.

Vodeći:

Dragi momci! Danas idemo na jedno neobično putovanje, u bajnu zemlju slova. Slave rođendan i pozivaju nas u goste (zvuči glazba, djeca se poredaju u kolonu, poput “vlaka”).

Dijete:

Pogledajte kakav smo čudesni vlak dobili.

Možete se ukrcati na vlak.

Vrlo brzo će požuriti

Od granice do granice

Kroz stepe do plavih planina

Na zelenom svjetlu na semaforu (djeca sjedaju)

Vodeći:

Da bismo krenuli na put potrebna nam je karta s kojom ćemo putovati kroz bajkovite gradove.

(Voditelj objašnjava rad na karti)

Vodeći:

Evo prvog grada u koji ćemo iz vrtića. U njoj žive slova, zato se i zove ABVGDeika.

Dijete:

Žurimo u grad ABVGDeyka.

Danas nam je put otvoren

Ne smiješ zakasniti

Idemo prijatelji! (djeca kreću uz glazbu)

Vodeći:

Ljudi, stigli smo u grad. Pogledajte kako je ovo zanimljivo. U njemu žive različita slova: drevna i ruska. Gdje su?

Evo ih, pogledajte - ovo su ruska slova, (izlaze djeca - slova)

Slovo a:

Svi znaju slovo A.

Pismo je jako lijepo.

I da, slovo A

Glavni u abecedi.

Slovo O:

Slovo O - mjesec i sunce,

Kuća ima okrugli prozor

I sat i kotač

I čini se da to nije sve.

Slovo B:

Veseli debeli klaun

Svira trubu.

Na ovom trbušastom

Izgleda kao B.

Slovo B:

B - slovo je vrlo važno,

Zamišljao sam da je strašno.

Prsa su kotač, trbuh je napuhan,

Kao da tu nema ništa važnije.

Vodeći:

Hvala vam draga pisma na prekrasnim pjesmama. Ljudi, volite li slova?

Vodeći:

A tu su i druga slova koja su bila prije. Evo ih. (djeca razmatraju ćirilicu)

Vodeći:

Pogledajte ova slova. Jesu li vam poznati?

djeca:

Malo neshvatljivo.

Vodeći:

Ovo je slovo "Az", naše rusko slovo "A" izgleda tako. Ovo je slovo "Buki". Izgleda kao naše slovo "B". Ovo je "Vedi". Izgleda kao slovo "B".

Vodeći:

Dečki, a sva su ova slova izmislila dva brata - Ćiril i Metod, sada ih svi ljudi znaju. Zahvaljujući Ćirilu i Metodu, možemo komunicirati jedni s drugima, pisati knjige, čitati. Toliko su služili Bogu i ljudima da ih je Gospodin proslavio kao svece. Ljudi se mole i mole ih za pomoć u učenju i u svemu dobra djela(gleda ikone). Ljudi, pogledajte ovu ikonu. Prikazuje Svetu braću Ćirila i Metoda.

Dan slavenske pismenosti i kulture u predškolskoj ustanovi

Cilj: njegovati ljubav prema domovini, osjećaj ponosa u zemlji u kojoj živimo, poštovanje narodnih tradicija.
Zadaci:
Nastaviti s formiranjem interesa i poštovanja prema izvornoj kulturi, pokazati njezin odnos sa slavenskom kulturom.
Upoznati djecu s poviješću stvaranja slavenske abecede i njezinih utemeljitelja - braće Ćirila i Metoda.
Skrenuti pozornost djeci na značaj imena svakog slova ćirilice.
Formirati kod djece ideje o sličnostima i razlikama između moderne abecede i ćirilice.
Uz veselu rusku narodnu melodiju, djeca ulaze u dvoranu, obnavljaju se, stoje u polukrugu. (Slajd 1)
Odgojitelj: Dečki, danas idemo na putovanje, ali ne kroz gradove i zemlje, već na putovanje kroz vrijeme. Gledamo u daleku prošlost naše zemlje.
Ti i ja živimo u zemlji koja ima nevjerojatno predivno ime- Rusija!
Kako se zove naša država u kojoj živimo? (odgovori djece)
Prije mnogo godina Rusija se zvala drugačije - Rus, a naseljavali su je Slaveni, naši daleki preci. To su ljudi koji su živjeli prije mnogo, mnogo godina, to su djedovi i nane naših djedova i baka. Preci su sebe nazivali Slavenima, od njih potječe Rusija.
A to znači da su Slaveni - slavni ljudi.
Dragi momci! Svake godine sve slavenske zemlje stara tradicija 24. svibnja je praznik posvećen braći koja su stvorila slavensko pismo - Ćirilu i Metodu. Braća Metodije i Ćiril bili su pravoslavni monasi. Živeći u grčkom samostanu, stvorili su novi alfabet za slavenskih naroda: ćirilica i glagoljica. Godine 1991. u našoj zemlji pojavio se praznik slavenska kultura i pisanje. (Slajd 2)

Po širokoj Rusiji - majko naša -
Širi se zvonjava.
Sada braća sveti Ćiril i Metod
Oni su slavljeni svojim radom.
Sjećaju se Ćirila i Metoda -
Slavna braćo ravnoapostolna
U Bjelorusiji, Makedoniji,
U Poljskoj, Češkoj i Slovačkoj.
Hvalite mudru braću u Bugarskoj,
U Ukrajini, Hrvatskoj, Srbiji.
Svi narodi koji pišu ćirilicom,
Što se zovu od davnina slavenski,
Slavite podvig prvih učitelja,
Kršćanski prosvjetitelji.
Plavokosa i sivooka,
Sav svijetla lica i slavna srca,
Drevljani, Rusi, livade,
Reci mi tko si ti
MI SMO ROBOVI!
Svatko je zgodan sa svojim člankom,
Sve različite i sve slične
Sada se zovete - Rusi,
Od davnina, tko si ti?
MI SMO ROBOVI!
Krenimo na kratko putovanje parnom lokomotivom u prošlost kako bismo saznali kako se razvilo pisanje.
Djeca ulaze u „vlak“ i uz pjesmu odlaze na stanicu. (Slajd 3)
1 stanica. "Primitivno". Rock simboli - slova, hijeroglifi. Crtanje ugljenom.
slajd 4.Tako su u davna vremena ljudi razmjenjivali informacije šaljući jedni drugima razne predmete. Ispalo je glomazno i ​​ne osobito jasno. Kad su ljudi shvatili da je razmjena poruka problematičan posao, počeli su crtati te predmete.
slajd 5.Takve su slike pronađene na zidovima pećina u kojima su nekoć živjeli drevni ljudi. To su prvi koraci čovjeka do stvaranja pisma. Postupno su ljudi počeli zamjenjivati ​​crteže simbolima.

slajd 6. Natpisi su rađeni na kamenju, stijeni, na ploči. Naravno, bilo je teško nositi takva "slova" na udaljenosti, a ti su se znakovi mogli razumjeti na različite načine.
Slajd 7- Vrijeme je prolazilo. Postupno su ljudi prešli s crtanja na znakove, koje su počeli nazivati ​​slovima. Tako je rođeno pisanje.
(Praktična aktivnost učenika. Crtanje.) na 2 štafelaja 2 tima pošaljite poruku timu u obliku natpisa na stijenama, na primjer, idemo u lov ili su ubili mamuta.
Djeca ulaze u vlak i idu dalje. (Slajd 8)
Slajd 9. 2 stanica. "Povijesni". Ćirila i Metoda. glagoljicom i ćirilicom
Voditelj: Goy, vi ste naši slavni gosti, ljubazna, slatka djeca!
Pričat ću ti o svetoj Rusiji, o dalekim vremenima, tebi nepoznatim. Bilo jednom dobri momci, lijepe djevojke - crvene djevojke. Znale su orati i kositi, krojiti kule, tkati platna i izvezivati ​​na njima šare. Ali naši preci nisu poznavali slova, nisu znali čitati knjige i pisati slova. A u Rusiji su se pojavila mudra braća Ćiril i Metod. (Slajd 10) Mlađi brat Cyril sanjao je o pisanju knjiga razumljivih Slavenima, a za to je bilo potrebno smisliti slova. Godine su prošle. Braća su rasla i učila. Ali san o stvaranju slavenske abecede nije napustio svog mlađeg brata. Puno je radio. I sada je abeceda bila spremna. Njegov stariji brat Metod počeo mu je pomagati. Ćirila i Metoda napravili su sjajan posao! Ovaj događaj dogodio se jako davno.
Učiteljica pokazuje ćirilicu - slavensku abecedu, naglašavajući da nazivi slova trebaju podsjećati ljude na riječi koje se ne zaboravljaju: "zemlja", "život", "dobro" itd. (Slajd 11)
Svako slovo u drevnoj slavenskoj abecedi bilo je posebno. Imala je ime.
Što mislite koliko je knjiga bilo u to vrijeme? Zašto? (Odgovori djece).
U to vrijeme lisice su knjige pisale rukom, jedna knjiga se pisala nekoliko godina. Mnogi su htjeli čitati knjige, ali ih je bilo vrlo malo, pa su ljudi počeli razmišljati o tome kako pojednostaviti taj proces. (Slajd 12)
Sada poslušajte priču. U jednom ruskom selu živio je dječak Vanja Fedorov. Njegov otac je prepisivao knjige, bio je pisar, i Vanja je vidio koliko je to teško. Htio je napraviti tiskaru da se mnoge knjige mogu tiskati, da ljudi iz knjiga nauče mnogo mudrosti. Da biste tiskali knjigu, prvo ste morali izrezati slova. Velika slova bila su lijepo ukrašena. (Slajd 13)
Pozovite djecu da izrezuju velika izrezbarena slova.
Krećemo prema sljedećoj stanici. (Slajd 14)

3 stanica. "Muzikalan i razigran". Narodne igre. (Slajd 15)
Odgojitelj: Da, kakvim je ljepotama bogata ruska zemlja: duge pletenice, svijetle sarafane, raznobojne, šarene šalove. Zašto se sada ne bismo igrali s njima? zanimljiva igrica? Rastavite, ljudi, maramice, izađite u šetnju u krug.
Održanog glazbena igra"Dodaj rupčić" po izboru
Tko ima rubac ostaje u krugu i pleše, ostali ponavljaju.
Pjesma "Moja Rusija"
Slaveni su puno radili, ali voljeli su se zabavljati, voljeli su pjevati pjesme i plesati.
I idemo na sljedeću stanicu. (Slajd 16)
4. postaja "Vila-tajanstvena"(Slajd 17)
1) Na stranicama su sjedile 33 sestre.
Sjedili su jedno uz drugo, ne šute, zagonetke nam pričaju.
Ako znate njihovu tajnu, onda ćete pronaći odgovor na sve. (Pisma)
2) Govori tiho, ali jasno i nije dosadno.
Ako češće razgovaraš s njom, postat ćeš četiri puta pametniji. (Knjiga)
3) Prva knjiga u kojoj proučavate slova,
Kako je zoveš? (Primer)
Od slova do slova - bit će riječ,
Riječ po riječ - govor je spreman.
I melodična i vitka,
Ona zvuči poput glazbe.
Pa slavimo ova slova!
Neka dođu djeci
I biti slavan
Naše slavensko pismo.
Izreke ČITANJE DJECI
Um bez knjige je kao ptica bez krila.
Što je perom napisano, ne može se sjekirom posjeći.
Ptica nije crvena od pera, crvena je od uma.
dobra knjigačitanje nije teško.
Od pamtivijeka podiže osobu.
Zlato se vadi iz zemlje, a znanje iz knjige.
Nije dobro za čitanje knjiga ako u njima ima samo nekoliko centimetara.
Izgovoreno je bilo da ne, ali napisano živi vječno.
Gubitak je vremena pecati bez udice i učiti bez knjige.
Knjiga je za um ono što je topla kiša za sadnice.
Knjiga u sreći ukrašava, a u nesreći tješi.
Kruh hrani toplinu, a knjiga hrani um.
Čitamo puno knjiga: priče, pjesme. Ali od samog rano djetinjstvo svi volimo bajke.
- Koje bajke znaš? Provjerimo? (Slajd 18)
1) Ljubazna djevojka živjela je u bajci,
Otišao sam posjetiti baku u šumu.
Mama je napravila prekrasan šešir
I ne zaboravi ponijeti pite.
Kako slatka djevojka.
Koje je njeno ime? … (Crvenkapica)
2) Ja sam drveni dječak,
Evo zlatnog ključa!
Artemon, Pierrot, Malvina -
Svi su oni prijatelji sa mnom.
Guram nos svuda,
Moje ime je ... (Pinokio)
3) Troje njih živi u kolibi,
Ima tri stolice i tri šalice,
Tri kreveta, tri jastuka.
Pogodi bez nagovještaja
Tko su junaci ove priče? (Tri medvjeda)
4) U mračnoj šumi na rubu,
Svi su zajedno živjeli u kolibi.
Djeca su čekala svoju majku
Vuk nije smio u kuću.
Ova priča je za momke ... (Vuk i sedam kozlića)
5) Ispunjene tri želje,
Ali starac je kažnjen
Za staricu tri greške
Uzeo sve natrag zlatna ribica)...
6) Stara je baka, stara je baba,
Crna mačka, koščata noga
U ruskim bajkama zlikovac je prvi.
Djeco, ovo je (Baba Yaga) ...
Putovali smo iz prošlosti u sadašnjost i saznali koliko je knjiga bila teška za nastajanje, puno je ljudi radilo na njenom stvaranju, ona je naš pravi prijatelj, i puno nas uči, pa čuvajmo knjigu.
Evo dečki, i naše fantastično putovanje je završilo, predlažem da sjednemo na svoja mjesta i vratimo se Dječji vrtić.(Slajd 19)
Dva brata, Ćirilo i Metodije,
Želimo vam reći hvala
Za slova koja su nam stvarno potrebna
Da nas nauči čitati. (Slajd 20)