Золотий луг - Михайло Пришвін. Конспект заняття з комунікативної діяльності у старшій групі дитячого садка «Золотий луг» М

У нас із братом, коли дозрівають кульбаби, була з ними постійна забава. Бувало, йдемо кудись на свій промисел — він попереду, я в п'яту.

«Сережа!» — покличу я його діловито. Він озирнеться, а я хукну йому кульбабою прямо в обличчя. За це він починає мене підстерігати і теж, як позіхаєшся, фукне. І так ми ці нецікаві квіти зривали лише для забави. Але коли мені вдалося зробити відкриття.

Ми жили в селі, перед вікном у нас був луг, весь золотий від безлічі квітучих кульбаб. Це було дуже гарно. Усі казали: Дуже красиво! Луг – золотий». Одного разу я встав рано вудити рибу і помітив, що луг був не золотий, а зелений. Коли ж я повертався близько полудня додому, лук був знову весь золотий. Я почав спостерігати. Надвечір луг знову позеленів. Тоді я пішов, знайшов кульбабу, і виявилося, що він стиснув свої пелюстки, як би все одно якби у нас пальці з боку долоні були жовті і, стиснувши в кулак, ми закрили б жовте. Вранці, коли сонце зійшло, я бачив, як кульбаби розкривають свої долоні, і від цього луг знову стає золотим.


З того часу кульбаба стала для нас одним із найцікавіших кольорів, бо спати кульбаби лягали разом з нами, дітьми, і разом з нами вставали.


Автор: Максимова Любов Федорівна
Школа: МБОУ «Червоноануйська основна загальноосвітня школа»
Рік та місце створення роботи: 2012р., с.Солонешне МБОУ «Червоноануйська основна загальноосвітня школа»
Комплексний аналіз тексту. М. Пришвін. "Золотий луг"
Мета: створити умови на навчання школярів правилам, технології побудови тексту з прикладу класики шляхом комплексного аналізу тексту.
Хід уроку
Вступне слово вчителя про автора:
Михайло Михайлович Пришвін (1873 – 1954) – письменник (прозаїк, публіцист).
Народився Михайло в селі Хрущово-Льовшіно Орловської губернії в купецькій сім'ї. Його батькові дісталася багата спадщина, яку він витратив.
Першу освіту в біографії Михайла Пришвіна було здобуто у сільській школі. Потім він почав навчатися в Єлецькій гімназії. Але через 6 років навчання було відраховано за зухвалість і конфлікт із учителем, хоча знаннями Михайло теж не сильно виділявся. Лише через 10 років у біографії Пришвіна освіта була продовжена в Ризькому політехнічному інституті. У студентські роки Михайлу стали близькі ідеї марксизму, за що він поплатився арештом та ув'язненням на рік у в'язницю.
З 1900 по 1902 в біографії М. Пришвіна проходило навчання в університеті Лейпцига. Там він отримував спеціальність агронома. Повернувшись на батьківщину, одружився, почав виховувати трьох дітей. А 1906 року став писати.
Він став блукати лісами, багато подорожувати, збирати фольклор. У 1906 році в біографії Михайла Пришвіна вперше було опубліковано його розповідь – «Сашок». Потім вийшли його книжки з нарисами: «У краю неляканих птахів» (1907), «За чарівним колобком» (1908), «Біля стін граду невидимого» (1908). З 1912 по 1914 вийшло перше зібрання творів письменника. Наступними книгами Пришвіна були: «Календар природи» (1935), «Кащеєва ланцюг», «Дорогі звірі», повість «Женьшень» та багато інших. Також високо цінуються його щоденники.

Аналіз тексту. М. Пришвін. "Золотий луг"
Тема Ознаки добре відомого всім кульбаби
Ідея У природі все невипадково, все розумно, треба бути тільки до неї уважним, спостерігати її терпляче і неквапливо розмірковувати над тим, що вдалося побачити.
Тип мови Опис
Стиль Це художній стиль промови. Повідомляються особисті дитячі враження від квітів, дитячі емоції від давньої зустрічі з цими нецікавими квітами.
Які ознаки описуються? Порядок вказівки ознак ґрунтується на хронології знайомства з кульбабою: ось перші враження від квітки (придатний для забави), ось наступні, які викликають у дітей подив та визнання.
Як побудовано опис? Все опис побудовано протиставленні поверхового знайомства з квіткою і наступного, самотужки здобутого знання розумної організації життя кульбаб. Почуття протиставлення у читача виникає ще на початку першого абзацу, коли було зазначено, що кульбаба – просто забава. І незабаром воно оформляється, безумовно, коли з'являється супротивний союз: «Але мені вдалося...»
Як змінюється ставлення до квітки? Як пов'язується початок та кінець тексту? Ставлення до квітки змінюється, і колишнє визначення нецікава квітка поступається зовсім іншій думці «Кульбаба стала для нас одним з найцікавіших кольорів». Так зімкнулися початок і кінець оповідання, так текст став закінченим.
Як ви розумієте вираз йдемо на промисел; він попереду, я – у п'яту? Чому сказано квітучих («...від множини квітучих кульбаб»)? Можливо, це слово зайве? Чи потрібно було говорити знайшов кульбабу? Адже на лузі було безліч кульбаб. Чому автор каже розкриває свої долоні? Хіба кульбаба має долоні? Своє спостереження автор називає відкриттям. Чи правий він? Завдання додому на вибір:
Написати аналіз тексту М. Пришвіна «Золотий луг»
Створити власну мініатюру.
Література
Нікітіна Є.І. Журнал «Російська мова в школі» № 4-2001р.

Весна, весна червона.

Відповіді до стор.

Михайло Пришвін
Золотий луг

Ми жили у селі. Перед вікном у нас був луг, весь золотий від безлічі квітучих кульбаб. Це було дуже гарно. Усі казали: “Дуже гарно! Луг – золотий”. Одного разу я встав рано вудити рибу і помітив, що луг був не золотий, а зелений. Коли ж я повертався близько полудня додому, лук був знову весь золотий. Я почав спостерігати. Надвечір луг знову позеленів. Тоді я пішов, знайшов кульбабу, і виявилося, що він стиснув свої пелюстки, ніби у нас пальці з боку долоні були жовті; стиснувши їх у кулак, ми закрили б жовте. Вранці, коли сонце зійшло, я бачив, як кульбаби розкривають свої долоні, і від цього луг знову стає золотим.
З того часу кульбаба стала для нас одним із найцікавіших квітів, бо він спати лягав разом із нами, дітьми, і разом із нами вставали.

1. Яке почуття викликає це оповідання. Відзнач відповідь + або запиши свою.

+ захоплення + здивування + радість сум

2 ∗ . Поясни вираз.

Золотий луглуг, весь золотий від безлічі квітучих кульбаб..

3. Допиши речення словами з тексту.

Усі казали:"Дуже красиво! Луг – золотий” .

4 ∗ . Виконай завдання 3 у підручнику. Доповни таблицю.

У нас із братом, коли дозрівають кульбаби, була з ними постійна забава. Бувало, йдемо кудись на свій промисел, він — попереду, я — за п'яту.

«Сережа!» — покличу я його діловито. Він озирнеться, а я хукну йому кульбабою прямо в обличчя. За це він починає мене підстерігати і теж, як позіхаєшся, фукне. І так ми ці нецікаві квіти зривали лише для забави. Але коли мені вдалося зробити відкриття.

Ми жили в селі, перед вікном у нас був луг, весь золотий від безлічі квітучих кульбаб. Це було дуже гарно. Усі казали: Дуже красиво! Луг золотий». Одного разу я встав рано вудити рибу і помітив, що луг був не золотий, а зелений. Коли ж я повертався близько полудня додому, лук був знову весь золотий. Я почав спостерігати. Надвечір луг знову позеленів. Тоді я пішов, знайшов кульбабу, і виявилося, що він стиснув свої пелюстки, як би все одно якби у нас пальці з боку долоні були жовті і, стиснувши в кулак, ми закрили б жовте. Вранці, коли сонце зійшло, я бачив, як кульбаби розкривають свої долоні і від цього луг знову стає золотим.

З того часу кульбаба стала для нас одним із найцікавіших кольорів, бо спати кульбаби лягали разом з нами, дітьми, і разом з нами вставали.