Проведення всеросійського уроку присвяченого распутіну. Урок з літератури, присвячений творчості В.Г

Урок, присвячений життю та творчості В.Г. Распутіна

Цілі : поглибити знання учнів про творчість та особистість В. Г. Распутіна,

показати високу громадянськість, самобутність його творчості

На прикладі творчості В. Г. Распутіна виховувати в учнів прагнення займати активну життєву позицію.

Розвивати усне мовлення учнів, уміння вільно володіти словом, відчувати і передавати те, що турбує, хвилює автора, а також своє власне ставлення до піднятої ним проблеми, розвивати артистичні, художні здібності хлопців та дівчат.

Оформлення : виставка книг В.Г. Распутіна, ілюстрації учнів для його творів

Столи можна скласти літерою "П", у центрі на столику квіти. Необхідний простір для інсценування.

Хід вечора.

Звучить музика Ліста «Шум лісу». На екрані слайди. Виходять ведучі.

1 ведучий:

Досі ходять дурні казки,

Що Сибір – де без сонця, без ласки,

Досі ходять байки пусті,

Що Сибір відома лише холодом.

Мовляв хуртовини там пісні заводять,

Та ведмеді вулицями блукають.

Досі ще часто під час зустрічі

Запитає, ахая, житель столичний:

З Сибіру? Та що ви? Далі!

Глухомань вам невже звична?

2 ведучий:

Так, Сибір далеко від столиці,

Так, тут завірюха тижнями злиться,

Так, садами наш край ще бідний,

Так, у тайзі є, звичайно, ведмеді,

Але ведмежим одним лише невігласи

Край сибірський вважають, як раніше!

3 ведучий:

А які тут чудові весни!

А які тут дзвінкі сосни!

Тихо кедри волохаті дрімають,

Розбіглися квіти овалами.

Подивишся – не повіриш: на землю

Немов веселка з неба впала.

1 ведучий:

Але багатий наш сибірський край насамперед людьми. Багато хто з них прославив Сибір. Серед них Валентин Распутін.

(Ведучі йдуть)

На екрані – портрет Распутіна.

1 група розповідає про дитинство письменника.

1 учень: «Я впевнений, що письменником людини робить її дитинство, здатність у ранньому віці побачити і відчути все те, що дає йому право взятися за перо. Освіта, книги, життєвий досвід виховують та зміцнюють надалі цей дар, але народитися йому слід у дитинстві», - писав В.Г. Распутін.

2 учень: Звернемося до дитинства В.Г. Распутіна, що зробило його письменником. «Народився я за триста кілометрів від Іркутська, - розповідає письменник, - в Усть-Уді, що на Ангарі. Тож я – корінний сибіряк, або, як у нас кажуть, тутешній. Батько мій селянствував, працював у ліспромгоспі, служив, воював… Словом, був як усі. Мати працювала, була домогосподаркою, ледве - ледве справлялася зі справами та сім'єю, їй турбот, скільки пам'ятаю, завжди вистачало».

3 учень. Дитинство Распутіна збіглося з війною: у перший клас Аталанської початкової школи майбутній письменник пішов у 1944 році. І хоча тут не лунали бої, життя було важким, напівголодним. Тут же, в Аталанці, навчившись читати, Распутін полюбив книжки.

4 учень. Закінчивши чотири класи в Аталанці, Распутін хотів продовжити навчання. Але школа, в якій були п'яті та наступні класи, знаходилася тільки в районному центрі Усть-Уда, а це цілих 50 кілометрів від рідного села. Щодня не наїздишся – треба перебиратися туди жити, одному, без батьків, без родини. До того ж, як потім напише Валентин Распутін, «до того ніхто з нашого села в районі не вчився. Я був першим.

Про те, як почував себе підліток у незнайомому місті, про що думав, чим займався, розповідає Валентин Распутін в оповіданні «Уроки французької».

Інсценування епізоду з оповідання «Уроки французької»

(Після уроків, завмираючи від страху, я чекав на Лідію Михайлівну в коридорі. Вона вийшла з учительської і, кивнувши, завела мене до класу. Як завжди, вона сіла за стіл, я хотів влаштуватися за третьою партою, подалі від неї, але Лідія Михайлівна показала мені на першу, просто перед собою.

Це правда, що ти граєш на гроші? - одразу почала вона. Вона спитала надто голосно, мені здавалося, що в школі про це треба говорити лише пошепки, і я злякався ще більше. Але замикатися ніякого сенсу не було, Тишкін встиг продати мене з тельбухами. Я промимрив:

Щоправда.

Ну і як - виграєш чи програєш? Я зам'явся, не знаючи, що краще.

Давай розповідай як є. Програєш, мабуть?

Ви... виграю.

Добре, хоч так. Виграєш, значить. І що ти робиш із грошима?

Спочатку в школі я довго не міг звикнути до голосу Лідії Михайлівни, він збивав мене з пантелику. У нас у селі говорили, запахаючи голос глибоко в нутро, і тому звучав він досхочу, а у Лідії Михайлівни він був якимсь дрібним і легким, так що в нього доводилося вслухатися, і не від безсилля зовсім - вона іноді могла сказати і вдосталь , А ніби від притаєності та непотрібної економії. Я готовий був звалити все французькою мовою: звичайно, поки вчилася, поки пристосовувалась до чужої мови, голос без волі сів, ослаб, як у пташки в клітці, чекай тепер, коли він знову розійдеться і зміцніє. Ось і зараз Лідія Михайлівна питала так, ніби була в цей час зайнята чимось іншим, важливішим, але від питань її все одно було не втекти.

Ну, то що ти робиш із грошима, які виграєш? Купуєш цукерки? Чи книги? Чи копиш на щось? Адже в тебе їх, мабуть, тепер багато?

Ні, небагато. Я тільки карбованець виграю.

І більше не граєш?

А карбованець? Чому карбованець? Що ти з ним робиш?

Купую молоко.

Молоко?

Вона сиділа переді мною акуратна, вся розумна і гарна, гарна і в одязі, і в своїй жіночій молодій порі, яку я невиразно відчував, до мене доходив запах парфумів від неї, який я приймав за самий подих; до того ж вона була вчителькою не арифметики якоїсь, не історії, а загадкової французької мови, від якої теж виходило щось особливе, казкове, непідвладне будь-кому, як, наприклад, мені. Не сміючи підняти очі на неї, я не посмів і обдурити її. Та й навіщо мені було обманювати?

Вона помовчала, розглядаючи мене, і я шкірою відчув, як при погляді її уважних очей, що косять, усі мої біди і безглуздя прямо-таки збухають і наливаються своєю поганою силою. Подивитися, звичайно, було на що: перед нею крутився на парті худий дикуватий хлопчисько з розбитим обличчям, неохайний без матері й самотній, у старому, запраному піджачку на обвислих плечах, який був на грудях, але з якого далеко вилазили руки; у перешитих із батьківських галіфе та заправлених у чирки марких світло-зелених штанях зі слідами вчорашньої бійки. Я ще раніше помітив, з якою цікавістю поглядає Лідія Михайлівна на моє взуття. З усього класу в черках ходив лише я. Лише наступної осені, коли я навідріз відмовився їхати в них до школи, мати продала швейну машину, єдину нашу цінність, і купила мені кирзові чоботи.

І все-таки на гроші не треба грати, - задумливо сказала Лідія Михайлівна. - Обійшовся б ти якось без цього. Чи можна обійтися?

Не сміючи повірити у свій порятунок, я легко пообіцяв:

Я говорив щиро, але що вдієш, якщо щирість нашу не можна прив'язати мотузками.)

Звучить музика. Виходять ведучі.

1 провідний.

Рідна сибірська говірка,

Як тепла легенька парок

У губ, коли мороз під сорок.

Як омуль, що вимер майже,

Ні-ні він раптом блисне в дорозі

Забутим сплеском у розмовах.

2 ведучий.

Рідна сибірська говірка,

Мене ти, хлопче, вберіг

Від усіх прилизаних промов

З гладких рівних цеглин,

Де немає нарізників різьблених

І блакитний пустотливих,

Як над тобою, моя хата.

Як над тобою моя доля.

3 ведучий.

Я був у всьому величезному світі

Послом не чиїмось – Сибіру,

Хоч я зовсім не дипломат.

І до кінця – у відповідь наклепам –

Сибірським буду я поетом,

А той, хто мені не вірить у це,

Що ж, той нічого не розуміє.

1 провідний.

Як починався письменник Распутін?

2 група. Становлення письменника.

1 учень.

«За освітою я журналіст, закінчив Іркутський університет. Починав із молодіжної газети. На третьому році роботи надіслали мене підготувати нарис про лісозаготівельників до одного з районів Іркутської області. Я такий нарис написав. Але мені сказали. Що нарису не вийшло, матеріал ближчий до оповідання. Ця підказка редактора і послужила поштовхом до серйозного ставлення до літератури. Розповідь називалася «Я забув запитати у Льошки» і була опублікована в нашому іркутському альманаху «Ангара» у 1961 році», - каже Распутін в одному з інтерв'ю.

2 учень.

Будучи журналістом, Распутін написав дві книжки нарисів про людей сучасного Сибіру, ​​її будівництвах – Братській, Саяно-Шушенській ГЕС, дорозі Абакан – Тайшет.

3 учень.

Читачам завжди цікаво зазирнути у творчу лабораторію письменника. Ось що говорить про свою роботу Распутін: «Починаю писати важко – сторінка-півтори на день. Найчастіше не знаю, що буде у наступному розділі. Поступово матеріал прояснюється, попереду блимає фінал розповіді, я вже уявляю, як до нього підібратися, і тоді пишу дуже багато, часто не вистачає дня. Пишу олівцем, на жаль, дуже дрібно, доводиться потім самому передруковувати написане»

4 учень.

Багато зараз говорять про мову повістей Распутіна. Читачів тішить його свіжість, образність, неповторність. Валентин Григорович якось сказав: «Не вважайте за нескромність, але я вважаю, що мови, якою пишуть «сільські» письменники – Астаф'єв, Бєлов, – вивчитися не можна. Ця мова належить їм та їхнім героям, з якими вони довго жили, вбрали його. Мої сибіризми – це моя термінологія, мова, якою розмовляють сибіряки»

5 учень

Ось деякі сибіризми Распутіна.

Шпарити - Швидко, енергійно говорити

Пошпуркати – посьорбати

В'якати - балакати, говорити

Негода - погана погода, негода

Тюкати - Несильно вдаряти

Хлюзда - шахрай, ошуканець

Притайка – те, що заховано

Взуття – взуття

Драти – тікати

Виходять ведучі.

1ведучий.

Мрією майже кожен нині

Стати дворянином опанований –

В архівній потопає тіні,

А я пишаюся, що із селян!

І я пишаюся, що наші діди

Вирощували хліб, а в дні війни

З мечем крокували до Перемоги,

Не осоромивши рідної країни.

2 ведучий.

Ну хто ось так ще до болю

Любив свій волошковий край?

Вони спочатку зоруть поле,

Потім уже зберуться до раю.

Хотілося б спіймати жар-птах,

Щоб стало життя світлішим навколо,

І хіба хто на закордон

З них змінював би батьківську хату?!

3 ведучий.

Не дарма в душі росте тривога:

Заполонив поля бур'ян.

Дворян у Росії стало багато,

Зате йди знайди селян.

3 група. Вічні та сучасні проблеми у творчості письменника.

1 учень.

Від любові до малої батьківщини беруть джерела всі книги Распутіна. Невипадково в повісті «Прощання з Матерою» легко прочитується доля рідного села письменника – Аталанки, яка в роки будівництва Братської ГЕС потрапила до зони затоплення. У Распутіна Матера - і острів, і однойменне село. Триста років обживали це місце російські селяни. Але надумали побудувати на річці потужну гідроелектростанцію. Острів потрапляв у зону затоплення. Все село треба було переселяти в нове селище на правому березі Ангари. Але ця перспектива ніяк не тішила людей похилого віку. Душа, наприклад, бабки Дар'ї обливалася кров'ю. Адже в Матері не лише вона зросла. Це батьківщина її предків. А сама Дар'я вважає себе хранителькою традицій свого народу.

2 учень.

Така доля спіткала і село Аталанка, з якою пов'язані дитячі роки Распутіна. Його перенесли на інше місце. До нової Аталанки переїхала мати письменника. Але чи можна на нове місце перенести колишній життєвий уклад? Виявилось, що ні. Адже відбувся не просто переїзд. Людям довелося міняти ремесла. Рукотворні моря позбавили їхнього звичного укладу. Ніде стало сіяти хліб. Багато нових ріллі не годилися: навколо була переважно глина. У землю тоннами вбухали добрива, але мало допомагали. Ось чому стали змінюватися звичаї.

3 учень.

Після публікації повісті Распутін говорив журналістам: «Не варто зваблюватися – нам уже не повернути багато добрих традицій. Тепер мова йде про те, щоб зберегти ті, хто залишився, не відмовлятися від них з тією ж легкістю і безшабашністю, як це було донедавна». Цьому – порятунку Землі, життя, корисних традицій – присвячено практично всю творчість та вся громадська діяльність письменника.

4 учень.

Для Распутіна любов до землі не є абстрактним поняттям. Вона підкріплена конкретними справами: боротьбою за Байкал, прагненням зберегти історичні образи російських міст, поверненням древнім центрам країни колишніх назв.

Звучить музика. Світиться яскраве світло. Вечір закінчується.


Розділи: Література

Мета вечора: продовжити знайомство із творчістю В.Г.Распутіна; запровадити хлопців у духовний світ В.Распутіна, моральний світ його героїв, виявити громадянську позицію художника.

Оформлення:

  • книжкова виставка з епіграфом:

“Якщо зберемо волю кожного в одну волю – вистоємо!
Якщо зберемо совість кожного в одну совість – вистоємо!
Якщо зберемо любов до Росії кожного в одне кохання – вистоємо!”

(В.Г.Распутін)

  • портрет письменника;
  • фотографії та слайди
  • відео про Байкал

Хід уроку

Зал поділений на кілька зон:

  • Біограф
  • Літературознавець
  • Критик
  • Консультант
  • Виконавці
  • Гості – глядачі

Виступи біографа: Валентин Григорович Распутін (1937) - одне із визнаних майстрів “сільської прози”, одне із тих, хто продовжує традиції російської класичної прози, передусім з погляду морально- філософських проблем. І знову слово самого письменника: “Дитинство моє довелося на війну та голодні повоєнні роки. Воно було нелегке, але воно, як я тепер розумію, було щасливим. Ледве навчившись ходити, ми шкутильгали до річки і закидали в неї вудки, ще не зміцнівши, тяглися в тайгу, що починалася відразу за селом, збирали ягоди, гриби, з малих років сідали в човен і самостійно бралися за весла, щоб веслувати до островів, де косили сіно, потім знову йшли в ліс – більшість наших радощів та наших занять були пов'язані з річкою та тайгою. Це була вона, відома всьому світу річка, про яку складалися легенди та пісні”.

Ведуча: В.Распутін – із плеяди письменників, здатних стривожити душі юних читачів, передати їм свій людський, громадянський біль за землю, за людину на ній, за те, що відбувається. Щоб зрозуміти роздуми, почуття, турботи письменника важливо знати про витоки його життя.

Батьківщину, як і батьків, не обирають, вона дається нам разом із народженням та вбирається з дитинством.

Для кожного з нас це центр Землі, незалежно від того, велике це місто чи маленьке селище. З роками, стаючи дорослішими і обживаючи свою долю, ми приєднуємо до цього центру все нові й нові краї, можемо змінити місце проживання та переїхати… Але центр, як і раніше, там, на нашій “малій” батьківщині. Її змінити не можна.

"Мала" батьківщина дає нам набагато більше, ніж ми можемо усвідомити. Природа рідного краю викарбувалася в наших душах навіки. Я, наприклад, коли відчуваю щось на кшталт молитви, то бачу себе на березі старої Ангари, якої тепер немає, біля моєї рідної Аталанки, острова навпроти сонце, що заходить за інший берег. Сам Распутін впевнений, що всі ми з народження вбираємо картини своєї Батьківщини.

…Немало в житті побачив я всякої краси, рукотворної і нерукотворної, але й помиратиму я з цією картиною, дорожчою і ближче якої для мене нічого немає. Я вірю, що і в моїй письменницькій справі вона відіграла не останню роль: колись у невідзначену хвилину вийшов я до Ангари і обомлів - від краси, що ввійшла в мене, обомлів від свідомого і матеріального почуття батьківщини, що з'явилося з неї.

Поетичний відгук Станіслава Куняєва на "Прощання з Матерою".

Валентину Распутіну

На батьківщині, як у космосі, не порахувати
Вогню та ліси, каменю та простору,
Все не вмістиш, чи не тому є
У кожного з нас своя Матера,
Своя Ока, де тягне холодок
У передзимовий день від вологи загуслій,
Де під ногою ще хрумтить пісок
Крупнозернистий і заіндевілий.
Прощавай, Матере! Бути чи не бути
Тобі в майбутньому житті людському –
Нам не вирішити, але нам не розлюбити
Твоєї долі незбагненно речей.
Я знаю, що неоглядний народ,
Що в ньому, як у морі, світла чи каламуті,
На жаль, не злічити ... Хай буде льодохід,
Хай будуть після нас інші люди!
Прощай, Матере, біль мій, прощай,
Вибач, що слів заповітних не вистачає,
Щоб сказати все те, що, через край
Переливаючись, у синій безодні тане…

Літературознавець веде розмову про повісті "Прощання з Матерою".

Які загальнолюдські проблеми у цій повісті? (Про совісті, про вічні цінності, про батьківщину, про сенс людського життя)

Консультант:

Загибель Матери - це лихоліття для багатьох жителів села. А важкий час – це час випробувань людини. Як письменник виявляє хто є хто?

Через ставлення до рідної землі, до “малої” батьківщини.

І до рідної хати, і до могил теж! Через ставлення до рідних могил і мешканців, і начальства, для яких ці могили нічого не означають.

Чи потрібне затоплення Матери? Заради кого, заради чого це робиться?

Це необхідно. ГЕС зводять на благо людей. Заради тих самих материнців і ще, можливо, тисяч і мільйонів. Скільки ще таких Матерів досі без світла!

Ведучий: В.Г. Распутін. Російський письменник – це пророк, громадянин, учитель та совість нації. Йому довелося головні питання: "Хто винен?" "Що робити?" "Коли ж прийде справжній день?" "Що з нами відбувається?"

Ось висловлювання В.Распутіна

  • Його думки та переконання, і почуття. Про російський народ:Як би хотілося закликати до старого морального правила: не можна мені чинити погано, бо я російський. Колись, сподіватимемося, російська людина зведе ці слова на свій головний життєвий принцип і зробить їх національним путівництвом”.
  • Про православ'я:“Нас відривають від віри – не відірвемося. Душа російської людини знайшла свій подвиг і свій притулок у православ'ї, і тільки там ми знайдемо її для спокутних і рятівних праць, тільки там з'єднаємося у своєму тимчасовому і вічному покликанні, а не в блудливих пригод по задвірках чужих толків і релігій.
  • Про інтернаціоналізм:“Я за той інтернаціоналізм, у якому, не заважаючи один одному, а лише доповнюючи, існуватиме забарвлення всіх нації. Поняття “націоналізм” свідомо оббрехало. Судити про нього слід не за крайнощами і дурі, яких не уникнути у будь-якій здоровій ідеї, а по серцевині та морально-духовним засадам”.
  • Про громадянськість:“Чомусь стало прийнятим вважати, що громадянин – це неодмінно бунтар, руйнівник, нігіліст, людина, що рвуть свою зрощеність із вітчизняним ладом душі.
    А якщо той, хто рве, не приймає, ненавидить – який же він, вибачте, громадянин?! Позиція, властива громадянинові, має бути зі знаком плюс, а не мінус. Вона має бути творчого, перетворювального на краще, домобудівного характеру, мати синівські, а чи не прокурорські обов'язки”.
  • Про лад: “Я не став би рішуче віддавати перевагу якійсь одній системі – капіталізму чи соціалізму. Справа не в назвах, не в позначеннях, вони можуть бути умовними, а у змісті їх, у наповненні, у гнучкому поєднанні їх кращих сторін, у тому, що найбільше відповідає господарській "фігурі" народу. Рішуче змінювати в таких випадках "одяг" - заняття небезпечне.
  • Про права людини:"Справді, підміна воістину диявольська: права людини стали запереченням прав народу, а людина з правами - це, звичайно, не звичайна особистість, а або хам з телебачення, або шахрай розміру Чубайса і Абрамовича, навколо яких пасуться стада адвокатів" .

Ці висловлювання письменника стосуються різних років пострадянського періоду, починаючи з 1991 року. Вже 15 років письменник хоче достукатися до наших сердець, хоче бути почутим.

А ми не чуємо. А, можливо, треба вслухатися і вчитатися нам усім у слова нашого земляка, іркутянина, справжнього громадянина своєї Батьківщини. Можливо, щось прозріє в наших душах, і ми здобудемо людську пам'ять і повернемося обличчям не до миттєвої метушні кожного дня, а згадаємо що ми - теж громадяни цього з нас залежить багато в долі нашої країни. І, можливо, і в наших долях щось зміниться.

Літературознавець:

Повість "Живи і пам'ятай" була написана в 1974 році і народилася з дотику пережитого письменником у дитинстві з його сьогоднішніми роздумами про село воєнних років. Важко й тяжко було всім – і на фронті, і в тилу. Просто та буденно розповідає письменник про ціну зраду. Зради, що виросло з невеликих поступок совісті, обов'язку, честі. Згубивши себе, Андрій Гуськов губить найдорожчих та найулюбленіших людей.

Критик:

А що було поганого в тому, що Гуськов після тяжкого поранення відчайдушно захотів хоч ненадовго повернутися на батьківщину, лише поглянути на свою Атаманівку, притиснути до грудей Настену, перемовитися зі старими?

Консультант:

Але йшла війна і вона встановлювала свої жорсткі закони. Письменник зовсім не зраджує втікача суду військового трибуналу, навпаки, зовнішні обставини навіть сприяють герою повісті. Йому не зустрілися ні патрулі, ні перевірки, не було прискіпливих розпитувань.

Але уникнувши трибуналу, Гуськов все ж таки не пішов від суду. Цей суд може бути суворішим. Суд совісті. Він сам перетворив себе на ізгоя, що не значиться ні в живих, ні в мертвих, бродить Андрій Гуськов рідною округою, поступово втрачаючи людську подобу.

Змінивши солдатський обов'язок, Гуськов зрадив не лише себе, а й свою дружину, яку відлучив від села та від народу.

Гуськов у Распутіна – людина не так слабка, як егоїстична. Настіна, навпаки, натура цілісна, чиста, безкорислива. І є жорстока несправедливість у тому, що чудові якості героїні витрачаються марно, на мізерну мету – на Гуськова.

Надавши Батьківщину, Гуськов зраджує і найближчу йому людину.

Зневірившись знайти вихід із дурного глухого кута, кидається Настена в крижані води Ангари. Для Валентина Распутіна неприйнятна філософія всепрощення.

У цьому полягає трагічний і високий моральний урок справжніх і майбутніх поколінь.

Літературознавець:

Повість В. Распутіна "Дочка Івана, мати Івана".

Консультант:

Давайте разом спробуємо відповісти на запитання: в чому ж полягає правда останньої повісті Распутіна?

Одні вважають головним і важливим вбивством - помста за наругу юної дівчини. Але якщо це головне, чому Распутін, на відміну багатьох сучасних авторів, не описує ні сцени насильства, ні сцени вбивства? Інші – показати правду про існуюче становище для нових господарів життя. І все ж, хоч би як ми билися над питанням про те, що є головним у повісті, однозначної відповіді знайти не зможемо – жодна відповідь не вмістить у собі всієї повноти правди письменника.

При уважному прочитанні повісті ми побачимо, що Тамара Іванівна зважилася на власне правосуддя тільки після того, як відчула, зрозуміла, що слідувати може взяти хабар. Героїня зрозуміла, що сподіватися на наше правосуддя не можна, що право далеке від істини. Тамара Іванівна і є тією людиною, яка всім життям та рішучим вчинком своїм свідчить про необхідність та можливість залишитися людиною. Авторське розуміння правди – це правда народна: про Тамару Іванівну говорять у місті як про героїну, “в колонії вона має авторитет…”

Дочка Івана, мати Івана має силу відстояти свою правду, має силу увібрати в своє серце лихо своєї дочки, направити сина на вірний шлях і це її правда і її велич.

Неможливо погодитися із уславленням героїні повісті Тамари Іванівни, неможливо виправдати постріл.

Якщо, за логікою повести всі біди від ринку, від торгівлі, від продажності - і насильство відбувається на його задвірках - і "правосуддя" там же, то чому розумна і вольова мати не вберегла дочку раніше? Чому дозволила піти зі школи, якій не вірила? Чому пустила на ринок, не допомогла шукати іншу професію? Мати виборює майбутнє – але чому не захистила раніше? Чому не думає, як воскресити душу дочки, а, йдучи до в'язниці, залишає наодинці із собою...

Крім того, образ сина Івана не зовсім переконливий. У більшості прикладів він, на мій погляд, йде простим, легким шляхом і чи схвильований тим, як скластися доля матері, Тамари Іванівни, чи зможе він втішити сестру? Якщо уважно проаналізувати вчинки Івана, то побачиш, що він не має волі до добра, а є лише міркування. І він вирушає працювати не до школи, де потрібен, але де надто важко, а вибирає шлях простіше.

Уроки совісті та правди показали, що й у багатьох наших учнів знайшлися заповітні слова, щоби висловити своє ставлення до творчості В. Распутіна. Свідчення того їхнього визнання: “Мені дорогий і близький Распутін, тому що він у своїх творах описує людські почуття та душевні якості, які я дуже ціную у людях. Все, що я прочитала в нього пронизане любов'ю до простих людей зі своїми часом нелегкою долею”; "Распутін пише про наше сьогоднішнє життя, досліджує його з глибини, будить думку, змушує працювати душу"; “Повість Распутіна змушує замислитись над кожним словом. Пише він просто, але водночас глибоко й серйозне. Він чудовий психолог, художник. Я ясно уявляю створені ним картини життя, хвилююсь, переживаю за долі людей. Збираюсь ще раз перечитати його повісті. Впевнена, що відкрию для себе нове”

Щоб користуватися попереднім переглядом, створіть собі обліковий запис Google і увійдіть до нього: https://accounts.google.com

Попередній перегляд:

Щоб скористатися попереднім переглядом презентацій, створіть собі обліковий запис Google і увійдіть до нього: https://accounts.google.com


Підписи до слайдів:

Ти жінка, і цим ти маєш рацію. В. Брюсов.

Боттічеллі «Народження Венери»

Валентин Григорович Распутін 1937 р.н. «… почала закладені в дитинстві людини, схожі на вирізані на корі молодого дерева літери, що ростуть з ним, що розгортаються, становлять невід'ємну частину його.» В.Гюго

«Я вірю, що в моїй письменницькій справі, вона зіграла не останню роль: колись… Вийшов я до Ангари і обімлів – і від краси, що ввійшла до мене, обімлів, а також від свідомого і матеріального почуття Батьківщини, що з'явилося з неї.» В.Распутін

«...Жінка в Росії завжди була головним оплотом традиційної моральності та духовності...» В. Распутін

«Довго сиділи за столом батько з сином... Дар'я дивилася на них, що сиділи поруч, навпроти неї, і думала: «Ось вона, одна ниточка з вузликами. Мій - то вузлик ось-ось розтягнуть і загладять, щоб з іншого кінця новий підв'язати. Куди, в який бік натягнуть цю ниточку далі? Пощо так хочеться дізнатися, що буде?»

«Ти хоч чув, що в нього, у людини – то душа є?... У кому душа, в тому і Бог… І хоч не вір – зневірся ти, а він у тобі ж і є. Чи не в небі. А більше – людину в тобі тримає. Щоб людиною ти народився і людиною залишився. «Прощання з Матерою»


За темою: методичні розробки, презентації та конспекти

Презентація "Творчість В. Распутіна"

До ювілею письменника В. Р. Распутіна. Презентація "Творчість В.Распутіна" може використовуватися як на уроках, так і на позакласних заходах.

Тема сім'ї у творчості В.Распутіна

Тема сім'ї у творчості В.Распутіна. Урок у 11 класі. Короткий опис уроку та презентація до нього.

Конспект уроку з творчості В.Г.Распутіна

Конспект уроку з творчості В.Г.Распутіна в 11 класі розроблений у формі бесіди з повісті "Прощання з Матерою". На домашнє завдання учням пропонується твір-міркування. Урок можна пр...


В Іркутській ОДБ ім. Марка Сергєєва школярам розповіли про життя та творчість всесвітньо відомого письменника, класика російської літератури, сибірського прозаїка Валентина Григоровича Распутіна.

Уроки пам'яті «Світ та слово Валентина Распутіна» та літературна година «Військове дитинство» пройшли для старшокласників 39-ї та 46-ї шкіл та для учнів 7-го класу СКШ № 11 м. Іркутська у відділі краєзнавства та бібліографії Іркутської обласної дитячої бібліотеки ім. . Марка Сергєєва. Усі заходи були присвячені дню народження та річниці від дня смерті всесвітньо відомого письменника, класика російської літератури Валентина Григоровича Распутіна.

Минув рік без В. Г. Распутіна, який лише кілька годин не дожив до свого дня народження. На уроках пам'яті бібліотекарі познайомили підлітків із біографією знаменитого прозаїка, чиє дитинство пройшло у глухому сибірському селі, за 400 кілометрів від Іркутська. Сюжети творів представника сільської прози, прототипи героїв взято здебільшого з дитячих років його життя. Як зазначав сам Валентин Григорович: «…Письменник починається у дитинстві від вражень, якими насичується саме тоді. Він може потім довго не знати себе як письменника, а можливо, і ніколи не впізнати, проте душа засіяна, схвалена, і вона при спрямованому зверненні до неї будь-якої миті здатна дати врожай».

Розмова зі школярами пройшла із показом слайд-презентації. У ній було використано знімки відомого іркутського фотохудожника Бориса Дмитрієва, який, зокрема, проілюстрував збірку нарисів Валентина Распутіна «Сибір, Сибір...».

І звичайно, головне, про що йшлося з читачами підростаючого покоління, – це про кохання письменника до рідної Росії, Сибіру, ​​про його боротьбу за збереження чистоти сибірської перлини – озера Байкал та річки Ангари, з якою було тісно пов'язане життя прозаїка.

Старшокласники з цікавістю слухали розповідь бібліотекаря. Виходець із селянської сім'ї, завдяки таланту та працьовитості Валентин Распутін став одним із класиків російської літератури. Взагалі, це була чудова людина, скромна і делікатна у повсякденному житті, непримиренна і тверда при захисті головних людських цінностей. Усі його художні твори, публіцистика, виступи – це звернення до душі людини. Недаремно Валентина Григоровича називають совістю Росії.

Потім бібліотекарі запросили молодих людей ознайомитися з оформленою у відділі книжковою виставкою "Все життя я писав любов до Росії", де представлені твори В. Г. Распутіна різних років. Особливо привертали увагу читачів ювілейні та подарункові видання книг автора, збірки нарисів «Земля у Байкалу», а також повість «Прощання з Матерою», ілюстрована іркутянином, заслуженим художником РФ Сергієм Елояном.

А в ході літературної години «Військове дитинство» семикласники подивилися уривки з фільму з розповіді В. Распутіна «Уроки французької». Під час бесіди учні активно ставили питання, обговорювали вчинки головного героя, порівнювали повоєнне життя та стосунки людей тих років із нашим часом. Після заходу хлопці довго не розходилися, цікаво розглядаючи книги на виставці.

Червоною ниткою через усі заходи пройшла думка про важливість читання та самостійного відкриття для себе дивовижного світу прозаїка. Надихаюче звучала цитата іркутського критика В. Семенової: «Що означає пам'ятати письменника? Це означає пам'ятати те головне, заради чого він жив – його книги. Але спершу їх треба прочитати!».


Каширцева Ірина Миколаївна, головний бібліотекар,
Журавльова Катерина Леонідівна,головний спеціаліст зі зв'язків із громадськістю
Іркутської обласної дитячої бібліотеки ім. Марка Сергєєва
Фото І. Н. Каширцевої

Як Росія відзначить 80-річчя письменника

Текст: Наталія Соколова/РГ
Фото: Віктор Васенін/РГ

У медіацентрі «РГ» відбулася прес-конференція, присвячена пам'ятним заходам, присвяченим 80-річчю від дня народження . У ній брали участь: радник президента РФ з культури Володимир Толстой, директор Державного літературного музею Дмитро Бак, губернатор Іркутської області Сергій Левченко, режисер Сергій Мірошниченко.

15 березнякласику російської літератури ХХ століття виповнилося б 80 років. На честь цієї дати пам'ятні урочистості відбудуться по всій Росії. Заходи заплановані на весь рік. У день народження Валентина Григоровича відкриються одразу два музеї: один - в Іркутську, інший - на малій батьківщині письменника в Усть-Уді Губернатор Іркутської області Сергій Левченкопідкреслив: «Де б Валентин Григорович не знаходився, їздив світом, ми його завжди вважали нашою людиною, сибіряком, земляком. Музей Распутіна - це місце, де заново прочитуватиметься творчість письменника. Багато чого з того, що не опубліковано, тільки належить відкрити дослідникам. У цих музеях школярі та студенти зустрінуться з тими, хто пам'ятає Распутіна».

на 15 березнятакож заплановано всеросійський урок з творчості Валентина Распутіна, що пройде у всіх школах.

У пам'ятний день весь ефір на радіо «Книга», як розповів його головний редактор Єгор Сєров, буде присвячений письменнику. Крім того, щодня протягом року там можна буде почути твори Валентина Григоровича у виконанні відомих російських акторів. Окрім Волгограда та Москви, влітку та восени радіо віщатиме ще в 18 містах Росії. Також доступний в Інтернеті.

У Будинку Пашкова Російської державної бібліотеки у день іменин письменника, 22 березня, пройде пам'ятний вечір «З глибин у глибини». У колишній «Ленінці» зберігається більша частина рукописного архіву письменника, який був переданий бібліотеці його спадкоємцями, крім того, сам Валентин Григорович дуже любив працювати у залах бібліотеки. На вечорі виступатимуть політик Наталія Нарочницька, ректор Літературного інституту, письменник, критик та публіцист Лев Аннінський. « Ми сподіваємося, що це буде змістовна розмова про Валентина Григоровича, нам дуже важливо визначити те місце, яке посідають у наших умах, серцях ті сенси, які відкриті Распутіним і в його прозі, і в його публіцистиці»., - сказав Дмитро Бак. Студенти навчального театру Щукинського училища прочитають фрагменти з творів Распутіна.

Також у РДБ у Блакитному залі пройде виставка, яка стане свого роду продовженням експозиції, що відкрилася у Рум'янцівській залі «Ленінки». Виставку у Блакитному залі Державний літературний музей готував разом із Іркутським обласним краєзнавчим музеєм. Відвідувачам представлять ексклюзивні матеріали. Після Москви вона поїде в копії регіонами Росії.

Про заходи, які пройдуть на сибірській землі, розповів Сергій Мірошниченко, автор документального фільму про Распутіна «Річка життя». За його словами, в Іркутську з 5 по 9 жовтняпройде один із найвідоміших у світі екологічних фестивалів «Людина та природа», Задуманий письменником. Тепер він носить ім'я Валентина Распутіна. Цього року у програмі братимуть участь не лише документальні фільми про письменника, а й ігрові фільми, створені за його творами. Учениця Сергія Мірошниченка Юлія Бившева знімає авторський фільм про Валентина Распутіна, в якому про Распутіна розповідатимуть ті, хто його знав, любив, жив поряд. До фестивалю картину має бути завершено. «Нам не вистачає голосу Распутіна, - нарік Сергій Мірошниченко. - Це біда, що зараз голос таких видатних письменників став глухішим. Не такий сміливий та щирий. Окрім сміливості, потрібна й щирість.

Щирому, чистому голосу Распутіна ми вірили. Це не голос протесту в інтернеті, це голос осмисленого погляду на свою батьківщину, життя.

Крім того, мені не вистачає того кохання, яке він посилав до російської, російської жінки. Жінці - матері, батьківщині, яка завжди прощає нас. Я сподіваюся, що з Распутіним не відбуватиметься те, що відбувається з багатьма великими російськими письменниками другої половини XX століття, коли тихо, крок за кроком, пам'ять про них розмивається і тухне. Вона нам дуже потрібна зараз».

З ним згоден і Володимир Толстой: «Все, що ми запланували, робиться з великою любов'ю до Распутіна не для галочки. Його відсутність відчувається і відчувається у моральному кліматі суспільства. Для тих, хто знав письменника особисто, це незаповнена порожнеча».

У рамках книжкового фестивалю «Червона площа», який відбудеться у Москві з 3 по 6 червня, відбудеться круглий стіл, присвячений творчості Распутіна. У Распутіна досі немає повних зборів творів. Ця тема обговорюватиметься на круглому столі. Також на ярмарку представлять нові видання творів Распутіна: цього року має бути закінчено публікацію листування Валентина Распутіна з Віктором Астаф'євиміз передмовою Валентина Курбатова.

У вереснів Іркутську пройде Форум молодих письменників Росії, країн СНД та Зарубіжжя, присвячений Валентину Распутіну.. Також восени в рамках Культурного форуму, який щорічно проходить у Санкт-Петербурзі, пройде науково-практична конференція «Спадщина Распутіна: вічні питання».

ДО РЕЧІ
У Театральній галереї на Малій Ординці – відділі Театрального музею ім. А. А. Бахрушина - до 2 квітняпрацює виставка «Все життя писав любов до Росії. Народні драми Валентина Распутіна на сцені та на екрані». Експозицію склали фотографії, афіші, програми, книги, рецензії, відеоматеріали. Проза Валентина Распутіна була затребувана російським театром і кінематографом межі 1970-1980-х гг. Тоді за п'ять років по всьому СРСР було поставлено понад 40 вистав. Відвідувачі зможуть побачити відеофрагменти постановок найзначніших творів Валентина Распутіна — «Гроші для Марії», «Останній термін», «Живи та пам'ятай», «Прощання з Матерою», створених з 1970-х до 2010-х років не лише у Москві та Петербурзі , а й у Рязані, Орлі, Чебоксарах, Уфі, Пскові. Окрема зала присвячена кіноверсіям його творів.