Crtanje jednog dana u životu Oblomova. Priprema učenika za istraživačke aktivnosti kroz organizaciju pristupa usmjerenog na učenika u nastavi književnosti

U prvom dijelu Gončarovljevog romana "" upoznajemo se s glavnim likom djela. Oblomov je bio istaknuti predstavnik plemstva sredine 19. stoljeća. Pisac nam svog glavnog lika prikazuje kao osobu koja nema smisla u životu. Oblomov je bio vrlo lijen, a njegovo glavno zanimanje bilo je ležanje na kauču. Ilya Ilyich provodi svoj život u snovima, zamišljajući sebe velikim čovjekom kojeg svi vole i štuju. Rjeđe sanja o mirnom životu sa voljenom ženom i djecom. Jednog dana Oblovom, razmišljajući o svom postojanju, postavio si je pitanje: "Zašto sam ovakav?". Ali ne nalazeći odgovor na postavljeno pitanje, Ilya Ilyich uranja u slatki san. Sanja svoju rodnu Oblomovku.

Oblomovljev san se može podijeliti u tri dijela. U prvom dijelu glavnog lika vidimo kao dječačića od oko sedam godina. Vrijedno je napomenuti da je mali Ilyusha bio vrlo živahno, radoznalo i spretno dijete. Dječak je odrastao okružen brigom i nadzorom dadilja, koje mu nisu dopuštale da sam kroči i kroči. Ilyusha je bio vrlo pažljiv dječak, primjećivao je svaku sitnicu. Upravo je to promatranje odmjerenog i neužurbanog života odredilo karakter protagonista. Treba reći da je takav poredak života bio po volji Oblomovu, ali je takav život bio pun nedostataka. Monotonija i dosada ne mogu biti primjer koji treba slijediti.

Jedno od najvažnijih zanimanja obitelji Oblomov bilo je jelo. Hrana je za njih postala sastavni ritual koji se ponavlja svaki dan. U pravilu su kmetovi pripremali hranu, a Iljušini roditelji su se bavili odabirom proizvoda.

Gončarov nam ironično pokazuje dječakove roditelje. Ni oni se nisu ničim bavili, živjeli su na račun svojih kmetova i uživali u svakom proživljenom danu.

Nakon večere cijelo je imanje Oblomova utonulo u san, a tada je mali Ilyusha dobio priliku osamostaliti se.

Drugi dio sna vodi nas u jednu od zimskih večeri, kada mu je dadilja Oblomova pričala bajke. Ilyusha je jako volio slušati priče medicinske sestre. Život u Oblomovki je odmjeren, činilo mu se nastavak bajke. S vremenom se bajka pomiješala sa životom već odraslog Ilje Iljiča, koji je ostao dijete koje nije znalo živjeti stvarnim životom.

Treći dio Oblomovljevog sna prikazuje Ilju kao tinejdžera. U tom trenutku imao je trinaest ili četrnaest godina. Nedaleko od Oblomovke bilo je selo Verkhlevo. Tamo je studirao kod Nijemca po imenu Stoltz. Zajedno s Ilyom studirao je Stolzov sin Andrey, koji je kasnije postao Oblomovljev najbolji prijatelj. Možda bi Stolz nečemu naučio Ilyusha, odgojio u njemu snažnu osobnost, ali Verkhlevo je bio dio Oblomovke, a tamo je također vladao spor i odmjeren život. Bezbrižne slike okolnog života davale su lažnu predodžbu o stvarnom životu. Sve je to, na kraju, pokazalo Iljuši kako treba “ispravno” živjeti.

Osim toga, pozornost privlači autorov odnos prema događajima. S jedne strane, on ima negativan stav prema načinu života obitelji Oblomov, osuđuje ponašanje Ilyushinih roditelja, koji nisu dopustili dječaku da bude neovisan. Ilyusha je studirao samo zbog svjedodžbe, a ne zbog znanja.

S druge strane, i Gončarov je odrastao u takvoj obitelji. Sa zebnjom opisuje djetinjstvo glavnog junaka, jer ga je ono podsjetilo na njegovo djetinjstvo. Ali Gončarov je uspio "pobjeći" od takvog "uspavanog" života, odgojio je snažne karakterne osobine u sebi i postao stvarna osoba. A mali i znatiželjni Ilyusha postao je talac okoline u kojoj je bilo nemoguće razvijati se u drugom smjeru.

Odjeljci: Opće pedagoške tehnologije

Ciljevi lekcije.

Obrazovni:

  1. Upoznati se s 1-7 poglavlja prvog dijela romana I.A. Gončarova "Oblomov".
  2. Nastaviti svladavati kulturu rada s tekstom umjetničkoga djela (razumjeti i tumačiti tekst, isticati glavne misli pročitanoga).
  3. Proširite mogućnosti oslanjanja na osobno iskustvo (korelirajte osobno značenje sa svojim osjećajima, iskustvom, vrijednostima).
  4. Razvijati vještine i znanje pisanja.
  5. Formirati vještine i sposobnosti dijaloga i monologa.

U razvoju:

  1. Razvijati kritičko mišljenje.
  2. Biti u stanju donositi zaključke i zaključke.
  3. Razvijati komunikacijske vještine.
  4. Razvijati monološki govor.
  5. Razvijati vještine riječi.

Obrazovni:

  1. Njegujte ljubav prema ruskoj klasičnoj književnosti.
  2. Naučite slušati i razumjeti ono što čitate.
  3. Potražite problem i pronađite rješenje za njegovo prevladavanje.
  4. Njegujte poštovanje prema tuđem mišljenju.

Tijekom nastave

Sat je popraćen računalnom prezentacijom (prilog 1).

Organizacija početka lekcije

Godine 1879. ruski klasik, autor tri poznata romana "Obična priča", "Oblomov", "Litica" Ivan Aleksandrovič Gončarov napisao je članak "Bolje ikad nego nikad", u kojem sažima svoju kreativnu aktivnost, podvrgavajući se kritičku, prilično detaljnu analizu sva tri njegova romana. Što mislite zašto se autor odlučio na takav korak?

Skrenite pozornost djece na ploču.

RAZUMIJEVANJE:

Svrha lekcije

Cilj formuliraju učenici:

Naučiti razumjeti misli i sudove pisca i naučiti izražavati vlastite misli i sudove na način da ih razumiju i drugi ljudi.

Nastavnik, sažimajući izjave učenika, naziva svrhu lekcije:

Naučiti razumjeti misli i prosudbe Gončarova, tj. otkriti tajne piščeva umjetničkoga načina.

Ažuriranje znanja

Pročitali ste 1. dio romana I.A.Gončarova "Oblomov". Jeste li već u književnosti sreli takvog junaka? Što ga povezuje s drugim književnim junacima i po čemu se od njih razlikuje?

Učitelj poziva učenike da usporede junake književnih djela, podvuku riječi koje karakteriziraju te junake i usporede ih. Rad s brošurama.

Chatsky

Pečorin

Čičikov

Oblomov

cesta
Kuća
Ljubaznost
Lijenost
Mekoća
nedostatak duhovnosti
Nemoralnost
Odlučnost
Servis
smirenost
Cilj
energija

cesta
Kuća
Ljubaznost
Lijenost
Mekoća
nedostatak duhovnosti
Nemoralnost
Odlučnost
Servis
smirenost
Cilj
energija

cesta
Kuća
Ljubaznost
Lijenost
Mekoća
nedostatak duhovnosti
Nemoralnost
Odlučnost
Servis
smirenost
Cilj
energija

cesta
Kuća
Ljubaznost
Lijenost
Mekoća
nedostatak duhovnosti
Nemoralnost
Odlučnost
Servis
smirenost
Cilj
energija

Zaključujemo da postoje zajedničke osobine u karakterima likova, ali postoje i razlike. s čime je to povezano?

Kao što je Gončarov rekao u članku “Bolje ikad nego nikad”: “Stvar nije u pronalasku novih tipova - da, malo je autohtonih univerzalnih tipova - nego u tome kako su se izražavali, kako su se povezivali sa životom oko sebe i kako ih je posljednji odražavao."

Pojašnjenje i asimilacija novog materijala

Analiza teksta "korak po korak".

Pogledajmo kako je I.A. uspio "izraziti" svog junaka. Gončarov. Radimo u paru. Vrijeme rada 3 minute. Učenici rade s referentnom tablicom broj 2.

Osnovni sažetak teksta

Očekivani odgovori

Kako Gončarov počinje svoju priču?

S osobinama junaka, čijim je imenom nazvan roman.

Pronađite ključne riječi u opisu junaka koje određuju njegove osobine.

Pisac nam jasno i jasno daje do znanja kakva je osoba: apatičan, nemaran, razmažen, lijen, ali u isto vrijeme mekan i ljubazan.

U izravnom ili prenesenom smislu, Gončarov koristi ključne riječi u karakterizaciji junaka. Zašto je to toliko važno Gončarovu?

Ključne riječi u karakterizaciji junaka koriste se u svom izravnom značenju. Pritom autor izbjegava svaku dvosmislenost. Gončarov odmah izražava svoj stav prema heroju: smiren, bez rasprave i prijekora, bliže simpatiji.

Ali Gončarov traži upravo tu percepciju. Ponovno pogledajte epigraf naše lekcije (uvijek imam jednu sliku ...). U članku “Bolje ikad nego nikad” piše: “Na primjer, prije svega mi je zapela za oko lijena slika Oblomova ...” (citat uklonjen).

Prije daljnjeg rada s tekstom obratite pozornost na referentni list br.3. Navedena su tri opisa stanova junaka književnih djela. Što mislite, na koga se od junaka kojih smo se danas sjetili na početku lekcije oni odnose. Po čemu se ti opisi razlikuju? Što ih zbližava? Obrazložite svoj odgovor.

1 opis:“Mir je bio određene vrste, jer je i hotel bio određene vrste, to jest, potpuno isti kao što postoje hoteli u provincijskim gradovima, gdje za dvije rublje na dan putnici dobivaju mirnu sobu iz koje vire žohari kao suhe šljive sa svih strana... stvari: prije svega kofer od bijele kože, pomalo otrcan, pokazuje da nije prvi put na putu. Nakon kovčega unesena je mala škrinja od mahagonija s komadima od karelijske breze, ulošcima za cipele i pečenim piletinom umotanim u plavi papir.

(Približan odgovor: prvo, postoji naznaka provincijskog grada, kofer „pomalo otrcan“, karakterističan detalj koji definira Čičikova - mala škrinja. Gogoljev način - dan je ležeran, detaljan opis hotela; ozbiljno, bez sjena osmijeha, javljaju se takvi detalji: "pokojnikova soba sa žoharima". Usporedbe su životno jednostavne, a stoga posebno komične: "žohari vire" poput suhih šljiva "iz svih kutova." Čitate i odmah se sjetite Puškinovih riječi o kako je tužna Rusija. Opis je izvršio autor.)

2 opis:“Ušao sam u kolibu: dvije klupe i stol, a ogromna škrinja kraj peći činila je sav namještaj. Nijedna slika na zidu - loš znak! Kroz razbijeno staklo puhao je morski vjetar. Izvukao sam iz kofera komad voska i, zapalivši ga, počeo raspakivati ​​stvari, sablju i pušku staviti u kut, pištolje na stol, na klupu prostrti ogrtač, na drugu kozaka... . ".

(Pripovijedanje se vodi u ime junaka. Pred nama je "vater", u kojem je "nečisto" - nema jedne slike, morski vjetar i detalji koji karakteriziraju vojnog čovjeka: sablja, puška, pištolji, ogrtač, kozak koji prati glavnog lika.)

3 opis:“Soba ... na prvi pogled djelovala je lijepo uređena. Bio je tu ormar od mahagonija, dvije sofe presvučene svilom, prekrasni paravani s izvezenim pticama i voćem bez presedana u prirodi. Bilo je tu svilenih zavjesa, tepiha, nekoliko slika, porculana i puno lijepih sitnica... Ali... naslon sofe je utonuo, lijepljeno drvo je mjestimično zaostajalo. Upravo su isti karakter nosile i slike, i vaze, i sitnice.

(Opis Oblomovljevog stana: prvo, ovo je kuća u kojoj čovjek živi dosta dugo. Ovdje se osjeća ugodno. Detalji potvrđuju sliku Oblomova: apatičan, razmažen, lijen.)

Obratite pažnju na to kako nas Gončarov "dovodi" do svoje slike, kako nas "prisiljava" da prihvatimo svog junaka onakvim kakvim ga je izvorno zamislio. Polazeći od onog glavnog – od osobina svoga junaka, on potom jasno ocrtava prostorne granice oko sebe. Nakon što odgovori na pitanje "Tko?", odgovara na pitanje "Gdje?". Pokušajte shvatiti logiku piščeve misli. Što mislite na koje pitanje ćemo sljedeće pronaći odgovor? - "Kada?".

Obratite pozornost na dodatni list broj 4. S jedne strane nudi vam se svakodnevica običnog čovjeka, a s druge neispunjena svakodnevica Oblomova. Ispuni.

Dnevna rutina običnog čovjeka

Oblomovljeva dnevna rutina

JUTRO: Buđenje, pranje, doručak, spremanje za posao.

JUTRO: Probudio sam se u 8 sati, htio sam ustati, umiti se, popiti čaj, razmisliti, ali sam nastavio ležati, pio čaj ležeći i nastavio ležati.

DAN: Aktivan rad i društvena aktivnost.

DAN: Nastavio je ležati, iako je nekoliko puta pokušao ustati, ali je opet legao.

VEČER: Slobodne aktivnosti, komunikacija s prijateljima i obitelji.

VEČER: Osjetio je mirnu radost što od devet do tri, od osam do devet može ostati na svojoj sofi. Ozbiljno čitanje dosadilo mu je. Mislioci nisu uspjeli u njemu probuditi žeđ za spekulativnim istinama.

Razmislite zašto pisac u svoju pripovijest uvodi privremene slike? Što se njihovim izgledom dodaje našim idejama o heroju? Mijenja li se naše mišljenje? (Ne, ne mijenja se, samo saznajemo više o slici koja je sama stajala pred autorovim očima.)

Danas govorimo o tajnama Gončarovljevog umjetničkog umijeća i učimo od pisca jasan i precizan prikaz vlastitih misli i prosudbi.

Razvoj vještina i sposobnosti

Analiza epizode "Oblomovljevi posjetitelji".

U članku “Bolje ikad nego nikad” Gončarov piše: “Kada se posao odvija u mojoj glavi, lica me proganjaju, gnjave, poziraju u scenama, slušam odlomke njihovih razgovora - i često mi se činilo, Bože oprosti, da nisam ja ovo izmišljao, nego da sve to lebdi u zraku oko mene i samo trebam pogledati i razmisliti o tome. Hajdemo i mi "gledati i razmišljati".

Predlažem da pogledate lica posjetitelja koristeći RAFT tehniku ​​(učenici su zamoljeni da pripreme jednu od epizoda. Dodatak 2).

Koja je svrha Gončarova uvođenja epizode "Posjetitelji Oblomova", koje informacije ova epizoda nosi o Oblomovu?

(Junak do krajnjih granica sužava prostorne granice, svodeći ih na jedno – sofu, ne pušta ni posjetitelje da mu priđu, odbijajući rukovanje – epizoda se ponavlja od jednog posjetitelja do drugog, vrijeme se namjerno „rasteže“) zbog činjenice da su različite epizode napisane prema jednoj narativnoj shemi: opis posjetitelja, definicija njegovog života u Oblomovljevom životu, dijalog s Oblomovom, Oblomovljevo razmišljanje o temi razgovora.)

Učvršćivanje naučenog

Dakle, u čemu je tajna Gončarovljeve umjetničke vještine, na što ćemo obratiti pozornost pri daljnjem čitanju romana kako bismo bolje razumjeli piščeve misli?

Nakon iskaza učenika nastavnik sažima, zapisuje obilježja piščeva umjetničkoga načina:

  1. Naknadna slijed.
  2. Ključne točke u priči.
  3. Vođenje junaka kroz slične situacije.
  4. Strogo pridržavanje umjetnika svome načinu prikazivanja junaka, vremena i prostora.

Nije slučajno što u članku "Bolje ikad nego nikad" Gončarov piše: "Uvijek imam jednu sliku ... on je taj koji me vodi naprijed." Slijedit ćemo autora.

Bibliografija

  1. I.V. Nikolaeva, M.O. Kondratova Suvremeno čitanje i interpretacija umjetničkih djela u procesu organiziranja istraživačkih aktivnosti učenika / I.V. Nikolaeva, M.O. Kondratova // Ruska književnost u svjetskom kulturnom i obrazovnom prostoru. Kongresni materijali. Sankt Peterburg, 15.-17. listopada 2008. Ruska književnost u kontekstu svjetske kulture. Mjesto i uloga ruske književnosti u globalnom obrazovnom prostoru / Priredio P.E. Buharkina, N.O. Rogozhina, E.E. Yurkova.-U dva sveska.-T.1.Ch.2.-SPb.: MIRS, 2008.
  2. Kondratova M.O., Nikolaeva I.V. Istraživačke aktivnosti učenika kao sredstvo za formiranje komunikacijske kompetencije / Kondratova M.O., Nikolaeva I.V. // Integracijske tehnologije u nastavi ruske književnosti: Zbornik radova Sveruske znanstveno-praktične konferencije 17. i 18. travnja 2008. / Znanstveni urednik N.Yu. Rusova, sastavljač i tehnički urednik D.M. Ševcov. - Nižnji Novgorod: Izdavačka kuća NGPU, 2008.
  3. Nikolaeva I.V. Interakcija između psihologa i učitelja kao uvjet za osiguranje psihološke sigurnosti obrazovnog okruženja / Nikolaeva I.V. // Pravo na djetinjstvo: prevencija nasilja nad djecom / Zbornik radova Međunarodne znanstveno-praktične konferencije / Nižnji Novgorod, Rusija, 9.-11. listopada 2007.
  4. Nikolaeva I.V. Interakcija između učitelja-psihologa i učitelja u školi usmjerenoj na osobnost kao uvjet za stvaranje sigurnog obrazovnog okruženja / Nikolaeva I.V. // "Psihologija obrazovanja: Trening i psihološko obrazovanje" (Moskva, 13.-15. prosinca 2007.): Materijali 4. nacionalne znanstvene i praktične konferencije. - M .: Sveruska javna organizacija "Savez obrazovnih psihologa Rusije", 2007.
  5. R.V. Ovčarova. Psihološka facilitacija rada učitelja: udžbenik. - M .: Izdavačka kuća "NPF" Amalteya ", 2007.
  6. Yakimanskaya I.S. Obrazovanje usmjereno na učenika u suvremenoj školi. M., 1996.

Gončarovljevo djelo "Oblomov" napisano je 1858. godine, u doba društvenih reformi i intenzivnih promjena u ruskom društvu. Posebno su akutna u tom razdoblju bila pitanja očuvanja ili potpunog iskorjenjivanja sitnoburžoaskih temelja, tradicionalnih za većinu ruskog plemstva i zemljoposjednika. Jedan od predstavnika ove društvene klase u djelu je Ilya Ilyich Oblomov - lijen, apatičan i sanjarski junak koji se boji prekoračiti svoje težnje za "oblomovštinom" i iluzijama zarad punopravne budućnosti. To je "Oblomovizam" koji postaje uzrok monotonog, poluspanog života junaka. Tragičnost ovog fenomena Gončarov je odrazio, prije svega, u prvom dijelu romana, opisujući jedan dan u životu Oblomova.

Jutro Oblomov

Na početku djela autor prikazuje Oblomovljev uobičajeni dan pred čitateljem - probudivši se, Ilya Ilyich samo misli da je vrijeme da ustane iz kreveta, ali ne žuri se baviti hitnim stvarima. Ležeći na svojoj širokoj sofi u svom omiljenom kućnom ogrtaču u sobi koja mu je služila i kao spavaća soba, i kao dnevni boravak, i kao blagovaonica, i kao ured, Ilja Iljič se dosađuje, obuzimaju ga ljutnja i čežnja. Nakon što je popio čaj, već je spustio nogu na cipele da ustane, ali se na vrijeme predomislio i odlučio pozvati Zakhara u pomoć.

U jutarnjoj raspravi između sluge i gospodara o nesređenoj sobi i nadolazećoj selidbi, otkrivaju se karakteri likova - obojica su "Oblomov". Zakhar, kao sluga, ipak nešto čini, ali nerado - na silu i samo po nalogu, dok je Oblomov previše lijen da čak i sam nešto odluči. Ilya Ilyich na sve moguće načine pokušava prebaciti stvari na slugu (a zatim i na svoje poznanike), samo da nastavi ležati na sofi i samo razmišljati o tome kako i što bi mogao učiniti.

Posjetitelji Oblomova

Monotoni dan Ilje Oblomova ne mijenja svoj odmjereni tijek čak ni uz dolazak brojnih posjetitelja. Prva tri gosta - Volkov, Sudbinsky i Penkin - jednostavno su poznanici Oblomova. Dolaze razgovarati o svojim uspjesima i pozivaju Ilju Iljiča da prošeta s njima ili nekamo posjeti. Čitatelj susreće ove likove tek u prvom poglavlju, oni djeluju kao epizodne slike, koje sam Oblomov doživljava kao prolazne i beznačajne - čak je previše lijen da ustane u krevetu kako bi se susreo s onima koji su došli i ostao na jednom mjestu. Volkov, Sudbinsky i Penkin s pravom se mogu nazvati predstavnicima nove generacije ljudi - aktivnih, svrhovitih, društvenih. Oni su donekle slični Stolzu i na svoj način pokušavaju izvući Ilju Iljiča iz "Oblomovizma", ali junaku nisu zanimljivi, pa on s njima komunicira radije iz pristojnosti, tako da brzo odlaze.

Potpuno različiti likovi su Aleksejev i Tarantjev. Oni su Oblomovu zanimljivi jer ga zabavljaju - Aleksejev kao tihi, neupadljivi slušatelj, a Tarantjev kao aktivno načelo, što ipak ne sprječava Oblomova da ostane u svom sneno-apatičnom stanju. Upravo lojalni stav Aleksejeva i Tarantjeva prema “oblomovštini” čini ih “ugodnim” ljudima Ilji Iljiču (čak i unatoč činjenici da likovi na sve moguće načine profitiraju na Oblomovu).

Međutim, za njihovo dobro, Oblomov ne ustaje iz kreveta, i dalje se skriva iza deke i objašnjava to činjenicom da su posjetitelji došli s hladnoće. Čini se da se Ilya Ilyich na sve načine pokušava izolirati od okolnog, aktivnijeg svijeta, gdje ljudi idu u posjete i šetaju. Njegov krevet i stari kućni ogrtač postaju neka vrsta "utočišta", napuštajući koje može izgubiti stanje poluspa, sveobuhvatne lijenosti i nedostatka volje.

Jedina osoba koja ga je konačno natjerala da ustane iz kreveta u pet sati bio je Stolz, koji je upravo došao posjetiti Oblomova. Aktivna volja Andreja Ivanoviča pokazala se podložnom ne samo Zaharu, koji je brzo učinio sve što se od njega tražilo, već i samom Oblomovu, koji je nevoljko, ali poslušao Stolzovu volju. Važno je napomenuti da, da prijatelj iz djetinjstva nije došao k Ilji Iljiču, Oblomov ne bi ustao iz kreveta cijeli dan, brišući posjetitelje, koje je doživljavao kao nešto sekundarno i nevažno u svom životu.

Oblomovljev san

Društvo i stvarni život Oblomov doživljava kao kroz prizmu sna, kao da se prava stvarnost odvijala na sasvim drugom planu - u snovima i snovima o junakovom rodnom imanju - Oblomovki. Nije iznenađujuće da san o Oblomovki, o junakovom djetinjstvu i obitelji, postaje najsvjetliji trenutak za cijeli dan herojeva života. Ilja Iljič se osjeća sretnim, punim snage i energije kad se vrati tamo, ali ne shvaća da su to samo iluzije koje nemaju veze sa stvarnošću. Oblomovka je za junaka ista lijepa i nedostižna bajka kao i mitovi i legende koje mu je njegova dadilja pričala u djetinjstvu.

Za Ilju Iljiča njegova postelja i kućni ogrtač, koji u djelu dobivaju posebnu simboličku, “bajnu” funkciju subjekta “oblomovštine”, postaju žarište tog nestvarnog svijeta sna i snova od kojih se junak ne želi rastati. s. I dok Stolz doslovno ne tjera Oblomova da se presvuče i ustane iz kreveta, Ilja Iljič se na sve načine grčevito drži svog iluzornog svijeta – čak i ukusno namješten stan junaka na prvi pogled podsjeća na Oblomovku sa starim, trošnim stvarima i zaustavljenim vremenom. . Spor između Ilje Iljiča i Zahara o tome da sobu treba počistiti ima za cilj jednostavno održati razgovor - uostalom, svaka aktivnost, svaka promjena reda i potreba za akcijom mogla bi uništiti "oblomovizam" junakove duše, njegove duše. iluzorni svijet - i Zakhar to razumije.

Zaključak

Prikazujući u romanu "Oblomov" jedan dan u životu glavnog junaka Ilje Iljiča, Gončarov je otkrio tragediju ne toliko društvenog koliko duhovnog "sloma", kada osoba na sve moguće načine pokušava pobjeći i sakriti se od stvarnom svijetu, držeći se svom snagom za vlastite snove, snove i nejasna sjećanja . Za Oblomova, planovi i snovi nisu se presijecali sa stvarnim svijetom, ostajući u smočnicama njegove svijesti, gdje je junak živio "punim životom". Ilya Ilyich ne želi odustati od "oblomovizma", koji je dugo uništavao njegovu dušu i uranjao ga u poluuspavano apatično postojanje - on nastavlja sanjati o neostvarivom, prestajući se razvijati.

Već na početku djela postaje jasno da je uništenje junakove osobnosti prejako, pa čak ni visoki osjećaj ili šok nisu mogli promijeniti Oblomova, konačno izvlačeći Oblomovizam iz močvare. Gončarov je u svom romanu prikazao dobru, ljubaznu, ali suvišnu osobu koja ne razumije vrijednosti novog društva, koja živi na starim, arhaičnim temeljima s namjerno tragičnom sudbinom. Ilja Iljič Oblomov lik je koji suvremenog čitatelja podsjeća na potrebu stalnog razvoja, intenzivnog rada na sebi i svom životu.

Detaljan opis Oblomovljevog dana i analiza svih njegovih komponenti bit će korisni učenicima 10. razreda kada pripremaju materijale za esej na temu "Jedan dan u životu Oblomova Ilje Iljiča".

Test umjetnina

Prvi dio Goncharovljevog djela "Oblomov" predstavlja izlaganje romana i posjet gostiju glavnog lika. Ilja Iljič Oblomov: “Bio je to čovjek od oko trideset dvije ili tri godine, srednjeg rasta, ugodne vanjštine, tamno sivih očiju, ali bez ikakve određene ideje, bilo kakve koncentracije u crtama.” Živi u St. Petersburgu u ulici Gorokhovaya. Glavna stvar u interijeru njegova stana je luksuz i zapuštenost u isto vrijeme: “Na prvi pogled soba je djelovala prekrasno očišćena. Bio je tu komodi od mahagonija, dvije sofe, prekrasni paravani. Bilo je tu svilenih zavjesa, tepiha, nekoliko slika, bronce, porculana i mnogo lijepih sitnica. Ali iskusno oko čovjeka čistog ukusa na prvi bi pogled pročitalo želju da se nekako održi privid neizbježne pristojnosti, makar samo da ih se riješi. Naslon sofe se spustio. Po zidovima, kraj slika, lijepila se paučina, tepisi zamrljani... na stolu, rijetko jutro, nije bilo tanjura sa soljenkom i oglodane kosti koja nije skinuta s jučerašnje večere, a nije bilo mrvica kruha. Oblomov sve vrijeme provodi u istoj sobi, ležeći na krevetu.

Ilji Iljiču je također teško čistiti svoju sobu i za sve krivi slugu Zahara, koji je kopija njegovog gospodara. Zakhar: “Stariji čovjek, u sivom fraku, s rupom ispod ruke, iz koje je virio komad košulje, u sivom prsluku, s bakrenim gumbima, s lubanjom golom kao koljeno, i s neizmjerno širokim i guste svijetle kose s prosijedim zaliscima, od kojih bi svaki imao po tri brade.” Zakhar nije volio slijediti Oblomovljeve naredbe, ali ih je poštovao: “... hirove, koje je, iako je gunđao, u sebi poštovao, kao očitovanje gospodareve volje. Bez tih hirova nekako nije osjećao gospodara nad sobom. Jedan od najvažnijih umjetničkih detalja svakako je Oblomovljev ogrtač. U njemu se protagonistica osjećala zaštićenom: “Ogrtač je mekan, fleksibilan, ne osjećate ga na sebi.” Oblomov voli slobodu: "... kući je uvijek odlazio bez kravate, jer je volio prostor i slobodu." Počevši od drugog poglavlja prvog dijela, počinje niz Oblomovljevih gostiju, od kojih ga svaki ne može izvući iz kreveta. Volkov je bio prvi: “Ušao je mladić od oko dvadeset i pet godina, blistav od zdravlja, nasmijanih obraza, usana i očiju. Envy ga pogleda.

“Bio je besprijekorno počešljan i odjeven, zaslijepljen svježinom lica, platna, rukavica i fraka.” Cijeli njihov razgovor sveo se na monolog gosta o ljubavima, o dogovorima sa Savinovima, Maklašinima, Tjumenjevima, Musinskima, Vjaznikovima. Volkov je na kraju pozvao Ilju Iljiča „na kamenice", ali ne svojim novcem. Nakon odlaska svjetovnog lika, naš protagonist mu daje ocjenu - „nema osobe", dnevno se „raspada“ na deset mjesta.

Tada Oblomova posjećuje Sudbinski: “Bio je to gospodin u tamnozelenom fraku s grbovskim gumbima, glatko obrijan, s tamnim zaliscima koji su ravnomjerno obrubljivali lice, s zabrinutim, ali smireno svjesnim izrazom u očima, s vrlo iscrpljeno lice, sa zamišljenim osmijehom” . Sudbinsky je bivši Oblomov kolega, njegove misli su o službi, o vjenčanju koje je korisno za buduću karijeru. "... do ušiju začepljen!" - razmišlja o njemu Oblomov.

Penkin je došao do Oblomova: “Oblomov je filozofirao i nije primijetio da uz njegovu postelju stoji vrlo mršav, tamnokos gospodin, obrastao zulufima, brkovima i kozjom bradicom. Bio je odjeven namjerno nemarno.” On je književnik i književnik. Površni, uskogrudni "škrabač" papira. On, uskogrudna osoba, niti ne pokušava u svojim slikama vidjeti "božju iskru", živu osobu koja crno-bijelo prikazuje događaje. Penkin nudi Oblomovu da ode u Ekateringof, kako bi pomogao napisati članak o šetnji.

Zatim Aleksejev dolazi do glavnog lika: »Ušao je čovjek neodređenih godina, neodređene fizionomije, u takvo doba, kad je teško pogoditi ljeto; ni zgodan ni ružan, ni visok ni nizak, ni plavuša ni brineta. Priroda mu nije dala nikakvu oštru, uočljivu osobinu, ni lošu ni dobru. Mnogi su ga zvali Ivan Ivanič, drugi - Ivan Vasilič, treći - Ivan Mihajlovič. Aleksejev, neizražajna osoba, "siva", ne samouvjerena, lišena vlastitih misli. Aleksejev poziva na večeru s Ovčininom.

Na kraju streama gostiju, Mikhei Andreevich Tarantiev dolazi do Ilya Ilyicha: „Čovjek od oko četrdeset godina, velike pasmine, ušao, visok, voluminozan u ramenima i cijelom tijelu, s krupnim crtama lica, s velikom glavom. , s jakim, kratkim vratom, s velikim izbuljenim očima, debelim usnama. Letimičan pogled na ovog čovjeka dao je povoda zamisao o nečemu grubom i neurednom. Vidjelo se da nije težio eleganciji odijela. Nije ga uvijek bilo moguće vidjeti glatko obrijanog.” Ova je osoba jednako nepraktična kao i Oblomov. Ali, za razliku od prvog, savršeno je svladao umijeće verbalne prijevare. Zna opčiniti idejom, naglasiti jednostavnost i primamljivost njezine provedbe, dovesti "žrtvu" do njezine provedbe. Ali onda - Mikhei Andreevich odlazi u mirovinu. Samo su ga oni vidjeli. Zanima ga seosko imanje protagonista, pokušava namamiti Oblomova u svoje planove tako da "padne u njegovu mrežu". Tarantjev ga uvjerava da dođe u selo, promijeni starješinu, obećava mu toplu dobrodošlicu kod svoje kume Agafje Pšenicine. Međutim, za njihovo dobro, Oblomov ne ustaje iz kreveta, i dalje se skriva iza deke i objašnjava to činjenicom da su posjetitelji došli s hladnoće. Čini se da se Ilya Ilyich na sve načine pokušava izolirati od okolnog, aktivnijeg svijeta, gdje ljudi idu u posjete i šetaju. Njegov krevet i stari kućni ogrtač postaju neka vrsta "utočišta", napuštajući koje može izgubiti stanje poluspa, sveobuhvatne lijenosti i nedostatka volje.

Jedina osoba koja ga je konačno natjerala da ustane iz kreveta u pet sati bio je Stolz, koji je upravo došao posjetiti Oblomova. Aktivna volja Andreja Ivanoviča pokazala se podložnom ne samo Zaharu, koji je brzo učinio sve što se od njega tražilo, već i samom Oblomovu, koji je nevoljko, ali poslušao Stolzovu volju. Važno je napomenuti da, da prijatelj iz djetinjstva nije došao k Ilji Iljiču, Oblomov ne bi ustao iz kreveta cijeli dan, brišući posjetitelje, koje je doživljavao kao nešto sekundarno i nevažno u svom životu.

"Gončarovljev roman Oblomov" - Značajke kompozicije. Junak je umro, "kao da je stao sat koji se zaboravio pokrenuti". Volkov. Patrijarhalni. “Stoltz mi ne ulijeva nikakvo povjerenje. Odrastanje. Alekseev? Usporedite Ilyusha sa 7 i 14 godina: koje su se promjene dogodile u junaku i zašto? Agafja Matvejevna. Kritika o Olgi Ilyinskaya.

"Oblomov Gončarov" - Soba (unutrašnjost). Iz povijesti nastanka rijeke. Fregata "Pallada" (1858) (eseji o putovanju oko svijeta). Propast (1868). I.A. Gončarov. A. V. Družinin, liberalni kritičar. Oblomov u sustavu autorova zaključivanja. Plan analize epizoda. Obična povijest (1844. - 1846.). Ivan Aleksandrovič Gončarov (1812. - 1891.).

"Roman Oblomov" - Zakhar - A. Popov; Oblomov - O. Tabakov. Trilogija Ivana Aleksandroviča Gončarova: S. M. Šor. Snimak iz filma Nekoliko dana u životu I.I. Oblomova. Okvir iz filma. bolestan Režija: N.S. Mihalkov. 1980. Yu.Gershkovich 1982. Roman I.A.Goncharova "Oblomov" Ill. U dnevnoj sobi prije večere.

"Oblomov u Gončarovljevom romanu" - Nema sna, nema umora, nema dosade na licu. Stolz. Jedan dan u životu Oblomova. Ideja o romanu "Oblomov" nastala je od I.A. Gončarova u kasnim 40-im godinama XIX stoljeća. Oblomov. Godine 1849. napisan je prvi dio romana. Oblomov na kauču. Najveće promjene događaju se Olgi nakon susreta s Oblomovim.

"Roman Gončarov Oblomov" - Družinin A.V. 1859 "Oblomov". Piše književno-kritičke članke, autobiografska djela. Tajni odbor za seljačka pitanja. 1859 1868 1869 1869 1872 1878 1879 1889. Studira na verbalnom odjelu Moskovskog sveučilišta. Domaća zadaća. Objava romana "Ordinary History" u časopisu "Contemporary" (začet 1844.).

“Oblomov” - A. P. Čehov: “Stolz mi ne ulijeva nikakvo povjerenje. I. A. Gončarov "Oblomov". M. Yu. Lermontov. Obiteljska sreća Oblomov. Dopuni tablicu citatima iz romana. Pročitajte 1. poglavlje i odgovorite na pitanje: Portret kao sredstvo stvaranja slike. Materijali za lekcije. Andrey Stolz (2. dio, 1. - 5. poglavlje). Olga Ilinskaja.

U temi je ukupno 8 prezentacija