Crtanje jednostavnog sažetka lekcije mrtve prirode. Okvirni plan na temu "Mrtva priroda u kontrastnim bojama."

Solovjeva Oksana Valerievna

MAOU DOD "ODSHI br. 3", Bratsk

Učiteljica likovne kulture

Bratsk, Irkutska regija

Predmet: slikanje. 4. razred, učenici od 14-16 godina.

Tema lekcije:Mrtva priroda predmeta od različitih materijala(Imitacija uljane tehnike)

Vrijeme - 9 sati

Svrha lekcije: Studij nove slikarske tehnike.

Ciljevi lekcije:

Harmonijski sastav.

Bogatstvo nijansi.

Imitacija uljane tehnike.

Materijali i oprema: Obrazovni okvir, školska ploča, flomaster, vizualna pomagala - faze rada, rad učenika. Papir F A4 - tonirani, olovka, gumica, akvarel, gvaš, paleta, posuda za vodu, kistovi, magneti. PVA, brusni papir.

Studentski resursi: tablet 35x54 presvučen Whatman papirom, PVA, brusni papir, olovka, gumica, akvarel, gvaš, paleta, posuda za vodu, kistovi.

Plan učenja:

Provjerite spremnost za lekciju. 1 minuta.

Priprema tableta. 20 minuta.

Objašnjenje radnih koraka. 15 minuta.

Izvedba rada: crtež 45 min, akvarel 100 min, gvaš 200 min.

Provjera obavljenog rada 24 min.

Tijekom nastave:

Provjerite spremnost za lekciju.

Priprema tableta. Obradite tablet brusnim papirom koji oponaša platno (odozgo prema dolje i slijeva nadesno). Važno je samo jednom proći brusnim papirom na jednom mjestu i to od ruba do ruba, samo tako možete stvoriti izgled platna. Da biste premazali tabletu, razrijedite malo smeđeg gvaša vodom do prozirnog tona, dodajte PVA ljepilo u omjeru 10 prema 1 (10 razrijeđene boje i 1 dio PVA ljepila) i pokrijte tabletu tankim slojem ove boje.

Objašnjenje radnih koraka. Tehnika slikanja uljem razlikuje se od slikanja akvarelom i gvašom. Tehnika uljanog slikarstva temelji se na određenoj vizualnoj percepciji osobe predmeta u svjetlu iu sjeni. Na svjetlu se svi predmeti čine gusti, opipljivi i voluminozni. U sjeni ili sumraku predmeti gube svoju materijalnost i doimaju se pomalo prozirnima; u sjeni se nijanse boja također manje razlikuju. Promatrajući ove zakone percepcije, možete lako stvoriti slike s dubokim prostorom.

Izrada pripremnog crteža za slikanje. Na tabletu ocrtavamo konture predmeta mrtve prirode, pokušavamo ne koristiti elastičnu traku. Pripremni crtež izvodi se u sljedećem slijedu: ocrtajte ukupnu masu mrtve prirode; podijeliti u zasebne objekte, uzimajući u obzir proporcije tih objekata i njihov međusobni odnos; izvoditi građenje objekata; ocrtajte ravninu stola i draperije. Nakon što je konstrukcija dovršena, ocrtajte padajuće sjene i mjesto vlastitih sjena. Provjerite pripremni crtež.

Podslikavanje: Počinjemo raditi s bojama s vodenim bojama - dobro oponaša glazurne (prozirne) uljane boje, slikamo sjene i polusjenu u punoj snazi ​​sa svim bogatstvom nijansi boja, slikamo preko svjetla, poput polusjene. U ovoj fazi slika će izgledati kao u sumraku – bez svjetla.

Tijelo: Počinjemo pisati gvašem od najsvjetlijih mjesta u mrtvoj prirodi, postupno propisujući sva osvijetljena mjesta. Važno je ne obojiti sve čvrsto gvašom, već ostaviti male razmake između poteza (poput mozaika)

Izvođenje rada pod vodstvom učitelja: crtež 45 min, akvarel 100 min, gvaš 200 min.

Provjera urađenog uz razgovor 24 min.

Bibliografija:

Dietmar K.W. Želim znati i nacrtati ti svijet! Knjiga za učitelje - M.: Obrazovanje. 1993. godine.

Sokolnikova N.M. Likovna umjetnost: Udžbenik za uč. Razredi 5-8: Na 4 sata. Dio 2. Osnove slikanja. - Obninsk: Naslov, 1996.

I učiti i igrati se. Likovne umjetnosti./ M.V. Trofimova, T.T. Tarabarina - Akademija razvoja - Jaroslavlj. 1997. godine.

Lomonosova M.T. Grafika i slikarstvo: Proc. Dodatak / M.T. Lomonosov.- M.6 Izdavačka kuća Astrel LLC: AST Publishing House LLC, 2003. - 202, (6) str.6 ilustr.

Tarasevich G., Aksenov Yu., Zakin R., Krieger F. Crtanje i slikanje.- 1971.

Primjer završenog rada.

NASTAVNI PLAN SLIKANJA

Tema lekcije: "Mrtva priroda od predmeta različitih materijala"

Predavač posebnih disciplina: Tjurenkova Olga Aleksejevna

Mjesto rada: MBOU DOD "Dječja umjetnička škola Bryansk"

Predmet: Slika

Klasa: 6

Tema i broj lekcije: "Mrtva priroda predmeta od raznih materijala." Lekcija 2

Broj sati po temi: 12 sati u podne

Trajanje lekcije: 40 min

Ciljevi:

a)obrazovni:

    učvrstiti znanje o žanru slikarstva "mrtva priroda";

    naučiti tehnike faznog rada na mrtvoj prirodi iz prirode s velikim odnosom boja i tonova u skladu s pravilima i zakonitostima prenošenja forme, volumena, materijalnosti predmeta u slikarstvu;

b)razvoj:

    razvoj kreativne mašte učenika;

    razvoj figurativnog mišljenja;

    razvoj mentalnih sposobnosti;

    razvoj vještina četke;

    razvoj fine motorike;

u)obrazovni:

    njegovati interes za svijet oko nas, za predmet "slikanje";

    njegovati kulturu rada, pažnju, ustrajnost, poučavati samoocjenjivanju obavljenog posla.

Ciljevi lekcije: izvesti početnu fazu sheme boja mrtve prirode, prema faznom radu na mrtvoj prirodi; mješovitom tehnikom u akvarelu prenijeti odnose boja i tonova velikih mrlja, sjene „vlastitih“ predmeta i sjene predmeta u mrtvoj prirodi.

Vrsta klase: kombinirano:

a) objašnjavajuće i ilustrativne (razgovor);

b) praktični (rad učenika).

Materijali i oprema:

za učitelja:

    Metodički priručnik “Koraci rada na mrtvoj prirodi u tehnici akvarela” (4 lista).

    Kreativni radovi učenika 5-6 razreda dječje umjetničke škole Bryansk na temu "Mrtva priroda od predmeta od raznih materijala".

    Reprodukcije slika umjetnika na temu "Mrtva priroda".

za studente:

    vodene boje;

    pripremni crtež na AZ papiru;

    četke br. 7, 5, 3;

    papirna paleta;

    gumbi;

    staklenke s vodom.

Struktura lekcije:

    Organizacijski trenutak - 3 min.

    Prezentacija obrazovnog materijala - razgovor, anketa o temi lekcije, proučavanje faznog rada na mrtvoj prirodi - 12 min.

    Samostalni rad - 20 min.

    Analiza rada - rezimiranje lekcije - 4 min.

    Završetak rada - 1 min.

PROUČAVANJE LEKCIJE #2

    Organiziranje vremena

Provjera prisutnosti učenika. Priprema radnih mjesta za zadatak, postavljanje štafelaja u prirodno okruženje, popravljanje skica, postavljanje alata, boja, paleta, kistova, posuda s vodom.

    Izjava zadatka lekcije

Prezentacija obrazovnog materijala - anketa o prethodnoj lekciji, razgovor, proučavanje postupne izvedbe mrtve prirode u boji prema tablici.

Svrha: učvrstiti znanje stečeno u prethodnoj lekciji, naučiti djecu kako započeti shemu boja mrtve prirode.

Pitanja studentima (tijekom razgovora).

    Što je slikanje?

"Slikarstvo je vrsta likovne umjetnosti u kojoj boja igra glavnu ulogu."

    Navedite nama poznate žanrove slikarstva.

"Portret, mrtva priroda, pejzaž, animalistički žanr, mitološki žanr."

    Što je mrtva priroda?

“Mrtva priroda - mrtva priroda (francuski). To jest, proizvodnja neživih predmeta, kućanskih predmeta, kućanskih predmeta.

Smatramo reprodukcije mrtvih priroda umjetnika.

    Što vidimo na ovim reprodukcijama? itd.

Sada razmislite o našoj mrtvoj prirodi. Predmetima mrtve prirode dajemo karakteristike boje i tona. Dajemo opis teksture predmeta koji čine mrtvu prirodu.

Još jednom smo se uvjerili da je boja osnova slikanja:

prvo, boja se može percipirati na različite načine i prenijeti ljepotu okolnog svijeta;

drugo, boja može izraziti osjećaje, raspoloženje i emocionalno stanje;

treće, boja se može koristiti za razmišljanje i oblikovanje oblika predmeta, prenošenje teksture i volumena.

Danas ćemo u lekciji izvesti početak rješenja boja. Učenici su završili prvu etapu mrtve prirode – grafičku konstrukciju. Izrađene su preliminarne skice - potraga za kompozicijom objekata mrtve prirode u formatu araka. Izrađena je preliminarna skica kolorita mrtve prirode.

Princip rada na mrtvoj prirodi u akvarelu je od tamnog prema svijetlom. Razmišljamo o metodičkom vodiču – „izvođenje mrtve prirode u boji“.

Druga faza. Radovi će se obavljati prema sljedećem redoslijedu.

Prvo, mentalno raspoređujemo predmete prema njihovom tonu boje - od najzasićenije boje i svjetline predmeta u mrtvoj prirodi do najsvjetlijeg:

a) određujemo najzasićeniji predmet bojom i tonom u mrtvoj prirodi. To je zelena draperija, plava draperija;

b) zatim prelazimo na objekte manje zasićene boje i svjetline (srednji tonalitet). Ovo je svijetloplava draperija, čajnik, jabuka, limun;

c) odrediti najlakši predmet u mrtvoj prirodi – bijelu keramičku šalicu.

Radimo prema sljedećoj shemi:

    Vlastita sjena na subjektu.

    Baci sjenu s predmeta u ravnini.

    Refleks na subjekt + dodir s pozadinom.

    Penumbra na temu.

    Osvijetlite subjekt + dodir s pozadinom.

Analiziramo slijed rada u boji.

Dakle, prvo pišemo zelene i plave draperije sa strane sjene. Zatim ispisujemo nabore sa strane sjene na svijetloplavu draperiju. Zatim razmatramo jabuku i čajnik. Ovi predmeti su različiti po teksturi i značaju. Počinjemo pisati vlastite sjene na čajniku. Čajnik je metalni, ima sjajnu površinu. Na njemu su tamna mjesta - hrđa. Jabuka je u prvom planu. Na jabuku pišemo vlastitu sjenu. Zatim napišemo vlastitu sjenu na limun. Zatim prikazujemo odnose sjena na najsvjetlijoj temi mrtve prirode - šalici.

Treba napomenuti da je svaki put kada se počinje slikati dio sjene svakog sljedećeg objekta u boji, potrebno ga usporediti sa dijelom sjene prethodnog.

Potom u istom nizu uspoređujemo padajuće sjene, pa odraze na predmetima, zatim polusjenu na predmetima i na kraju osvijetljene dijelove predmeta mrtve prirode.

U radu idemo od najtamnijih i najzasićenijih sjena (vlastitih i padajućih) predmeta mrtve prirode, vodeći računa o okolini, prema svjetlijim, ne zaboravljajući da pod umjetnim osvjetljenjem vlastite i padajuće sjene imaju hladnu nijansu.

Stoga treba obratiti pozornost na otkrivanje razlike u tonu i nijansama boja, uzimajući u obzir činjenicu da što su nam predmeti bliži, to su kontrastniji u boji i tonu; što dalje, njihova boja i oblik više omekšavaju, gubi se zasićenost i kontrast boje.

Ne zaboravite da se potezi primjenjuju prema obliku predmeta. Svi kućanski predmeti su najjednostavnije kombinacije geometrijskih tijela. Okrenimo se priručniku – radu učenika. Razmotrimo ih. Ako nas predmet podsjeća na oblik lopte, tada se potezi postavljaju u krug (u obliku ovala), ako je cilindrična ili stožasta površina - onda okomito ili vodoravno (pod kutom) itd.

    Samostalni rad učenika - 20 minuta tijekom kojih učenici dovršavaju prvu fazu kolorističkog rješenja mrtve prirode u mješovitoj tehnici u akvarelu. Tijekom nastave provodi se individualni i frontalni rad s učenicima.

    Sažimanje lekcije - izložba radova. Istaknuti su najbolje izvedeni radovi. Provodi se analiza rada, analiziraju pojedinačne (tipične) pogreške.

Ocjene se daju za sat.

    Završetak lekcije

Na kraju nastave provodi se čišćenje radnih mjesta.

Provjereno od strane stručnjaka

Odaberite dokument iz arhive za pregled:

Sažetak lekcije Slikanje 1.docx

Knjižnica
materijala

Predmet: "Slikarstvo"

Prva godina studija. Uvodna lekcija #1. 3h.

Tema: Osnove slikarstva

Cilj:

Zadaci : Podučiti osnove slikanja. Upoznati različite slikovne materijale i njihove izražajne i likovne mogućnosti podučavati tehniku ​​crtanja gvašem, akvarelom, slikarske tehnike (mokri, suhi kist i sl.).Razviti vještine kista pri izvođenju slikovnog crteža;

Oprema i materijali

Tijekom nastave

1. Organizacijski trenutak . Pozdrav, provjeravam spremnost za lekciju.

Postavljanje ciljeva i zadataka lekcije. Upoznavanje s predmetom, svrhom i ciljevima studija. Organizacija radnog mjesta.

2. Glavni dio. Objašnjenje teme lekcije. Analiza slika. Demonstracija demonstracijskih i vizualnih shema. Upoznavanje s kistovima, bojama, papirom, osnovnim tehnikama. Upoznavanje s bojama (akvarel, gvaš, pastel, uljane boje itd.) i njihovim svojstvima (ton, zasićenost). Akromatske i kromatske boje u slikarstvu.

3. Praktičan rad. Jabuka u akromatskoj skali. Skiciranje i bojanje. Samostalna aktivnost: vježbe znanosti o boji za izvođenje ornamenta akromatskim i kromatskim bojama.

4. Sažetak lekcije

Odabrani dokument za pregled Kratak sat Slikanje 10.docx

Knjižnica
materijala

Predmet: "Slikarstvo"

Prva godina učenja Lekcija br. 10.3 h.

Tema: Slika obrisa listopadnog drveća

Cilj: Stvaranje uvjeta za umjetničko obrazovanje, stjecanje znanja, vještina i sposobnosti učenika iz područja likovnih umjetnosti.

Zadaci Formirati sposobnost planiranja aktivnosti, samostalno kontrolirati svoje obrazovne aktivnosti, dati objektivnu ocjenu svog rada

Oprema i materijali : listovi papira, kistovi, boje, voda, prirodni predmet, sheme boja, prezentacija s uzorcima slika umjetnika, reprodukcije.

Tijekom nastave

1. Organizacijski trenutak

2. Glavni dio. Objašnjenje teme lekcije. Demonstracija demonstracijskih i vizualnih shema. Slikanje obrisa listopadnog stabla. Upoznati proporcije i individualne karakteristike slike jesenskog stabla, paletu boja pri prikazivanju jeseni. Proučavanje glavnih karakteristika mrlje u boji. Upoznavanje s konceptom "prirodne boje predmeta".

3. Praktičan rad. Slikanje obrisa listopadnog stabla. izrada skice, studija boja Samostalni rad: promatranje u prirodi i na ilustracijama drveća, studija stabla

4. Sažetak lekcije . Izložba i razgovor o radovima. odgovori na pitanja: Što ste učili, što ste zapamtili i voljeli, na koje ste poteškoće nailazili?

Odabrani dokument za pregled Nastavni plan Slikanje 11.docx

Knjižnica
materijala

Predmet: "Slikarstvo"

Prva godina učenja Lekcija br. 11.3 sata.

Tema: Slikanje skica jesenskog krajolika

Cilj: Stvaranje uvjeta za umjetničko obrazovanje, stjecanje znanja, vještina i sposobnosti učenika iz područja likovnih umjetnosti.

Zadaci : Učenje osnova građenja slikovite kompozicije. Uvesti osnove znanosti o boji u slikarstvo. Razviti osjećaj za boju i sposobnost miješanja boja, dobiti složene nijanse primarnih boja.Razviti vještine kista pri izvođenju slikovnog crteža.Formirati sposobnost planiranja aktivnosti, samostalno kontrolirati svoje obrazovne aktivnosti, dati objektivnu ocjenu svog rada

Oprema i materijali : listovi papira, kistovi, boje, voda, prirodni predmet, sheme boja, prezentacija s uzorcima slika umjetnika, reprodukcije.

Tijekom nastave

1. Organizacijski trenutak . Pozdrav, provjeravam spremnost za lekciju. Postavljanje ciljeva i zadataka lekcije. Organizacija radnog mjesta.

2. Glavni dio. Objašnjenje teme lekcije. Demonstracija demonstracijskih i vizualnih shema. Slikanje skica jesenskog krajolika. Uvod u zračnu perspektivu. Izgradnja ljestvice povezanih boja. Korištenje rastezanja boja za prenošenje zračne perspektive. Implementacija ljestvice povezanih boja s mnogo nijansi, dodavanje akromatskih boja. Proučavanje svojstava žuto-crvene game. Kontrasti tonova, boja, zasićenost boja.

3. Praktičan rad. Slikarske skice jesenskog pejzaža, skica, kolor studija. Samostalni rad: izvođenje rastezanja boja, kompozicijsko traženje

4. Sažetak lekcije . Izložba i razgovor o radovima. odgovori na pitanja: Što ste učili, što ste zapamtili i voljeli, na koje ste poteškoće nailazili?

Odabrani dokument za pregled Kratak sat Slikanje 12.docx

Knjižnica
materijala

Predmet: "Slikarstvo"

Prva godina učenja Lekcija br. 12.3 sata.

Tema: Dvodijelna scenska slika na neutralnoj pozadini.

Cilj: Stvaranje uvjeta za umjetničko obrazovanje, stjecanje znanja, vještina i sposobnosti učenika iz područja likovnih umjetnosti.

Zadaci : Učenje osnova građenja slikovite kompozicije. Uvesti osnove znanosti o boji u slikarstvo. Razviti osjećaj za boju i sposobnost miješanja boja, dobiti složene nijanse primarnih boja.Razviti vještine kista pri izvođenju slikovnog crteža.Formirati sposobnost planiranja aktivnosti, samostalno kontrolirati svoje obrazovne aktivnosti, dati objektivnu ocjenu svog rada

Oprema i materijali : listovi papira, kistovi, boje, voda, prirodni predmet, sheme boja, prezentacija s uzorcima slika umjetnika, reprodukcije.

Tijekom nastave

1. Organizacijski trenutak . Pozdrav, provjeravam spremnost za lekciju. Postavljanje ciljeva i zadataka lekcije. Organizacija radnog mjesta.

2. Glavni dio. Objašnjenje teme lekcije. Demonstracija demonstracijskih i vizualnih shema. Dvodijelna scenska slika na neutralnoj pozadini. Poučavati osnove slikovne pismenosti: zakone odnosa tonova i boja, zakone subordinacije i kontrasta, cjelinu i detalj

3. Praktičan rad. Dvodijelna scenska slika na neutralnoj pozadini. Samostalni rad: izvođenje rastezanja boja, kompozicijsko traženje

4. Sažetak lekcije . Izložba i razgovor o radovima. odgovori na pitanja: Što ste učili, što ste zapamtili i voljeli, na koje ste poteškoće nailazili?

Odabrani dokument za pregled Kratak sat Slikanje 13.docx

Knjižnica
materijala

Predmet: "Slikarstvo"

Prva godina učenja Lekcija br. 13.3 h.

Tema: Slikanje skica raznih životinja.

Cilj: Stvaranje uvjeta za umjetničko obrazovanje, stjecanje znanja, vještina i sposobnosti učenika iz područja likovnih umjetnosti.

Zadaci : Učenje osnova građenja slikovite kompozicije. Uvesti osnove znanosti o boji u slikarstvo. Razviti osjećaj za boju i sposobnost miješanja boja, dobiti složene nijanse primarnih boja.Razviti vještine kista pri izvođenju slikovnog crteža.Formirati sposobnost planiranja aktivnosti, samostalno kontrolirati svoje obrazovne aktivnosti, dati objektivnu ocjenu svog rada

Oprema i materijali : listovi papira, kistovi, boje, voda, prirodni predmet, sheme boja, prezentacija s uzorcima slika umjetnika, reprodukcije.

Tijekom nastave

1. Organizacijski trenutak . Pozdrav, provjeravam spremnost za lekciju. Postavljanje ciljeva i zadataka lekcije. Organizacija radnog mjesta.

2. Glavni dio. Objašnjenje teme lekcije. Demonstracija demonstracijskih i vizualnih shema. Slikanje skica raznih životinja. Upoznati se s proporcijama i značajkama slike životinja, ptica u boji. Točka u boji i silueta u boji.

3. Praktičan rad. Slikarsko proučavanje različitih životinja: izrada skica u boji, kompozicijsko traženje Samostalan rad: promatranje u prirodi i na ilustracijama životinja, proučavanje

4. Sažetak lekcije . Izložba i razgovor o radovima. odgovori na pitanja: Što ste učili, što ste zapamtili i voljeli, na koje ste poteškoće nailazili?

Odabrani dokument za pregled Nastavni plan Slikanje 14.docx

Knjižnica
materijala

Predmet: "Slikarstvo"

Prva godina učenja Lekcija br. 14.3 sata.

Tema: Slikarska inscenacija triju predmeta sličnih boja.

Cilj: Stvaranje uvjeta za umjetničko obrazovanje, stjecanje znanja, vještina i sposobnosti učenika iz područja likovnih umjetnosti.

Zadaci : Učenje osnova građenja slikovite kompozicije. Uvesti osnove znanosti o boji u slikarstvo. Razviti osjećaj za boju i sposobnost miješanja boja, dobiti složene nijanse primarnih boja.Razviti vještine kista pri izvođenju slikovnog crteža.Formirati sposobnost planiranja aktivnosti, samostalno kontrolirati svoje obrazovne aktivnosti, dati objektivnu ocjenu svog rada

Oprema i materijali : listovi papira, kistovi, boje, voda, prirodni predmet, sheme boja, prezentacija s uzorcima slika umjetnika, reprodukcije.

Tijekom nastave

1. Organizacijski trenutak . Pozdrav, provjeravam spremnost za lekciju. Postavljanje ciljeva i zadataka lekcije. Organizacija radnog mjesta.

2. Glavni dio. Objašnjenje teme lekcije. Demonstracija demonstracijskih i vizualnih shema. Slikarska inscenacija triju predmeta sličnih boja. Upoznati se s proporcijama i značajkama slike postavljanja tri predmeta slične boje na neutralnoj pozadini. Slikanje mrtve prirode u tehnici frakcijskog poteza.

3. Praktičan rad. Slikarsko uprizorenje triju predmeta sličnih boja: izrada skica u boji, kompozicijsko traženje Samostalni rad: proučavanje mrtve prirode

4. Sažetak lekcije . Izložba i razgovor o radovima. odgovori na pitanja: Što ste učili, što ste zapamtili i voljeli, na koje ste poteškoće nailazili?

Odabrani dokument za pregled Kratak sat Slikanje 15.docx

Knjižnica
materijala

Predmet: "Slikarstvo"

Prva godina učenja Lekcija br. 15.3 sata.

Tema: Autoportret u boji.

Cilj: Stvaranje uvjeta za umjetničko obrazovanje, stjecanje znanja, vještina i sposobnosti učenika iz područja likovnih umjetnosti.

Zadaci : Učenje osnova građenja slikovite kompozicije. Uvesti osnove znanosti o boji u slikarstvo. Razviti osjećaj za boju i sposobnost miješanja boja, dobiti složene nijanse primarnih boja.Razviti vještine kista pri izvođenju slikovnog crteža.Formirati sposobnost planiranja aktivnosti, samostalno kontrolirati svoje obrazovne aktivnosti, dati objektivnu ocjenu svog rada

Oprema i materijali : listovi papira, kistovi, boje, voda, prirodni predmet, sheme boja, prezentacija s uzorcima slika umjetnika, reprodukcije.

Tijekom nastave

1. Organizacijski trenutak . Pozdrav, provjeravam spremnost za lekciju. Postavljanje ciljeva i zadataka lekcije. Organizacija radnog mjesta.

2. Glavni dio. Objašnjenje teme lekcije. Demonstracija demonstracijskih i vizualnih shema. Autoportret u boji. Upoznavanje s osnovnim proporcijama ljudskog lica. Ojačati sposobnost miješanja

3. Praktičan rad. Autoportret u boji: izrada skica u boji, kompozicijsko traženje Samostalni rad: miješanje boja, rastezanje boja za prenošenje volumena.

4. Sažetak lekcije . Izložba i razgovor o radovima. odgovori na pitanja: Što ste učili, što ste zapamtili i voljeli, na koje ste poteškoće nailazili?

Odabrani dokument za pregled Sažetak lekcije Slikanje 16.docx

Knjižnica
materijala

Predmet: "Slikarstvo"

Prva godina učenja Lekcija br. 16.3 h.

Tema: Slika skice crnogoričnog drveća.

Cilj: Stvaranje uvjeta za umjetničko obrazovanje, stjecanje znanja, vještina i sposobnosti učenika iz područja likovnih umjetnosti.

Zadaci : Učenje osnova građenja slikovite kompozicije. Uvesti osnove znanosti o boji u slikarstvo. Razviti osjećaj za boju i sposobnost miješanja boja, dobiti složene nijanse primarnih boja.Razviti vještine kista pri izvođenju slikovnog crteža.Formirati sposobnost planiranja aktivnosti, samostalno kontrolirati svoje obrazovne aktivnosti, dati objektivnu ocjenu svog rada

Oprema i materijali : listovi papira, kistovi, boje, voda, prirodni predmet, sheme boja, prezentacija s uzorcima slika umjetnika, reprodukcije.

Tijekom nastave

1. Organizacijski trenutak . Pozdrav, provjeravam spremnost za lekciju. Postavljanje ciljeva i zadataka lekcije. Organizacija radnog mjesta.

2. Glavni dio. Objašnjenje teme lekcije. Demonstracija demonstracijskih i vizualnih shema. Slika skice crnogoričnog drveća. Konsolidirati sposobnost korištenja skladnih boja i nijansi u radu.

3. Praktičan rad. Slikanje skica crnogoričnog stabla: izrada skica u boji, kompozicijsko traženje. Samostalni rad: promatranje u prirodi i na ilustracijama drveća, proučavanje smreke.

4. Sažetak lekcije . Izložba i razgovor o radovima. odgovori na pitanja: Što ste učili, što ste zapamtili i voljeli, na koje ste poteškoće nailazili?

Odabrani dokument za pregled Kratak sat Slikanje 17.docx

Knjižnica
materijala

Predmet: "Slikarstvo"

Prva godina učenja Lekcija br. 17.3 sata.

Tema:

Cilj: Stvaranje uvjeta za umjetničko obrazovanje, stjecanje znanja, vještina i sposobnosti učenika iz područja likovnih umjetnosti.

Zadaci : Učenje osnova građenja slikovite kompozicije. Uvesti osnove znanosti o boji u slikarstvo. Razviti osjećaj za boju i sposobnost miješanja boja, dobiti složene nijanse primarnih boja.Razviti vještine kista pri izvođenju slikovnog crteža.Formirati sposobnost planiranja aktivnosti, samostalno kontrolirati svoje obrazovne aktivnosti, dati objektivnu ocjenu svog rada

Oprema i materijali : listovi papira, kistovi, boje, voda, prirodni predmet, sheme boja, prezentacija s uzorcima slika umjetnika, reprodukcije.

Tijekom nastave

1. Organizacijski trenutak . Pozdrav, provjeravam spremnost za lekciju. Postavljanje ciljeva i zadataka lekcije. Organizacija radnog mjesta.

2. Glavni dio.

3. Praktičan rad.

4. Sažetak lekcije . Izložba i razgovor o radovima. odgovori na pitanja: Što ste učili, što ste zapamtili i voljeli, na koje ste poteškoće nailazili?

Odabrani dokument za pregled Kratak sat Slikanje 18.docx

Knjižnica
materijala

Predmet: "Slikarstvo"

Prva godina učenja Lekcija br. 18.3 sata.

Tema: Slika mrtve prirode dva predmeta u hladnim bojama.

Cilj: Stvaranje uvjeta za umjetničko obrazovanje, stjecanje znanja, vještina i sposobnosti učenika iz područja likovnih umjetnosti.

Zadaci : Učenje osnova građenja slikovite kompozicije. Uvesti osnove znanosti o boji u slikarstvo. Razviti osjećaj za boju i sposobnost miješanja boja, dobiti složene nijanse primarnih boja.Razviti vještine kista pri izvođenju slikovnog crteža.Formirati sposobnost planiranja aktivnosti, samostalno kontrolirati svoje obrazovne aktivnosti, dati objektivnu ocjenu svog rada

Oprema i materijali : listovi papira, kistovi, boje, voda, prirodni predmet, sheme boja, prezentacija s uzorcima slika umjetnika, reprodukcije.

Tijekom nastave

1. Organizacijski trenutak . Pozdrav, provjeravam spremnost za lekciju. Postavljanje ciljeva i zadataka lekcije. Organizacija radnog mjesta.

2. Glavni dio. Objašnjenje teme lekcije. Demonstracija demonstracijskih i vizualnih shema. Slika mrtve prirode dva predmeta u hladnim bojama. Dajte koncept "hladnih boja". Tonski kontrast, naglašavanje karakterističnih značajki predmeta, otkrivanje oblika. Samostalni rad: mrtva priroda kućnog posuđa

3. Praktičan rad. Slikanje mrtve prirode dvaju predmeta hladnim bojama: izrada skica u boji, kompozicijsko traženje. Samostalni rad: mrtva priroda kućnog posuđa

4. Sažetak lekcije . Izložba i razgovor o radovima. odgovori na pitanja: Što ste učili, što ste zapamtili i voljeli, na koje ste poteškoće nailazili?

Odabrani dokument za pregled Kratak sat Slikanje 19.docx

Knjižnica
materijala

Predmet: "Slikarstvo"

Prva godina učenja Lekcija broj 19.3 sata.

Tema: Slikanje iz prirode buketa cvijeća u srodnim bojama.

Cilj: Stvaranje uvjeta za umjetničko obrazovanje, stjecanje znanja, vještina i sposobnosti učenika iz područja likovnih umjetnosti.

Zadaci : Učenje osnova građenja slikovite kompozicije. Uvesti osnove znanosti o boji u slikarstvo. Razviti osjećaj za boju i sposobnost miješanja boja, dobiti složene nijanse primarnih boja.Razviti vještine kista pri izvođenju slikovnog crteža.Formirati sposobnost planiranja aktivnosti, samostalno kontrolirati svoje obrazovne aktivnosti, dati objektivnu ocjenu svog rada

Oprema i materijali : listovi papira, kistovi, boje, voda, prirodni predmet, sheme boja, prezentacija s uzorcima slika umjetnika, reprodukcije.

Tijekom nastave

1. Organizacijski trenutak . Pozdrav, provjeravam spremnost za lekciju. Postavljanje ciljeva i zadataka lekcije. Organizacija radnog mjesta.

2. Glavni dio. Objašnjenje teme lekcije. Demonstracija demonstracijskih i vizualnih shema. Slikanje iz prirode buketa cvijeća u srodnim bojama. Implementacija ljestvice povezanih boja s mnogo nijansi, dodavanje akromatskih boja. Proučavanje svojstava žuto-crvene game. Kontrasti tonova, boja, zasićenost boja.3. Praktičan rad. Slikanje iz prirode buketa cvijeća u srodnim bojama: izrada skica u boji, traženje kompozicije. Samostalan rad: mrtva priroda kućanskog posuđa, vježbe miješanja boja, razvlačenje boja, studije cvijeća

4. Sažetak lekcije . Izložba i razgovor o radovima. odgovori na pitanja: Što ste učili, što ste zapamtili i voljeli, na koje ste poteškoće nailazili?

Odabrani dokument za pregled Sažetak lekcije Slikanje 2.docx

Knjižnica
materijala

Predmet: "Slikarstvo"

Prva godina učenja Lekcija №2,3h.

Tema: Osnove znanosti o boji

Cilj: Stvaranje uvjeta za umjetničko obrazovanje, stjecanje znanja, vještina i sposobnosti učenika iz područja likovnih umjetnosti.

Zadaci : Uvesti osnove znanosti o boji u slikarstvo. Razviti osjećaj za boju i sposobnost miješanja boja, dobiti složene nijanse primarnih boja.Razviti vještine kista pri izvođenju slikovnog crteža.Formirati sposobnost planiranja aktivnosti, samostalno kontrolirati svoje obrazovne aktivnosti, dati objektivnu ocjenu svog rada

Oprema i materijali : listovi papira, kistovi, boje, voda, prirodni predmet, sheme boja, prezentacija s uzorcima slika umjetnika, reprodukcije.

Tijekom nastave

1. Organizacijski trenutak . Pozdrav, provjeravam spremnost za lekciju. Postavljanje ciljeva i zadataka lekcije. Organizacija radnog mjesta.

2. Glavni dio. Objašnjenje teme lekcije. Analiza slika. Demonstracija demonstracijskih i vizualnih shema. Sastav boja uzorka. Upoznavanje s osnovama znanosti o boji, pravilima za konstruiranje sastava boja uzorka.

3. Praktičan rad. Slika ornamenta u traci, kvadratu i krugu. Samostalna aktivnost: vježbe iz znanosti o boji za izvođenje ornamenta primarnim i sekundarnim bojama. Skiciranje i bojanje

4. Sažetak lekcije . Izložba i razgovor o radovima. odgovori na pitanja: Što ste učili, što ste zapamtili i voljeli, na koje ste poteškoće nailazili?

Odabrani dokument za pregled Kratak sat Slikanje 20.docx

Knjižnica
materijala

Predmet: "Slikarstvo"

Prva godina učenja Lekcija br. 20.3 sata.

Tema: Slikanje mrtve prirode dva predmeta iz kućanstva u toplim bojama.

Cilj: Stvaranje uvjeta za umjetničko obrazovanje, stjecanje znanja, vještina i sposobnosti učenika iz područja likovnih umjetnosti.

Zadaci : Učenje osnova građenja slikovite kompozicije. Uvesti osnove znanosti o boji u slikarstvo. Razviti osjećaj za boju i sposobnost miješanja boja, dobiti složene nijanse primarnih boja.Razviti vještine kista pri izvođenju slikovnog crteža.Formirati sposobnost planiranja aktivnosti, samostalno kontrolirati svoje obrazovne aktivnosti, dati objektivnu ocjenu svog rada

Oprema i materijali : listovi papira, kistovi, boje, voda, prirodni predmet, sheme boja, prezentacija s uzorcima slika umjetnika, reprodukcije.

Tijekom nastave

1. Organizacijski trenutak . Pozdrav, provjeravam spremnost za lekciju. Postavljanje ciljeva i zadataka lekcije. Organizacija radnog mjesta.

2. Glavni dio. Objašnjenje teme lekcije. Demonstracija demonstracijskih i vizualnih shema. Slikanje mrtve prirode dva predmeta iz kućanstva u toplim bojama. Upoznati suptilnost prijelaza boja posvjetljivanjem boja. Razviti sposobnost omekšavanja zvuka palete, pronaći različite nijanse iste boje. Dajte konceptu "Tople boje" sklad boja.

3. Praktičan rad. Slikanje mrtve prirode dva predmeta kućanstva toplim bojama: izrada skica u boji, kompozicijsko traženje. Samostalni rad: vježbe rastezanja boja, ornament u toplim bojama

4. Sažetak lekcije . Izložba i razgovor o radovima. odgovori na pitanja: Što ste učili, što ste zapamtili i voljeli, na koje ste poteškoće nailazili?

Odabrani dokument za pregled Kratak sat Slikanje 21.docx

Knjižnica
materijala

Predmet: "Slikarstvo"

Prva godina učenja Lekcija br. 21.3 h.

Tema: Slikanje iz prirode edukativnih mrtvih priroda od dva predmeta kontrastne boje na neutralnoj pozadini.

Cilj: Stvaranje uvjeta za umjetničko obrazovanje, stjecanje znanja, vještina i sposobnosti učenika iz područja likovnih umjetnosti.

Zadaci : Učenje osnova građenja slikovite kompozicije. Uvesti osnove znanosti o boji u slikarstvo. Razviti osjećaj za boju i sposobnost miješanja boja, dobiti složene nijanse primarnih boja.Razviti vještine kista pri izvođenju slikovnog crteža.Formirati sposobnost planiranja aktivnosti, samostalno kontrolirati svoje obrazovne aktivnosti, dati objektivnu ocjenu svog rada

Oprema i materijali : listovi papira, kistovi, boje, voda, prirodni predmet, sheme boja, prezentacija s uzorcima slika umjetnika, reprodukcije.

Tijekom nastave

1. Organizacijski trenutak . Pozdrav, provjeravam spremnost za lekciju. Postavljanje ciljeva i zadataka lekcije. Organizacija radnog mjesta.

2. Glavni dio. Objašnjenje teme lekcije. Demonstracija demonstracijskih i vizualnih shema. Slikanje iz prirode edukativnih mrtvih priroda od dva predmeta kontrastne boje na neutralnoj pozadini. Opišite pojam kontrasta boja. Razvijati sposobnost korištenja kontrastnih boja u slikanju.

3. Praktičan rad. Slikanje iz prirode poučnih mrtvih priroda iz dva predmeta kontrastne boje na neutralnoj podlozi: izrada skica u boji, kompozicijsko traženje. Samostalni rad: kompozicijsko traženje rješenja boje za mrtvu prirodu, skice predmeta

4. Sažetak lekcije . Izložba i razgovor o radovima. odgovori na pitanja: Što ste učili, što ste zapamtili i voljeli, na koje ste poteškoće nailazili?

Odabrani dokument za pregled Kratak sat Slikanje 22.docx

Knjižnica
materijala

Predmet: "Slikarstvo"

Prva godina učenja Lekcija br. 22.3 h.

Tema: Kreativna aktivnost.

Cilj: Stvaranje uvjeta za umjetničko obrazovanje, stjecanje znanja, vještina i sposobnosti učenika iz područja likovnih umjetnosti.

Zadaci : Učenje osnova građenja slikovite kompozicije. Uvesti osnove znanosti o boji u slikarstvo. Razviti osjećaj za boju i sposobnost miješanja boja, dobiti složene nijanse primarnih boja.Razviti vještine kista pri izvođenju slikovnog crteža.Formirati sposobnost planiranja aktivnosti, samostalno kontrolirati svoje obrazovne aktivnosti, dati objektivnu ocjenu svog rada

Oprema i materijali : listovi papira, kistovi, boje, voda, prirodni predmet, sheme boja, prezentacija s uzorcima slika umjetnika, reprodukcije.

Tijekom nastave

1. Organizacijski trenutak . Pozdrav, provjeravam spremnost za lekciju. Postavljanje ciljeva i zadataka lekcije. Organizacija radnog mjesta.

2. Glavni dio. Objašnjenje teme lekcije. Demonstracija demonstracijskih i vizualnih shema. Kreativna aktivnost. Samostalni rad: priprema za natjecanja, izložbe (materijali i teme po izboru učenika)

3. Praktičan rad. Samostalni rad: kompozicijsko traženje kolorističkog rješenja za mrtvu prirodu, skice predmeta, pejzaža.

4. Sažetak lekcije . Izložba i razgovor o radovima. odgovori na pitanja: Što ste učili, što ste zapamtili i voljeli, na koje ste poteškoće nailazili?

Odabrani dokument za pregled Nastavni plan Slikanje 3.docx

Knjižnica
materijala

Predmet: "Slikarstvo"

Prva godina učenja Lekcija br. 3.3 sata.

Tema: Osnove znanosti o boji

Cilj: Stvaranje uvjeta za umjetničko obrazovanje, stjecanje znanja, vještina i sposobnosti učenika iz područja likovnih umjetnosti.

Zadaci : Poučavanje osnova znanosti o boji, pravila za konstruiranje kompozicije boja uzorka. Upoznavanje s ritmom, slikom simetričnog i asimetričnog ornamenta. Uvesti osnove znanosti o boji u slikarstvo. Razviti osjećaj za boju i sposobnost miješanja boja, dobiti složene nijanse primarnih boja.Razviti vještine kista pri izvođenju slikovnog crteža. Formirati sposobnost planiranja aktivnosti, samostalno kontrolirati svoje obrazovne aktivnosti, dati objektivnu ocjenu svog rada

Oprema i materijali : listovi papira, kistovi, boje, voda, prirodni predmet, sheme boja, prezentacija s uzorcima slika umjetnika, reprodukcije.

Tijekom nastave

1. Organizacijski trenutak . Pozdrav, provjeravam spremnost za lekciju. Postavljanje ciljeva i zadataka lekcije. Organizacija radnog mjesta.

2. Glavni dio. Objašnjenje teme lekcije. Demonstracija demonstracijskih i vizualnih shema. Definicija pojmova: boja, svojstva boje, krug boja, tople i hladne boje. Sastav boja uzorka. Podučavanje osnova znanosti o boji, pravila za konstruiranje sastava boja uzorka. Upoznavanje s ritmom, slikom simetričnog i asimetričnog ornamenta.3. Praktičan rad. Skiciranje i bojanje. Izvođenje ukrasnih kompozicija u ljestvici koja se nalazi u jednoj od četvrtina kotača boja. Samostalan rad: vježbe miješanja boja.

4. Sažetak lekcije . Izložba i razgovor o radovima. odgovori na pitanja: Što ste učili, što ste zapamtili i voljeli, na koje ste poteškoće nailazili?

Odabrani dokument za pregled Nastavni plan Slikanje 4.docx

Knjižnica
materijala

Predmet: "Slikarstvo"

Prva godina učenja Lekcija br. 4.3 h.

Tema: slikanje lišća

Cilj: Stvaranje uvjeta za umjetničko obrazovanje, stjecanje znanja, vještina i sposobnosti učenika iz područja likovnih umjetnosti.

Zadaci : Učenje osnova građenja kolorističke kompozicije. Upoznavanje s ritmom, slikom simetričnog i asimetričnog ornamenta. Uvesti osnove znanosti o boji u slikarstvo. Razviti osjećaj za boju i sposobnost miješanja boja, dobiti složene nijanse primarnih boja.Razviti vještine kista pri izvođenju slikovnog crteža. Formirati sposobnost planiranja aktivnosti, samostalno kontrolirati svoje obrazovne aktivnosti, dati objektivnu ocjenu svog rada

Oprema i materijali : listovi papira, kistovi, boje, voda, prirodni predmet, sheme boja, prezentacija s uzorcima slika umjetnika, reprodukcije.

Tijekom nastave

1. Organizacijski trenutak . Pozdrav, provjeravam spremnost za lekciju. Postavljanje ciljeva i zadataka lekcije. Organizacija radnog mjesta.

2. Glavni dio. Objašnjenje teme lekcije. Demonstracija demonstracijskih i vizualnih shema. Osnove znanosti o boji. Upoznavanje s osnovama znanosti o boji. Sredstva slikovnog prikazivanja u ravnini. Boje. Promjena boje.

3. Praktičan rad. Slikanje lišća. Skiciranje i bojanje. Izvođenje vježbi sastavljanja šarenih smjesa miješanjem boja koje imaju nijanse žute s dodatkom akromatskih boja. Izvedba skladbe u žutom tonu. Samostalni rad: skice jesenskog lišća.

4. Sažetak lekcije . Izložba i razgovor o radovima. odgovori na pitanja: Što ste učili, što ste zapamtili i voljeli, na koje ste poteškoće nailazili?

Tema lekcije je "Slikarstvo".

Ciljevi lekcije:

Didaktičko: Promicati formiranje znanja o slikarstvu, o njegovim vrstama, podjelama.

U razvoju: upoznati s radom A. A. Plastova. Promicati razvoj kreativnog mišljenja, emocionalne reakcije, sposobnost opisivanja slika.

Obrazovni: doprinose stvaranju estetskog ukusa; potreba za samostalnom komunikacijom s likovnom umjetnošću; promicati razvoj komunikativne kulture (sposobnost komuniciranja, razvoj monološkog govora); osjećaji patriotizma, ljubav prema domovini.

Metode lekcije: objašnjavajuće - ilustrativne, reproduktivne, djelomično - pretraživanje.

Oblici nastave: Frontalni, grupni, individualni.

Nastavna sredstva i oprema: računalo, projektor, interaktivna ploča, materijali.

Formiranje općih kompetencija: 3. Donositi odluke u standardnim i nestandardnim situacijama i snositi odgovornost za njih. 4. Tražiti i koristiti informacije potrebne za učinkovito izvršavanje profesionalnih zadataka, profesionalni i osobni razvoj. 6.Razvijajte se u timu i timu, učinkovito komunicirajte s kolegama, menadžmentom, potrošačima.

Plan učenja:

1. Priopćavanje svrhe lekcije (2 min.)

II Glavni dio (40 min.)

1. Generalizacija i sistematizacija znanja (terminološko zagrijavanje (4 min.)

2. Proučavanje novog materijala.

A) “Slikarstvo”, pododjeli slikarstva, prikazi (10 min.)

B) Sovjetska umjetnost, reportaža o A.A. Plastova (8 min.)

C) Opis reprodukcija (10 min.)

3.Učvršćivanje materijala.

A) opis reprodukcije od strane učenika, prema dopisu - savjet (8 min.)

III. Završni dio - (3 min.)

1. Poruka o postizanju cilja lekcije.

2. Ocjenjivanje.

3. Domaća zadaća.

Tijekom nastave.

I. Organizacija početka sata.

1. Pozdrav, poruka o temi lekcije, ciljevima i zadacima, (2 min.)

II Glavni dio.

1. Terminološko zagrijavanje, (4 min).

Na ploči su glavni koncepti tečaja. Učenici ih definiraju.

1. Skulptura, 2. estetika, 3.navesti vrste kinematografije4.glazba, 5.arhitektura.

1. Prijevod s grčkog. graditelj. Umijeće projektiranja i građenja zgrada i drugih građevina (također i njihovih sklopova) koje stvaraju materijalno organiziranu okolinu potrebnu ljudima za život i rad.

2. Znanost o lijepom, obrascima pojavljivanja, funkcioniranja i vrjednovanja izražajnih oblika u prirodi, društvu, umjetnosti.

3. igrani filmovi, kratki filmovi, dokumentarni filmovi.

4.B u prijevodu s grčkog "umjetnost muza". Vrsta umjetnosti u kojoj su glazbeni zvukovi organizirani na određeni način kao sredstvo utjelovljenja umjetničkih slika.

5. Vrsta likovne umjetnosti, čija su djela trodimenzionalnog, trodimenzionalnog oblika i izrađena su od čvrstih ili plastičnih materijala.

2. Proučavanje novog materijala.

a) Učitelj otkriva sadržaj pojma "slikanje". Podjela slikarstva, vrste slikanja (10 min.)

Slikarstvo (od ruskog živjeti i pisati) je vrsta likovne umjetnosti, koja se sastoji u stvaranju slika, slika koje najpotpunije i realističnije odražavaju stvarnost.

Umjetničko djelo izrađeno bojama (ulje, tempera, akvarel, gvaš i dr.) nanesenim na tvrdu podlogu naziva se slika. Glavno izražajno sredstvo slikanja je boja, njena sposobnost da izazove različite osjećaje, asocijacije, pojačava emocionalnost slike. Umjetnik obično nacrta boju potrebnu za slikanje na paleti, a zatim boju pretvara u boju na ravnini slike, stvarajući redoslijed boja - kolorit. Po prirodi kombinacija boja može biti toplo i hladno, veselo i tužno, mirno i napeto, svijetlo i tamno.

Slikarstvo je jedan od najstarijih, a samim time i zanimljivih oblika umjetnosti. Tijekom godina pojavljivale su se nove tehnike, materijali i tehnike, ali nakon stoljeća slika ostaje glavni alat za prenošenje nezaboravnih, potpuno prirodnih ili bizarnih vizualnih slika. Slikarstvo može obavljati obrazovnu ili dokumentarnu funkciju, ali prije svega omogućuje vam da se divite estetskim mogućnostima i značajkama bilo kojeg stila, jedinstvenosti rada majstora, svakoj sceni koju je uhvatio. Slikanje je uvijek samodostatno - visokokvalitetni okvir govori samo o pažljivom odnosu prema radu, ali to je nezaboravna slika koja može postati pravi vrhunac bilo kojeg interijera.

Slikarstvo se dijeli na štafelajno i monumentalno. Umjetnik slika slike na platnu, razapetom na nosilima i montiranom na štafelaj, koji se također može nazvati štafelajem. Otuda naziv "štafelajno slikarstvo"(slajd). I sama riječ "monumentalno" govori o nečem velikom i značajnom. monumentalno slikarstvo ( tobogan ) su velike slike na unutarnjim ili vanjskim zidovima zgrada (freske, ploče i sl.). Monumentalno slikarsko djelo ne može se odvojiti od svoje podloge (zida, nosača, stropa itd.). Odabiru se i značajne teme za monumentalne slike: povijesni događaji, junaštva, narodne priče itd. Mozaik ( slajd) i vitraž (slajd ), što se također može pripisati dekorativnoj umjetnosti. Ovdje je važno postići stilsko i figurativno jedinstvo monumentalnog slikarstva i arhitekture, sintezu umjetnosti.

Za razliku od slikarstva kao samostalne vrste likovne umjetnosti, slikovni pristup (metoda) može se koristiti i u drugim njegovim vrstama: u crtežu, grafici, pa i u skulpturi. Bit slikovnog pristupa je u prikazivanju predmeta u odnosu na okolni prostorni svjetlosno-zračni okoliš, u finoj gradaciji tonskih prijelaza.

Prema tehnikama i korištenim materijalima slikarstvo se može podijeliti na sljedeće vrste: ulje (slajd), - jedna od slikarskih tehnika koja koristi boje s biljnim uljem kao glavnim vezivom, tempera (slajd) - boje pripremljene na bazi suhih praškastih prirodnih pigmenata.Tempera boje su jedne od najstarijih. Sve do XV-XVII stoljeća. tempere su bile glavni materijal štafelajnog slikarstva. Tako su poznate slike sarkofaga staroegipatskih faraona izrađene tempera bojama,vosak (slajd) -vrsta slikarske tehnike u kojoj vosak služi kao vezivo za boju, djela kroz stoljeća zadržavaju izvornu svježinu domaće boje, gustoće i teksture sloja boje, emajl (slajd) - Caklina se temelji na staklastoj leguri - "fluks" - spaljeni kositar i olovo, pomiješani s drobljenim staklom, dodacima potaše, natrija i sumpora. Boju caklini daju razni metalni oksidi, ljepilo (slajd) - vrsta slikarske tehnike u kojoj se kao pigmentno vezivo koristi ljepilo. S visokim sadržajem ljepila u boji, površina dobiva sjaj, boje - povećan intenzitet, freska (slajd) - tehnika slikanja čistim ili vapnenim vodenim bojama na svježoj, vlažnoj žbuci.U nekim slučajevima teško je odvojiti sliku od grafike. Radovi rađeni u akvarelu, gvašu, pastelu, mogu se odnositi i na slikarstvo i na grafiku. Grafička umjetnost(slajd) - vrsta likovne umjetnosti koja kao glavno likovno sredstvo koristi crte, poteze, mrlje i točke. Prilikom crtanja grafike obično se ne koristi više od jedne boje (osim glavne crne), u rijetkim slučajevima - dvije.

b) Sovjetska umjetnost, reportaža A. A. Plastov (8 min.)

Sovjetska umjetnost može biti ponosna na izvrsne umjetnike koji su definirali lice sovjetske umjetničke kulture. kao što su:

Šiškin Ivan Ivanovič, Surikov Vasilij Ivanovič, Vasnjecov Viktor Mihajlovič, Roerich Nikolaj Konstantinovič(slajdovi portreta umjetnika i reprodukcije).

Upoznavanje s radom A.A. Plastova. (slajdovi umjetnikovih slika na interaktivnoj ploči).

Vrsni je majstor složenih slika i skica, izvrstan ilustrator, iznimno svestran umjetnik u svojim stvaralačkim stremljenjima. U isto vrijeme, njegova je umjetnost izvanredna po svojoj nevjerojatnoj cjelovitosti. To se objašnjava činjenicom da je njegova umjetnost od prvih koraka duboko i neposredno povezana s borbom, mislima i osjećajima rodnog naroda, a prije svega s ljudima koje vrlo dobro poznaje - sa seljaštvom.

Biografski izvještaj.

Arkadij Aleksandrovič Plastov

(1893-1972)

Rođen i odrastao u selu Prislonikha, Uljanovska oblast. Ovdje je, nakon što je već završio Moskovsku školu slikanja, bio seljak u prvim godinama nakon revolucije. Ovdje se 1930-ih u potpunosti posvetio svojoj voljenoj umjetnosti. Godine 1931., kada je A.A. Plastov je imao oko četrdeset godina, njegova kuća i radionica u Prislonikhi su izgorjele. Sav njegov rad je spaljen. Ali umjetnik nije izgubio srce i pronašao je snagu za stvaranje novih djela. Bio je to vrhunac njegove kreativnosti.

Plastov je bio slikar sela, njegov domorodac, njegov stanovnik. Nije volio napuštati svoju rodnu Prislonikhu. Nije se želio preseliti u Moskvu, gdje je jednom stekao umjetničko obrazovanje na Stroganovskoj školi industrijske umjetnosti. Ostao je vjeran sebi i jednom odabranom putu.

Život rodnog sela nepromjenjiva je tema Plastovljevih slika, iako ponekad na njima nećemo pronaći konkretne znakove upravo ovog sela i njegovih stanovnika. Kao i svaki veliki umjetnik, Plastov je majstor umjetničke selekcije i generalizacije, sposoban u konkretnom vidjeti opće, svojstveno vremenu. Izravno sudjelovanje u njemu omogućilo je ovom divnom slikaru da u svojim brojnim radovima izbjegne deklarativnost i izravnost. Djela su mu prožeta živim i drhtavim osjećajem za stvarnost. Gledatelj nikada ne sumnja u stvarno postojanje Plastovljevih junaka. Duboko ga zabrinjavaju osjećaji koje umjetnik izražava - osjećaj ponosa na snagu običnih ljudi, divljenje njihovom nesebičnom radu na rodnim poljima.

Plastovljeva umjetnost je svijetla, odvažna, životna. To je zbog umjetnikove sklonosti da prikaže takve aspekte života, u kojima se otkriva optimizam ruske osobe. U prizoru seoskog rada ili bučnog praznika, u epizodi iz života seoske djece ili portretu mlade koljožnice, posvuda se može osjetiti povjerenje u duhovnu snagu ruskih ljudi, naših suvremenika, punih samosvojnosti. poštovanje i unutarnju snagu.

u) Opis reprodukcija A.A. Plastova (10 min.)

Na interaktivnoj ploči redom su poredane reprodukcije “Proletio fašist”, “Večera traktorista”, “Prvi snijeg”.

... 1942., strašno vrijeme rata, kada sjena poraza još nije nestala iza horizonta povijesti. Tada je Plastov stvorio sliku koja ga je proslavila. "Fašist je doletio" - strašno razotkrivanje užasa i smrti rata. Slijepa brutalnost rata uokvirena neprikladno lijepom prirodom. Krv nevinih, bije u oči, reže u srce. Krik umjetnikove duše u kojoj su se od ranog djetinjstva njegovali ideali kršćanske ljubavi i milosrđa. Za Plastova, paradoksalno, živeći u zemlji militantnog ateizma i kao priznati umjetnik čija su se djela redovito prikazivala na svesaveznim izložbama, ostao je duboko religiozna osoba.

"Proletio fašist" (1942.)

Kasna jesen. Nisko oblačno nebo. Žuto lišće na tankim mladim brezama, crvenkasta trava. Na rubu šume pase stado, a ovdje trči seljački pastir...

Ali tada je proletio nacistički avion, a pilot je, pritisnuvši automobil na tlo, besmisleno okrutno zasjekao iz mitraljeza ... Dječak je pao na zemlju, zakopao glavu u travu. Pas je dugo zavijao. Krdo se razbježalo. A iznad polja ozimih usjeva koji se budio u život, postupno skrivajući se u daljini, odletio je avion ...

Teško je reći da je umjetnik Plastov bio očevidac takvog prizora. Možda nikada nije vidio takvu epizodu. Ali nije u tome stvar.

Teška bol i bijes preplavili su umjetnikovo srce. Sovjetski ljudi su stradali od ruku fašističkih neprijatelja. Rat je donio krv, smrt i suze. Provalila je u daleke krajeve Rusije, došla na mirna polja. Sela su gorjela u vatri požara, gradovi su uništeni. Bilo je to 1941. godine. Neprijatelj se približavao Moskvi.

Umjetnik je imao potrebu ispričati o brutalnosti nacista, o njihovoj besmislenoj okrutnosti, o ubojstvima nedužne djece i staraca. Tako se rodila ideja za sliku. Plastov nikada prije nije dosegao takvu dubinu osjećaja, takvo emocionalno uzbuđenje.

Na pozadini mirne domaće prirode, zločin koji su počinili nacisti izgleda posebno monstruozan i okrutan. Plastov nije slučajno uzeo motiv jeseni, koji svojom tužnom ljepotom figurativno označava tragičnu smrt pastirice. Umjetnik je naslikao padinu padine poput dragocjenog tepiha koji svjetluca toplim tonovima. Zlato mladih breza, tu i tamo bljeskajuće crvene mrlje jesenjeg lišća, zeleni baršun zime - sve se to doživljava kao prekrasna glazbena pratnja tužne, nježne, lirske pjesme pune duboke unutarnje tragedije.

Učitelj, nastavnik, profesor: Na ovoj slici nije bilo ništa slučajno, suvišno. Izuzetno jednostavan, a ujedno izuzetno izražajan svaki detalj. Pogledajte ponovno sliku, njezin zamišljen, pomalo tužan, ali srcu tako blizak nacionalni krajolik. U ovim tankim mladim brezama, čini se, njišu se na vjetru, u ovom sivom nebu i dalekim poljima - i osjetit ćete mučan osjećaj boli i ogorčenja, ogorčenosti i bijesa za dječakov život koji je tako rano završio, za oskvrnjenu zemlju .

Učenik daje opis reprodukcije.

"Traktorska večera" (1951.)

Suton se spušta na zemlju, oranica je potamnjela, a svjetlost zalazećeg sunca sve je obojila u goruće crvenkasto-zlatne tonove. Kraj traktora su se za večeru smjestili traktorist i dječak, njegov pomoćnik, kojima je djevojka u urednoj bijeloj kuti donijela kruh i mlijeko u polje. Sada je došao blaženi trenutak kratkog odmora za vozače traktora (uostalom, oni moraju raditi noću): starješina reže kruh, dječak promatra gusti mlaz svježeg mlijeka koje djevojka toči.

Umjetnik svoj rad posvećuje prikazivanju rada jednostavnog sovjetskog čovjeka, iako sam proces rada nije prikazan. Pred gledateljem se pojavljuju ljudi koji su dugo i uspješno radili. Jasno mu je da taj posao nije lak, da je iziskivao velike napore i od traktoriste i od dječaka.

Plastov je figure rasporedio u kompaktnu skupinu, što joj je dalo veću cjelovitost. Skupina ljudi smjestila se na tlo, obraslo gustom travom i divljim poljskim cvijećem. A iza njih leži bezgranično prostranstvo svježe izoranog polja. Ovo prostranstvo koje se proteže do dalekog horizonta, nad kojim se prostire nebo prekriveno bjelkastim večernjim oblacima, ostavlja veličanstven dojam. To stvara osjećaj svečanog mira, dajući slici epski zvuk. Tišina polja korespondira sa stanjem misli u koje je uronjen traktorist, a šutnjom djevojke i momka. Priroda, kao i ljudi, uživa u miru nakon sunčanog dana.

Učitelj, nastavnik, profesor: "Traktor večera"- jedna od najpoetičnijih Plastovljevih slika. Ali nije lako odgovoriti na pitanje u čemu je tajna ove poezije. Možda u čarobnoj večernjoj rasvjeti, koja daje mekoću obrisima figura, pejzaža, predmeta. Možda u nevjerojatnom spoju čovjeka i prirode. I najvjerojatnije, u najvećoj jednostavnosti i motiva radnje, i izgleda ljudi, i pejzaža, jednostavnosti, koja je visoka manifestacija istine života. U ovom platnu Plastov izbjegava sve što može zakomplicirati narativ, prekinuti odmjereni, neužurbani i iskreni ritam priče. Sama kompozicija slike je jednostavna, čija je ravnina podijeljena na dva gotovo jednaka dijela: na dnu su velike figure ljudi, na vrhu je oranica i visoko nebo. Jednostavni linearni ritmovi. Izgled prikazanih ljudi je jednostavan, nepretenciozan. Jednostavni u svojoj neiscrpnoj snazi, jednostavni su teški slojevi zemlje i bujni rast trava obojenih zalazećim suncem.

Godine 1931., kada je A.A. Plastov je imao oko četrdeset godina, njegova kuća i radionica u Prislonikhi su izgorjele. Sav njegov rad je spaljen. Ali umjetnik nije izgubio srce i pronašao je snagu za stvaranje novih djela. Bio je to vrhunac njegove kreativnosti. U tom razdoblju nastaje i slika "Prvi snijeg".

Učenik daje opis reprodukcije.

"Prvi snijeg" (1931.)

Na ovoj slici umjetnik je uspio prenijeti osjećaj radosti od prvog snijega. Unatoč činjenici da je pozadina slike mračna, sumorna, a sivo nisko nebo, vlažne kuće, breza s posljednjim lišćem izazivaju melankoliju, prvi snijeg odmah mijenja sve.

Zaplet slike nije kompliciran. Dječačić je krenuo u šetnju, izašao je na ulicu i ugledao prvi snijeg koji je u pahuljama padao na zemlju. Klinac je otrčao natrag u kuću i pozvao sestru da pogleda kako pada snijeg. Djevojčica je istrčala na trijem kuće u laganoj pamučnoj haljini, u filcanim čizmama na bosim nogama, prebacivši majčin rupčić preko ramena. Ona, razrogačenih očiju, gleda što se događa, poput svog brata. Osmijesi su na licima djece. Brat i sestra raduju se prvom snijegu s radošću koja je svojstvena samo djeci. A snijeg pada i pada s neba, pokrivajući krovove kuća, trijem seoske kuće, cestu. Znatiželjna vrana, važno koračajući, ipak, pomalo strepeći, kroči na prvi snijeg. Iznenađena je ništa manje od dečki, možda je prvi put imala priliku vidjeti snijeg.

Učitelj, nastavnik, profesor: Ova slika mi daje osjećaj radosti, jer je snijeg tako cool! Odmah se prisjetim djetinjstva, kada smo se, kao ista djeca, radovali dolasku zime, a s njom i prvom snijegu, hvatali pahulje u ustima, klesali snjegovića. Da, ovo vrijeme je prošlo, ali ostat će zauvijek u našem sjećanju, a slika "Prvi snijeg" podsjetit će vas na ovo prekrasno vrijeme. Uvijek je ugodno nakon oblačne mračne jeseni uživati ​​u čistoći prvog snijega.

3.Učvršćivanje materijala.

a) Na interaktivnoj ploči nalazi se reprodukcija" Ljeto ". Učenici usmeno opisuju sliku, na temelju dopisa – natuknice. (8 min.)

Podsjetnik - savjet:

1. Pažljivo razmotrite sliku.

2. Pokušajte uhvatiti, razumjeti raspoloženje koje umjetnik prenosi.

3. Koje je godišnje doba prikazano na slici?

4. Likovi na slici: prvi plan, pozadina.

5. Koji su predmeti prikazani na slici?

"Ljeto" (1953.-1954.)

Umjetnikovi omiljeni likovi su djeca.Na platnu je majstor prikazao sparan ljetni dan.Berači gljiva i njihov pas nalaze se ispod breze. U prvom planu slike je djevojka u bijeloj haljini i crvenom maramom. Ona sjedi na travi, raširenih bosih nogu, bere zrele bobice s grana i stavlja ih u šalicu. Lice djevojke preplanulo, na tamnim obrazima joj igra rumenilo. Djevojčine su oči oborene. Ispod šala izbačena je tamna kosa koja mu pada na prsa. Pored djevojčice, naslonivši glavu na šape, leži pas. Jako je umorna, vruće joj je.

U pozadini je umorna baka u plavoj haljini i plavom šalu. Žena drijema. Jednu je ruku stavila pod glavu, a drugom je pokrila lice od sunca. Ruka podignute žene vrlo je jasno nacrtana. Ruka joj je preplanula, snažna, vidi se da je ova seljanka vrijedna radilica.

Na travi je košara i kanta puna gljiva. U blizini je vrč sa zrelim bobicama, želim ih staviti u usta i osjetiti kiselkasti okus šumskog voća. Može se zaključiti da su žena i djevojka otišle u šumu po gljive i bobice.

Berači gljiva smjestili su se ispod breze na prekrasnoj čistini. Neki žuti cvjetovi vidljivi su među smaragdnom travom. Svijetle zrake sunca padaju na lišće i ono izgleda zlatno.

Svijetle boje razveseljavaju, gledajući sliku, pamti se vruće ljeto, udiše se miris bobica i cvijeća. Čini se da smo na ovoj prekrasnoj čistini, gdje se nalaze umorni berači gljiva.

III. Završni dio:

1. Sažimanje lekcije.

2. Učitelj daje ocjene.

3. Domaća zadaća:Pripremite opis slike vašeg omiljenog umjetnika.


Marina Andreeva

Klasa slikanja

Pred djecom je bila postavljena scenografija u kojoj su bili vrč, gljiva, patlidžan, paprika i trešnje. Sve je to bilo postavljeno na zelenu draperiju bez nabora.

4. razred, od 12 do 14 godina.

Ciljevi lekcije

1. Ispravno postavljati predmete na list.

2. Ispravno izgraditi vrč.

3. Prenesite ton boje u skladu s prirodom.

4. Razvoj oka.

5. Razvoj vještine omjera predmeta jedan prema drugom za točan prijenos veličina.

Teorijski dio.

Neka su djeca u ovoj skupini prva godina pa im je objašnjavanje nijansi i zahtjeva posla bilo posebno važno. Za čvršću asimilaciju materijala korištene su usporedbe koje su bile lako razumljive.

Na primjer, svaki predmet se nalazi na svom mjestu i na određenoj udaljenosti od drugih objekata. Za ovo objašnjenje korišten je primjer orbita na kojima se nalaze planeti u Sunčevom sustavu.

Praktični dio.

Djeca su odredila položaj lista i krenula s postavljanjem predmeta na list. Za početak je određena ravnina (stol na koji će biti postavljeni predmeti.

Svako dijete ima svoje osobitosti vizije mrtve prirode. Netko povećava predmete, netko smanjuje. Neki se kreću gore, neki dolje, neki desno ili lijevo. Kako bi se to izbjeglo, djecu su poticali da naprave mini-skicu u kutu lista.

Rad u boji.

Da bi rad bio holistički, morate raditi s bojom sa svim objektima odjednom, a ne odvojeno. Stoga rad s bojom možete podijeliti u faze.

1. Određivanje glavnog tona svakog predmeta.

2. Detekcija tamnih područja, svijetlih područja, svjetla, sjena na ravnini, na objektima.

3. Analiza svakog subjekta kako bi se razmotrili refleksi i nijanse.

4. Završna faza. Generalizacija objekata, rad sa sitnicama.

Ishod

Djeca dovršavaju rad i zajedno s učiteljem razgovaraju o trenucima - što je uspjelo, što nije. Bitno je sve pohvaliti za obavljeni posao. Posebno je važno da djeca koja su uključena u prvu godinu shvate da su uspješna.

Na kraju lekcije postaje jasno da konkretno svako dijete uspijeva više, a što manje. Na što biste se trebali usredotočiti u sljedećoj lekciji?

Gotov rad za djecu.



Povezane publikacije:

Svrha: upoznati djecu s činjenicom da povrće također ima sok, ima boju. Pokažite da ako ispustite sok na tkaninu, onda kada se osuši, tekućina.

Sažetak lekcije "U šumi za gljive i bobice" za djecu od 4-5 godina Sažetak odgojno-obrazovnih aktivnosti u odgojno-obrazovnom području „Kognitivni razvoj“ (Upoznavanje s vanjskim svijetom) Na temu: „V.

Sažetak upoznavanja s vanjskim svijetom "U šumu po bobice" za djecu mlađe skupine Sinopsis sesije igre u kognitivnom području. Upoznavanje okoline. Odgajatelj: Melnichek S. V. 25. ožujka 2015 Tema: „U šumu za.

Košarica s povrćem Nedavno je u našem selu Akhtyrsky, Krasnodar Territory, održan praznik pod nazivom "Adresa djetinjstva - Kuban". Ovdje.

Majstorska klasa namijenjena je učiteljima, roditeljima - za rad s djecom starije predškolske dobi. Svrha majstorske klase: proizvodnja.

Upoznavanje s petrikovskim slikarstvom. Sinopsis GCD-a u srednjoj skupini "Grančica s bobicama""Grančica s bobicama" Programski zadaci: 1. Upoznati djecu s petrikovskim slikarstvom. 2. Usavršiti tehnike slikanja prstima i.

Projekt "Uvod u povrće" Vrsta projekta: obrazovni. Sudionici projekta: djeca druge mlađe skupine, učitelj, roditelji. Razdoblje provedbe:.