Pripremna grupa za apstraktno crtanje ledenih uzoraka. Tehnološka karta organiziranih obrazovnih aktivnosti pripremne skupine za crtanje na temu: "Uzorci mraza"

Sinopsis GCD-a o umjetničkom stvaralaštvu.

Tema crtanja "Uzorak mraza"

Odgajateljica Bezborodova M.V.

Cilj:Formiranje umjetničkog ukusa djece, razvoj kreativnost zahvaljujući sposobnosti gledanja, uočavanja ljepote prirode.

Zadaci:

1. Obogatiti kognitivnu razinu djece u području prirodnih pojava;

2. Razviti kreativne sposobnosti djece - odražavati u crtežima karakteristične znakove godišnjeg doba (zimske uzorke na prozoru) na nekonvencionalan način crtanja - svijećom - poboljšati vizualnu kontrolu nad stvaranjem crteža, razvijati maštu, fantaziju, osjećaj za boju;

3. Odgajati emocionalnost, aktivnost, smisao za druženje, ljubav prema prirodi, prema lijepom, prema umjetničkoj riječi, prema glazbi.

Pripremni radovi: Promatranje u prirodi ljepote zimskog krajolika; razgovori o godišnjim dobima u životinjskom svijetu i neživoj prirodi; čitanje poezije:

S. Jesenjin “Zima pjeva, doziva”, K. Balmont “Snježna pahuljica”, A Fet “Očaran nevidljivim”; gledanje slika na temu "Zima", " Zimska zabava“, „veljača”.

Aktivnosti: produktivni, kognitivni, komunikativni, motorički.

Dob djece:kompenzacijska grupa priprema za školu.

Prioritetno područje: Umjetnički i estetski razvoj.

U integraciji: kognitivni razvoj, razvoj govora.

Planirani rezultati: Djeca razvijaju vještinu i sposobnost eksperimentiranja slikovni materijal ovladati metodom spontanog crtanja; razvijen monološki govor.

Oprema:

Demo materijal: omotnica sa podijeljenim slikama dvije vrste sa slikom zimski krajolik, slika višekatnice na čijim su prozorima ilustracije s mraznim uzorcima, slika višekatnice čiji su prozori prazni, glazba Antonio Vivaldi "Zima", magnetofon.

Brošura: svijeće, plavi gvaš, pjenaste spužve, salvete, listovi papira za crtanje, slike sunca.

GCD napredak:

1 dio. Odgajatelj: Ljudi, jutros sam pronašao ovu omotnicu na prozoru. Mora da nam je netko poslao pismo. (U koverti su razdvojene slike). Želite li znati tko nam je poslao ovu igru? Onda prikupimo slike i saznajmo temu našeg razgovora. Dođi i uzmi jedan fragment. Sada pogledajte obrnuta strana. Vidite, "majice" na slikama različite boje. Molimo te dečke koji imaju slike plavih majica da dođu do stola označenog plavim krugom. Oni s ljubičastim majicama - idite do stola označenog ljubičastim krugom. (Za igru ​​su ponuđene ilustracije fotografija koje prikazuju zimsku prirodu. Broj fragmenata odgovara broju djece.) Pažljivo pogledajte koje je godišnje doba prikazano na slikama?

djeca:Na slikama je zima.

Odgajatelj:Čita pjesmu T. Shorygina "Prepoznajete li zimu?"

Svuda dubok snijeg

Gdje god pogledam,

Mećava mete i kovitla se.

Prepoznajete li zimu?

Po kojim je znakovima prepoznajete?

djeca:Dani su zimi još kraći nego u jesen.

Sunce sja, ali uopće ne grije i rijetko kad proviri iza oblaka.

Dan za danom pada snijeg. Pahuljice pahuljastog, bijelog snijega brzo polete iz niskih oblaka i prekriju sve oko sebe bijelim velom.

Snijeg prekriva tlo pahuljastim pokrivačem, leži na granama drveća i grmlja.

njegovatelj: Koji još znakovi nisu imenovani?

djeca: Zimi ima mraznih dana.

Rijeke, jezera i ribnjaci bili su prekriveni debelim ledom.

Frost crta bizarne uzorke na prozorima.

Ponekad dolazi do otapanja. Snježni nanosi potamne i talože se, s krovova vise ledenice.

Ako je vrijeme hladno i sunčano, snijeg svjetluca na suncu i škripi pod nogama.

Odgajatelj:Rijeke su zaspale pod ledom,

Smrznuto nepomično,

Snježni nanosi srebrom gore.

Prepoznajete li zimu?

Ali kako izgledaju stabla?

djeca:Šuma je prozirna poput bijele izrezbarene kule.

Drveće i grmlje stoje bez lišća. Zimi se ne hrane i ne rastu. Zaspali su dubokim snom.

Odgajatelj:Što volite kod zime?

djeca:Zimi puno Zabava zabava. Klizanje, skijanje, sanjkanje. U danima odmrzavanja dečki grade tvrđave i snježna brda, igraju se grudama, prave snjegovića od ljepljivog snijega.

Odgajatelj:Na skijama jurimo s planine,

Vjetar nam puše u leđa.

Tada više nema zabave

Prepoznajete li zimu?

Kakvi su praznici zimi?

djeca:Na samom kraju prosinca djeca i odrasli pripremaju se za Novu godinu. Kite božićno drvce, ukrašavaju ga šarenim kuglicama, vijencima. Djeca vode okrugle plesove oko božićnog drvca, pjevaju pjesme, pronalaze darove ispod božićnog drvca.

Odgajatelj:Donijeli smo debelu smreku

Za praznik, naš favorit.

Na njega ćemo objesiti perle.

Prepoznajete li zimu?

Koje još praznike slavimo zimi?

djeca:7. siječnja slavimo svijetli praznik Rođenja Kristova, na današnji dan rođen je Isus Krist, a na nebu je zasvijetlila nova sjajna zvijezda.

Krajem veljače ljudi ispraćaju zimu i pripremaju se za doček proljeća. Slavi mesopust. Peku rumene palačinke.

Minute tjelesnog odgoja

Hrabro igramo grudve

Oh, kakav dogovor!

Volimo mrazne dane

Nismo previše lijeni da se grudvamo.

Pljes, pljes - ne zijevaj

Ne bježiš od nas.

Pljes, pljes - ne zijevaj

Sad ga baci na mene.

Neka nas mraz ozebe

Sad ćemo se zagrijati.

Pljesnimo rukama

Lupajmo nogama.

Pljes, pljes - ne zijevaj

Ne bježiš od nas.

Pljes, pljes - ne zijevaj

Sad ga baci na mene.

2 dio. Odgajatelj: Ljudi, tko je zimi vjerni i nezamjenjivi pomoćnik? (Smrzavanje)
Ispravno. Kako dolazi zima, dolazi i hladnoća. Mraz hoda po svijetu. Hoda kroz šume i kroz polja, gradove i sela. Došao je u našu kuću. Pokucao je na prozor, a mi smo u to vrijeme spavali i ništa nismo čuli. Frost nam je ostavio prekrasno pismo. Ujutro smo se probudili i pogledali kroz prozor. (Učitelj otvara štafelaj na kojem visi slika višekatnice na čijim se prozorima nalaze ilustracije s mraznim šarama)

Kako lijepo! Slikano! Sve u čipki i uzorcima! Ovo Frost napisao, nacrtao.

Što može se vidjeti na prozoru u mraznom uzorku?

djeca:Vila zimska šuma, snijegom prekrivene grane drveća, bijele grančice trave, snježne pahulje, ledeno cvijeće, palmino lišće, perje čudnih ptica, kovrče i hladne kuke.

njegovatelj: Zna li netko od vas kako on to radi?

djeca : Hladno puše po staklu; magijom; baca grudve snijega na prozore, a one se zalijepe za prozor.
Odgajatelj: Kada je vani jako hladno, a u kući toplo, topli zrak dolazi u dodir s hladnim staklom ostavljajući prekrasne snježne šare na prozoru.

A ako pogledate nekoliko prozora, nećete pronaći iste uzorke, svaki uzorak ima svoj uzorak, jedinstven je i divan na svoj način.

Frost je čarobnjak, to se odmah vidi:
Još nisam otvorila album.
A on već bez kistova i boja
Preko noći nam je obojio sve prozore.

Ljudi, mislite li da bismo mogli nacrtati takve ledene uzorke?
Zapravo možete pokušati. Ali Frost Wizard zamrznuo je sve naše olovke i flomastere. Što još možete nacrtati? (Popis djece)

Predlažem da pokušate slikati običnim svijećama. Učitelj poziva dijete da nacrta element uzorka na ploči. Slika se ne vidi. Što učiniti? Znam. Imam jednu tajnu koja će pomoći da se pojavi nevidljivi uzorak. nacrtat ćeš lijepe šare na vašim prozorima svijećom, a zatim ćemo baciti čaroliju i obojiti crtež plavim gvašom. Mislim da će s vama sve uspjeti ništa gore od samog Frosta.

dio 3. Dječji rad. Najbolje je početi crtati na vrhu lista, spuštajući se prema dolje jer je list ispunjen nevidljivim uzorkom kako se nacrtani elementi ne bi preklapali. Završeno crtanje prekriti plavim gvašom. Pokrijte list ravnomjerno, ne ostavljajući prazna mjesta.

Gimnastika za prste:

Ne bojim se mraza, (prijete prstom)

Jako sam blizak s njim. (Ruke u "bravu")

Doći će mi mraz, (Stani dva prsta na stol)

Dodirni ruku, dotakni nos. (Dodir)

Dakle, ne smijemo zijevati, (prijete prstom)

Skači, trči i igraj se. (savijati prste)

A prekrasna glazba Antonija Vivaldija "Zima" pomoći će vam da stvorite zimsko raspoloženje.

Prije nego što djeca oboje crteže, izgovorimo čaroliju

Na prozirnom listu

Bojimo voskom.

Želimo dati svima

Ledena priča.

Djeca pričvršćuju gotove crteže na sliku višekatnice, poput prozora.

4 dio. Odgajatelj: Djeco, kakvi ste lijepi uzorci ispali! Kako stvarno! A ti, Ksyusha, kako bi nazvala ove uzorke? Kojom riječju biste ih htjeli nazvati?

Djeci dajem priliku da izraze svoje misli, osjećaje, emocije – da progovore. Djeca smišljaju pridjevske epitete: izvorno, bajno, čarobno, tajanstveno, tajanstveno.

Odgajatelj:dečki, što ste vidjeli u ovim zimskim uzorcima?

djeca:fantastično cvijeće, usnulo drveće, perje prekrasnih ptica itd.

Odgajatelj:Dečki, Nastya je naučila pjesmu za vas.

Djed Mraz diše na prozore,

Na staklu slike piše:

Strijele, tornjevi i cvijeće

Ljepota bez premca!

Iz kakve kristalne bajke

Je li dobio te boje?

Lišće svjetluca,

Srebrna čipka...

Vau, kakva ljepota. (V. Tatarinov)

I vi ste također stvorili nevjerojatnu ljepotu.

Dobro napravljeno! Čak je i raspoloženje poraslo. Kakve osjećaje trenutno proživljavate?

djeca:Radost, vedrina, osjećaj divljenja, oduševljenje, magija.

Odgajatelj:Ljepota, djeco, stvara divno raspoloženje! To nas čini ljubaznijima, iskrenijima ... Hvala vam na ljepoti, na odličnom raspoloženju! Sada uzmite sliku sunca i zalijepite je pored slike koja vam se najviše svidjela. Djeca označavaju svoj omiljeni rad i obrazlažu svoj izbor.

Rabljene knjige

· "Netradicionalne tehnike crtanja u vrtiću" G. N. Davydova. "Izdavačka kuća Skriptorij" 2007

· "Nastava s djecom starije predškolske dobi na temu" Zima "" Skorolupova O.A. "Izdavačka kuća Skriptorij" 2009

Sinopsis organiziranih obrazovnih aktivnosti za kognitivni razvoj


Zimski sastanak. Zimski uzorci na prozorima. (pripremna grupa)

Ciljevi:
nastaviti upoznavati sezonske promjene u prirodi; naučiti uspoređivati ​​vjetrovito vrijeme s mirnim, uočavati ljepotu prirode i odražavati je u pričama, crtežima.
Integra ce
<<Коммуникация >>, <<Познание>>, << Музыка>>, <<Чтение fikcija>>, <<Художественное творчество>>.
Snimci dječjih aktivnosti:
kognitivno-istraživački, komunikativni, percepcija beletristike, glazbeno-umjetnički, produktivni.
P lanirani rezultati:
zna karakteristike zimska sezona i s tim razdobljem povezuje značajke života životinja, biljaka i prirodnih pojava; govori o znakovima zime, koristeći sinonime u govoru; analizira sadržaj pjesme izdvajajući ulomke o znakovima zime; emocionalno reagira na glazbeni komad koji čuje; određuje njegovo raspoloženje i karakter, zna nazive slika i pjesama, imena umjetnika i pjesnika koji su stvarali djela o zimi; samostalno izvodi crteže zimskih šara.
Ma t e r ij i oprema:
ilustracije zimske prirode: gvaš; snimka drame P. I. Čajkovskog<< Времена года. Январь>>; gouache boje hladnih boja i nijansi; četke; reprodukcije slika K. Yuona<<Зима в лесу>>, I. Grabar<<Зимний пейзаж>>.
Sadržaj

Uvodna riječ odgajatelja.
-Ponovi za mnom stihove iz pjesme. Bijele kape Bijeli zec Na bijelim brezama, Na bijelom snijegu, Bijela šara Kroz bijelu šumu Na granama od mraza, Trčim na skijama - O kojem godišnjem dobu govori ovaj odlomak iz pjesme? Pozvala nas je Snježna kraljica
2. Razgovor o zimi.


- odaberite karakteristične značajke za predmet, koristeći pitanja. Zima (što?) ... (hladno bijela, snježna). Snijeg (što?) ... (rahli, ljepljivo bijeli). Mraz (što?) ... (pekući, jak, pucketav). Vjetar (što?) ... (prodorno, oštro, snažno). Drveće (što?) ... (golo, pospano). Dani (kakvi?) ... (kratki, hladni, vedri). Koje boje koristi zima? Što mislite kako miriše zima? Kada dolazi zima? Pogodi zagonetke i navedi zimske mjesece. Recite to momci
Mjesec je u ovoj misteriji. Njegovi su dani kraći od svih dana, duži od svih noći. Na njivama i livadama Do proljeća padao je snijeg. Proći će samo naš mjesec - Srećemo se Nova godina. (Prosinac.) - U Rusiji se prosinac zvao žele. Prosinački mostovi, prosinački nokti. Prosinac se kreće. Štipa uši, štipa nos. Mraz se uvlači u čizme. Ako poprskaš vodu, ona će pasti. Ne već voda, već led. Čak ni ptice ne lete: ptica se smrzne od mraza. Sunce se okrenulo ljetu. Što kažeš na mjesec dana? (Siječanj.) - Siječanj se zvao rez, jer siječe zimu na dvije polovine. S neba pada snijeg u vrećama, Snježni nanosi stoje s kuće. Da su snježne oluje i mećave uletjele u selo. Noću mraz jak, Danju se čuje kap koja zvoni. Dan se osjetno povećao Pa, pa koji je mjesec? (Veljača.) - Veljača se zvala žestoka, jer pada puno snijega, jaki su mrazevi, često su snježne oluje. - Koje ste znakove zime naučili iz zagonetki o mjesecima? Ponekad zimi ima odmrzavanja. Kako razumiješ riječ<<оттепель>>? Ponekad će zasjati sunce. Puhat će vjetar južnog smjera i donijeti otopljenje. Snijeg će se otopiti. Postat će mokro, bit će ga lako oblikovati. Na krovovima se pojavljuju ledenice. A nakon otapanja udarit će mraz i na snijegu će se stvoriti tvrda kora -<<наст>>, zaleđene ceste. Na drveću i žicama, pahuljasto snježne rese- ozebline. U isto vrijeme, sve oko postaje iznenađujuće lijepo, drveće je posebno lijepo. Što su snježne pahulje? Kako oni izgledaju? Što je mraz tiše, pahulje padaju na zemlju ljepše. Uz jak vjetar, njihove zrake i rubovi se lome, pahulje se pretvaraju u snježnu prašinu. Snježne pahulje, padajući na tlo za toplih dana, lijepe se jedna za drugu i formiraju se
velike pahuljice. Kako se zove pojava kada pada snijeg? (Snijeg.) Često za vrijeme snijega puše vjetar i tada snijeg juri zrakom, zadržava se na kućama, ogradama, čisteći velike snježne nanose. Kako se zove ova pojava? (Snježna mećava.) Predlažem da poslušate djelo<<Зима>> Vivaldi. Zatvorite oči i zamislite zimska slika. Što ste predstavili? Navedite primjere zimskih pojava u neživoj prirodi. (Otopljenje, led, snježne padaline, mećava, mraz - zimske pojave.) -Poslušajte pjesmu Sergeja Jesenjina<<Зима>> i prisjetite se svih karakterističnih znakova zime o kojima smo govorili. Sada je jesen odletjela, Na čašama čudesne ljepote. I došla je zima. Svi su uprli oči, Kao na krilima, poletjeli Gledajući to. S visine Nevidljivo odjednom ona. Pada snijeg Ovdje su mrazovi pucketali Bljeskovi, vjetrovi, I okovali sve bare. Leži s bijelim velom. I dječaci su vrištali Ovdje sunce bljeska u oblacima, Hej<<спасибо>> za posao. I mraz na snijegu svjetluca. Evo uzoraka
3.

Crtanje zimski uzorci na prozorima.
Zvuči drama P. I. Čajkovskog<<Времена года. Январь>>. - Ljudi, obratite pozornost na glazbu koja zvuči. Ovo glazbeno djelo napisao je veliki ruski skladatelj P. I. Čajkovski i zove se<<Январь>>. Glazba je tiha i mirna. Pod takvom glazbom najbolje je razmotriti slike sa zimskim skicama. Da bi prikazali zimu, umjetnici koriste čiste, hladne tonove. Razmotrite reprodukciju Yuonove slike<<Зима в лесу>>. Čuj zvuk zvona, škripi snijeg pod letvicama. Kamo je čovjek išao? Možda je pazio na božićno drvce za Novu godinu ili je odlučio nahraniti životinje? Uostalom, tako im je teško zimi u šumi. Tišina. Iz daljine se čuje muška pjesma. - A evo još jednog vrlo zanimljiva slika <<Зимний пейзаж>> (I. Gribar). Mrazno sunce nas žarko sja. Sjene s drveća padaju na snijeg. Nebo je vedro i plavo. Pogledajmo pobliže. Možda će veseli zeko trčati između božićnih drvaca. Prelijepo, zar ne? Koliko je priroda slična i u isto vrijeme različita. -Ali nisu samo umjetnici obraćali i obraćaju pažnju na divnu boju zime. Mnogi pisci i pjesnici opisuju ljepotu zimuške u svojim djelima. Pahuljasti bijeli snijeg Kovitla se u zraku I tiho pada na zemlju, leži. A jutrom polje zabijeli snijeg,
Kao veo Sve ga obuklo. Tamna šuma što se pokrila divnim šeširom I pod njim zaspala Jako, čvrsto. Ovu divnu pjesmu napisao je pjesnik Ivan Surikov. Vjerojatno ne bi mogao napisati ovu pjesmu da je u većini mogao vidjeti neobično obične stvari. I vi dečki. Volite li zimu? Zašto? (Također se možete sanjkati, igrati snježne pahulje i napraviti smiješnog snjegovića.) Jeste li primijetili nevjerojatne šare kojima mraz ukrašava prozore kuća? Jedan njegov hladni dah na prozoru, i u trenu se staklo okiti ledenim uvojcima, po obliku nalik na Khokhloma slika. Samo što ova slika nije zlatna, nego bijela i plava. Danas ćete, poput pravih čarobnjaka mraza, ukrasiti prozore uzorkom. Nacrtajte uzorke Djeda Mraza na bijeli list papira. Koje ćete boje koristiti? (Plava, ljubičasta, cijan.)
3.

Sažetak lekcije.
- Razmotrite sve crteže i odaberite najizrazitije i najtočnije. Objasnite svoj izbor.

Sažetak u pripremnoj skupini Lekcija o crtanju svijećom tehnikom "Fotokopija". tema " Frost uzorci»

Svrha Formiranje estetskog stava prema predmetima i pojavama okolnog svijeta, umjetničkim djelima, umjetničkim i kreativnim aktivnostima korištenjem netradicionalnihtehnike crtanja .

Zadaci Poučavanje djececrtati frosty uzorke u stilu čipke.

Proširite i diverzificirajte figurativni raspon - stvorite situaciju za slobodno, kreativno korištenje raznih ukrasnih elemenata(točka, krug, uvojak, valovita linija, ravna linija s čvorovima) .

Upoznajte djecu satehnika crtanja fotokopije .

Formiranje radnih vještina utehnika slikanja svijećama .

poboljšatitehnika vrha četke .

Njegovati estetsku percepciju prirode, njezine slike na nekonvencionalan načintehnika : svijeća i akvarel .

Njegujte točnost u izvršenju.

Izazvati osjećaj radosti zbog rezultata rada.

TIJEK SATA

Organiziranje vremena

Odgojiteljice Dečki, danas imamo goste. Poželimo im dobrodošlicu.

Psiho-gimnastika

Nježno i nježno nasmiješio

Ruke ispružene prema suncu

Uzeli su tračak sunca

I pritisnut na srce.

Poslano prijateljima

I zajedno"Zdravo" rekao je.

Djeca pozdravljaju goste

trenutak iznenađenja

Edukator Dečki, danas se dogodilo vrlo zanimljiv događaj. Danas sam dobio pismo koje je naslovljeno na vas. Pogledaj omotnicu. Što misliš tko ti je poslao pismo?

Djeca Dječji odgovori

Djeca, čarobnjaci, životinje

Pedagog Ovo pismo poslala su djeca koja žive u vrućoj Africi. Želite li znati sadržaj pisma?

Djeca Da

Odgajatelj Dobar. Mi otvaramo(vadi pismo i čita ga)

foto albumi uzorci Frost uzorci boja . Pomozite nam molim vas.

Mislite li da im možemo pomoći?

Djeca Da

Uvod u temu

Odgajateljica Jako mi je drago što ste ljubazni i suosjećajni. Predlažem da imenujemo temu našeg sastanka« Frost uzorci » . Slažeš li se? Što možemo reći o zimi? Što je zima? Koje znakove zime poznajete?

Djeca Dječji odgovori

Zima je godišnje doba kada vani ima snijega. Zimi ih imamrazevi , jak vjetar - mećava, mećava. Zimi se djeca sankaju, skijaju i grudaju.

Odgajatelj Potiče točne odgovore djece. Sažima odgovore.

U pravu si. Zima je hladno godišnje doba. S početkom zime dolaze imrazevi . Nestašna zima ima svoja čuda. Jedno od čuda je izgledmrazne šare na prozorima . Što misliš tko ovo crta?uzorci ?

djecaSmrzavanje .

Pedagog U pravu ste. Kako mislišFrost crta ove uzorke ?

Djeca Djeca stvaraju vlastite pretpostavke

Hladnoćom puše po staklu, čarolijom baca pahulje na prozore i one se lijepe za prozor.

Edukator Vaši odgovori su vrlo zanimljivi.

video album« Frost uzorci »

Zapravo od hladnoćemrazovito zrak, kapljice vode koje se nalaze u zraku talože se na hladno staklo, smrzavaju se i pretvaraju u led – iglice. Tijekom noći stvara ih se mnogo, mnogo, čini se da se nadovezuju jedna na drugu. I rezultat je drugačijiuzorci koju sada možemo vidjeti na ekranu.

Odgajatelj Pogledajte kakvi su ovi.uzorci ?

Djeca Na grani smreke, pahulja, životinje, cvijeće.

Odgajatelj Da. I ja bih također rekao dafrosty uzorci izgledaju poput čipke . Izgled. Ovdje imamo čipku koju su izradili majstori. Pogledajmo od kojih se elemenata sastojiuzorak ?

Djeca Točka, krug, kovrča, valovita linija, ravna linija s čvorovima

Nastavnik pokazuje uzorkeuzorci i postavlja sugestivna pitanja kada djeca imaju poteškoća.

Da,uzorci stvoriti prave čarobnjake.

Čipka - čipkaste čarobnice, ifrosty uzorci - Wizard Frost . Ljudi, što mislite, mogli bismonacrtaj ovakve uzorke tako da isprva nisu bili vidljivi, a onda su se iznenada pojavili, kao umraz ?

Djeca Br

Odgajatelj A pokazuje se mogućim. A sada ću vas upoznati s ovim načinomcrtanje - zove se « fotokopija » .

Pokazatitehnike crtanja

(priča je popraćena demonstracijom)

Da bih to učinio, uzmem prazan list papira i komadsvijeće . komadsvijeće crtam uzorak , koji se sastoji od kovrča, ravnih i valovitih linija, točkica i krugova, kao u čipki.

Ostavlja lisvijeća vidljivi tragovi ?

Djeca Br

Odgajatelj A sada je vrijeme za čuda. Da bi se čarolija dogodila, pokrivam svoj crtež na vrhu vodene boje plava, razrijeđena vodom. Vidiš što se dogodilo?

Djeca Ispod boja pojavile su se linijenacrtana svijećom .

Pedagog Dečki, što mislite, zašto su linije napravljenesvijeća nije farbano?

Djeca govore ono što misle

njegovateljSvijeća Sastoji se od voska ili parafina koji odbija vodu, pa se nakon nanošenja akvarela i gvaš boje razrijeđene vodom pojavljuje uzorak napravljen od vodoodbojnog materijala. Evo magijeuzorak . I da dam slikuledeni sjaj , mokru boju možete posuti solju.Frosty crtež je spreman . Želiš li i ti biti čarobnjak?

Djeca Da.

Odgajatelj Dobar. Onda zajedno izgovorimo zimsku čaroliju.

Minute tjelesnog odgoja

"Čarolije zime" / ulomak iz pjesme M. Požarova

Lezi, meki snjegovi. Stojeći, podignite ruke iznad glave,

Do šuma i livada Lagano spustite ruke sa strane prema dolje

Pokrijte staze

Ostavite grane dolje. Ruke - ispred sebe, glatko ih naizmjenično tresite gore-dolje.

Na prozorima, djedeSmrzavanje , Razbacajte kristalne ruže, Svjetlosne vizije,

Varljiva tkanja. oponašati pokretcrtanje "četka" u proizvoljnom smjeru naizmjenično desnom, lijevom rukom.

Očaraj srca ljudi Podigni ruke iznad glave

Ljepota vaših dizajna : nježno ih spustite kroz stranice prema dolje.

U svjetluuzorci

Neka oči prodru.Nježno podignite ruke u stranu i napravite oštar pokret rukama naprijed.

Praktični dio :

Odgajatelj učvršćuje algoritam djelovanja kod djece.

Gdje ćemo početiboja ? Koji elementimogu se nacrtati uzorci ? Što ćemo dalje? Kako ćemo završiti posao nauzorak ?

Djeca odgovaraju na pitanja

Odgajatelj Tako je. Također vam savjetujem da ne preklapate nacrtane elemente -nacrtati uzorak od vrha do dna , ravnomjerno nanesite boju na cijeli lim, ali nemojte prevlačiti više puta po istom mjestu kako se list ne bi smočio. Možete prionuti na posao.

Samostalni rad djece

Odgajatelj Pruža individualnu doziranu pomoć.

Molim vas da vas ne uzrujavaju oni koji ne dobiju odmah magijumrazni uzorak . Može se fiksirati bojom. bijela boja.

Djeca izvode rad uz lirsku glazbu u pozadini.

(mjuziklvideo skeč "Dah zime" )

Odgajatelj Bravo! Tako lijepoimaš ledene uzorke .

Potrebno je neko vrijeme da se boja osuši. A mi ćemo pohvaliti svoje ruke za dobar posao i raditi vježbe za prste.

Gimnastika za prste

Jedan dva tri četiri pet

Skupimo prste. Pljesni rukama.

Evo veliki, evo indeksni,

Budite oprezni sada!

Sada ćemo saviti srednji,

Nazovimo bezimene.

I mali prst - bravo

Napokon pao! Savijamo prste, istovremeno na obje ruke

Imamo brege, rotaciju brega.

Čekići su lupali :

Kuc - kuc - kuc - kuc!

Slušaš svoj kuc Kuc šakama.

Sažimajući

Edukator Vaš rad je spreman. Je li ti se svidjelocrtati novom tehnikom crtanja ? Kako se ono zove dečkitehnika crtanja , koji smo koristili za stvaranje tako lijepih djela?

djecafotokopija

Etuov učiteljtehnika crtanja možete pokazati svojim roditeljima, braći i sestrama kod kuće pokazujući naše magični trik izgled slike. AA kako se možemo pobrinuti da i djeca Afrike mogu vidjeti vaše crteže?

Mogućnosti dječjih odgovora(pošalji crteže poštom, pošalji paket)

predlažemfotografirati svoj rad i pošaljite gafotografije putem e-maila . Tada će djeca Afrike vidjeti njih i vašu rodbinu i prijatelje.

Pozdrav momci iz daleke zemlje Rusije. Pišu vam djeca iz vrele Afrike. Stvarno želimo znati više informacija o vašoj zemlji, pa čitamo puno knjiga, razmislitefoto albumi i gledati razne videe. Saznali smo da se zimi na prozorima vaših kuća pojavljuju vrlo lijepi cvjetovi.uzorci . Živimo u vrućoj zemlji gdje nikad nema snježna zima, i stvarno bismo htjeli naučiti više o zimi, vidjeti takveFrost uzorci , saznajte tko ih crta i naučite ih samiboja . Pomozite nam molim vas.

Sažetak

Organizirane obrazovne aktivnostis djecom pripremna grupa Dječji vrtić

(poglavlje obrazovni program"umjetničko stvaralaštvo")

Tema: "Uzorci mraza".

Integracija obrazovnih područja:„Likovno stvaralaštvo“, „Komunikacija“, „Spoznaja“, „Glazba“.

Vrste dječjih aktivnosti: produktivan, spoznajno-istraživački, razigrani.

Svrha događaja:

Omogućiti znanje o netradicionalnoj tehnici fotokopiranja - crtanje svijećom ili voštanom bojom - i slikanje solju.

Zadaci:

Vodič:

Naučite djecu crtati mrazne uzorke na prozorima.

Razvijati sposobnost izbora Shema boja boje koje odgovaraju zimskom raspoloženju.

U razvoju:

Pomoću netradicionalna tehnika crtanjem razvijati kod djece postojan interes za likovnu umjetnost.

Razviti percepciju boja, poboljšati fine motorike prstima i rukama.

Obrazovni:

Razviti interes za nekonvencionalni crtež, Kreativne vještine.

Metode i tehnike:

Situacija igre, korištenjem umjetničke riječi.

Demonstracija i objašnjenje odgajatelja.

Nadzor nad radom djece.

Analiza rada odgajatelja i djece.

Materijali i oprema:

Debeli listovi papira iste veličine, dizajnirani u obliku prozora; gvaš, bijela voštana bojica, kistovi, posuda s vodom, paleta, sol.

jaUvodni dio.

1. Organizacijski trenutak.

Zvuči glazba P. I. Čajkovskog "Siječanj" (Godišnja doba).

2 .Uvođenje momenta igre.

Ljudi, koje je godišnje doba Petar Iljič Čajkovski odražavao u svom djelu?

Zima je prekrasno doba godine! Zimska čuda se događaju! Tako sam dobila mali paketić, au njemu kutijicu. Htio sam to pogledati, ali problem je što se ne otvara? Mislim da znam što se događa. Otvorit će se kada budete čitali pjesme o zimi. Tko zna pjesmu o zimi i zna je pročitati.

Bravo momci.

Učiteljica otvara kutiju.

Dečki, ovdje leži pahuljica sa pjesmom zagonetke:

Nevidljivo, pažljivo

On dolazi k meni

I crta kao umjetnik

On šara po prozoru.

Ovo je javor, a ovo vrba

Evo palme ispred mene.

Kako lijepo crta

Sama bijela boja!

Gledam - ne otrgni se:

Linije grančica su nježne!

I umjetnik rado pokušava,

Ne trebaju vam ni kistovi.

Pitam se tko je ovaj umjetnik?

Naravno, Frost.

IIGlavni dio.

1. Uvod u temu.

Da vidimo što je još u kutiji?

Učitelj iz kutije vadi slike ledenih uzoraka. Djeca ih zajedno s učiteljem ispituju.

Pažljivo pogledajte ove crteže, što je Frost nacrtao na njima?

Ljudi, recite mi, molim vas, kako možete dobiti tako lijepe uzorke čipke na staklu?

Frost crta uzorke prozirnom vodenom parom, koja je uvijek u zraku iu sobi. Topla vodena para taloži se na hladna stakla prozora i pretvara u ledene kristale, baš poput snježnih pahulja na nebu. Takvih kristala leda ima mnogo, međusobno su povezani. Ledene sante su grupirane na neravninama, a na prozoru postupno raste ledeni vrt s neobičnim cvjetovima koji svjetlucaju na zrakama zimskog sunca!

Nažalost, ovim snježnim čipkama možemo se diviti samo zimi. No, kako bi komadić zime uvijek bio s nama, izradit ćemo snježnu čipku na papiru.

2. Palchik gimnastika: "Evo mojih pomoćnika."

- Prije početka rada predlažem da protegnemo prste i izvedemo gimnastiku za prste.

Evo mojih pomoćnika, okrećite ih kako želite:

I ovako, i ovako, nikako se neće uvrijediti.

Jedan dva tri četiri pet.

Opet ne odgovaraju.

Radi malo

Pustit ćemo ih da se odmore.

Pokucao, okrenuo

I opet na cestu.

3. Prikaz i obrazloženje rada.

Na svojim stolovima imate prozore. Na njima morate nacrtati uzorke mraza. I mi ćemo to učiniti na neobičan način. Upoznat ću vas sa netradicionalna tehnika slike "Fotokopija" i solna slika.

Tehnika Photocopy je crtanje svijećom ili bijelom voštanom bojom, a slikanje solju oživljava crtež, blista i svjetluca.

Crtat ćemo prema planu:

Osmislite skicu budućeg uzorka.

Crtajte bijelom voštanom bojom.

Ravnomjerno pokrijte crtež plavim ili ljubičastim akvarelom.

Neka se slika malo osuši.

Pospite uzorak solju i ostavite da se osuši.

4. Samostalni rad djece.

Djeca sama crtaju. Nastavnik pruža individualnu pomoć.

5. Dinamička pauza.

Dobro napravljeno! Kakve lijepe ledene šare imaš. Potrebno je neko vrijeme da se osuše. I odmorit ćemo se s tobom. Idemo u palaču i zamislimo da smo pahuljice.

Mi smo smiješne pahulje

Vrtimo se u zraku.

Vjetar je puhao - letio

Letjeli smo, letjeli smo

I oni su mirno sjedili na zemlji.

Opet je zapuhao vjetar

I podigao je sve pahulje.

Vrtio se, letio

I opet sjedoše na zemlju.

IIIZavršni dio.

1. Analiza dječjeg rada.

Oslikana kuća bez prozora je obješena.

Ljudi, sviđa li vam se ova kuća?

Što mu nedostaje?

Predlažem da vaše prekrasne prozore smjestite u ovu kuću.

Djeca popravljaju prozore.

Vidi što lijepa kuća dobili smo ga. I kakvi mrazni uzorci na prozorima. Tako su svjetlucavi, tako svjetlucavi. Mislim da će se sigurno svidjeti čak i Djedu Mrazu.

Općinska predškolska obrazovna ustanova

"Dječji vrtić br. 12 grada Pugačeva, Saratovska oblast."

MRAZNI UZORI

organiziran obrazovne aktivnosti s djecom

grupa priprema za školu №3

(dio odgojno-obrazovnog programa "Likovno stvaralaštvo")

Odgajatelj MDOU br. 12: Belova T. P.

(1) Frost uzorci.Pripremna grupa.

Zadaci: Naučiti djecu crtati uzorak koristeći biljne oblike, nadopunjujući ih elementima ukrasni crtež. Učvrstiti znanje o hladnim bojama. Razvijati promatranje i zanimanje za prirodne pojave.

Materijal: Fotografije ledenog uzorka. Djeca imaju listove s plavom pozadinom, bijeli, plavo-ljubičasti gvaš, meke četke. Uzorci okvira, uzorci. Razvijati maštu.

Prethodni rad: Promatranje mraznog uzorka na prozoru.

Napredak lekcije:

Predlažem riješiti zagonetku:

O kojem umjetniku govori zagonetka?

Danas ćemo biti pomoćnici Djeda Mraza, a na stolovima imamo čarobne četke i ne jednostavne listove, već prozore na kojima trebamo nacrtati mrazni uzorak. Djed Mraz ima omiljene hladne boje koje sam pripremila, a moći će se i posvijetliti da budu svijetlo ljubičaste, plave, što će pomoći da uzorak bude još ljepši.

Skrećem vam pozornost na to da kist lako crta.

Fizmunutka:

Dirigiraju djeca.

Evaluacija: Oni koji žele pokazati svoj rad i reći za koga bi željeli prezentirati ovaj uzorak. Popravljam prijem pročišćenih boja, njihova imena (plava, svijetlo ljubičasta.


(2) Mrazni uzorci. Pripremna grupa.

Zadaci: Naučiti djecu crtati uzorak pomoću biljnih oblika, nadopunjujući elementima ukrasnog crteža. Učvrstiti znanje o hladnim bojama, svojstvo voštanih bojica da odbijaju vodene boje. Razvijati promatranje i zanimanje za prirodne pojave.

Materijal: Fotografije ledenog uzorka. Kod djece listovi A4, voštane bojice hladne boje, meki kistovi br. 5, razrijeđena tinta u plavoj, ljubičastoj boji. Uzorci okvira, uzorci. Razvijati maštu.

Prethodni rad: Promatranje mraznog uzorka na prozoru.

Napredak lekcije:

Predlažem riješiti zagonetku:

Nevjerojatan umjetnik posjetio je prozor,

Nevjerojatni umjetnik nam je naslikao prozor:

Palme, paprati, javori, gusta šuma na prozoru,

Samo bijela, ne zelena, šuma je divna, nije jednostavna.

O kojem umjetniku govori zagonetka?

Danas ćemo biti pomoćnici Djeda Mraza, a na stolovima imamo čarobne četke i ne jednostavne listove, već prozore na kojima trebamo nacrtati mrazni uzorak. Omiljene boje oca Frosta su hladne, kuhane.

Koje su ovo boje?

1. Prvo morate nacrtati okvir. (otvoreni uzorci)

2. Pokazujem nekoliko metoda crtanja uzorka: kovrče iz jedne točke, kovrče bijele + plave duž valovite linije.

3. Laganim pokretima prebojajte pozadinu razrijeđenom tintom plave ili ljubičaste boje.

Skrećem vam pozornost na to da kist lako crta.

Fizmunutka:

Dirigiraju djeca.

Evaluacija: Oni koji žele pokazati svoj rad i reći za koga bi željeli prezentirati ovaj uzorak. Popravljam prijem pročišćenih boja, njihova imena (plava, svijetlo ljubičasta.