Чарівні казки для учнів п'ятого класу. Чарівні казки для учнів п'ятого класу 5 кл.


Урок літератури у 5 класі

Вчитель російської мови

та літератури

МБОУ «Будоговищенська ЗОШ»

Білівського району

Тульській області

2012 р.

Тема урока:Російські народні казки.

Тип уроку:урок засвоєння нових знань.

Форма: нетрадиційна.

Клас: 5.

Мета уроку:Познайомити школярів з основними типами оповідей, деякими образотворчими засобами, що зустрічаються в казках.

Завдання:

Освітні:

    розвинути уявлення про казку;

    показати особливості жанру казки;

    дати уявлення про систематизацію казок.

Розвиваючі:

    розвивати творче мислення, активність учнів;

    розвивати навички роботи з підручником, виразного читання, переказу;

    удосконалювати комунікативні мовні вміння та навички учнів.

Виховні:

    прищепити любов до слова, підвищити інтерес до російської літератури;

    виховувати дбайливе ставлення до рідної мови.

    сприяти вихованню добрих почуттів.

Обладнання уроку:підручник літератури; збірки російських народних казок; репродукції картин В.М. Васнєцова, І.Я. Білібіна; ілюстрації до казок; малюнки учнів; проектор, комп'ютер, екран, презентація.

ХІД УРОКУ:

1. Організаційний момент.

Звучить пісня з к/ф "Там на невідомих доріжках".

Наш урок, як ви вже здогадалися щодо оформлення кабінету, присвячений одному з найцікавіших фольклорних жанрів – казці. Мабуть, немає людини, яка не знала б і не любила їх. Казки супроводжують нас усе життя, починаючи від народження. За мотивами народних казок створено безліч вистав, мистецьких та мультиплікаційних фільмів, які із задоволенням дивляться не лише діти, а й дорослі. Народні казки – основа казок літературних, музичних, джерело натхнення художників. Репродукції картин за мотивами російських народних казок ви бачите на стендах класу, на кольорових вклейках підручника-хрестоматії.

2. Розмова за казками.

Ви вже досвідчені читачі казок та знаєте їх досить багато. Які російські народні казки ви згадали?

За що ви любите казки?

Назвіть ваші улюблені народні казки.

Що, на вашу думку, відрізняє казку від інших творів усної народної творчості?

Яких казкових героїв ви особливо любите? За що вони вам подобаються?

Демонструється титульний слайд 3, тему уроку записують діти в зошит.

3. Робота з репродукціями та ілюстраціями до казок.

Розгляньте репродукції з картин В.М. Васнецова, І. Я. Білібіна (слайд 4-7), назвіть казкових героїв.

Згадайте та перекажіть епізоди, зображені на картинах.

4. Читання та обговорення статті підручника «Російські народні казки» (с.8-10)

Спробуємо дати визначення, що таке казка. Звернемося до підручника літератури. Уважно прочитаємо та запишемо у зошиті формулювання. (Слайд 7). Хто запам'ятав? Розкажіть.

Коментарі вчителя.

Казки – це «душа народу», у яких знайшла вираз його віра у торжество добра і справедливості… Казки прийшли до нас із давнини. Розповідали їхні злиденні мандрівники, кравці, відставні солдати – всі ті, хто блукав білим світом. Саме життя і працю селян сприяли поширенню казок.

Взимку на рубання лісу з сіл йшло багато народу. Вдень – важка робота, а довгими вечорами – відпочинок у землянці біля вогню. Яким бажаним гостем був тоді казкар! Любили слухати казки і на млині, де селяни довго чекали своєї черги, щоб помолоти зерно. Затамувавши подих, слухали вони про подвиги Івана-царевича в тридев'ятому царстві, а потім весело сміялися з дурного і жадібного пана, якого обдурив мужик.

Здавна казки були близькі та зрозумілі простому народові. Фантастика перепліталася у них із реальністю. Як і в житті, герої казок орали землю, ловили рибу, полювали, працювали від зорі до зорі. Але, живучи у злиднях, страждаючи від холоду і голоду, мріяли про килими-літаками, про палаци, збудовані за одну ніч, про скатертину-самобранку, яка зможе нагодувати всіх голодних. І завжди у російських казках тріумфувала справедливість, а добро перемагало зло.

Народні казки поділяються на три групи: казки про тварин, побутові казки та чарівні.

Найдавнішими є казки про тварин.(Слайд 8). Вони своє коло героїв. Кожен із них наділений однією, властивою лише йому рисою характеру: лисиця – завжди хитра і спритна, півень – самовпевнений і легковажний, вовк – дурний і жадібний. Тварини розмовляють і поводяться як люди, у їхнє життя переносяться і відносини, що існують між людьми.

Герої побутових казок(Слайд 8) селянин, солдат, шевець – живуть у світі і борються найчастіше не з казковими чудовиськами, і з звичайними людьми – паном, попом, генералом. Потреба вчить їх виходити із скрутного становища. І вони перемагають завдяки своїй винахідливості, розуму та сміливості.

Особлива група казок – чарівні(Слайд 8) . Герої їх борються не так на життя, але в смерть, перемагають ворогів, рятують друзів. Більшість цих казок пов'язані з пошуком нареченої чи викраденням дружини. Пошуки пов'язані з довгими мандрівками. Небезпека боротьби наголошується на тому, що вороги героя – не люди, а нечиста сила. Тому перемога над нею – це ще перемога, яка стверджує людське начало.

Ключові події російської казки - мандрівки героя, його зустрічі з друзями та ворогами, втеча, гонитва і, нарешті, - перемога.

Досягти бажаної мети герою допомагають добрі чарівники, які дарують йому чудові предмети, та тварини. Тварини, рослини, сонце, мороз та вітер говорять і діють як люди. Сили добра і зла борються, допомагаючи чи заважаючи герою.

Втіленням зла в російських казках найчастіше виступають Кощій Безсмертний, Баба Яга, Змій Горинич.

Баба Яга (Слайд 9) – один із найдавніших персонажів російських казок. Це страшна та зла стара. Вона живе в лісі у хатинці на курячих ніжках, їздить у ступі і замітає свій слід помелом. Баба Яга володіє вогнем і керує світлом і темрявою. Найчастіше вона шкодить героям, але іноді допомагає.

Постійна боротьба з ворогами, що посягали на російську землю, породила таких персонажів, як крилатий Змій Горинич та Кощій.

Кощій Безсмертний (Слайд 10) - це злий, заздрісний і жадібний старий. Він викрадає жінок і намагається занапастити героя. Боротьба з Кощієм дуже важка. Він гине лише тоді, коли герой після довгих випробувань знаходить чарівну голку, в якій укладено смерть Кощея.

Змій Горинич (Слайд 11) – вогнедишне чудовисько з кількома головами, що літає високо над землею, - також дуже відомий персонаж російського фольклору. Коли з'являється Змій, гасне сонце, здіймається буря, блищить блискавка, тремтить земля.

Улюблений герой російських казок – добрий молодець на ім'я Іван (Слайд 12): Іван-царевич, Іван-дурень, Іван-селянський син. Це безстрашний, добрий і шляхетний герой, який перемагає всіх ворогів, допомагає слабким та завойовує собі щастя. Він у вогні не горить, у воді не тоне і навіть по смерті оживає.

Чудові предмети (Слайд 13) – килим-літак, меч-кладенец, чарівний клубок, скатертина-самобранка, жива вода та молодильні яблука – допомагають Івану.

Важливе місце у російських чарівних казках відведено жінкам – гарним, добрим, розумним та працьовитим. Це Василиса Премудра, Олена Прекрасна, страждаючі сироти або сильні і сміливі войовниці, такі, як Марія Морівна чи Синьоока. (Слайд 14)

Казки мають особливу побудову – композицію. (Солод 15).

Я гадаю, що ви це помічали. Казки часто починаються з будь-якої приказки. (Слайд 16). Наприклад, «На морі на океані, на острові Буяні стоїть бик печений, а біля нього ніж точений». Мета приказки – привернути увагу слухачів, вона сприймається як весела примовка, жарт, часто приказка не пов'язана за змістом із самою казкою.

За приказкою слідує зачин (Слайд 17), який готує нас до сприйняття казки, переносить нас у казковий світ. Зачин пов'язані з змістом казки, оскільки у ньому вказуються час і місце дії. «Жили-були дід та баба…».

Часто в казках є кінцівка (Слайд 18), яка вкотре повертає нас до думки, що у казках завжди перемагає добро. «Весілля зіграли, довго бенкетували; і я там був, пив мед-пиво, по вусах текло, в рот не потрапило».

Поговоримо про деякі мовні особливості казок. У казках бувають постійні епітети: «добрий молодець», «червона дівчина», «чисто поле»), гіперболи (перебільшення): «дві пари залізних чобіт протер», «швидше за блискавку». Знайдіть у підручнику визначення, що таке епітет. Прочитайте та запишіть перший рядок до слова «предмета». Запам'ятайте.

Демонструється слайд 19, записується інформація у зошит.

Для російських народних казок характерно триразове повторення епізодів (Слайд 20), вживання художніх засобів виразності – стійких поєднань слів (Слайд 21), слів зі зменшувально-пестливими суфіксами (Слайд 22). За цими ознаками казку можна від творів інших жанрів.

5. Закріплення нового матеріалу.

Лунає стукіт у двері.

Діти, здається, до нас прийшли гості.

До класу входять гном Забувалка та гном Путалка.

Гноми:

Здрастуйте, хлопці. Мене звуть гном Забувалка.

А мене – Путалка. Ми дізналися, що сьогодні на уроці ви говорите про казки і прийшли до вас за допомогою.

Гном Забувалка:

Діти, допоможіть мені, будь ласка, згадати казки, ілюстрації до яких ви побачите, та визначити їхній вигляд.

Демонструються кадри слайду 23, діти відповідають.

Гном Путалка:

Якось я цілий тиждень читав казки. Слухайте уважно і постарайтеся виправити мене, якщо я раптом помилюся.

«Царівна-Індичка» (Слайд 24).

«З собачого наказу» (Слайд 25).

«Сестриця Оленка і братик Микитко» (Слайд 26)

"Півник - золотий пастушок" (Слайд 27).

"Хлопчик-з-кулачок" (Слайд 28).

"У страху вуха великі" (Слайд 29).

Молодці, хлопці! Ви добре знаєте казки! Дякую вам велике за допомогу!

Гноми йдуть.












Чарівні казки Чарівні казки відобразили уявлення людей про тварину-чоловіка, про здатність людини до перетворення на інші істоти, про її можливість відвідати потойбічний світ і повернутися звідти з чудовою нареченою. ______________________ Згадайте казки, в яких є тварина-чоловік.


Кощій Безсмертний Як виглядає Кощій? Де його смерть? Якими рисами він має? Як може шкодити героям? Саме Кощій Безсмертний є мерцем, втім, як і Баба Яга. У нього немає серця, він має всі ознаки мерця, схожий на скелет, і його царство теж мертве. Тому відвідування його царства прирівнюється до відвідин потойбічного світу.
















Як називають головного позитивного героя казок? Іван, Іванушка-дурник, Іван-царевич, Іван - селянський син Якими рисами він володіє? Достоїнствами героя чарівної казки є те, що він лагідний, чистий серцем. Як правило, оточуючі його вважають дурним, дурником, дурнем, не розуміючи, що в ньому відсутній не розум, а корінь усіх вад і пристрастей - гордість. Чому Івану все вдається? Хто йому допомагає?








В. М. Васнєцов «Іван-царевич на сірому вовку» Чому ж героя російських народних казок звуть Іван? Дослідники припускають, що ці казки були складені за царювання Івана Грозного. Він правив дуже довго – 43 роки. Цар любив на ніч слухати казки, і, щоб потішити йому, казкарі на ніч розповідали казки, в яких і фігурує розумний, добрий, милостивий герой на ім'я Іван.

















Дайте відповідь на питання перевірочної роботи за варіантами 1. Як починаються казки? 1.Як закінчуються казки? 2. Як звати героїв казок? 2. Як звати героїнь казок? 3. Які чарівні герої фігурують у чарівних казках? 3. Які чарівні предмети фігурують у чарівних казках? 4. Які риси мають героїні? 4. Якими рисами має Лисиця? Вовк? 5. Які казки про тварин ви знаєте? 5. Які чарівні казки ви читали?

Твір казки 5 клас

1 Повторення вивченого, підготовка до твору казки.

- Що такеказка?

- З яких частин вона складається?

- Що обов'язково має бути у казці?

- Які типи казок ви знаєте?

- Які вам більше подобаються та чому?

- Хто писав казки, які ми вивчили?

- Чи важко бути автором?

- Чи складали ви колись казки?

4. Постановка мети та завдань уроку

Знаючи закони композиції казок, їх художні особливості, ми сьогодні вчитимемося створення авторськихказок.

5. Робота над темою уроку

1. Розмова із елементами пошукової роботи

- З чого необхідно почати складати казки? (З вибору її типу, теми.)

Тип казки:ми складатимемо казку про тварин, тема казки

- Із чого починається казка?

- Знайдіть, зачитайте та випишітьзачиниказок.

- Жив собі…

- Жили-були старий зі старою ...

- Якось…

- У старі роки, в старі, в червону весну, в теплі літа.

- У деякому царстві, далекій (деякій) державіжив-був цар...

- Аль потішити вас казочкою? А казочка чудова: є в нійдива дивні, дива чудесні…

2.В казках є стійкі висловлювання, які вживаються у певних місцях:

1) йшов він чи довго, чи коротко…- коли герой подорожує;

2) ні здумати, ні згадати, тільки в казці сказати...- Приопис красуні.

3.Кінцівка казкизазвичай буває щаслива: зло знищуютьабо карають. Знайдіть у казках та зачитайте традиційнікінцівки.

- Ось бачиш, як буває воно на світі.

- Тут і казці кінець, а хтось слухав — молодець.

- І стали вони добре поживати, лиха не знати.

- І стали собі жити-живати, добра наживати та медок попивати.

- Поїхали до своєї держави, бенкет зібрали, у труби затрубили,

у гармати запалили, і був бенкет такий, що й тепер пам'ятають.

- …і тепер живе, хліб жує.

Моваказки народний. Зустрічаютьсяповтори, постійні барвисті вирази.

5. Запис плану роботи

План роботи над власною казкою

1. Вибрати тип та тему казки.

2. Підібрати чи придумати героїв казки з її типу.

3. Вибрати необхідний зачин.

4. Використовувати народні мовні обороти.

5. Скласти план, схему, сюжет казки.

6. Підібрати кінцівку.

7. Продумати оформлення казки.

8. Записати казку, перевірити.

6. Домашнє завдання

Написати вдома казку, оформити її.

7. Підбиття підсумків уроку

Рефлексія

- Які питання ви маєте за домашнім завданням?

- Чи ви вже вибрали тип своєї казки?

Кіт і Мишеня

Зустрілися якось Кіт і Мишеня. Кіт уже націлився на Мишонка, а той помітив Кота і біжить на бік від нього. Загнав Кіт Мишеня в кут, а Мишеня і каже:

Не їж мене, мені боляче, лапка в мене болить.

Знає Кіт, що таке біль у самого теж було. Пожалів він Мишонка, і на цьому потоваришували вони і дружили так до кінця своїх днів.

Адже сильним є не той, хто слабкого образив, а той, хто допоміг йому і пошкодував.

Лисички

Жили були дві лисиці-сестриці. Посперечалися якось вони, у кого будинок краще вийде... Збудували спочатку з цегли та з каменю. Ходили-ходили один до одного в гості та все заздрили. Почали розбудовувати. Збудували будинок солом'яний та з листя. Ходили один до одного в гості і знову почали заздрити... Зрештою, коли настали холоди, збудували вони собі будинки зі снігу та з льоду. Вони вже не пускали один одного до себе в гості. Так і замерзли вони нарізно у своїх крижаних будинках.

СКЛАДАННЯ ЧАРІВНОЇ КАЗКИ.

Література

5 клас


Завдання:

закріплення знань про казку як особливий жанр;

знайомство з прийомами сюжетоскладання;

знайомство з літературознавчими поняттями;

навчання прийомів вигадування казок;

розвиток зв'язного мовлення,

розвиток творчого потенціалу школярів;

виховання культури спілкування, спільної творчості


  • Висловлювання про казки
  • Класифікація казок
  • Чарівні казки
  • Побутові казки
  • Казки про тварин
  • Композиція казки
  • Сюжет чарівних казок
  • Герої чарівних казок
  • Особливості казкової мови
  • Використана література

Висловлювання про казки

  • Серед різних жанрів усної народної прози казка посідає особливе місце. Це найпопулярніший, надзвичайно улюблений жанр дітей та дорослих. Захоплюючий сюжет, цікава композиція, різні мистецькі засоби надають казці особливої ​​поетики.
  • «Що за привабливість ці казки! Кожна є поема! – писав у ХІХ столітті А. З. Пушкін.

А ось слова з його твору:


Казка -брехня, та в ній натяк -

добрим молодцям урок

А.С. Пушкін


Мовленнєва розминка.

« Засмучувався Іван-царевич невтішно. Спорядився, узяв лук та стріли, надів залізні чоботи, поклав у заплічний мішок три залізні хліби і пішов шукати дружину свою, Василису Премудру».

  • Завдання: Прочитайте уривок, згадайте з якої казки ці слова. Дайте характеристику казки. Дайте відповідь на запитання: Чому вчить цей уривок? Яких особливостей при читанні творів даного жанру потрібно дотримуватися? Яка має бути інтонація?


Казка як жанр усної народної творчості

  • «Казка - складка (вигадка), а пісня - буваль ... Від слова "складати".
  • Підкреслена, свідома установка на вигадку. У фантастиці, як у дзеркалі, відобразилося життя народу та його характер.

(Аксаков)


Класифікація казок

казки

чарівні

побутові

Про тварин


Чарівні казки

Чарівні казки – особлива вигадка. Жодна чарівна казка не обходиться без чудової дії, без втручання то злої, то доброї надприродної сили. Вона має міфологічне походження: в ній знаходять відображення тотемічні (деякі герої народжуються від тварин або перетворюються на них), анімістичні (уособлюються, наприклад, водна стихія, Сонце, Місяць; навпаки – герої перетворюються на каміння), магічні (чарівне зілля, волше ) уявлення стародавньої людини.


Побутові казки

Побутову казку називають ще соціально-побутовою, сатиричною чи новелістичною (від слова новела). З'явилася вона набагато пізніше за чарівну. Новелістична казка точно передає побут, обставини народного життя. У чарівній казці – два світи, у побутовій – один.

У побутовій казці протиставляються слабкий та сильний, багатий та бідний.

Казка з повагою ставиться до добрих, умілих працівників, висміює невміх, ледарів.

У чарівній казці герой нерідко досягає перемоги в бою за допомогою чудової зброї. У побутовій – позитивний герой сили не застосовує, військових подвигів не здійснює. Тут нема чудес. Відбувається ніби змагання розуму: хто кого перехитрить, хто виявиться кмітливішим.


Казки про тварин

Казки про тварин, як і чарівні казки, виникли в давнину, в них відображаються забуті вірування, обряди, уявлення. Тут і пам'ять про родові тотеми, і віковий досвід спілкування первісних мисливців та скотарів із тваринами. У давнину такі казки розповідали перед початком полювання, і це мало магічне значення. Нині їх розповідають дітям. І йдеться в них про звички, витівки та звичайні пригоди диких і домашніх звірів, про птахів і риб, відносини між якими дуже схожі на відносини між людьми. Та й характер звірів уподібнюється до людського: ведмідь - дуруватий, заєць - трусуватий, вовк - жадібний, а Лиса Патрікеївна - хитріша за хитрих, обдурить кого хочеш.


  • Особлива композиція
  • Казкові сюжети
  • Триразове повторення
  • Позитивні та негативні герої
  • Надприродні сили, помічники, магічні предмети
  • Чудові перетворення
  • «Казкова» мова
  • добро перемагає зло

Композиція казки

зачин

події

зав'язка

події

кульмінація

розв'язка

кінцівка


Сюжет чарівних казок

Початкове існування

заборони

Герої порушують

заборона

Наслідки порушення

Пошук рятівної магії

Герої йдуть з дому, щоби все виправити

Добрі герої

борються зі злими

Порятунок

Герою приходять на допомогу

Герой повертається додому із нагородою


Казкові композиційні елементи

зачини

приказки

кінцівки

Мета приказки та зачина:показати майстерність казкаря, підготувати

аудиторію до слухання казки, зацікавити нею, відірвати слухача від повсякденної обстановки, долучити його до особливої ​​ірреальної атмосфери чарівної казки, відчинити волі оповідача. Як і билинний заспів, приказка є необов'язковою частиною чарівної казки.

Мета кінцівки:відмежувати казку від реального життя та повернути

слухача насправді.


  • Було це на морі, на океані, на острові Кідані стоїть дерево – золоті маківки; цим деревом ходить кіт Баюн, вгору йде – пісню співає. А вниз йде – казки каже. От було б цікаво подивитися! Це не казка, а ще приказка йде, а вся казка попереду.
  • У той давній час, коли світ божий наповнений був лісовиками, відьмами та русалками, коли річки текли молочні, береги були кисельні, а полями літали смажені куріпки, тоді жив-був цар на ім'я Горох…
  • Ви бажаєте казочку? Казочка - це в'язочка, сплетена вона з місячного світла, перев'язана сонячним променем, а обвита поясом.
  • Аль потішити вас казочкою? А казочка чудова: є в ній дива дивна, дива дивна.
  • Буде казка цікава. Слухайте її уважно. Хто вуха широко розкриє - багато всякої всячини засвоїть. А хто ненароком засне – той ні з чим і піде.
  • А хто мою казку слухатиме, так тому соболь і куниця, і прекрасна дівчина, сто карбованців на похмілля та п'ятдесят на прогулянку.

  • На морі, на океані, На острові Буяне Стоїть дуб зелений, Під дубом стіл позолочений, Сідай, їж, мою казку слухай.
  • А було це, голубчики, за старих часів, Коли задумав дід Архіп залізти на Місяць; Тоді казки по повітрю літали, Один одного за крильця хапали, А я за ними на золотому коні скакала Та в мішок ці казки збирала.
  • Без приказки казка, що без полозів санки: з гори по льоду нема їм ходу, а гладким шляхом нема чого їх за собою везти. Слухайте дивовижні промови: у дядька Луки були палати біля печі, міст стояв поперек річки, картопля народилася в землі, а жито зріло на колосі. Не любо, не слухай, а брехати – не заважай.

  • За далекими полями, за глибокими морями, за високими горами, серед блакитних полян, у деякому царстві, небесній державі жив-був...
  • У деякому царстві, у деякій державі...
  • У тридев'ятому царстві, у тридесятій державі...
  • Жили були…
  • У деякому царстві, за тридев'ять земель – у тридесятій державі.
  • У тридесятому царстві, небувалій державі...

  • Влаштували бенкет на весь світ, і я там був, пив мед-пиво, по вусах текло, а в рот не потрапило.
  • А молодець на тій царівні Полюшці одружився і роздикову гулянку зробив; я там обідав, мед пив, а яка вже в них капустка – воно тепер у роті порожнє!
  • Весілля зіграли, довго бенкетували, і я там був, мед-пиво пив, по губах текло, до рота не потрапило. Та на віконці я залишив ложку, хто легкий на ніжку, той збігай по ложку.
  • Ось вам казка, а мені бубликів зв'язка.
  • Тут і казці кінець, сказав її молодець, а нам молодцям по склянці пивця, за закінчення казки - по чарці вінця.
  • Стали жити-живати – добра наживати.
  • І зараз живуть – хліб жують
  • Ось і казочці кінець, а хтось слухав молодець!

Герої чарівних казок

Позитивні герої:

Іван-дурень, Василина Премудра, Марія Морівна, солдат, молодший син і брат, гнана сирітка, мужик, селянський син, царевичі,

королевичі, царівна-жаба і т.д.

Вороги позитивних героїв:

Змій Горинич, Кощій Безсмертний, Баба Яга, Лихо Однооке,

Морський цар, відьма, Чудо Юдо і т.д.



Особливості казкової мови

  • Підберіть постійні епітети

Ліс (……………………..)

Дуб (…………………….)

Море (…………………..)

Сонце (……………….)

Стріли (……………….)

Ворон (…………………)

Сокіл (………………..)


Особливості казкової мови

  • Постійні епітети

Ліс (дрімучий)

Дуб (Могутній)

Море (Синє)

Сонце (червоне)

Стріли (гострі)

Ворон (чорний)

Сокіл (ясний)


- Сьогодні на уроці мені………

- Сьогодні я зрозумів(ла),

що без казки…

Закінчіть фрази:


  • Тумін Л.Є. Гурток «Сочини казку». - М.: УЦ "Перспектива", 1995.-373 с.
  • О.Б.Біломісних, М.С.Корнєєва, І.В.Золотарьова. Поурочні розробки з літератури. 5 клас. Видання друге, доповнене. М.: "ВАКО", 2003, 416 с.
  • Анікін В.П. Російська народна казка. - М.: Просвітництво, 1977.

Конспект уроку літератури у 5 класі

із застосуванням проектної технології

Тема уроку: "Російські народні казки"

Цілі уроку:

1) Формувати уявлення про казки як жанр фольклору; розглянути види казок (казки про тварин, чарівні, соціально-побутові), їх особливості та характери героїв.

2) Розвивати мовлення, творчі здібності учнів.

3) Виховувати інтерес до вивчення усної творчості.

Обладнання уроку:ПК, проектор, екран, презентації учнів.

Попереднє завдання

Підготувати презентації на теми:

1. Казки про тварин.

2. Чарівні казки.

3. Герої чарівних казок. Баба Яга.

4. Герої чарівних казок. Кощій Безсмертний.

5. Соціально-побутові казки.

*(Примітка: дозволяється допомога батьків).

Хід уроку

I. Організаційний момент. Вітання. Запис числа та теми уроку.

ІІ. Постановка мети уроку

Казка – одне із основних фольклорних жанрів, основу якого вигадка. Казки ми любимо з дитинства, вони зігрівають серце, будять розум та уяву. Казки наповнені неймовірними подіями, фантастичними пригодами, у казках звірі та птахи говорять і чинять, як люди, вони міркують, обманюють, сваряться та дружать. Тим самим казка нам і цікава.

Казку російський народ завжди любив, передавав її з вуст у вуста, з покоління до покоління. Люди, розповідаючи казку, часто змінювали та доповнювали її. Зазвичай казка ставала від цього цікавішою, цікавішою.

Казки поділяються на чарівні, побутові (соціально-побутові) та казки про тварин.

На ці запитання ми намагатимемося дати відповідь протягом нашого уроку.

ІІІ. Виступи учнів

1) Презентація «Казки про тварин»

Назвіть які казки про тварин ви знаєте?

2) Презентація «Чарівні казки»

Назвіть фільми, спектаклі, картини, що створені на основі чарівних казок.

3) Презентація «Герої чарівних казок. Баба Яга"

Згадайте, які казки за участю Баби Яги ви читали у молодших класах. Яка з них особливо запам'яталася? Розкажіть про найцікавішу подію цієї казки, а ваші однокласники нехай відгадають її назву.

4) Презентація «Герої чарівних казок. Кощій Безсмертний"

Яким зазвичай ми бачимо Кощія у казках? Чи буває він добрим?

5) Презентація «Соціально-побутові казки»

Всім вам відома казка "Ріпка". Якого виду ми її віднесемо? Чому?

IV. Підсумок уроку

Заповнення таблиці

Назва казки

Аргументи (чому?)

1. «Ріплення»

колективна праця людей та тварин

2. «Снігуронька»

чарівна

чарівне пожвавлення, а потім чарівне зникнення Снігуроньки

3. «Лиса та Журавель»

про тварин

крім Лиси та Журавля героїв у казці немає

Домашнє завдання:

Обов'язково звертайте увагу на особливий склад російської казки, її казкову мову. Намагайтеся зрозуміти, коли казкар жартує, а коли він серйозний, кому він співчуває, а кого засуджує. Пам'ятайте, недарма є російська народна приказка про казки: «Казка - брехня, та в ній натяк, добрим молодцям урок».

Виставлення оцінок за урок.

Завантажити:


Попередній перегляд:

Конспект уроку літератури у 5 класі

із застосуванням проектної технології

Тема уроку: «Російські народні казки

Цілі уроку:

  1. Формувати уявлення про казки як жанр фольклору; розглянути види казок (казки про тварин, чарівні, соціально-побутові), їх особливості та характери героїв.
  2. Розвивати мовлення, творчі здібності учнів.
  3. Виховувати інтерес до вивчення усної творчості.

Обладнання уроку:ПК, проектор, екран, презентації учнів.

Попереднє завдання

Підготувати презентації на теми:

  1. Казки про тварин.
  2. Чарівні казки.
  3. Герої чарівних казок. Баба Яга.
  4. Герої чарівних казок. Кощій Безсмертний.
  5. Соціально-побутові казки.

*(Примітка: дозволяється допомога батьків).

Хід уроку

I. Організаційний момент. Вітання. Запис числа та теми уроку.

ІІ. Постановка мети уроку

Казка – одне із основних фольклорних жанрів, основу якого вигадка. Казки ми любимо з дитинства, вони зігрівають серце, будять розум та уяву. Казки наповнені неймовірними подіями, фантастичними пригодами, у казках звірі та птахи говорять і чинять, як люди, вони міркують, обманюють, сваряться та дружать. Тим самим казка нам і цікава.

Казку російський народ завжди любив, передавав її з вуст у вуста, з покоління до покоління. Люди, розповідаючи казку, часто змінювали та доповнювали її. Зазвичай казка ставала від цього цікавішою, цікавішою.

Казки поділяються на чарівні, побутові (соціально-побутові) та казки про тварин.

За якими ознаками відбувається цей поділ? Що притаманно героїв кожного виду?

На ці запитання ми намагатимемося дати відповідь протягом нашого уроку.

ІІІ. Виступи учнів

  1. Презентація «Казки про тварин»

Назвіть які казки про тварин ви знаєте?

  1. Презентація «Чарівні казки»

Назвіть фільми, спектаклі, картини, що створені на основі чарівних казок.

  1. Презентація “Герої чарівних казок. Баба Яга"

Згадайте, які казки за участю Баби Яги ви читали у молодших класах. Яка з них особливо запам'яталася? Розкажіть про найцікавішу подію цієї казки, а ваші однокласники нехай відгадають її назву.

  1. Презентація “Герої чарівних казок. Кощій Безсмертний"

Яким зазвичай ми бачимо Кощія у казках? Чи буває він добрим?

  1. Презентація «Соціально-побутові казки»

Всім вам відома казка "Ріпка". Якого виду ми її віднесемо? Чому?

IV. Підсумок уроку

Заповнення таблиці

Назва казки

Вид

Аргументи (чому?)

1. «Ріплення»

побутова

колективна праця людей та тварин

2. «Снігуронька»

чарівна

чарівне пожвавлення, а потім чарівне зникнення Снігуроньки

3. «Лиса та Журавель»

про тварин

крім Лиси та Журавля героїв у казці немає

4. …

5. …

6. …

7. …

8. …

Домашнє завдання:

  1. Закінчити таблицю
  2. Прочитати казку «Царівна-жаба»

Обов'язково звертайте увагу на особливий склад російської казки, її казкову мову. Намагайтеся зрозуміти, коли казкар жартує, а коли він серйозний, кому він співчуває, а кого засуджує. Пам'ятайте, недарма є російська народна приказка про казки: «Казка - брехня, та в ній натяк, добрим молодцям урок».

Виставлення оцінок за урок.