Головна думка у прекрасному та лютому світі. У прекрасному та лютому світі (Машиніст Мальцев)

План уроку «У ЧУДОВОМУ І ЯРИННОМУ СВІТІ».

ТАЛАНТ МАЙСТРА І ЛЮДИНИ В РОЗПОВІДІ А. П. ПЛАТОНОВА

План уроку

    Організаційний момент.

    Актуалізація опорних знань учнів. Перевірка домашнього завдання.

    Оголошення теми та мети уроку.

    Сприйняття учнями навчального матеріалу.

    Підбиття підсумків уроку.

    Повідомлення домашнього завдання.

Цілі уроку

Освітні цілі:

    навчити учнів викладати свої думки, дотримуючись норм літературної мови;

    показати моральний зміст оповідання.

Розвиваючі цілі:

    розвиток образного, логічного, критичного мислення мови, пам'яті, розвиток усного та писемного мовлення;

    вдосконалення навичок роботи з текстом художнього твору, характеристики героїв.

Виховні цілі:

    формування етичних якостей;

    розвиток творчих здібностей;

    виховання компетентного читача

Компетенції:

    вміти проводити аналіз тексту художнього твору;

    вміти давати характеристику літературного героя;

    вміти складати план.

Форма уроку: практикум.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: денотатний граф (на дошці), тлумачний словник російської С.І. Ожегова, Н.Ю. Шведової, текст оповідання "У прекрасному і запеклому світі".

Метод: частково пошуковий.

Методичні прийоми: робота над планом, пояснення вчителя, словникова робота, повідомлення учня, коментоване читання, елементи аналізу художнього тексту, методи критичного мислення: денотатний граф, есе, синквейн.

Освітні технології: Елементи технології розвитку критичного мислення.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація знань учнів. Перевірка домашнього завдання (Читання учнями складеного цитатного плану оповідання, обговорення) .

Зразковий цитатний план оповідання “У прекрасному та запеклому світі”:

    Він сумував від свого таланту, як від самотності”.

    Мальцева віддали під суд.

    Що краще – вільна сліпа людина чи зряча, але безневинно ув'язнена?”

    Ти бачиш тепер увесь світ!

ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.

IV. Сприйняття учнями навчального матеріалу.

1 етап. Дзвінок. Групам даються картки із завданнями та питаннями (на підготовку 12–15 хвилин).

Перша група .

Аналітична розмова.

Як Платонов показує талант машиніста Мальцева?(По-перше, автор прямо стверджує, що машиніст талановитий: Мальцев був ще молодий – йому було років тридцять, «але він уже мав кваліфікацію машиніста першого класу і давно водив швидкі потяги», «Він вів потяг із відважною впевненістю великого майстра, з зосередженістю натхненного артиста, який увібрав весь зовнішній світ у своє внутрішнє переживання і тому панує над ним". По-друге, Платонов показує талант машиніста, прирівнюючи його до таланту "натхненного артиста". По-третє, талант просвічує в деталях: автор пише про очі Мальцева: «як порожні», але одразу ж додає: «я знав, що він бачив ними всю дорогу попереду і всю природу, що мчить нам назустріч, – навіть горобець... привертав погляд Мальцева...» Звернемо увагу до піднесену лексику, яка сприяє утвердженню думки автора про талант героя («відважний», «натхненний», «пануючий», «погляд») По-четверте, доказом таланту Мальцева служить і останній епізод першого розділу: НЕ мо гли зрозуміти його вміння»).)

Як авторське ставлення до праці машиністів?(Оповідач милується паровозом як твором мистецтва, машина, викликає «почуття наснаги», «особливу зворушену радість... – таку ж прекрасну, як у дитинстві при першому читанні віршів Пушкіна». Тобто для оповідача справа машиніста, паровози – нарівні з вершинами мистецтва, викликають захоплення, але при цьому оповідач тільки милується машинами, а талант належить обраному – Мальцеву.

(«Він відчував свою перевагу над нами, тому що розумів машину точніше, ніж ми, і він не вірив, що я чи хтось інший може навчитися таємниці його таланту...».)

Друга група.

Що означає вираз «сумував від свого таланту»?(Машиніст Мальцев відчував, що краще за нього ніхто не водить потяги, що більше за нього ніхто не любить паровози. Тому він був самотній – адже ніхто не міг зрозуміти його таланту, не міг розділити з ним радості єднання з машиною, «йому було сумно з нами », «Сумкував від свого таланту» - тобто відчував свою обраність, неможливість знайти собі рівного.)

Талант машиніста Мальцева.

Як А.П. Платонов показує талант машиніста Мальцева?(По-перше, автор прямо стверджує, що машиніст талановитий. По-друге, А.П. Платонов показує талант машиніста, прирівнюючи його до таланту "натхненного артиста". По-третє, талант просвічує в деталях: автор пише про очі Мальцева: "Я знав, що він бачив ними всю дорогу попереду і всю природу, що мчить нам назустріч ..." По-четверте, доказом таланту Мальцева служить і останній епізод 1 глави ...)

Чому Мальцев перевіряв усе своїми руками, не довіряв помічникам, був байдужий до них?(“Він відчував свою перевагу над нами, тому що розумів машину точніше, ніж ми, і він не вірив, що я чи хтось інший може навчитися таємниці його таланту…”)

Що означає вираз "нудьгував від свого таланту"?(Машиніст Мальцев відчував, що краще за нього ніхто не водить поїзда. Ніхто не міг зрозуміти його таланту, не міг розділити з ним радості єднання з машиною, "йому було сумно з нами", він відчував свою обраність, неможливість знайти собі рівного.)

Третя група.

(Мальцева захоплювало видовище грози вдалині. «Він розумів, що робота і потужність нашої машини могли йти в порівнянні з роботою грози, і, можливо, пишався цією думкою». Мальцев зображений могутнім, подібним до якогось язичницького божества: «Очі його, звиклі до диму, вогню і простору, блищали зараз натхненням". Натхнення Мальцева поділяє і оповідач: "Ми шалено мчали до тієї дальньої землі, поспішаючи на її захист".)

(Блискавка, що вразила Мальцева, здається ударом вищих сил, зухвалий виклик яким кинув машиніст. Це боротьба рівних, але Мальцев в результаті осліп. Він вів поїзд «на автоматі», відчуваючи, але не бачачи навколишнє. Тим самим Мальцев припустився цілої низки порушень: пройшов повз жовтий світлофор, червоний, сигнали колійних обхідників, через нього вибухнули петарди. Костя здогадався, що Мальцев осліп від близького розряду блискавки.)

Яким ми бачимо Мальцева у фатальний день 5 липня?(Мальцева захоплювало видовище грози вдалині. Він зображений могутнім, подібним до якогось язичницького божества. Натхнення Мальцева поділяє і оповідач: “Ми шалено мчали до тієї дальньої землі, поспішаючи на її захист”.)

Чому поїздка 5 липня виявилася останньою для Мальцева?(Блискавка, яка вразила Мальцева, здається ударом вищих сил, зухвалий виклик яким кинув машиніст. Це боротьба рівних, але Мальцев у результаті осліп. Він вів поїзд "на автоматі", відчуваючи, але не бачачи навколишнє.)

Четверта група.

Як автор зображує слідчого?(Слідчий зображений недовірливою, байдужою людиною. Він не вірить ні Мальцеву, ні його помічникові: «Він... занудьгував від мене, як від дурня».)

Як аналізують те, що сталося, Костя і Мальцев?(Мальцев бачив світ у своїй уяві. Слідчому ж потрібні факти, а не «уяву». Формально слідчий прав. І Костя, і сам Мальцев погоджуються з цим. Тому закономірним є ув'язнення Мальцева до в'язниці.)

Помічник Мальцева.

Дайте характеристику образу помічника Мальцева.

Коли і за яких обставин ми дізнаємось про ім'я помічника Мальцева?(Коли Мальцев називає його на ім'я, просить вести паровоз. Коли настає критичний момент, він розуміє, що осліп, що став звичайною, смертною людиною. Коли потрібні стають людське розуміння та участь.)

Чому Костя після трагедії, що трапилася з Мальцевим, не заспокоюється, думає про подію?(Кістя виявляється небайдужою людиною: він намагався допомогти своєму вчителю-машиністу, захищав Мальцева перед слідчим, сам розслідував причини події, знайшов спосіб довести невинність обвинуваченого.)

Який сенс вкладено у слова Кості: "Веди машину до кінця, Олександре Васильовичу: ти тепер бачиш весь світ!"?(Мальцев бачить світ новими, прозрілими очима. Це і “внутрішнє” прозріння – здобуття віри. І хоча Костя “не був другом Мальцева”, але бажання “захистити його від горя долі” зробило диво. Завдяки таланту людини, Костя відчуває Мальцева “як рідного сина”.)

П'ята група.

Аналіз початку та фіналу оповідання.

Відомо, що найважче написати першу та останню фрази, так само як і почати та закінчити будь-яку роботу. Як це зробив А.П. Платонів? Чим гарна перша фраза оповідання?(А.П. Платонов починає розповідь так, що відразу вводить читача в дію: "У Толубіївському депо кращим паровозним машиністом вважався Олександр Васильович Мальцев". У цій фразі позначено місце дії, головний герой; сказано, чим цей герой займається в житті, зазначено його особлива майстерність, шанобливе щодо нього ставлення людей.)

Прокоментуйте останню фразу оповідання: “Я боявся залишити його одного, як рідного сина, без захисту проти дії раптових та ворожих сил нашого прекрасного та запеклого світу”. А.П. Платонов називає наш світ "прекрасним і запеклим". Який зміст цих визначень?(Світ прекрасний, тому що несе радість творчості, радість відчуттів, красу природи. Яростний, тому що ворожий людині, не допускає влади людини над собою, руйнує "вибраних, піднесених людей".)

Навіщо Костя взяв Мальцева паровоз?(Костя бачив, що «відбуваються факти, що доводять існування ворожих, для людського життя згубних обставин, і ці згубні сили руйнують обраних, піднесених людей». Він «вирішив не здаватися, тому що відчував у собі щось таке, чого не могло бути у зовнішніх силах природи і в нашій долі, - ... відчував свою особливість людини ... прийшов у жорстокість і вирішив опиратися, сам ще не знаючи, як це потрібно зробити ».

Як передає авторка відчуття Мальцева, коли він знову опинився на паровозі?(«Він зосередився, забув своє горе сліпця, і лагідна радість висвітлила виснажене обличчя цієї людини, для якої відчуття машини було блаженством».)

Що допомогло Мальцеву знову прозріти?(Хвилювання, яке він зазнав при поверненні до справи свого життя. Хвилювання, яке передалося Кості: «Я промовчав, хвилюючись усім серцем».)

Який сенс вкладено у слова Кості: «Веди машину до кінця, Олександре Васильовичу: ти тепер бачиш весь світ!»?(Мальцев бачить світ новими, прозрілими очима. Він прозрів і тому, що повірив у дружню підтримку, у небайдужість людини. Це прозріння «внутрішнє» – здобуття віри. Завжди спокійний, суворий Мальцев заплакав, Костя у відповідь поцілував його. І хоча Костя « не був другом Мальцева", але бажання "захистити його від горя долі" зробило диво. Так проявився у Кості талант людини. Ця його особливість вселяла Кості впевненість у можливостях своїх і свого вчителя. Завдяки таланту людини, Костя відчуває Мальцева "як рідного сина" , хоча сам спочатку відчував себе молодшим і за віком, і здібностями.)

«Треба ставитися до людей по-батьківському». Як розумієте ці слова А. П. Платонова?(Сам автор відчуває любов до людей, відповідальність за них, і це «батьківське» почуття висловив образ Кості.)

А тепер про останню фразу оповідання. Платонов називає наш світ «прекрасним і запеклим». Який зміст цих визначень?(Світ прекрасний, тому що несе радість творчості, радість відчуттів, красу природи. Яростний, тому що ворожий людині, не допускає влади людини над собою, руйнує «обраних, піднесених людей». Проти Мальцева були і гроза, і його безпорадність сліпця, і байдужість людей, але «затятий» світ дає можливість людині проявити себе, утвердити свою силу в боротьбі, відчути радість подолання. Тільки так можна зрозуміти і красу світу.)

Словникова робота.

Знайти у тлумачному словнику російської С.І. Ожегова, Н.Ю. Шведові значення слів "букса", "інжектор", "петарда", "реверс", "тендер". Скласти словничок. (див. )

Як ви вважаєте, чому в оповіданні так багато незрозумілих більшості слів, термінів? Яку роль вони відіграють?(Незрозумілі слова зацікавлюють читача, роблять героїв людьми особливими. Такі слова надають значущості, вагомості та таємничості героям, говорять про талант майстра.)

2 етап. Осмислення. Робота у групах.

Учні за допомогою своїх товаришів відповідають на поставлені запитання (працюють з текстом оповідання “У прекрасному та лютому світі”, підбирають ключові слова та словосполучення з тексту для складання своєї частини денотатного графа).

(В умовах групової роботи діти отримують можливість висловити свою точку зору в групі і лише після цього "озвучити" її перед класом. Робота в групах сприяє розвитку навичок спілкування, умінь критично мислити, висловлюватися, переконувати та вести дискусію. Використання такого виду співробітництва сприяє тому , що учні що неспроможні ухилитися від виконання завдання.)

3 етап. Рефлексія. Роздуми та узагальнення. Побудова денотатного графа.

Один представник із групи виступає за своїм завданням, дає розгорнуту відповідь по своїй частині денотатного графа і заповнює свою колонку у схемі на дошці, а решта становлять схему в зошиті.

Підсумком роботи є денотатний граф, складений на основі відповідей учнів, що виступають (див. ).

Підсумкове питання:

Як же, за А.П. Платонову, чи можна подолати чіпку силу запеклих сил життя?

V. Підбиття підсумків уроку.

Що вдалося на уроці?

Що не вдалося на уроці?

Складіть синквейн, спираючись на прочитане оповідання.

Приклад синквейну:

Мир,
Прекрасний, лютий,
Тішить, засмучує, турбує.
Потрібно допомагати одне одному.
Життя.

VI. Повідомлення домашнього завдання.

На вибір:

    усне малювання: зробити усні ілюстрації до епізодів, які справили найбільше враження;

    твір есе на тему: “Проблема взаємодопомоги у світі”.

Початкова назва оповідання - "Машиніст Мальцев". Під таким заголовком його було надруковано у скороченому вигляді у другому номері журналу «30 днів» за 1941 р., а третьому номері журналу «Дружні хлопці» за 1941 р. під назвою «Уявне світло». Оповідання було написано 1938 р.

У творі відбито досвід письменника, який у 1915-1917 рр. в. працював помічником машиніста на околицях Воронежа, та й батько його був механіком та помічником машиніста.

Літературний напрямок та жанр

У деяких виданнях «У прекрасному та лютому світі» друкується з підзаголовком «Фантастична розповідь». Справді, подвійне засліплення блискавкою, подвійне відновлення зору немає наукових доказів. І зовсім невідомо, як впливає блискавка та попередня електромагнітна хвиля на зір окремих людей. Для читача навіть не має значення, чи є взагалі ця електромагнітна хвиля.

Всі ці фізичні та біологічні пояснення засліплення машиніста Мальцева та його чудового зцілення справді фантастичні, але загалом розповідь реалістична. Головне у ньому – не фантастичні елементи, а характери оповідача та машиніста Мальцева, показані у розвитку.

Тематика та проблематика

Тема оповідання – самотність майстра. Основна думка полягає в тому, що талант часто призводить до гордині, яка робить людину сліпою. Щоб побачити світ, треба розкрити йому назустріч серце.

У творі порушується проблема звеличення та співчуття, самотності, проблема справедливості покарання людиною людини, проблема провини та відповідальності.

Сюжет та композиція

Невелика розповідь складається з 5 частин. Розповідь динамічна, охоплює два роки. Оповідач стає помічником машиніста Мальцева на новому паровозі та працює з ним близько року. Другий розділ присвячений тій самій поїздці, під час якої машиніст осліп і мало не в'їхав у хвіст товарному поїзду. Третій главок описує суд над Мальцевим та звинувачення його.

Четверта частина розповідає про події, що відбуваються за півроку, взимку. Оповідач знаходить спосіб довести невинність Мальцева, але штучна блискавка викликає незворотну сліпоту ув'язненого. Оповідач шукає шляхи допомогти сліпому.

П'ята частина розповідає про події, що сталися ще за півроку, влітку. Оповідач сам стає машиністом і бере із собою в дорогу сліпого машиніста. Оповідач керує машиною, поклавши свої руки на руки сліпого машиніста. Якоїсь миті сліпий зміг розглянути жовтий сигнал, а потім став зрячим.

Кожна частина розповіді фіксує якийсь епізод з історії про Мальцева: звичайна поїздка – фатальна поїздка – суд – експеримент із блискавкою та звільнення – зцілення.

Назва розповіді пов'язані з останніми словами оповідача, який бажає вберегти Мальцева від ворожих сил прекрасного і запеклого світу.

Герої та образи

Образ прекрасного світу, ворожої людині – основний розповіді. В оповіданні два головні герої: машиніст Олександр Васильович Мальцев та оповідач, якого Мальцев називає Костя. Оповідач і Мальцев не дуже дружні. Розповідь – це історія їхніх взаємин, зближення, набуття у біді друга.

Машиніст Мальцев – справжній майстер своєї справи. Вже 30 років він має кваліфікацію машиніста першого класу, саме його призначають машиністом нової потужної машини «ІВ». Оповідач захоплюється роботою свого машиніста, який веде паровоз «з упевненістю великого майстра, із зосередженістю натхненного артиста». Основна риса, яку в Мальцева помічає оповідач – байдужість до людей, які працюють із ним, якась відчуженість. Одна з особливостей Мальцева засмучує оповідача: машиніст перевіряє ще раз всю роботу свого помічника, ніби не довіряє йому. Під час роботи Мальцев не розмовляє, а лише стукає ключем по казану, даючи безмовні вказівки.

Оповідач згодом зрозумів, що причина такої поведінки Мальцева у почутті переваги: ​​машиніст вважав, що краще розумів паровоз і більше любив його. Ця гординя, смертний гріх, можливо, і спричинила його випробування. Хоча таланту Мальцева справді ніхто було зрозуміти, як і перевершити їх у майстерності.

Мальцев не бачив блискавки, а осліпнувши, не зрозумів цього. Майстерність його була така велика, що він наосліп вів машину, бачачи внутрішнім зором, уявляючи весь звичний шлях, але, звичайно, не вміючи розглянути червоний сигнал, що здавався йому зеленим.

Вийшовши з в'язниці, сліпий Мальцев не може звикнути до свого нового положення, хоча не бідує, отримуючи пенсію. Він упокорюється перед оповідачем, який пропонує йому проїхати в його паровозі. Можливо, саме ця смирення стала початком одужання Мальцева, який зумів довіритись оповідачеві. Його внутрішній світ розкрився зовні, він заплакав і побачив "весь світло". Не лише матеріальний, а й світ інших людей.

Оповідач - людина, що любить свою роботу, як і Мальцев. Навіть споглядання хорошої машини викликає в нього натхнення, радість, яку можна порівняти з читанням віршів Пушкіна в дитинстві.

Для оповідача важливо хороше ставлення. Він людина уважна і старанна. У ньому закладена дивовижна та рідкісна здатність співчувати та захищати. Ця риса оповідача, як і його професія, є автобіографічною.

Наприклад, оповідача видається, що паровоз поспішає на захист далеких земель. Так і турбота про Мальцева спонукає оповідача вимагати справедливості на суді, зустрічатися зі слідчим, щоб виправдати невинного Мальцева.

Оповідач – людина пряма і правдива. Він не приховує, що ображений на Мальцева, прямо каже йому, що в'язниці не уникнути. Все-таки оповідач приймає рішення допомогти Мальцеву, «щоб захистити його від горя долі», від «фатальних сил, які випадково і байдуже знищують людину».

Оповідач не вважає себе винним у вторинній сліпоті Мальцева, він доброзичливий, незважаючи на те, що Мальцев не бажає прощати його або розмовляти з ним. Вже після чудового зцілення Мальцева оповідач хоче захищати його, як рідного сина.

Ще один герой оповідання – справедливий слідчий, який провів експеримент зі штучною блискавкою і мучиться докорами совісті, бо довів «невинність людини за допомогою її нещастя».

Стилістичні особливості

Оскільки розповідь написана від першої особи, а оповідач Костя, хоч і любить Пушкіна. людина технічного складу, Платонов нечасто використовує свою специфічну, наповнену дивною метафоричністю мову. Ця мова проривається лише в особливо важливі для автора моменти, наприклад, коли автор словами машиніста пояснює, що машиніст Мальцев увібрав весь зовнішній світ у своє внутрішнє переживання, таким чином здобувши владу над ним.

Розповідь багата на професійну лексику, пов'язану з роботою паровоза. Вочевидь, і за часів Платонова мало хто розумів деталі роботи паровоза, а сьогодні, коли паровозів немає, ці подробиці взагалі незрозумілі. Але професіоналізми не заважають читати та розуміти розповідь. Напевно, кожен читач репрезентує щось своє, коли читає, що Мальцев віддав «реверс на повну відсічку». Важливо, що Машиніст виконував свою важку роботу добре.

У оповіданні важливі деталі. Одна з них – погляд та очі Мальцева. Коли він веде машину, очі його дивляться «абстрактно, як порожні». Коли Мальцев висовує голову, розглядаючи навколишній світ, його очі блищать наснагою. Сліпі очі машиніста знову стають порожніми та спокійними.

Назва оповідання - "У цьому прекрасному і лютому світі" - має важливе значення розуміння його проблематики. Чому світ Платонова "прекрасний" та "затятий"? Слово "прекрасний" пов'язане з такими поняттями, як радість, гармонія, диво, краса, розкіш. Слово "затятий" у нашій свідомості рідниться з такими словами, як гнів, сила, стихія, порив, ненависть і таке інше. У Платонова ці поняття зливаються на єдиний потік, ім'я якому - життя. Чи не така суперечлива сама дійсність? Чи не так суперечлива сама людина? Письменник досить ясно вказує у розповіді існування двох стихій - природної і людської Можна побачити і гармонію цих стихій, та його роз'єднаність, протилежність. Саме тому герої Платонова найчастіше шукають людей, які намагаються визначити своє місце у світі.

Ще в 20-30-х роках XX століття багато критиків говорили про дивних героїв Платонова, про непередбачувані фінали його оповідань, про його одну зрозумілу логіку зображення. Але навіть найзлісніші його недоброзичливці було неможливо визнати силу його таланту, свободу мови, неймовірну щільність оповідання. Дуже часто письменник ставив питання про місце людини у світі, про його самотність серед людей. Він звертав пильну увагу на переслідуючу людину почуття порожнечі, сирітства, непотрібності у світі. Ці почуття живуть майже кожному героя Платонова. Такий і машиніст Мальцев.

Олександр Васильович Мальцев мав чудовий талант - ніхто краще за нього не міг відчувати машини, не міг по одному погляду визначити неполадки в роботі, не міг так всеосяжно сприймати світ, помічати дрібні деталі. Саме тому було цілком очікуваним його призначення на найновіший і найпотужніший поїзд до депо - "ІС". Ця машина стала його дітищем. Під час поїздки він ніби зливався з паровозом воєдино, відчував биття його парового серця, розумів найменший звук. Захоплений роботою, він ставав схожим на актора, що натхненно грає. Але як часто оповідач – помічник Мальцева Костя – помічав незрозумілий смуток у його погляді. А це було не що інше, як почуття самотності, що виливається назовні. Набагато пізніше зрозуміє Костя цю тугу. Талант машиніста прирікав Мальцева на самотність, піднімав над усіма і змушував дивитися згори. Мальцев практично не звертав уваги на нового свого помічника, і навіть через рік він ставився до нього так само, як і до слюсаря-мастила. Він весь віддавався роботі, розчинявся в машині та у навколишній природі. Маленький горобець, що потрапив у повітряний струмінь від паровоза, не залишався поза увагою. Мальцев трохи повертав голову, щоб простежити його подальшу долю. Йому здавалося, що тільки він один здатний так багато увібрати в себе, так багато пізнати. Сила його таланту, хоч як це сумно, віддаляла його від решти світу людей, серед собі подібних він почував себе самотньо. Втраченість і порожнеча панували в його душі. Це почуття так званого сирітства характерно практично всім персонажів Платонова. За допомогою цієї характеристики героя письменнику вдалося робити масштабніші висновки. Від долі однієї людини він переходив до долі мільйонів. Його думка про втраченість людини в епоху революцій та політичних переворотів проходить через усі її твори.

І справді, сумне подальше життя засудженого людьми Мальцева: він відлучений від роботи, якою віддавав всього себе, до якої тягнувся душею. На прикладі Мальцева бачимо, як будується, позбавленого душевної повноти.

В оповіданні важливий образ помічника Кості. Це людина чуйна, спостережлива, не менш уважна до дрібниць, ніж її вчитель. Можливо, він був менш талановитий, але його старанність і старанність дуже допомогли йому. Незабаром після відставки Мальцева він і сам успішно складає іспити на машиніста. Так, дійсно, Костя не настільки наділений даром відчувати механізм, але він більш уважний до людей, що його оточують. Це вважатимуться його талантом. Він зміг розгледіти майже мимохідь таємний смуток у погляді свого вчителя, але він не зупинився на цьому, шукав "правду", розгадку цієї туги. І він знайде її, але трохи пізніше. Це людина, яка не глуха до чужого горя. Саме він повертає до життя Мальцева, який втратив себе, осліплого і нікому не потрібного. Щоразу, збираючись у дорогу, він бачив на лаві свого вчителя, що спирається на тростину. На всі слова втіхи Мальцев відповідав незмінним "Геть!". Навіть у своєму горі, у своїй безпорадності він боїться підпустити до себе живу людину, яка відчуває душу. Він досі не вірить, що є на світі той, хто міг би зрозуміти його. А в його душі панувала невимовна туга. Він намагався хоч якось знову вчепитися за той шалений перебіг життя, повернути бодай частину свого минулого. Безцільно приходив він у депо і жадібно ловив звуки залізниці, повертав голову туди, звідки чув потужний рух паровоза.

Гордий у своїй самоті, він, тим не менш, підпорядковується Кості, який одного разу запропонував поїхати з ним. Замість звичайного "Геть!" він сказав: "Добре. Я буду смирним. Дай мені там в руки що-небудь, дай реверс потримати: я крутити його не буду".

Крутити його не будеш! – підтвердив я. - Якщо покрутиш, я тобі дам у руки шматок вугілля і більше ніколи не візьму на паровоз.

Сліпий промовчав; він настільки хотів знову побути паровозом, що змирився переді мною».

І ось Мальцев знову відчуває подих зустрічного вітру, відчуває під рукою міць механічного гіганта. Що він відчуває у цей момент? Захоплення! Радість! Захват! Ця буря почуттів повертає його до життя: він прозріває. Але й тут не залишає його Костя. Провівши його додому, він довго ще не може піти. Відчуваючи майже батьківську прихильність до цієї людини, він боїться залишити її наодинці з прекрасним і запеклим світом.

Він відчуває його безпорадність перед світом, його наївність і простоту за маскою зарозумілості. Геніальний машиніст Мальцев помічав красу природи, насолоджувався гармонією, віддаляючись від світу людей. І жорстокий світ покарав його за це.

Платонов майстерно створює контраст між двома цими світами. Це особливо видно у сценах боротьби паровоза зі стихією. "Ми тепер йшли назустріч потужній хмарі, що з'явилася з-за обрію. З нашого боку хмару освітлювало сонце, а зсередини її рвали люті, роздратовані блискавки, і ми бачили, як мечі блискавок вертикально встромлялися в безмовну далеку землю, і ми шалено мчали до тієї далекій землі, немов поспішаючи на її захист”. Мальців та машина борються з силами природи. Платонов насичує текст яскравими метафорами, епітетами. Сам паровоз стає схожим на міфічне божество. І який же результат цієї боротьби? Зрештою, природа приходить знову до гармонії: "Ми відчували запах сирої землі, пахощі трав і хлібів, насичених дощем і грозою, і мчали вперед, наганяючи час". Але що відбувається з людиною? Осліплений блискавкою, Мальцев втрачає зір. Багато дослідників часто говорять про дві блискавки. Перша їх - настільки сильна, грандіозна, позбавила людини зору, але з надовго. А ось друга – штучна – надовго позбавляє Мальцева здібності бачити.

Автор наводить читача на думку, що закони світу людей набагато жорстокіші і нещадніші, ніж природні закони. Люди не змогли розглянути таланту Мальцева. Він стає ще самотнішим. Шлях до порятунку Мальцева - образ Кості. Він не лише повертає зір колишньому машиністу, а й відкриває перед ним шлях у світ людей. "Ти бачиш тепер весь світ!"

План

У Мальцева з'являється нова машина та новий помічник. Опис роботи Мальцева. Через блискавку Мальцев сліпне і наражає на небезпеку життя багатьох людей. Мальцева віддають до суду. Оповідач бере сліпого із собою на машину, і той прозріває.

Як завантажити безкоштовний твір? . І посилання на це твір; Аналіз оповідання А. П. Платонова «У цьому прекрасному та лютому світі», планвже у твоїх закладках.
Додаткові твори на цю тему

    Головний герой оповідання – Олександр Васильович Мальцев – вважався найкращим паровозним машиністом у депо. Він був досить молодим – близько тридцяти років – але вже мав статус машиніста першого класу. І ніхто не здивувався, коли його призначили на новенький та дуже потужний пасажирський паровоз "ІВ". Це було "розумно та правильно". Помічником Мальцева став оповідач. Він був надзвичайно задоволений тим, що потрапив на цю машину "ІВ" - єдину в депо. Мальців не
    1. Яка проблема становить основу всієї творчості А. Платонова? А. Батьків та дітей Б. Боротьби за свободу В. Сутності життя Г. Інтелігенції та революції 2. Яка концепція природи у творчості А. Платонова? А. Гармонійний світ Б. Прекрасний і запеклий світ У. Розгул стихій 3. У яких творах А. Платонова виявляються риси антиутопії? А. "Сокровена людина" Б. "Котлован" В. "Чевенгур" Г. "Місто Градів" 4. У чому полягає основний і постійний конфлікт усієї прози А. Платонова? А. Суперечність між живою природою та неживими машинами Б. Між людиною та
    Нам потрібна найбільша напруга всіх сил... сувора цілеспрямованість!.. А до нас приходять із пропагандою гуманізму! Начебто є на світі щось більш істинно людське, ніж класова ненависть пролетаріату... Платонівська "нігілістична" критика держави цілком гармонує і з його "гуманізмом", і з протилежним протиставленням міста селі, що проходить через всю розповідь міста - селянство, мовляв, все виробляє, а над ним... - ситі городяни, зі шкіряними мішками під пахвою! "Молодецький" нігілізм виявляється явною зброєю
    У своїй вчительській практиці я звертаюсь до розповіді «У прекрасному та запеклому світі» приблизно з кінця 80-х років; як свідчить досвід, твір це цілком доступне розумінню шестикласників. На його вивчення, на мою думку, слід відвести щонайменше дві години. У ході першого заняття хлопці знайомляться зі статтею про Платонова, вміщену в підручнику. Щоб розширити коло уявлень про художника, залучаю додаткові матеріали із таких джерел: Васильєв В. В. Андрій Платонов. Нарис життя та
    1. Яка тема є головною у ранній творчості А. Платонова? У ранній творчості А. Платонова головна тема – взаємини людини та природи. Встановлення гармонії з-поміж них є сенсом життя ранніх героїв письменника. Ця тема розкривається в оповіданнях "Походження майстра", "Прекрасний і лютий світ", "Ефірний тракт", "Сокровенна людина". 2. Як розуміти платонівське визначення природи як "прекрасного та запеклого світу"? Природа подвійна. Вона тендітна, беззахисна квітка, прекрасна у своїй природності. Але природа – це і
    Незвичайність мови творів Платонова Андрій Платонович Платонов - один із своєрідних та загадкових письменників XX століття. Його твори важкі сприйняття непідготовленого читача. Вони не легке чтиво. Для розуміння творів Платонова необхідне вдумливе, повільне читання, що вимагає постійної роботи думок. Але якщо ви вчитаєтеся, зрозумієте задум автора, то на все життя збережете повагу та прихильність до автора та його творів. Головним у розкритті задуму художника є мова. Його епітети розкривають несподіваний бік
    Письменницька доля А. П. Платонова склалася трагічно: його погляд на світ, його стиль, сувора правда життя в його творах спочатку зустрічали нерозуміння, а починаючи з кінця 20-х років призвели до переслідувань, політичної ганьби в пресі та заборон. Наприкінці 20-х і в 30-х роках він досяг вершини своєї творчості в романі «Чевенгур», повістях «Котлован», «Ювенільне море» та інших. Але вони не побачили світла за життя автора і, дивом зберігшись у

Назва оповідання — «У цьому прекрасному і затятому світі» — має важливе значення розуміння його проблематики. Чому світ Платонова «прекрасний» та «затятий»? Слово «прекрасний» пов'язане з такими поняттями, як радість, гармонія, диво, краса, пишнота. Слово «затятий» у нашій свідомості рідниться з такими словами, як гнів, сила, стихія, порив, ненависть і таке інше. У Платонова ці поняття зливаються на єдиний потік, ім'я якому — життя. Чи не так суперечлива сама дійсність? Чи не так суперечлива сама людина? Письменник досить ясно вказує в розповіді на існування двох стихій - природної та людської Можна побачити і гармонію цих стихій, і їхня роз'єднаність, протилежність. Саме тому герої Платонова найчастіше люди шукають, які намагаються визначити своє місце у світі.

Ще в 20-30-х роках XX століття багато критиків говорили про дивних героїв Платонова, про непередбачувані фінали його розповідей, про нього одного зрозумілою логікою зображення. Але всі навіть найзлісніші його недоброзичливці не могли не визнати силу його таланту, свободу мови, неймовірну щільність оповідання. Дуже часто письменник ставив питання про місце людини у світі, про його самотність серед людей. Він звертав пильну увагу на переслідуючу людину почуття порожнечі, сирітства, непотрібності у світі. Ці почуття живуть практично у кожному герої Платонова. Такий і машиніст Мальцев.

Олександр Васильович Мальцев мав чудовий талант — ніхто краще за нього не міг відчувати машини, не міг по одному погляду визначити неполадки в роботі, не міг так всеосяжно сприймати світ, помічати найдрібніші деталі. Саме тому було цілком очікуваним його призначення на найновіший і найпотужніший поїзд у депо - «ІС». Ця машина стала його дітищем. Під час поїздки він ніби зливався з паровозом воєдино, відчував биття його парового серця, розумів найменший звук. Захоплений роботою, він ставав схожий на актора, що натхненно грає. Але як часто оповідач – помічник Мальцева Костя – помічав незрозумілий смуток у його погляді. А це було не що інше, як почуття самотності, що виливається назовні. Набагато пізніше зрозуміє Костя цю тугу. Талант машиніста прирікав Мальцева на самотність, піднімав над усіма і змушував дивитися згори. Мальцев практично не звертав уваги на нового свого помічника, і навіть через рік він ставився до нього так само, як і до слюсаря-мастила. Він весь віддавався роботі, розчинявся в машині та у навколишній природі. Маленький горобець, що потрапив у повітряний струмінь від паровоза, не залишався поза увагою. Мальцев злегка повертав голову, щоб простежити його подальшу долю. Йому здавалося, що тільки він один здатний так багато увібрати в себе, так багато пізнати. Сила його таланту, хоч як це сумно, віддаляла його від решти світу людей, серед собі подібних він почував себе самотньо. Втраченість і порожнеча панували в його душі. Це почуття так званого сирітства характерно практично для всіх персонажів Платонова. За допомогою цієї характеристики героя письменнику вдалося робити більш масштабні висновки. Від долі однієї людини він переходив до долю міліонів. Його думка про втраченість людини в епоху революцій та політичних переворотів проходить через усі її твори.

І справді, сумне подальше життя засудженого людьми Мальцева: він відлучений від роботи, якою віддавав всього себе, до якої тягнувся душею. На прикладі Мальцева бачимо, як будується доля людини, позбавленої душевної повноти.

В оповіданні важливий образ помічника Кості. Це людина чуйний, спостережливий, не менш уважний до дрібниць, ніж його вчитель. Можливо, він був менш талановитий, але його старанність і старанність дуже допомогли йому. Незабаром після відставки Мальцева він і сам успішно складає іспити на машиніста. Так, дійсно, Костя не настільки наділений даром відчувати механізм, але він більш уважний до людей, що його оточують. Це вважатимуться його талантом. Він зміг роздивитися майже мимохідь таємну смуток у погляді свого вчителя, але він не зупинявся на цьому, він шукав «правду», розгадку цієї туги. І він знайде її, але трохи пізніше. Це людина, яка не глуха до чужого горя. Саме він повертає до життя Мальцева, який втратив себе, осліплого і нікому не потрібного. Щоразу, збираючись у дорогу, він бачив на лаві свого вчителя, що спирається на тростину. На всі слова втіхи Мальцев відповідав незмінним «Геть!». Навіть у своєму горі, у своїй безпорадності він боїться підпустити до себе живу людину, яка відчуває душу. Він досі не вірить, що є на світі той, хто міг би зрозуміти його. А в його душі панувала невимовна туга. Він намагався хоч якось знову вчепитися за той шалений перебіг життя, повернути бодай частину свого минулого. Безцільно приходив він у депо і жадібно ловив звуки залізниці, повертав голову туди, звідки чув потужний рух паровоза.

Гордий у своїй самоті, він, тим не менш, підпорядковується Кості, який одного разу запропонував поїхати з ним. Замість звичайного «Геть!» він сказав: «Гаразд. Я буду смирним. Дай мені там у руки щось, дай реверс потримати: я крутити його не буду.

Крутити його не будеш! - підтвердив я. — Якщо покрутиш, я тобі дам у руки шматок вугілля і більше ніколи не візьму на паровоз.

Сліпий промовчав; він настільки хотів знову побути на паровозі, що змирився переді мною».

І ось Мальцев знову відчуває подих зустрічного вітру, відчуває під рукою міць механічного гіганта. Що він відчуває в цей момент? Захоплення! Радість! Захват! Ця буря почуттів повертає його до життя: він прозріває. Але й тут не залишає його Костя. Провівши його додому, він довго ще не може піти. Відчуваючи майже батьківську прихильність до цієї людини, він боїться залишити його наодинці з прекрасним і запеклим світом.

Він відчуває його безпорадність перед світом, його наївність і простоту за маскою зарозумілості. Геніальний машиніст, Мальцев помічав красу природи, насолоджувався гармонією, віддаляючись від світу людей. І жорстокий світ покарав його за це. Матеріал із сайту

Платонов майстерно створює контраст між двома цими світами. Це особливо видно у сценах боротьби паровоза зі стихією. «Ми тепер йшли назустріч потужній хмарі, що з'явилася через горизонт. З нашого боку хмару освітлювало сонце, а зсередини її рвали люті, роздратовані блискавки, і ми бачили, як мечі блискавок вертикально встромлялися в безмовну далеку землю, і ми шалено мчали до тієї дальньої землі, ніби поспішаючи на її захист». Мальців та машина борються з силами природи. Платонов насичує текст яскравими метафорами, епітетами. Сам паровоз стає схожий на міфічне божество. І який же результат цієї боротьби? Зрештою природа знову приходить до гармонії: «Ми відчували запах сирої землі, пахощі трав і хлібів, насичених дощем і грозою, і мчали вперед, наганяючи час». Але що відбувається з людиною? Осліплений блискавкою, Мальцев втрачає зір. Багато дослідників часто говорять про дві блискавки. Перша з них — така сильна, грандіозна, позбавила людини зору, але не надовго. А ось друга – штучна – надовго позбавляє Мальцева здатності бачити.

Автор наводить читача на думку, що закони світу людей набагато жорстокіші і нещадніші, ніж природні закони. Люди не змогли розглянути таланту Мальцева. Він стає ще більш самотнім. Шлях до порятунку Мальцева — образ Кості. Він не тільки повертає зір колишньому машиністу, а й відкриває перед ним шлях у світ людей. Ти бачиш тепер весь світ!

План

  1. У Мальцева з'являється нова машина та новий помічник.
  2. Опис роботи Мальцева.
  3. Через блискавку Мальцев сліпне і наражає на небезпеку життя багатьох людей.
  4. Мальцева віддають до суду.
  5. Оповідач бере сліпого з собою на машину, і той прозріває.

Чи не знайшли те, що шукали? Скористайтеся пошуком

На цій сторінці матеріал за темами:

  • план з розповіді у прекрасному лютому світі
  • а.п. платонів юшка план
  • чому автор цей світ називає прекрасним та запеклим
  • у прекрасному та лютому світі аналіз
  • а.п платонів у прекрасному та лютому світі аналіз