Жилін та милиць різні долі. "Кавказький полонений"

Тип уроку: урок закріплення пройденого матеріалу.

Цілі уроку:

Спеціальні:

1. Пізнавальні: 1) Розповісти про те, як потрібно готуватися до твору на основі пройденого на минулих уроках матеріалу. 2) Показати розбіжності у характерах героїв оповідання Л.Н. Толстого «Кавказький бранець».

2. Розвиваючі: 1)Формування навичок порівняльного аналізу та вміння їх застосовувати на практиці.

Загальнопредметні:

1) Розвивати критичне мислення, вміння порівнювати персонажів;

2) Виховувати увагу до слова та характеристик героїв на тлі розвитку сюжету у процесі читання.

Обладнання:

1) Підручник-хрестоматія («Література. 5 клас. О 2 год. Частина 2»/ В.Я Коровіна, М., 2010);

2) Поурочне планування з літератури: 5 клас. До підручника В.Я Коровіна «Література: 5 клас». Єрьоміна О.А., М., 2009.

Хід уроку:

1. Організаційний момент:

У:Сьогодні ми з вами на уроці готуватимемося до домашнього твору на тему «Жилін і Костилін – два різні характери, дві різні долі» за оповіданням Л. Толстого «Кавказький бранець», який ми разом читали на минулому уроці. Вашим домашнім завданням було підготувати переказ і відповісти на запитання по тексту.

2. Розмова з питань:

У:Як прізвища двох головних героїв оповідання Л. Толстого говорять про їх характери?

Д:Жилін у тлумачному словнику від «жила» - міцне закінчення м'язів, жилистий, двожильний – сильний, пружний. Милиць від «милиць» - палиця для кульгавих, безсилих. Прізвища вказують на різницю в характерах героїв.

У:Чиїми очима ми бачимо картини аула та життя горян і чому?

Д:Очима Жиліна, він усім цікавився, бо з першої хвилини перебування в полоні, думав про втечу. А Костилін усе лежав.

У:Чи справедливо говорять про Жиліна, що він «джигіт», а про Костилина «смирний»?

Д:Жилін хоробрий, він сперечається з татарами, торгується з ними, ставить їм свої умови. Костилін погоджується на все: дати викуп 5 тисяч, жити у сараї.

У:Чому до Жиліна стали приїжджати люди з інших аулів?

Д:Його прийняли за лікаря, він вважався майстром на всі руки.

У:Виберіть із тексту дієслова, що характеризують поведінку Жиліна та Костилина.

Д:Жилін: ходить, виглядає, рукодіює, риє. Костилін: пише, чекає, нудьгує, спить.

У:Що можна знайти цікавого у житті Жиліна та Костилина?

Д:Жилін спілкується з місцевими жителями, спостерігає їх звичаї, все виглядає на свою фортецю. Костилина нічого не цікавить, він тільки чекає, коли за нього надішлю викуп.

У:Який висновок ми можемо зробити зі зіставлення двох героїв?

Д:Жилін не сидить, склавши руки, намагається втекти, Костилін і не думає про втечу, сподіваючись на допомогу рідних.

3. Виразне читання 5 розділу.

4. Практикум - робота в парах:

У:З розділу вибрати дієслівні описи дій обох героїв.

Д:Жилін (1) – Розкопав яму, по зірках примічає, оглядає, підповз до дороги, несе Костилина на собі.

Костилін (2) - Зачепив камінь ногою, Скаржиться, ниє, всього боїться, покректує, стогне, відстає.

У:Чому Костилін виявився не помічником Жиліна, а його тягарем? Чи очікували ви це заздалегідь, як поведуться два героя при втечі?

Д:Костилін слабкий, він не має сили волі, терпіння. Те, як поведуться герої під час втечі, було ясно з їхньої поведінки в полоні.

У:Назвіть якості кожного із героїв.

Д:Жилін: мужній, кмітливий, стійкий, активний. Костилін: нерішучий, боягузливий, егоїстичний.

У:Зробимо висновки: Чому герої в тих самих ситуаціях поводяться по-різному?

Д:Це від їх характерів.

У:Розкажіть про дружбу Діни та Жиліна. Що цим хотів сказати Толстой?

Д:Діти-чеченці ставляться до росіян із цікавістю, а не вороже. Почуття ворожнечі не є вродженим. Жилін з повагою ставиться до хоробрості та доброти Діни. Автор хоче сказати, що ворожнеча між народами безглузда, дружба людей – норма людського спілкування.

5. Складання порівняльної таблиці.

Якість

Жилін

Костилін

Зовнішність

«А Жилін хоч не великий на зріст, та й удав був».

«А Костилін чоловік важкий, товстий, увесь червоний, а піт із нього так і ллє».

Ставлення до коня

«Матусю, винеси, не зачепи ногою».

«Плеттю обсмажує коня то з того боку, то з іншого».

Поведінка у полоні

«Думає: «Я піду». А сам усе випитує, виглядає, як йому тікати. Ходить аулом насвистує, а то сидить, щось рукоділничає».

«Костилін ще раз писав додому, все чекав на присилання грошей і нудьгував. Цілими днями сидить у сараї і рахує дні, коли лист прийде; чи спить».

Ставлення татар до бранців

Жилін і Костилін різні долі 5 клас

План

1. Коротко про твір.

2.1. Життя у полоні.

2.2. Втеча.

3. Мій улюблений герой.

Л. Н. Толстой написав своє оповідання Кавказький бранець у 1872 році і присвятив його подіям Кавказької війни. У творі з прикладу двох людина він описав нелегке життя татарському полоні і військову доблесть російського в'язня.

Жилін і Костилін - різні персонажі і характером, і за способом мислення. Але якось вони опинилися на одній дорозі. Під час полону Жилін поводився як герой, відбивався і намагався втекти. А Костилін, навпаки, злякався і, маючи заряджену рушницю та бойового коня, не те, що товариша не захистив, навіть сам утекти не зумів!

Примітно, як обидва ці офіцери, перебуваючи в тих самих обставинах, поводилися по-різному. Жилін незмінно сподівався лише він, постійно шукав можливості для втечі, завжди поводився правильно. Наприклад, він зайнявся гарною справою - майстрував ляльки з глини і роздавав їх місцевим дітлахам, ремонтував речі та лікував хворих. Цим він завоював повагу та симпатії татар.

Костилін же, навпаки, поводився пасивно і боягузливо. Він, нарікаючи на долю, постійно лежав у сараї, розслабляючись фізично та душевно. Він нічого не прагнув, не хотів боротися, всього боявся і лінувався. На можливість викупу обидва товариші відреагували по-різному. Жилін не хотів, щоб мама похилого віку платила за нього непомірну плату, сторгувався до п'ятисот рублів за свою свободу, та й то спеціально відправив лист не за адресою. Костилін, навпаки, зрадів, що можна на когось скинути відповідальність за своє звільнення і бездіяльно чекати на викуп з дому.

Під час першої втечі Жилін виявив себе стійкою і мужньою людиною. Перемагаючи біль у ногах від жорстких колодок, він терпляче зносив усі перешкоди, цілеспрямовано йшов уперед, сподіваючись на краще. Його товариш по нещастю, навпаки, всю дорогу нив, скаржився і хотів повернутися назад у полон, а згодом він так ослаб, що Жилін був змушений тягнути товариша на собі. У цьому вчинку проявилися всі найпрекрасніші риси чоловіка – доброта, самопожертва, готовність прийти на допомогу.

Після повернення до татар, Жилін не перестав втрачати надію на втечу. Незважаючи на страшні умови, в яких опинилися бранці, Іван продовжував діяти, виявляти ініціативу, боротися. Його оптимістичний дух і життєрадісний настрій, його незгасна енергія та цілеспрямованість багато в чому вплинули на результат. Сердечність та приємні манери Жиліна спонукали господарську дочку Діну надати йому допомогу у втечі. Ризикуючи, дівчинка допомогла бранцеві втекти і навіть провела його за селище.

Жилін щасливо дістався своїх, а Костилін, відмовившись від повторної втечі, провів у полоні ще місяць. Його, напівживого, ослаблого, звільнили, щойно прийшов викуп. Звичайно, я в захваті від головного героя Жиліна. Він - безстрашна і мужня людина, впевнена в собі і у своїх силах, позитивна і безжурна. Він зміг змінити свої обставини, зміг упоратися, здавалося б, з неймовірно складною проблемою, зміг вибратися із тяжкої ситуації гідно. У цього чоловіка можна багато чого навчитися, наприклад, як бути оптимістом у непростих обставинах, як стати добрим другом, як правильно поводитися в незвичній обстановці.

21430 0

Статті на тему

Кавказький бранець твір за планом 5 клас 1 Випадок План 1. Жилін і Костилін 2. Характеристика військовополонених 3. Моя думка Л.М. Толстой великий російський письменник. Герої його оповідання «Кавказький бранець»: Жилін та Костилін.

План 1. Введення 2. Обставини полону 3. Поведінка в полоні 4. Втеча 5. Поведінка після втечі 6. Висновки Костилін - один з головних персонажів оповідання Л. Н. Толстого "Кавказький бранець". Він є повною протилежністю Жиліна.

Під час уроків літератури ми познайомилися з розповіддю Л.Н. Толстого «Кавказький бранець». Головним героєм цього твору є російський офіцер Жилін, котрий випадково потрапив у полон до татар.

Є в оповіданні й інший герой, також офіцер російської армії, Костилін. Про перебування в полоні цих людей і розповідає Толстой у своєму творі. Жилін та Костилін зовсім різні за характером. По-різному складаються їхні долі. Вони різняться і зовні. Костилін вантажний, товстий. Він весь спітнів, поки обоз просувався до фортеці. А Жиліна я уявляю струнким, дуже рухливим.

З перших подій Толстой показує, наскільки його герої відрізняються один від одного. Коли вони поїхали вперед від обозу, Костилін мав заряджену рушницю. Але тільки-но він побачив татар, тут же про нього забув. Він кинувся навтьоки і зовсім не думав, що Жилін у великій небезпеці і що він із рушницею може йому хоч чимось допомогти. Жилін, навпаки, коли зрозумів, що не зможе уникнути погоні, вирішив хоч одного татарина зарубати шашкою.

По-різному поводяться герої й у полоні. Костилін одразу пише лист додому, щоб надіслали викуп. Жилін торгується. Він думає про матір, яка не зможе знайти не лише три тисячі, а й п'ятсот карбованців. Тому й адресу листа він пише неправильно. Він сподівається лише на себе. Жилін одразу ж вирішив тікати з полону.

Він дуже діяльний. Завжди щось майструє або ходить аулом. Але не так. Жилін виглядає шлях до втечі. У сараї він робить лаз. У цей же час Костиліт тільки спить або «цілими днями сидить у сараї і вважає дні, коли лист прийде». Він не намагається щось зробити самостійно для свого порятунку. Щойно сподівається на інших.

Під час втечі Костилін підвів себе і свого товариша. Він не думав про обережність. Коли стало боляче ноги, Костилін закричав, хоча знав, що нещодавно повз них проїхав татарин, і своїм криком він може привернути його увагу. Так і сталося. А Жилін знову думає не лише про себе, а й про свого товариша. Він не біжить із полону один, а кличе із собою Костилина. Коли Костилін не може йти більше від болю в ногах, Жилін несе його на собі, тому що «не годиться товариша кидати».

Незважаючи ні на які труднощі, Жилін все ж таки рятується з полону. Він знає, що йому нема на кого сподіватися. Тому врятувати себе він має сам. Він сильна за характером людина. Йому все вдається. А Костилін слабохарактерний. Він сподівається інших. Тому мало не гине в полоні. Його викупили трохи живого. Отак різні характери впливають на долю кожного з героїв.

Розповідь Л.М. Толстого "Кавказький бранець" оповідає про долю двох російських офіцерів, які потрапили в полон до горян під час війни. Сюжет розповіді досить простий. Історія одна на двох, але долі різні.

Автор вибирає для героїв прізвища, які повністю відповідають їм. Такі прізвища в літературі називають мовцями, адже вони можуть багато розповісти про свого носія. Жилін - невеликого зросту, худий, але жилистий і рухливий. Костилін - важкий, товстий, лінивий чоловік, дуже важкий на підйом. Багато може розповісти про героїв момент, коли вони лише потрапляють у полон. Коли герої вирішили відбитися від каравану, Костилін наполягав, що рушниця заряджена, коні вірні. Тому переконав Жиліна, що вони зможуть продовжити шлях поодинці. Хоча небезпеку усвідомлювали обидва. Але дуже втомилися їхати повільно такою спекою.

Особливо Костилину було тяжко. Офіцери погнали коней уперед. Але дуже швидко натрапили на татарський загін. Костилін злякався і, покинувши товариша, припустив свого коня назад. Разом із Костиліним "поїхала" і рушниця. Жилін залишився з горцям віч-на-віч, але продовжував боротися. Він не здавався до останнього, навіть коли йому вже скручували руки. У будинку татарина з'ясувалося, що Костилін також потрапив у полон. У нього кінь встав і рушниця перестала стріляти. Тобто за наявності великого відриву, жвавого жеребця та рушниці, йому не вдало відбитися. Його затримали після Жиліна, часу було достатньо.

У полоні Жилін веде досить активний спосіб життя. Він майструє глиняні ляльки для татарських дітей, лагодить годинник і навіть зброю. Все поселення горян дивується його майстерності та ідеям. І навіть мешканці сусідніх аулів приїжджають до нього як до майстра. Люди їдуть зі зламаним начинням, щоб він його лагодив. Таким чином він завойовує довіру та симпатію господаря. А хазяйська донька Діна приносить йому смачну їжу потай. Він навіть собаку зумів підгодувати та приголубити. Жилін готувався до втечі. За них вимагали викупу. Він сторгувався на п'ятсот карбованців. Але Іван розумів, що матері не зібрати таких грошей, шкодував мати. І написав на конверті невірну адресу. Сподівався тільки на втечу. Костилін, потрапивши в полон, усе більше спав і лежав. Написав рідним про викуп у п'ять тисяч карбованців. І тільки й чекав, коли за ним приїдуть. Втеча Жиліна провалилася лише тому, що він узяв із собою Костилина. Він навіть якийсь час ніс його на руках, хоча ноги стер не менше. Але й це не врятувало їхню втечу.

Коли їх повернули назад, Жилін знаходить спосіб тікати. Йому допомагає Діна. А змученого Костилина потім викуповують за п'ять тисяч, зібравши гроші. Ці герої мають різні долі, тому що характери різні. Навіть не характери, а різне ставлення до життя. Тільки активні люди, які сміливо йдуть вперед, завжди перемагають. Такі, як Жилін.

Варіант 2

Це історія про російського солдата, якого було взято в полон татарами. Ім'я солдата було Іван Жилін. Він був далеко від дому на службі. Він був із бідної родини. Він залишив свою матір будинку, яка була старою. Одного разу, коли він перебував на службі, він отримав листа від своєї матері з проханням повернутися додому, оскільки його мати зістарилася і хотіла побачити свого єдиного сина. Вона також повідомила йому, що бачила симпатичну дівчину, щоб він одружився, якщо він забажає. Отримавши листа, він звернувся до свого вищого органу за відсутністю відпустки і, отримавши цю заяву, залишив свій полк удома.

У той час на Кавказі йшла війна, і дороги були надто небезпечні, щоб їздити вдень чи вночі. Таким чином, Жилін та один із його товаришів на ім'я Костилін залишили інших попутників і пішли поодинці. Вони вишикувалися зі зброєю, шаблями та зброєю і почали прогресувати. Але чомусь нога Костилина відстала, а Жилін пішов уперед один. Пройшовши деякий час, він зіткнувся з татарами, що переслідували його. Він приготувався, але їх було багато, від чого він не міг захистити себе, і зрештою його зловили татари. Вони взяли його вгору й униз горами і, нарешті, понесли його до будинку татарина з рудою бородою, який був із групою рейдів. Він був прикутий ланцюгом і був у замкненому будинку. Він був поранений, і кров згорнулася на його голові та обличчі. Він почував себе дуже голодним. Наступного ранку йому дали щось поїсти. У такий спосіб він почав проводити там кілька днів. Якось його привели до сусіднього села в будинку людини на ім'я Абдул Мурат. Мурат сказав йому, що купив його у Казі Мухамеда за двісті карбованців. Його новий майстер Абдул Мурат наказав йому написати листа додому, в якому говорилося, що його народ має викупити за нього три тисячі рублів. Жилін сказав, що він не такий багатий, і його люди не зможуть заплатити такі величезні гроші, тому він може написати, просячи лише п'ятсот рублів за його викуп.

Його господар наказав йому написати листа додому, просячи п'ять тисяч рублів за його викуп. Він написав листа. Жилін також написав листа, вимагаючи п'ятсот рублів за його викуп. Але він написав неправильну адресу, щоб не міг дістатися до його будинку. Він думав, що його сім'я не зможе зібрати такі гроші, і мав намір якось утекти. Час минав, але грошей на їхній викуп не настав. Якось Жилін побачив там дівчинку років тринадцяти, яка була дочкою його господаря. Він часто приходив до нього з водою чи ще чимось.

Я думаю, що Костилину дуже пощастило, бо його могли не викупити, а, судячи з його людських якостей, довго в аулі він не прожив би. Читаючи розповідь, я зробив висновок, що не буває безвихідних ситуацій і завжди треба боротися до кінцевого результату. Письменник намагався донести через свій твір, що людина – хазяїн власної долі, і я можу з цим погодитись.

5 клас. Література

На відомому всьому полотні зображено господиню садиби, яка спокійно відпочиває у своєму улюбленому кріслі

  • Герої твору Палата номер 6 Чехова

    У творі Чехова головними героями є хворі люди, але вони мають здоровий глузд. Ці люди просто стали не потрібні суспільству, вони заважали проводити бунт і таким чином вирішили їх ізолювати.

  • Опис презентації Жилін та Костилін- два різних характери, дві за слайдами

    1. Чому розповідь названа «Кавказький бранець»? «Кавказький бранець» Розділ І 2. Кого назвали в оповіданні «кавказьким бранцем»? 3. Назвіть причину, яка змусила Жиліна вирушити в дорогу. 4. У чому полягала небезпека шляху?

    «Кавказький бранець» Розділ І 5. Що змусило Жиліна та Костилина відірватися від охорони та виїхати вперед?

    «Кавказький бранець» Розділ І 6. Як домовилися поводитися герої, їдучи від обозу, і як поводилися, зустрівшись з горцями?

    «Кавказький бранець» Розділ І 7. Розкажіть про те, як були захоплені в полон Жилін та Костилін.

    8. Як визначилася доля Жиліна, а потім і Костилина у полоні? «Кавказький бранець» Розділ І I 9. Що змушує Жиліна торгуватися, надати неправильну адресу?

    1. Як жили в полоні Жилін та Костилін? Чим відрізнялося їхнє життя протягом місяця полону в таборі ворога? 2. З чиєю допомогою ми знайомимося із життям гірського аулу? 3. Як ставляться татари в перші дні полону до Жиліна та Костилина і чому? 4. Чи мають рацію горяни, називаючи Жиліна «джигіт» і Костилина «смирний»? Поясніть причину такої різниці. 5. Чому до Жиліна стали приїжджати місцеві жителі з довколишніх аулів? «Кавказький бранець» Розділ ІІІ

    Порівняльна таблиця Якість Жилін Костилін 1. Сенс прізвища Жили - кровоносні судини, сухожилля. Милиця -палиця з поперечкою, що закладається під пахву, що служить опорою при ходьбі кульгавим людям або тим, у кого хворі ноги. Жилистий - сухий ощавий, мускулистий, з виступаючими жилами 2. Зовнішність «А Жилін хоч не великий на зріст, але удав був». А Костилін чоловік важкий, товстий, весь червоний, а піт з нього так і ллє

    Порівняльна таблиця Якість Жилін Костилін 3. Місце проживання героїв Гірський татарський аул, сарай 4. Чим харчувалися полонені? Коржик з просяного борошна або тісто сире та вода; молоко, сирні коржі, шмат баранини Тільки коржик з просяного борошна або тісто сире та вода

    Порівняльна таблиця Якість Жилін Костилін «Написав Жилін листа, а на листі не так написав, щоб не дійшло. Сам думає: „Я піду“ «Костилін ще раз писав додому, все чекав надсилання грошей і нудьгував. Цілими днями сидить у сараї і рахує дні, коли лист прийде; чи спить» 5. Чим займалися офіцери? «А сам усе виглядає, випитує, як йому тікати. Ходить по аулу, насвистує, а то сидить, що-небудь рукоділить-іл і з глини ляльок ліпить, або плете плетінки з прутів. А Жилін на всяке рукоділля був майстер»

    Жилін Костилін Робимо висновок Даємо характеристику Жилину та Костилину. Порівняльна таблиця Діяльна людина. У скрутній ситуації не втрачає сили духу. Усі старання докладає до того, щоб вибратися з аула, втечу. Усі його вчинки та справи підпорядковані одній меті – звільненню. Пасивний, лінивий, бездіяльний, сумував, чекав, коли надішлють гроші; не вміє пристосуватись до ситуації.

    Як прожив Жилін місяць? Яку хитрість вигадав герой, щоб вилізти на гору? Що завадило йому того ж вечора здійснити втечу? Чому Жилін запропонував Костилину тікати з ним? Поясніть причину коливань Костилина перед втечею? «Кавказький бранець» Розділ І V

    «Жилін готується до втечі» Упорядкування плану оповідання за матеріалами III і IV глав 1. Знайомство з життям татарського аула. 2. Робота над підкопом. 3. Пошуки дороги. 4. Шлях втечі - тільки на Північ. 5. Раптове повернення татар. 6. Втеча.

    Робимо висновок Подивіться, як яскраво, сильно може виявитися характер однієї людини і зовсім не виявитися характер іншої в однакових обставинах.

    Робимо висновок Одного рятує терпіння, витривалість, хитрість, сміливість, бажання бути вільним, віра у свою правоту; інший не виявляє жодних зусиль, дій до того, щоб ціною власних зусиль звільнитися з полону, хоча йому теж хочеться повернутися на Батьківщину.